9. 7. 1357: V 5 hodin a 31 minut položil císař Karel IV. základní kámen ke svatbě kamenného mostu v Praze přes Vltavu. Čas nebyl vybrán náhodou, šlo o magickou řadu lichých čísel.    
Domů     Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
28.4.2024
Hranice mezi korejskými státy

Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět.

Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou, nepřetržitě od roku 1975, spolehlivě vítězí neporazitelná Čína.

Dokáže toto pravidlo někdo změnit? Nadějnými hráčkami disponuje například Jižní Korea, stejně tak skvělé stolní tenistky může nabídnout ta Severní. Jenže tyto dvě země jsou už od skončení korejské války v roce 1953 rozdělené a znepřátelené na život a na smrt. Vidina zlaté medaile ale dokáže pohnout i politickými ledy…

Jednání na pět měsíců

Šampionát se má začít 24. dubna a už dlouhou dobu předtím se scházejí nejvyšší představitelé obou korejských ping-pongových svazů, aby se pokusili uzavřít přelomovou dohodu o vytvoření společného týmu.

Je třeba překonat mnoho předsudků. „Proběhlo 22 kol rozhovorů a jednání trvala pět měsíců,“ potvrzuje pak Čang Ung (*1938), severokorejský člen mezinárodního olympijského výboru.

Konečně je 12. února 1991 dohoda v pohraniční vesnici Pchanmundžom uzavřena. Společný tým obdrží sjednocující název Korea a tvoří ho po 31 členech z každé země.

„Trénovali jsme spolu jen měsíc a na začátku jsem byla jen ráda, že se nebudeme muset utkat se silnou Severní Koreou,“ usmívá se později jedna z hvězd týmu, jihokorejská šampionka Hjon Čong-hwa (*1969).

Zástupkyně znepřátelených zemí se dokázaly spojit v jednom týmu.
Zástupkyně znepřátelených zemí se dokázaly spojit v jednom týmu.

Naděje pro 70 milionů

Od počátku je jasné, že větší naději na úspěch má ženská část týmu. Družstvo tvoří kromě Hjon Čong-hwa a dalších dívek z obou zemí také její velká rivalka ze severu Ri Pun-hui (*1968). Obě zakrátko spojí přátelství.

„Obě jsme byly oficiálně kapitánky, ale protože Ri byla starší, oslovovala jsem ji unni, což se jí moc líbilo,“ usmívá se Hjon Čong-hwa. „Unni“ je v korejštině uctivý výraz, který užívá dívka nebo žena k oslovení starší a váženější paní.

Společný tým postupuje soutěží a nakonec dojde i na vytoužené finále. Korea nastupuje proti obávané Číně a slavně vítězí, přestože v čínském týmu se o vítězství rvou aktuální jednička i dvojka světového žebříčku.

„Cítila jsem se úplně jinak než v jiných zápasech. Sledovalo nás s nadějí 70 milionů Korejců ze severu i z jihu,“ vzpomíná Hjon Čong-hwa.

Prstýnek na památku

Členům vítězného týmu nevadí, že při slavnostním ceremoniálu neuslyší své národní hymny. Sjednocená Korea si místo nich vybrala starou korejskou lidovou píseň Arirang a i její tóny vhánějí stolním tenistkám slzy do očí.

„Plakaly jsme a plakaly,“ přiznává Hjon Čong-hwa. Další slzy ale ještě přijdou. Hned po skončení soutěže je tady totiž loučení.

Severokorejská reprezentantka se zdráhá přijmout od kamarádky z jihu dárek na rozloučenou – zlatý prstýnek si podle severokorejských předpisů vzít nesmí. „Řekla jsem jí:

Klidně ho někam schovej, ale chtěla bych, abys měla krásnou vzpomínku,“ popisuje loučení Hjon. Obě přítelkyně z rozdělených zemí se znovu setkají o rok později na olympiádě v Barceloně, tam už ale každá soutěží za svou vlastní zemi.

Pak na staré přátelství sedá prach. Zatímco Hjon šokuje svět svým titulem mistryně světa mezi jednotlivci v roce 1993, Ri se ze sportovní scény vytrácí. „Mám pocit, jako bych přišla o člena rodiny,“ komentuje odloučení Hjon Čong-hwa.

Poslední společné okamžiky vítězného týmu, který už čeká jen loučení.
Poslední společné okamžiky vítězného týmu, který už čeká jen loučení.

Historický krok

Uplyne 27 let a na naději, že společný sportovní tým obou korejských států přispěje k jejich sjednocení, už se dávno zapomnělo. Mistrovství světa ve švédském Halmstadu v roce 2018 ale vzpomínku oživí.

Rozlosování proti sobě ve čtvrtfinále svede ženské týmy Severní a Jižní Koreje. Diváci se ale velkého boje nedočkají. Hráčky nastoupí na palubovku, potřesou si rukama a oznámí, že utkání se ruší.

Místo toho spojí své síly a do semifinále postoupí jako jeden tým. Nejistotu, zda taková situace odpovídá pravidlům, záhy rozptýlí pořadatelé.

„Když jsem informoval představenstvo federace, delegáti vestoje aplaudovali spojenému korejskému týmu při tomto historickém kroku,“ sděluje předseda Mezinárodní federace stolního tenisu ITTF Thomas Weikert (*1953), sám bývalý aktivní hráč.

„Je to důležitý důkaz o snaze prosazovat prostřednictvím sportu mír mezi našimi zeměmi,“ pochvaluje si jihokorejský stolní tenista, člen Mezinárodního olympijského výboru a olympijský vítěz z roku 2004 Ju Sung-min (*1982).

Na mistrovství světa ve Švédsku roku 2018 týmy opět spojily své síly.
Na mistrovství světa ve Švédsku roku 2018 týmy opět spojily své síly.

Trénují jen pár hodin

Semifinále s Japonskem pak sledují miliony diváků v televizi a jen přenos zápasu prostřednictvím Facebooku vidí šest milionů uživatelů. Korejky mají tentokrát na společný trénink ne 45 dní jako kdysi, ale jen několik hodin.

K zápasu nastupují v národních dresech, protože na přípravu jednotných úborů také nebyl čas. Japonsku sice v semifinále podlehnou, ale i tak získají bronzovou medaili. Při slavnostním ceremoniálu je pak vztyčena jak severokorejská, tak jihokorejská vlajka.

Naděje, že tentokrát už je společný tým předzvěstí sjednocení obou zemí na Korejském poloostrově, se ale opět nevyplní.

Zaostřeno na osobnosti
Předseda je proti
Zařadit ping-pong na olympiádu zamítl v roce 1932 tehdejší předseda Světové federace stolního tenisu a sám bývalý hráč, Angličan Ivor Montagu (1904–1984). Tento sport se tak dočkal až v roce 1988 v jihokorejském Soulu, Severní Korea se odmítla zúčastnit.
Čeští šampioni
Poslední z pěti zlatých medailí z mistrovství světa ve stolním tenisu pro Československo vybojovala v roce 1957 ve Stockholmu dvojice Ladislav Štípek (1923–1998) a Ivan Andreadis (1924–1992) ve čtyřhře.
Trénovaná herečka
V roce 2012 byl v Jižní Koreji natočen film Korea, vyprávějící o mistrovství světa roku 1991. Herečky se připravovaly několik měsíců, představitelka hlavní role Ha Ji-won (*1978) trénovala přímo spolu se skutečnou Hjon Čong-hwa.
Rekordní vítěz
Nejúspěšnějším jihokorejským sportovcem všech dob je sportovní střelec Čin Čong-o (*1979), který za svou kariéru vybojoval čtyři zlaté a dvě stříbrné olympijské medaile. Kromě toho je držitelem řady rekordů.
Zaostřeno na dobu
Olympijské úspěchy
Na olympiádě v Barceloně roku 1992 získala ve stolním tenise Jižní Korea pět bronzových medailí, Severní Korea tři. Oba korejské státy tak obsadily páté a šesté místo v konečném pořadí podle počtu získaných medailí.
Dračí lodě vítězí
Společný tým s názvem Korea vytvořily oba korejské státy také pro Asijské hry v roce 2018. Zúčastnil se soutěží v basketbalu, kanoistice a závodech dračích lodí a získal celkem čtyři medaile.
Posily ze severu
Pokus o spojení korejského sportu učinil i jihokorejský tým házené, který pro mistrovství světa v roce 2019 zařadil do týmu i čtyři reprezentanty Severní Koreje. Týmu se ale nedařilo, skončil až dvaadvacátý.
Společná olympiáda?
Jižní Korea v roce 2021 navrhla Mezinárodnímu olympijskému výboru, aby se olympiáda v roce v 2032 konala společně v obou částech rozděleného Korejského poloostrova. Oba státy se na tom dohodly na jednání už v roce 2018.
Foto: WPDE, ittffoundation.org, isportconnect.com, wikimedia.org, youtube.com, facebook.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz