8. 7. 1709: Ruský car Petr Veliký porazil u Poltavy švédská vojska a vyšachoval tak svého rivala Karla XII. definitivně ze hry.    
Domů     Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
18.10.2024
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře

Jan Lucemburský skřípe zuby. Nezbývá mu ale než podepsat. V dubnu 1318 přistupuje v Domažlicích na kompromisní řešení svého sporu s českou šlechtou. Z jednání řady pánů je rozladěný. Napříště se proto obklopí kroužkem šlechticů, kterým může bezmezně důvěřovat. Nebude mezi nimi chybět Těma starší z Koldic.

Těma starší z Koldic (1303–1340) pochází se starobylého šlechtického rodu, usazeného v oblasti Míšeňska už od poloviny 12. století. Zde jeho rodině patří hrad Koldice (německy Colditz).

Těma je však druhorozeným synem svého otce, a tak na dědictví v podobě panství může zapomenout. Snazší pro něj bude vybudovat si kariéru ve dvorských službách.

Nejprve nastupuje u slezského knížete Boleslava Lehnického (1291–1352), který je švagrem Jana Lucemburského (1296–1346). S českým králem se tak Těma setkává už někdy na sklonku druhého desetiletí 14. století.

Panovníka zaujme svou bystrostí, Janovi se hodí jeho němčina i znalosti poměrů v Míšeňsku a okolí. V roce 1319 díky tomu Těma (zřejmě jde o zdrobnělinu jména Dětmar) figuruje u dohody o smíru mezi Lucemburkem a Jindřichem Javorským (†1346). Českému králi to přináší zisk Budyšínska.

Dostane doly

Osvědčil se, a tak Jan Lucemburský svěřuje Těmovi staršímu z Koldic další důležité úkoly. Šlechtic pendluje v jeho službách po Evropě, tu míří ke královu strýci Balduinovi (asi 1285–1354) do Trevíru, jindy rovnou k papeži do jihofrancouzského Avignonu.

V letech 1328–1329 doprovází Jana na jeho křížové výpravě proti pohanské Litvě. Panovník ví, že se na Těmu může spolehnout – ostatně jeho služby si pojišťuje dary v podobě lén. V roce 1330 mu přenechává Krupku na Teplicku s cínovými doly v Trmicích.

Těma zase svého vládce nikdy nezradí, protože jeho společenský vzestup je úzce spjatý s panovníkovou přízní. Navíc se mezi oběma muži rozvine ještě vztah věřitele a dlužníka.

Král Jan má ustavičně hluboko do kapsy, kdežto Těma – zřejmě díky výnosům ze získaných dolů – mu může kdykoli půjčit větší obnos v hotovosti (hornictvím se jeho rod nejspíš zabýval už na panství v Koldicích, kde mu zřejmě patřila i mincovna).

Své jmění Koldicové zřejmě získali díky těžbě drahých kovů.
Své jmění Koldicové zřejmě získali díky těžbě drahých kovů.

Zaujme dědice trůnu

Kralevic Karel (budoucí Karel IV.; 1316–1378) si zvědavě prohlíží české šlechtice, kteří před něj předstupují.

Setkávají se v Meranu, kde navštěvují Jindřicha Korutanského (1273/1280–1335) a vyjednávají o plnění podmínek, vyplývajících ze svatební smlouvy Karlova mladšího bratra Jana Jindřicha (1322–1375) a vévodovy dcery. Pak společně zamíří do Čech.

V Karlově doprovodu již tehdy nechybí Těma starší z Koldic. Fakt, že ho Jan Lucemburský ustavuje jako jednoho z rádců svého syna, svědčí o panovníkově bezmezné důvěře. Těma si ale svými schopnostmi – a nejspíš i penězi – získává také dědice trůnu.

Osud mu ovšem nevyměřil dlouhý život. Ve chvíli, kdy umírá, už ale ve dvorských službách slušně umetl cestičku svému synovi Těmovi mladšímu z Koldic (1338–1383).

Nástup nové krve

Lucemburkové na pány z Koldic nezapomenou – možná kvůli půjčkám ani nemohou –, a tak když Těma mladší dospěje, rychle se pro něj nachází místo u dvora Karla IV. Schopnosti nejspíš zdědil po otci, proto zakrátko patří do blízkého okruhu panovníkových rádců.

Jeho význam dokládá skutečnost, že se jeho jméno objevuje na řadě důležitých listin vydávaných císařem, ale figuruje také v korespondenci zahraničních vyslanců, kteří přijíždějí do Prahy, nebo v listech papežské kurie.

Ve dvorské hierarchii patří Těmovi mladšímu z Koldic post, který by bylo možné přirovnat dnešní terminologií k ministru financí. Zodpovídá za výběr cel, dohlíží na vyplácení všech dávek a platů.

Ve jménu císaře cestuje třeba do Švábska, aby tam zjednal nápravu v nedostatečném odvádění povinných poplatků. Sám byl už v roce 1353 ustaven fojtem, královským zástupcem, v Horní Lužici, z čehož jemu samotnému plynou slušné zisky.

Na rod z Míšeňska se mohli spolehnout král Jan i jeho syn Karel IV.
Na rod z Míšeňska se mohli spolehnout král Jan i jeho syn Karel IV.

Úřad místo splátky

Těma mladší z Koldic se účastní obou korunovačních cest Karla IV. do Říma v letech 1355 a 1368. Minimálně při té první svého vladaře štědře založí.

Podle všeho dál úspěšně hromadí jmění, takže pro něj není problém vyplatit panovníkovi větší obnos, aniž by se na tom oba muži domluvili nějak v předstihu.

Další velká půjčka následuje v roce 1364 a Karel IV. se zavazuje, že mu ji splatí z příjmů koruny, získaných ze Zhořelce a Budyšína. Pravděpodobně svého věrného rádce odškodňuje i prestižními úřady.

Od roku 1369 až do své smrti Těma zastává post hejtmana ve slezské Vratislavi, která má pro Lucemburka důležitý strategický význam. S nahromaděným majetkem se mu podaří vykoupit z rukou příbuzných, kteří zůstali v Míšeňsku, rodový hrad Koldice.

V roce 1375 na něm může velkolepě hostit císařskou návštěvu. Patří mu ale i další sídla. Na Starém Městě pražském jde o Králův dvůr u sv. Benedikta, který si po Těmově smrti v roce 1383 přivlastní Karlův nástupce Václav IV. (1361–1419).

Nejspíše se jedná vskutku o luxusní rezidenci, protože mladý panovník se do ní může okamžitě nastěhovat. Těma mladší z Koldic na sklonku života oddaně radí i jemu.

Dokonce je za panování Václava IV. jmenován do funkce královského hejtmana, v níž spravuje zemi v době panovníkovy nepřítomnosti.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, Midjourney AI
Související články
reklama
Zajímavosti
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz