3. 4. 1876: Ve Zlíně přišel na svět Tomáš Baťa, tvůrce světového obuvnického impéria.    
Domů     Jiří V. obětoval cara kvůli strachu z povstání
Jiří V. obětoval cara kvůli strachu z povstání
Car MIkuláš II. a král Jiří V.

V Rusku řádí revoluce a car zoufale hledá možnost, jak opustit zemi. Jeho nejbližší přátelé a mocní příbuzní v Evropě se od něj ale odvracejí a ponechávají ho napospas teroru, který skončí krvavou nocí v Jekatěrinburgu.

Ruská carská dynastie se hroutí. Zatímco stále ještě běsní první světová válka, v důsledku únorové revoluce v roce 1917 se car Mikuláš II. (1868–1918) vzdává vlády a abdikuje ve prospěch svého bratra Michaila Alexandroviče (1878–1918).

„Předáváme naše dědictví našemu bratru a žehnáme mu při jeho nástupu na trůn,“ píše v abdikačním dokumentu pozdě večer 15. března. Michail tak vstoupí do dějin jako poslední ruský car, i když jím bude jen jedinou noc.

Hned ráno zhodnotí reálně své vyhlídky a trůnu se vzdává. „Žádám všechny občany Ruské říše, aby se podřídili Prozatímní vládě,“ stojí v Michailově prohlášení.

Konec rodinné idyly

Na jednom se Mikuláš s Prozatímní vládou shodne: Celá carská rodina Romanovců by měla odejít do zahraničního exilu. Možností se nabízí několik.

Panovník Velké Británie, Jiří V. (1865–1936) z dynastie Sasko-Kobursko-Gothajských, i německý císař, Vilém II. (1859–1941) z rodu Hohenzollernů, jsou carovi bratranci. Všichni tři se mezi sebou důvěrně oslovují Willy, Nicky a Georgie.

Král Jiří V. a císař Vilém II. mají společnou babičku, britskou královnu Viktorii (1819–1901), která je současně babičkou Mikulášovy manželky Alexandry Fjodorovny (1872–1918), původem hesenské princezny. První světová válka ale tyto rodinné vazby zpřetrhala.

Německo vyhlásilo Rusku válku a Británie se zachovala stejně vůči Německu. Na německý azyl tedy Mikuláš může zapomenout, o to více se jeho naděje upínají k Albionu.

Nikdo z nejbližší rodiny nesměl přežít. Bolševici neušetřili ani děti.
Nikdo z nejbližší rodiny nesměl přežít. Bolševici neušetřili ani děti.

Jako horký brambor

Britové ovšem svou náruč neotevírají příliš nadšeně. Nabízejí sice 19. března 1917 azyl, ale raději by cara viděli v nějaké neutrální zemi.

„Jeho přítomnost se může stát záminkou k burcování veřejného mínění proti monarchii,“ varuje britský vyslanec v Rusku George Buchanan (1854–1924), přestože je sám blízkým Mikulášovým přítelem.

Nebude ale nakonec jeho vinou, že se Romanovcům britského azylu nedostane. Sám panovník Jiří V. si totiž rizika velice dobře uvědomuje.

„Udělení azylu by mohlo vyvolat dokonce povstání, jako bylo to loňské v Irsku,“ zní jeho názor po dlouhé poradě s tajemníkem, zkušeným, téměř 70letým baronem Arthurem Stamfordhamem (1849–1931). Král s těžkým srdcem hází ruské příbuzné přes palubu.

Britská vláda respektuje jeho rozhodnutí a premiér David Lloyd George (1863–1945) nabídku azylu oficiálně stahuje. Poslední šanci na útěk do západní Evropy Romanovcům hatí i postoj Francie.

Po konzultaci s britským vyslancem v Paříži, Francisem Bertiem (1844–1919), možnost poskytnutí útočiště Mikulášovi II. a jeho rodině Paříž odmítá pro německý původ carovy manželky Alexandry.

Daleko od civilizace

Ani v případě, že by některá z evropských vlád nakonec Romanovce přijala, ale není jasné, zda by se vůbec dokázali ze země dostat.

Původní plán vycestovat přes severní přístav Murmansk padá, protože ten hlídají vojáci i železničáři, kteří nejsou carské rodině nakloněni, a stejné problémy čekají i v dalších lokalitách na baltských březích.

Prozatímní vláda stále neví, jak s bývalým carem naložit.

Nejprve jeho rodinu internuje v Alexandrovském paláci v Carském Selu 50 kilometrů od Petrohradu, ale po červencových demonstracích proti Prozatímní vládě v Petrohradu momentální premiér Alexander Kerenskij (1881–1970) rozhoduje o přemístění vězňů do sibiřského Tobolsku, místa vzdáleného od civilizace tak, jak jen je to možné.

V roce 1913 byli ještě ruský panovník s německým císařem přáteli.
V roce 1913 byli ještě ruský panovník s německým císařem přáteli.

Byl jsem mu oddán…

Přichází ale říjnová revoluce a všechno je jinak.

Rada lidových komisařů v únoru 1918 prudce omezuje dosavadní relativní komfort carské rodiny, a i v odlehlém Tobolsku začínají uplatňovat svůj neblahý vliv Rudé gardy, dobrovolnické jednotky podporující novou sovětskou moc.

Z Tobolsku se rodina musí stěhovat do Jekatěrinburgu, který se stane poslední štací Mikuláše II. a jeho nejbližších. Tady přebírá velení místní šéf revolucionářů Jakov Jurovskij (1878–1938).

V noci ze 16. na 17. července 1918 vtrhne jeho komando do domu a odvede rodinu do suterénu, kde všechny postřílí.

„Prezidium Uralského regionálního sovětu, plnícího vůli revoluce, se rozhodlo zastřelit bývalého cara Mikuláše Romanova, který je vinen bezpočtem krvavých, násilných činů proti ruskému lidu,“ vydávají pak revoluční orgány prohlášení. „Byla to ohavná vražda.

Byl jsem oddaný Nickymu, nejlaskavějšímu z mužů a důkladnému gentlemanovi, který miloval svou zemi a lid,“ zapíše si pak do deníku král Jiří V. – muž, který svého příbuzného z politických důvodů nedokázal zachránit.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, youtube.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Radnice na vodě: Postavili ji tam měšťané z nouze?
Dlouho plynula řeka Regnitz bavorským městem Bamberkem nerušeně. Až ve 14. století se jí postavil do cesty umělý ostrov, nesoucí jednu z nejzajímavějších radnic na evropském kontinentu. Bamberk v jihovýchodním Německu se může pochlubit mnoha vzácnými památkami. Je tu chrám sv. Petra a sv. Jiřího z počátku 13. století, světoznámá je jezdecká socha středověkého rytíře. Město, rozkládající se […]
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz