15. 9. 921: Česká kněžna Ludmila byla na příkaz své snachy Drahomíry uškrcena na Tetíně. Podle legendy vlastním závojem.    
Domů     Jiří V. obětoval cara kvůli strachu z povstání
Jiří V. obětoval cara kvůli strachu z povstání
Car MIkuláš II. a král Jiří V.

V Rusku řádí revoluce a car zoufale hledá možnost, jak opustit zemi. Jeho nejbližší přátelé a mocní příbuzní v Evropě se od něj ale odvracejí a ponechávají ho napospas teroru, který skončí krvavou nocí v Jekatěrinburgu.

Ruská carská dynastie se hroutí. Zatímco stále ještě běsní první světová válka, v důsledku únorové revoluce v roce 1917 se car Mikuláš II. (1868–1918) vzdává vlády a abdikuje ve prospěch svého bratra Michaila Alexandroviče (1878–1918).

„Předáváme naše dědictví našemu bratru a žehnáme mu při jeho nástupu na trůn,“ píše v abdikačním dokumentu pozdě večer 15. března. Michail tak vstoupí do dějin jako poslední ruský car, i když jím bude jen jedinou noc.

Hned ráno zhodnotí reálně své vyhlídky a trůnu se vzdává. „Žádám všechny občany Ruské říše, aby se podřídili Prozatímní vládě,“ stojí v Michailově prohlášení.

Konec rodinné idyly

Na jednom se Mikuláš s Prozatímní vládou shodne: Celá carská rodina Romanovců by měla odejít do zahraničního exilu. Možností se nabízí několik.

Panovník Velké Británie, Jiří V. (1865–1936) z dynastie Sasko-Kobursko-Gothajských, i německý císař, Vilém II. (1859–1941) z rodu Hohenzollernů, jsou carovi bratranci. Všichni tři se mezi sebou důvěrně oslovují Willy, Nicky a Georgie.

Král Jiří V. a císař Vilém II. mají společnou babičku, britskou královnu Viktorii (1819–1901), která je současně babičkou Mikulášovy manželky Alexandry Fjodorovny (1872–1918), původem hesenské princezny. První světová válka ale tyto rodinné vazby zpřetrhala.

Německo vyhlásilo Rusku válku a Británie se zachovala stejně vůči Německu. Na německý azyl tedy Mikuláš může zapomenout, o to více se jeho naděje upínají k Albionu.

Nikdo z nejbližší rodiny nesměl přežít. Bolševici neušetřili ani děti.
Nikdo z nejbližší rodiny nesměl přežít. Bolševici neušetřili ani děti.

Jako horký brambor

Britové ovšem svou náruč neotevírají příliš nadšeně. Nabízejí sice 19. března 1917 azyl, ale raději by cara viděli v nějaké neutrální zemi.

„Jeho přítomnost se může stát záminkou k burcování veřejného mínění proti monarchii,“ varuje britský vyslanec v Rusku George Buchanan (1854–1924), přestože je sám blízkým Mikulášovým přítelem.

Nebude ale nakonec jeho vinou, že se Romanovcům britského azylu nedostane. Sám panovník Jiří V. si totiž rizika velice dobře uvědomuje.

„Udělení azylu by mohlo vyvolat dokonce povstání, jako bylo to loňské v Irsku,“ zní jeho názor po dlouhé poradě s tajemníkem, zkušeným, téměř 70letým baronem Arthurem Stamfordhamem (1849–1931). Král s těžkým srdcem hází ruské příbuzné přes palubu.

Britská vláda respektuje jeho rozhodnutí a premiér David Lloyd George (1863–1945) nabídku azylu oficiálně stahuje. Poslední šanci na útěk do západní Evropy Romanovcům hatí i postoj Francie.

Po konzultaci s britským vyslancem v Paříži, Francisem Bertiem (1844–1919), možnost poskytnutí útočiště Mikulášovi II. a jeho rodině Paříž odmítá pro německý původ carovy manželky Alexandry.

Daleko od civilizace

Ani v případě, že by některá z evropských vlád nakonec Romanovce přijala, ale není jasné, zda by se vůbec dokázali ze země dostat.

Původní plán vycestovat přes severní přístav Murmansk padá, protože ten hlídají vojáci i železničáři, kteří nejsou carské rodině nakloněni, a stejné problémy čekají i v dalších lokalitách na baltských březích.

Prozatímní vláda stále neví, jak s bývalým carem naložit.

Nejprve jeho rodinu internuje v Alexandrovském paláci v Carském Selu 50 kilometrů od Petrohradu, ale po červencových demonstracích proti Prozatímní vládě v Petrohradu momentální premiér Alexander Kerenskij (1881–1970) rozhoduje o přemístění vězňů do sibiřského Tobolsku, místa vzdáleného od civilizace tak, jak jen je to možné.

V roce 1913 byli ještě ruský panovník s německým císařem přáteli.
V roce 1913 byli ještě ruský panovník s německým císařem přáteli.

Byl jsem mu oddán…

Přichází ale říjnová revoluce a všechno je jinak.

Rada lidových komisařů v únoru 1918 prudce omezuje dosavadní relativní komfort carské rodiny, a i v odlehlém Tobolsku začínají uplatňovat svůj neblahý vliv Rudé gardy, dobrovolnické jednotky podporující novou sovětskou moc.

Z Tobolsku se rodina musí stěhovat do Jekatěrinburgu, který se stane poslední štací Mikuláše II. a jeho nejbližších. Tady přebírá velení místní šéf revolucionářů Jakov Jurovskij (1878–1938).

V noci ze 16. na 17. července 1918 vtrhne jeho komando do domu a odvede rodinu do suterénu, kde všechny postřílí.

„Prezidium Uralského regionálního sovětu, plnícího vůli revoluce, se rozhodlo zastřelit bývalého cara Mikuláše Romanova, který je vinen bezpočtem krvavých, násilných činů proti ruskému lidu,“ vydávají pak revoluční orgány prohlášení. „Byla to ohavná vražda.

Byl jsem oddaný Nickymu, nejlaskavějšímu z mužů a důkladnému gentlemanovi, který miloval svou zemi a lid,“ zapíše si pak do deníku král Jiří V. – muž, který svého příbuzného z politických důvodů nedokázal zachránit.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, youtube.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Sežrali krokodýli tisícovku Japonců?
„Stát!“ zvolá britský velitel, když se s četou dostane k okraji močálu, přes který se před chvílí vydali Japonci. Je mu jasné, že pustit se za nimi, se rovná sebevraždě. V močálech se to totiž jen hemží krokodýli. A ti už dlouho nejedli…   Stačilo podezření z obchodování s cizí měnou či z poslouchání západní […]
Řídili johanité nenápadně českou politiku?
Zástupci českých stavů mezi sebou na podzim 1526 bouřlivě debatují. Ludvík Jagellonský padl v bitvě u Moháče, je třeba rozhodnout o novém králi. Zájem o trůn má Ferdinand Habsburský, ale také bavorští Wittelsbachové. Důležitý je každý hlas. Za císařova bratra ovšem lobbuje jeden z nejvlivnějších mužů v království – generální převor řádu johanitů, Jan III. […]
Zpackali lékaři operaci Mafaldy Savojské na Hitlerův příkaz?
Nálety Američanů jsou tu teď takřka na denním pořádku. V sousedství lágru se totiž vyrábí zbrojní materiál. Vězni z izolace se běží jako obvykle schovat do nedalekého příkopu. Italská princezna Mafalda se v chatrném úkrytu nahlas modlí. Tentokrát však bomby dopadají do bezprostřední blízkosti. Probouzí se až ve vězeňském lazaretu. Pravá ruka Mafaldy Savojské (1902–1944), dcery italského krále, […]
premium
Petrohradské paláce: Tisíce pokojů, metrák zlata a skluzavka pro děti
Při návštěvě Versailles i dalších zámků v okolí Paříže se živě zajímá o způsob, jakým byla do zdejších zahrad rozvedena voda. „Je to moc drahé a komplikované!“ usoudí nakonec Petr Veliký. Se znalostmi, které načerpal, se ale může pustit do budování vlastního paláce u Petrohradu. Kolem nového sídelního města ruských carů brzy vyrostou stavby, z nichž […]
Věda a vynálezy
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově. Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické drahokamy a jejich moc
nejsemsama.cz
Magické drahokamy a jejich moc
Drahokamy jsou odpradávna ceněny nejen pro svou krásu, ale také pro magické vlastnosti. Víte, jaká tajemství se v nich skrývají? Drahokamy jsou nejen krásné, ale i mocné nástroje pro zlepšení našeho zdraví a duševní pohody. Každý kámen nese svoji vlastní energii, která může obohatit váš život a přinést pozitivní změny. Zkoumáním jejich vlastností a využitím v každodenním životě můžete objevit
Cholerika si Syslová nese v srdci dodnes
nasehvezdy.cz
Cholerika si Syslová nese v srdci dodnes
Vzpomínáte na mírného beránka Rudu Pekaře z Malého pitavalu z velkého města? Ve skutečnosti byl herec Vlastimil Hašek (†63) doma pořádný despota! S herečkou Danou Syslovou (78) strávil bezmála čtvrt
Stála za úspěchem slavné panovnice Alžžběty I. temná síla?
enigmaplus.cz
Stála za úspěchem slavné panovnice Alžžběty I. temná síla?
Odrazí nepřátelská vojska, drsným způsobem si poradí se svými odpůrci a vytvoří klidné prostředí pro rozvoj umění a kultury. Anglická královna Alžběta I. vede svou zem s neobyčejnou vůlí a odhodláním.
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Kdo skutečně objevil Ameriku?
epochaplus.cz
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
21stoleti.cz
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Jak se naší babičce vrátila radost ze života
skutecnepribehy.cz
Jak se naší babičce vrátila radost ze života
Moje matka dělala celé rodině starosti. Špatně chodila, polehávala, o nic se nezajímala. Lámali jsme si hlavu, jak ji rozveselit. Matce bylo přes osmdesát, chodila čím dál hůř a jaksi ztrácela motivaci, proč dál žít. Přitom jsme se o ni vzorně starali, celá rodina. Nebyla to žádná nebohá, opuštěná stařenka, o niž nikdo nejeví zájem. Všichni jsme ji navštěvovali:
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Rýžovar se vám vyplatí
panidomu.cz
Rýžovar se vám vyplatí
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz