24. 5. 1819: Narodila se britská královna Viktorie, která seděla na trůnu dlouhých 63 let a 7 měsíců. Královna Alžběta II. byla jejím prapravnoučetem.    
Domů     Jan Očko z Vlašimi: Přimhouřil nad ním papež zrak?
Jan Očko z Vlašimi: Přimhouřil nad ním papež zrak?
Jan Očko z Vlašimi

Celý život se potýká s handicapem, který by méně cílevědomou osobnost odsoudil k životu v ústraní, bez šance na vzestup ve společenské, natož církevní hierarchii. Jan Očko z Vlašimi ale prokáže, že za svým snem z mládí umí jít naplno. A ten sen se mu také nakonec splní.

Kde se druhý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi (†1380) narodil, historikové zatím nezjistili. Přídomek „z Vlašimi“ získává až díky svému bratru Michalovi, bohatému pražskému měšťanovi, který v roce 1363 kupuje vlašimský hrad.

Jan Očko na něm od té doby často pobývá. Oba bratři mají k vysokým kruhům blízko, vždyť jejich otec Jan z Kamenice byl písařem ve službách krále Jana Lucemburského (1296–1346).

Vytoužená milost

Zato o Janově matce se toho příliš neví, a možná si to tak Jan z Kamenice i přál. Dnes odborníci spekulují, že manželství bylo snad uzavřeno tajně, což ve své době znamenalo společenské stigma. A jako by to nestačilo, sám Jan má už od mládí další handicap.

Zákal levého oka mu vyslouží přezdívku Očko, která mu už zůstane navždy. Podezřelá rodina a fyzické postižení na počátku 14. století neznamenají ideální podmínky pro vzestup v církevní hierarchii, po kterém Jan Očko tak touží.

Ctižádostivý mladík ale musí hodně pracovat a studovat, než se roce 1344 dočká dispensu, tedy výjimky a odpuštění neblahé životní konstelace ohledně manželství svých rodičů. O osm let později papež stejně shovívavě posoudí i jeho oční vadu.

Papež Klement VI. byl Čechám nakloněn, vždyť byl učitelem Karla IV.
Papež Klement VI. byl Čechám nakloněn, vždyť byl učitelem Karla IV.

Společný vzestup

Prozatím Jan Očko udivuje okolí svým vzděláním i mimořádným kulturním a politickým rozhledem. Zvěsti o jeho schopnostech se donesou až k uším Karla, markraběte moravského, budoucího císaře Karla IV. (1316–1378).

Ten dovede ocenit vzdělání, vždyť sám studoval i na pařížské univerzitě a jeho učitelem byl Pierre de Rosieres, pozdější papež Klement VI. (1291–1352). Titul markraběte moravského je pro Karla dobrým odrazovým můstkem k dalšímu mocenskému postupu. A na tom ho už bude nerozlučně provázet právě Jan Očko z Vlašimi…

Velký skok

Stává se Karlovým kaplanem, notářem, a především důvěrníkem. Se zastáncem Karlova formátu může znovu začít doufat ve splnění svých snů. A vytoužené církevní úřady skutečně přicházejí.

Jan Očko je jmenován kanovníkem v Mělníku, Staré Boleslavi, ve slezské Vratislavi, a dokonce i v Chrámu sv. Víta v Praze. Roku 1341 učiní další krůček, když se stává prvním proboštem kapituly Všech svatých na Pražském hradě.

Když mu pak Karel IV. díky svému přátelství s papežem zařídí ony dva potřebné dispensy, je cesta k další kariéře otevřená. Tentokrát to nebude krůček, ale přímo skok.

Císař měl o osobě nového pražského arcibiskupa od počátku jasno.
Císař měl o osobě nového pražského arcibiskupa od počátku jasno.

Nejlepší kandidát

V roce 1351 je Jan Očko z Vlašimi jmenován do neporovnatelně významnější funkce, a to olomouckého biskupa. Povinnosti panovníkova důvěrníka ho ale stále častěji odvádějí mimo moravskou metropoli, a dokonce i mimo české země.

Je tak u toho, když je Karel v dubnu 1355 v Římě korunován císařem, a nechybí ani v Norimberku při křtu jeho syna, pozdějšího krále Václava IV. (1361–1419).

V roce 1364 umírá pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic (*asi 1305) a je na panovníkovi, aby zvolil jeho nástupce. Karel IV. nemusí dlouho váhat. Nezná nikoho vhodnějšího a oddanějšího, než je Jan Očko.

Ten je do uvolněné funkce uveden 16. října 1364 v katedrále sv. Víta – na místě, kde kdysi začínal jako kanovník.

Správcem království

Oba přátelé dosahují toho, co potřebují. Jan Očko získává vytouženou funkci, panovník zase posiluje vliv svého věrného průvodce. S Janem ho spojují společné názory na politiku i řízení země, a tak spolu nevedou spory, ale postupují ve shodě.

Jan Očko činí různá drobná i zásadnější rozhodnutí, která zvyšují císařův vliv. Jedná se například o zavedení svátku sv. Zikmunda, což vzhledem k politické situaci znamená podporu Karlova vlivu v Burgundsku, v němž byl onen Zikmund na počátku 6. století králem.

Za věrné služby Karel IV. jmenuje Jana Očka v roce 1368 dokonce správcem království a poručníkem svého nezletilého syna a následníka trůnu Václava.

Arnošt z Pardubic byl Očkovým předchůdcem ve funkci arcibiskupa.
Arnošt z Pardubic byl Očkovým předchůdcem ve funkci arcibiskupa.

Kardinálem na důchod

Jan Očko může být na sklonku svého života spokojen. Dosáhl všeho, o čem vždy snil. Přesto ho ještě jeden postup v církevní hierarchii čeká. V roce 1378 Karel IV. prosadí u papeže jeho jmenování kardinálem.

Arcibiskupský úřad od té chvíle zastává Janův synovec Jan z Jenštejna (asi 1350–1400). Pro Jana Očka to sice znamená odchod z nejvyšší politiky, ale na důchod už mu osud stejně nevyměřuje příliš času.

Druhý pražský arcibiskup umírá 14. ledna 1380. I po smrti zůstává nablízku svému příteli Karlovi IV. Oba jsou totiž pohřbeni jen pár kroků od sebe v katedrále sv. Víta.

Foto:: wikipedia.org, historic-uk.com, kpmk.eu, flickr.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Kdo se chtěl zbavit Štefánika?
Těžký dvouplošník dokončuje obrat nad bahnitým letištěm a klesá k druhému pokusu o přistání. Náhle se ale nakloní prudce vpřed a ani zkušená dvojice pilotů už nedokáže stroj vyrovnat. Jde opravdu jen o tragickou nehodu, nebo o atentát? Když se v roce 2019 na Slovensku pořádá celonárodní anketa o největšího Slováka, má jednoznačného vítěze. Nejdůležitější osobností slovenských […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší, […]
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka […]
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho […]
Věda a vynálezy
Pražské planetárium: Kde udělali soudruzi chybu?
Nad Prahou se zrovna žení všichni čerti, ale obloha je čistá jako svědomí neviňátka. Nesmysl? Od roku 1960 je to realita. V české metropoli totiž otevírá své brány planetárium, tedy kupolovitá budova s umělou noční oblohou. Jeho první ředitel z toho ale velkou radost nemá.   Píše se rok 1924, když v Zeissových závodech v […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
epochaplus.cz
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent