15. 4. 1452: Narodil se Leonardo da Vinci, vynikající malíř, sochař, architekt a nedostižný vynálezce.    
Domů     O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými

Na provazech se houpe několik oběšených těl. Opodál se navíc připravuje hranice. V centru Florencie se bude upalovat. V plamenech nemá skončit čarodějnice, ale jeden z předních zástupců Bílých. Toskánskou metropolí totiž zmítají nepokoje. Je pravda, že propukly na netradičním místě a navíc z čiré zbrklosti?

Ve Florencii to vře. Město sice na konci 13. století bohatne a vzkvétá, na druhou stranu má ovšem nakročeno k občanské válce.

Lidé si mezi sebou začali závidět a nad sebe se vytahovat a dopouštěli se mezi sebou mnoha vražd a pobíjeli se ve rvačkách, popisuje kronikář Giovanni Villani (asi 1280–1348).

Měšťané, kteří mají za to, že na nich urození páchají stále více násilí, proto roku 1293 prosadí zavedení ústavy nazvané Nařízení spravedlnosti. Do čela republiky navíc dosadí gonfaloniereho, jehož volí zástupci cechů.

Od moci odříznutá šlechta to nenechá jen tak. Metropolí na řece Arno záhy v rámci soupeření Bílých a Černých poteče krev…

Volání po masakru

Chopme se zbraní a běžme na náměstí. Zabíjejme přátele i nepřátele z řad měšťanstva, nabádá urozený Berto Frescobaldi. Přední šlechtici se brzy po přijetí sporné ústavy sejdou na okraji města k poradě.

Padnou při ní i extrémní návrhy na zmasakrování nepřátel. Nakonec se ale velmoži shodnou na tom, že postačí, když se zbaví lidového vůdce Giana della Belly (asi 1240–1306), v němž vidí původce všech svých momentálních potíží.

Úkolu se ujme rytíř Corso Donati (asi 1250–1308), který plánuje politika zatknout a popravit. Della Bellovi se ovšem podaří z Florencie včas uprchnout.

Nová konkurence

Obličej Corsa Donatiho se krabatí zlostí. Plánované povstání a převzetí moci šlechtou potlačí městská milice. Také jeho pokusy odstranit ústavu skončí neúspěchem. A aby toho nebylo málo, má nové konkurenty.

Koncem roku 1295 se mocná frakce Cerchiů otevřeně postavila proti frakci, kterou vedli Donatiové,“ uvádí anglický historik Christopher Hibbert (1924–2008). Znepřátelené rody se mimo jiné rozcházejí v politice vůči papeži.

Zatímco Donatiové ho chtějí podporovat, Cerchiové by naopak rádi omezili jeho moc. Prvním zmíněným se začne říkat Černí, jich rivalům pak Bílí.

Bitka při funusu

Náměstí Piazza de Frescobaldi je plné zachmuřených lidí. Množství občanů se na něm sešlo, aby se zúčastnilo pohřebního procesí. V prosinci 1296 ve čtvrti zemřela jistá významná dáma.

Na pohřeb neprozřetelně dorazí jak zástupci Donatiů, tak Cerchiů, kteří si sednou na dřevěné lavice proti sobě. A tu jeden z nich – buď aby si upravil šaty, nebo z jiné příčiny – povstal a stanul, líčí kronikář Dino Compagni (1255–1324).

Atmosféra ve městě je tehdy tak napjatá, že muži na druhé straně okamžitě vyskočí a tasí meče. Protivníci učiní totéž a dojde na bitku, kterou s vypětím všech sil ukončí nestranní diváci.

Pouliční nepokoje

Vzduch prořízne hlasitý výkřik a vržený oštěp, jenž proletí těsně kolem Donatiho hlavy. Prakticky ihned po pohřbu zachvátí Florencii pouliční nepokoje. Na jejich začátku se Corso Donati pokusí zlikvidovat Guida Cavalcantiho (1259–1300), vlivného člena Bílých.

Zavražděn má být během pouti do španělského Santiaga de Compostela. Básník a přítel Danta Alighieriho (1265–1321) se ovšem o plánovaném atentátu dozví a vrátí se do Florencie. Zde zburcuje Cerchie a na koních se s nimi vydává Corsa najít.

Když rytíře objeví, mrští po něm oštěpem, ale mine. Na ulici se v té chvíli vyhrne dav Černých a situace se rázem otočí. Donatiové se dají do pronásledování Guida, jemuž poraní ruku.

Odchod do vyhnanství

Za zády Corsa Donatiho se ztrácí silueta Florencie. Velmož si postupně znepřátelil většinu obyvatel města. Při honbě za bohatstvím si totiž přisvojil i majetek své tchyně.

To už ale přetekla trpělivost… Corso byl pokutován a vypovězen z města, přibližuje Hibbert další dění. Velmož po odchodu z Florencie kontaktuje Svatého otce a požádá ho, aby mu pomohl zlomit moc Cerchiů.

Bonifác VIII. (1235–1303), usilující o absolutní papežskou moc v Evropě, nadšeně souhlasí.

Popravy a upalování

Po Piazza Santa Trinita teče krev. Náměstí v srdci Florencie je svědkem další potyčky mezi Bílými a Černými. Bitka tentokrát končí useknutým nosem Ricoverina de Cerchi. V roce 1301 dorazí k městu papežův emisar hrabě Karel z Valois (1270–1325).

Obyvatelům Florencie nakonec nezbude než mu otevřít brány. Ačkoli sem oficiálně přijíždí jako mírový vyjednávač, ve skutečnosti má zajistit, že toskánská metropole přejde do rukou Černých. A tak se i děje.

Jakmile se do Florencie vrátí vyhnaný Donati, začnou čistky. Většina předních Bílých, včetně slavného básníka Danta Alighieriho, už je ale pryč. A ti, co zůstanou, dopadnou špatně.

Byli odsouzeni k trestu smrti pověšením, stětím či upálením, vypočítává Hibbert. Na začátku roku 1302 boje utichají. Černí triumfují a Donati přebírá otěže moci…

Zaostřeno na osobnosti
Úspěšný dobyvatel
Vojsko egyptského sultána Kálila (1263–1293) se chystá na tažení. V roce 1291 s ním mamlúcký vládce dobývá Akkon, poslední baštu křižáků ve Svaté zemi. Poté si s armádou podrobí Arménii. V roce 1293 se ale stane obětí atentátu.
Velký cestovatel
Po dlouhých 24 letech je Marco Polo (1254–1324) opět doma v Benátkách. Na cestu se slavný kupec vydal v roce 1271 a urazil během ní okolo 24 000 kilometrů. S řadou pokladů a zážitků se vrací do města na lagunách v roce 1295.
Skotský hrdina
Podle legendy mu anglický guvernér skotského města Lanark zabil milovanou ženu. Co skutečně stálo za vystoupením Williama Wallace (asi 1270–1305) proti Angličanům, ale není známo. V roce 1297 měl už kolem sebe malou armádu.
Krásná pojistka
Je jí jen 12 let, a už se vdává. Na pocity se jí nejspíš nikdo neptá. O ruku polské princezny Elišky Rejčky (1288–1335) si totiž v roce 1300 řekl český král Václav II. Sňatkem s ní si chce pojistit i zisk polské koruny.
Zaostřeno na dobu
Nevyjasněná vražda
Král Přemysl II. Velkopolský je celý zalit krví. 8. února 1296 byl přepaden na panovnickém dvorci v Rogožně. Sice se srdnatě brání, nakonec je ale přemožen a zabit. Kdo stál za jeho vraždou, není dodnes jasné.
Nový vládce
Nevelké Monako má nového vládce. Osmého ledna 1297 vnikne do pevnosti v převleku za františkánského mnicha janovský šlechtic Francesco Grimaldi a se svými muži se ho zmocní. Založí tak vládu, která trvá v Monaku dodnes.
Svatý rok
Do Říma míří zástupy věřících. Papež Bonifác VIII. totiž prohlásil rok 1300 za svatý. Lidé tak mohou ve Věčném městě dosáhnout úplného odpuštění svých hříchů. Pro rozhřešení sem údajně zamíří až 2 000 000 osob.
Bitva zlatých ostruh
Elitní francouzské vojsko se vzpamatovává z porážky. 11. července 1302 ho u Courtrai (v dnešní Belgii) přemohla vlámská domobrana. Její členové po bitvě ukořistili množství rytířského vybavení, včetně zlatých ostruh.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Zdroje informací: VLNAS, Vít. Florencie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Říše Čólů: Vybral jí panovníka slon?
Dva bojoví sloni se pod městskou bránou Anuradhapury na Srí Lance srazí, poháněni svými urozenými majiteli. Mladý dobyvatel bude pro svého 70letého soupeře ale příliš silným soupeřem a jeho kopí se nezmýlí. Etnická skupina Tamilů v oblasti jižní Indie je od 2. století př. n. l. na vzestupu. Stará se o to nová dynastie Čólů, o […]
premium
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu…   Austrálie: Bazar […]
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mareš obviněn z nevěry!
nasehvezdy.cz
Mareš obviněn z nevěry!
Na svém kontě má Leoš Mareš (48) mnoho skandálů. A další, tentokrát ze série těch milostných, je na spadnutí. Poté, co se loni na podzim stáhl do ústraní nejen on, ale i jeho žena Monika Marešová (44
Před 100 lety „Špaček“ vyletěl do oblak a byl z toho národní výškový rekord
epochalnisvet.cz
Před 100 lety „Špaček“ vyletěl do oblak a byl z toho národní výškový rekord
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou
Tradiční beránek: Jako od babičky
panidomu.cz
Tradiční beránek: Jako od babičky
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do
Mazanec s mandličkami
tisicereceptu.cz
Mazanec s mandličkami
Na mandličky nezapomeňte a pozor, abyste je nespálili. Suroviny 42 g droždí 100 g cukru krupice 200 ml vlažného mléka 500 g polohrubé mouky 50 g rozinek namočených ve 2 lžících rumu ½ sáčku
LD Seating představuje nové křeslo Flexi Lounge navržené studiem Orlandini Design
iluxus.cz
LD Seating představuje nové křeslo Flexi Lounge navržené studiem Orlandini Design
Od uvedení první židle Flexi Light v roce 2014 až po kompletní rodinu sezení. LD Seating představuje nejnovější přírůstek do série Flexi Lounge – nový typ křesla navrženého pro maximální pohodlí. Z
Málem jsem přišla o dcerku
skutecnepribehy.cz
Málem jsem přišla o dcerku
Když mi Eliška poprvé řekla, že má nové zaměstnání, byla jsem šťastná. Jenže pak se ukázalo, že to není tak čistá práce. Měla jsem o ni velké obavy. Začalo to jako normální nabídka práce. Dobře placená pozice v prestižní firmě, kde se údajně nabízela možnost rychlého kariérního růstu. Eliška byla nadšená. Vzpomínám si, jak mi přišla
Klášter Zlatá Koruna: Panovníkův dík za vítězství
epochanacestach.cz
Klášter Zlatá Koruna: Panovníkův dík za vítězství
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar
Faustův dům na Karlově náměstí: Místo se stopami okultismu a alchymie!
enigmaplus.cz
Faustův dům na Karlově náměstí: Místo se stopami okultismu a alchymie!
Na Karlově náměstí v Praze stojí záhadami opředený Faustův dům. Stavba s bohatou historií, ve které nechybí tajemní obyvatelé, alchymistické experimenty a legendy o peklu a smlouvě s ďáblem. Co všechn
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
epochaplus.cz
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace otevřen: Symbol růstu, inovace a mladé energie
21stoleti.cz
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace otevřen: Symbol růstu, inovace a mladé energie
[caption id="attachment_86386" align="alignnone" width="500"] Do Ósaky se všeobecná světová výstavy EXPO 2025 vrací po 55 letech a studio Apropos Architects transparentním domem se skleněnou spirálou
Zaostřeno na zuby!
nejsemsama.cz
Zaostřeno na zuby!
Kdo by stál o zuby, které se dávají na noc do sklenice? Pokud se o ně staráte, jak máte, nic takového vám ale nehrozí ani ve vyšším stáří. Začít není nikdy pozdě. Co je tedy potřeba dělat? První a základní krok je pravidelná dentální hygiena. Ideálně se doporučuje dvakrát do roka. Jde opravdu o důležitou prevenci
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz