Střelba na frontě u Yper ustala. Vojáci spolu chtějí oslavit Vánoce. Popovídají si a vzájemně se obdarovávají drobnými dárky. Záhy však tento „zázrak“ pomine a všichni se musejí vrátit do reality.
Napřesrok v dubnu pak právě u tohoto belgického městečka Němci zaútočí na Brity bojovým plynem!
Válka sice trvá teprve pět měsíců, nicméně všem už je jasné, že hned tak neskončí. Na západě se během podzimu 1914 vytvořila frontová linie od Lamanšského průlivu až k hranicím Švýcarska, která se ani jedním směrem de facto nehýbe.
Vojáci na obou stranách ještě nestihli otupět a těší se na nadcházející Vánoce. Podle současného publicisty Tomáše Karlíka, „za linií zákopů připravovali stromečky a mrazivé počasí oslabovalo intenzitu bojů“.
Papež Benedikt XV. (1854–1922) ve svém předvánočním projevu vyzve válčící strany k dočasnému klidu. Apeluje na vojáky, aby odložili své zbraně „alespoň na noc, kdy zpívají andělé“…
Vymění si dárky
Večer na Štědrý den po téměř celé linii západní fronty skutečně ustane střelba. Skupinky vojáků vylezou ze zákopů a setkají se v „zemi nikoho“. „Podali si… ruce a popřáli si vzájemně veselé Vánoce.
Dohodli se, že na Boží hod nebudou střílet,“ vzpomíná německý poručík Kurt Zehmisch. Nazítří vánoční oslavy propukají naplno. Tisíce Britů a Němců společně zpívají koledy, pokuřují, vyměňují si drobné dárky nebo se jen tak procházejí.
Na řadě míst se také hraje fotbal… Na některých úsecích fronty bude příměří platit jen 25. prosince, jinde si ho ale vojáci protáhnou až do ledna.
„Veškerá zloba, nenávist a krvelačnost zmizely, aby se krátce po vánočních svátcích či Novém roce opět rozhořely silou daleko větší, nežli tomu bylo v předešlých měsících roku 1914,“ dodává současný historik Zbyněk M. Duda.
Foto: wikipedia.org