24. 5. 1819: Narodila se britská královna Viktorie, která seděla na trůnu dlouhých 63 let a 7 měsíců. Královna Alžběta II. byla jejím prapravnoučetem.    
Domů     Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Hranice mezi korejskými státy

Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět.

Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou, nepřetržitě od roku 1975, spolehlivě vítězí neporazitelná Čína.

Dokáže toto pravidlo někdo změnit? Nadějnými hráčkami disponuje například Jižní Korea, stejně tak skvělé stolní tenistky může nabídnout ta Severní. Jenže tyto dvě země jsou už od skončení korejské války v roce 1953 rozdělené a znepřátelené na život a na smrt. Vidina zlaté medaile ale dokáže pohnout i politickými ledy…

Jednání na pět měsíců

Šampionát se má začít 24. dubna a už dlouhou dobu předtím se scházejí nejvyšší představitelé obou korejských ping-pongových svazů, aby se pokusili uzavřít přelomovou dohodu o vytvoření společného týmu.

Je třeba překonat mnoho předsudků. „Proběhlo 22 kol rozhovorů a jednání trvala pět měsíců,“ potvrzuje pak Čang Ung (*1938), severokorejský člen mezinárodního olympijského výboru.

Konečně je 12. února 1991 dohoda v pohraniční vesnici Pchanmundžom uzavřena. Společný tým obdrží sjednocující název Korea a tvoří ho po 31 členech z každé země.

„Trénovali jsme spolu jen měsíc a na začátku jsem byla jen ráda, že se nebudeme muset utkat se silnou Severní Koreou,“ usmívá se později jedna z hvězd týmu, jihokorejská šampionka Hjon Čong-hwa (*1969).

Zástupkyně znepřátelených zemí se dokázaly spojit v jednom týmu.
Zástupkyně znepřátelených zemí se dokázaly spojit v jednom týmu.

Naděje pro 70 milionů

Od počátku je jasné, že větší naději na úspěch má ženská část týmu. Družstvo tvoří kromě Hjon Čong-hwa a dalších dívek z obou zemí také její velká rivalka ze severu Ri Pun-hui (*1968). Obě zakrátko spojí přátelství.

„Obě jsme byly oficiálně kapitánky, ale protože Ri byla starší, oslovovala jsem ji unni, což se jí moc líbilo,“ usmívá se Hjon Čong-hwa. „Unni“ je v korejštině uctivý výraz, který užívá dívka nebo žena k oslovení starší a váženější paní.

Společný tým postupuje soutěží a nakonec dojde i na vytoužené finále. Korea nastupuje proti obávané Číně a slavně vítězí, přestože v čínském týmu se o vítězství rvou aktuální jednička i dvojka světového žebříčku.

„Cítila jsem se úplně jinak než v jiných zápasech. Sledovalo nás s nadějí 70 milionů Korejců ze severu i z jihu,“ vzpomíná Hjon Čong-hwa.

Prstýnek na památku

Členům vítězného týmu nevadí, že při slavnostním ceremoniálu neuslyší své národní hymny. Sjednocená Korea si místo nich vybrala starou korejskou lidovou píseň Arirang a i její tóny vhánějí stolním tenistkám slzy do očí.

„Plakaly jsme a plakaly,“ přiznává Hjon Čong-hwa. Další slzy ale ještě přijdou. Hned po skončení soutěže je tady totiž loučení.

Severokorejská reprezentantka se zdráhá přijmout od kamarádky z jihu dárek na rozloučenou – zlatý prstýnek si podle severokorejských předpisů vzít nesmí. „Řekla jsem jí:

Klidně ho někam schovej, ale chtěla bych, abys měla krásnou vzpomínku,“ popisuje loučení Hjon. Obě přítelkyně z rozdělených zemí se znovu setkají o rok později na olympiádě v Barceloně, tam už ale každá soutěží za svou vlastní zemi.

Pak na staré přátelství sedá prach. Zatímco Hjon šokuje svět svým titulem mistryně světa mezi jednotlivci v roce 1993, Ri se ze sportovní scény vytrácí. „Mám pocit, jako bych přišla o člena rodiny,“ komentuje odloučení Hjon Čong-hwa.

Poslední společné okamžiky vítězného týmu, který už čeká jen loučení.
Poslední společné okamžiky vítězného týmu, který už čeká jen loučení.

Historický krok

Uplyne 27 let a na naději, že společný sportovní tým obou korejských států přispěje k jejich sjednocení, už se dávno zapomnělo. Mistrovství světa ve švédském Halmstadu v roce 2018 ale vzpomínku oživí.

Rozlosování proti sobě ve čtvrtfinále svede ženské týmy Severní a Jižní Koreje. Diváci se ale velkého boje nedočkají. Hráčky nastoupí na palubovku, potřesou si rukama a oznámí, že utkání se ruší.

Místo toho spojí své síly a do semifinále postoupí jako jeden tým. Nejistotu, zda taková situace odpovídá pravidlům, záhy rozptýlí pořadatelé.

„Když jsem informoval představenstvo federace, delegáti vestoje aplaudovali spojenému korejskému týmu při tomto historickém kroku,“ sděluje předseda Mezinárodní federace stolního tenisu ITTF Thomas Weikert (*1953), sám bývalý aktivní hráč.

„Je to důležitý důkaz o snaze prosazovat prostřednictvím sportu mír mezi našimi zeměmi,“ pochvaluje si jihokorejský stolní tenista, člen Mezinárodního olympijského výboru a olympijský vítěz z roku 2004 Ju Sung-min (*1982).

Na mistrovství světa ve Švédsku roku 2018 týmy opět spojily své síly.
Na mistrovství světa ve Švédsku roku 2018 týmy opět spojily své síly.

Trénují jen pár hodin

Semifinále s Japonskem pak sledují miliony diváků v televizi a jen přenos zápasu prostřednictvím Facebooku vidí šest milionů uživatelů. Korejky mají tentokrát na společný trénink ne 45 dní jako kdysi, ale jen několik hodin.

K zápasu nastupují v národních dresech, protože na přípravu jednotných úborů také nebyl čas. Japonsku sice v semifinále podlehnou, ale i tak získají bronzovou medaili. Při slavnostním ceremoniálu je pak vztyčena jak severokorejská, tak jihokorejská vlajka.

Naděje, že tentokrát už je společný tým předzvěstí sjednocení obou zemí na Korejském poloostrově, se ale opět nevyplní.

 Foto: WPDE, ittffoundation.org, isportconnect.com, wikimedia.org, youtube.com, facebook.com

Zaostřeno na osobnosti
Předseda je proti
Zařadit ping-pong na olympiádu zamítl v roce 1932 tehdejší předseda Světové federace stolního tenisu a sám bývalý hráč, Angličan Ivor Montagu (1904–1984). Tento sport se tak dočkal až v roce 1988 v jihokorejském Soulu, Severní Korea se odmítla zúčastnit.
Čeští šampioni
Poslední z pěti zlatých medailí z mistrovství světa ve stolním tenisu pro Československo vybojovala v roce 1957 ve Stockholmu dvojice Ladislav Štípek (1923–1998) a Ivan Andreadis (1924–1992) ve čtyřhře.
Trénovaná herečka
V roce 2012 byl v Jižní Koreji natočen film Korea, vyprávějící o mistrovství světa roku 1991. Herečky se připravovaly několik měsíců, představitelka hlavní role Ha Ji-won (*1978) trénovala přímo spolu se skutečnou Hjon Čong-hwa.
Rekordní vítěz
Nejúspěšnějším jihokorejským sportovcem všech dob je sportovní střelec Čin Čong-o (*1979), který za svou kariéru vybojoval čtyři zlaté a dvě stříbrné olympijské medaile. Kromě toho je držitelem řady rekordů.
Zaostřeno na dobu
Olympijské úspěchy
Na olympiádě v Barceloně roku 1992 získala ve stolním tenise Jižní Korea pět bronzových medailí, Severní Korea tři. Oba korejské státy tak obsadily páté a šesté místo v konečném pořadí podle počtu získaných medailí.
Dračí lodě vítězí
Společný tým s názvem Korea vytvořily oba korejské státy také pro Asijské hry v roce 2018. Zúčastnil se soutěží v basketbalu, kanoistice a závodech dračích lodí a získal celkem čtyři medaile.
Posily ze severu
Pokus o spojení korejského sportu učinil i jihokorejský tým házené, který pro mistrovství světa v roce 2019 zařadil do týmu i čtyři reprezentanty Severní Koreje. Týmu se ale nedařilo, skončil až dvaadvacátý.
Společná olympiáda?
Jižní Korea v roce 2021 navrhla Mezinárodnímu olympijskému výboru, aby se olympiáda v roce v 2032 konala společně v obou částech rozděleného Korejského poloostrova. Oba státy se na tom dohodly na jednání už v roce 2018.
Související články
reklama
Zajímavosti
Královna krémů: Helena Rubinsteinová vydělala na luxusu
Vybudovala úspěšné kosmetické impérium. Vydělala miliony dolarů a uznává ji celý svět. Helena Rubinsteinová přesto nikdy nezapomene na to, že vzešla z chudých poměrů. Pravda, za obrazy a starožitnosti utratí spoustu peněz, jinak se ale umí uskromnit. Do kanceláře si údajně nosí obědy připravené doma a svou asistentku často posílá do obchodu, aby jí koupila […]
premium
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí […]
premium
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi, […]
Příběh Hanina kufříku: Jeho malá majitelka skončila v plynové komoře
Hanka sbíhá schody do přízemí, kde v obchodě se smíšeným zbožím pozdraví tatínka Karla a maminku Markétu. Bradyovi bydlí v Novém Městě na Moravě a v jejich domě se scházejí místní umělci. Také samotný Karel je amatérským hercem, Hanin starší bratr Jiří hraje na housle a dívka zase na piano. „Já mám devět kanárů…,“ prozpěvuje […]
premium
Věda a vynálezy
Pražské planetárium: Kde udělali soudruzi chybu?
Nad Prahou se zrovna žení všichni čerti, ale obloha je čistá jako svědomí neviňátka. Nesmysl? Od roku 1960 je to realita. V české metropoli totiž otevírá své brány planetárium, tedy kupolovitá budova s umělou noční oblohou. Jeho první ředitel z toho ale velkou radost nemá.   Píše se rok 1924, když v Zeissových závodech v […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
epochaplus.cz
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent