8. 7. 1709: Ruský car Petr Veliký porazil u Poltavy švédská vojska a vyšachoval tak svého rivala Karla XII. definitivně ze hry.    
Domů     Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
12.1.2025

Kam jejich noha vkročí, tam zůstane spoušť. To platí pro muže placené firmou United Fruit Company, kteří kácejí a vypalují deštný prales nedaleko kostarického města Palmar Sur, aby tu vytvořili banánové plantáže. Při pohledu na podivné objekty jim ale dojde dech.

V lokalitě Diquis Delta a na ostrově Isla del Caño ve středoamerické Kostarice první moderní lidé v roce 1930 narážejí na dokonale opracované kamenné koule. Později se ukáže, že jich tu je snad tisícovka.

Některé mají průměr pouhých pár centimetrů, jiné zhruba s 2,5 metru patří k opravdovým obrům. „Vidíš to, co já?“ čtou si dělníci, zmoření vlhkým pralesním horkem, vzájemně z očí otázku.

„Musíme je odsunout pryč,“ stěžují si svým předákům naštvaně, protože hnout s těmi obrovskými kolosy, z nichž některé váží až 16 tun, není snadné. A to mají s sebou na pomoc velké bagry.

Následné přemístění koulí dnes vědcům komplikuje možnost rozlousknout, k čemu vlastně ony koule kdysi sloužily.  Divné je, že se kolem nich nenachází žádné kamenné nástroje, které by vysvětlovaly jejich zhotovení. Tak náročné dílo přece nebylo možné vyrobit holýma rukama…

Hledají v nich poklad

„Určitě je v nich zlato!“ vrhají se na koule místní obyvatelé, jakmile se zpráva o jejich objevu mezi nimi rozkřikne. Vypuká zlatá horečka a část koulí během ní bude nemilosrdně rozbita. Lidé věří, že se uvnitř skrývá poklad. Na žádný ale nenarazí.

Doris Stoneová, americká archeoložka a dcera majitele ovocnářského gigantu, pláče zoufalstvím. Neumí vysvětlit, k čemu koule, vytvořené ze žuly, pískovce nebo vápence, slouží. Ví ale, že těžká kladiva a sekáčky domorodců ničí historický poklad.

Nejde o hroudy drahých kovů, ale o artefakty nevyčíslitelné kulturní hodnoty, které po sobě zanechaly dávné civilizace. „Musíte mi pomoci je zachránit,“ verbuje zoufale Samuela Lothropa (1892–1965) z Harvardovy univerzity.

Její kolega neváhá a přijíždí do Kostariky. Jeho srdce archeologa zaplesá. Pochopí, že umístění koulí tvoří různé obrazce a spojnice čar.

K vyleštění stačí kůže 

První archeologický výzkum v Kostarice probíhá v roce 1948. Politická situace v zemi ovšem není příliš stabilní a samotný vědecký tým se ocitá v ohrožení. Hrozí, že bude muset uprchnout.

Nakonec naštěstí práci dokončí, ale odpověď na otázku, proč a jak koule vznikly, nenalezl. Před časem přišla španělská archeoložka Ifigenia Quintanillaová s informací, že u řeky Térraba na jihu Kostariky leží nedodělané koule.

Tvrdí, že „k jejich dokončení potřebujete jenom kus kůže a brusnou pastu z písku a vody na vyleštění“. Jenže v praxi to názorně nepředvede.

Další výzkum probíhá od roku 2010. Provádí ho americký vědec John Hoopes z univerzity v Kansasu, který napomáhá k zápisu koulí na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nic přelomového ale neobjeví…

Mají dokonale kulatý tvar, kdo a proč do kamene vytesal, ale nikdo netuší. Možná měla tvořit mapu vesmíru.
Mají dokonale kulatý tvar, kdo a proč do kamene vytesal, ale nikdo netuší. Možná měla tvořit mapu vesmíru.

Šlo o mapu vesmíru?

Odborníci většinou dobu vzniku koulí stanovují na léta 600–1000 n. l., nové poznatky ale ukazují, že první byly opracovány už ve 4. století.

Pravděpodobně je vyrobila domorodá kultura Diquis, žijící v Americe v době před připlutím mořeplavce Kryštofa Kolumba (asi 1451–1506) do Nového světa, ale s jistotou to nelze říct. Nerozluštěným tajemstvím zůstává i jejich účel.

Snad šlo o mapu vesmíru… „Zde je Slunce, tady naše planeta Země a Měsíc. Takto vypadají pohyby souhvězdí,“ ukazoval snad šaman domorodých Diquisů ostatním na symbolech vyrytých do kamenné koule. Dnes je ale už dávno zahladila eroze. Umístění a smysl koulí tak zůstává rovněž hádankou.

*** Práce pro obry ***

* K záhadám světové historie patří i přesun tří osmisettunových kvádrů s rozměry 20 x 4 x 4 metrů, pravděpodobně vůbec největších opracovaných kamenných objektů na světě…Tvoří součást terasy v libanonském Baalbeku.

* Čtvrtý kámen s rozměry 21,5 x 4,5 x 4,3 metrů zůstal ležet opodál. Odborníci si lámou hlavu nad tím, jak dokázali dávní stavitelé zvednout obrovské bloky do výše bez moderních jeřábů.

* Nejsou si jisti ani tím, kdo ten nadlidský úkol vzal na svá bedra. Většinou ho ale přisuzují Féničanům, kteří se tu usídlili kolem roku 3000 př. n. l.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroje informací: HABECK, Reinhard. Největší záhady archeologie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz