6. 7. 1348: Evropu zasáhla morová epidemie, která neměla obdoby. Mnozí zoufalí lidé z pohromy obviňovali Židy, na jejichž obranu vystoupil i avignonský papež Klement VI.    
Domů     Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
20.11.2024

Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!

Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní vinici řád Křižovníků s červeným srdcem. Řadu let ji využívají hlavně vinaři a voraři, kteří v ní děkují Bohu za pomoc při proplutí nebezpečných úseků Vltavy.

Na konci 18. století je ale odsvěcena a slouží jako sklad dříví, později i jako holubník nebo chlév pro kozy! Chátrající stavbu v roce 1908 ovšem město zachrání. Kaple je opravena a propůjčena Starokatolické církvi.

V 50. letech však začne překážet plánům pražských radních, kteří chtějí rekonstruovat nábřeží u Čechova mostu. Její demolice nepřipadá v úvahu, a tak se musí přestěhovat. Konkrétně zhruba o 31 metrů proti proudu Vltavy. Město začne hledat „machra“, který by si na tak těžký úkol troufl…

Svážou ji ocelí

Nechybí mu odvaha, šikovnost ani zkušenosti. Uznávaný stavitel a „král“ železobetonových konstrukcí Stanislav Bechyně (1887–1973) výzvu přijme. Jeho plán je prostý: Kapli přestěhuje po kolejích za pomoci posuvného zařízení.

Zní to jednoduše, nicméně opak je pravdou. Technicky náročná akce zabere měsíce příprav, nic se nesmí podcenit. Ze všeho nejdůležitější je zajištění samotné stavby, aby během přesunu neutrpěla vážné škody.

„Musela být uvnitř celá vydřevena, zpevněna, zvenku stažena ocelovými táhly,“ líčí Karel Ksandr z Národního technického muzea v Praze. Bechyně současně nechá kapli sundat střechu. Novou dostane po přestěhování na masivní podstavec nad břehem Vltavy.

Plán technicky náročné akce vypracuje Stanislav Bechyně.
Plán technicky náročné akce vypracuje Stanislav Bechyně.

Těžká váha

Zajištěnou kapli dělníci podkopou a vybudují pod ní velký železobetonový věnec, který „posadí“ na jednoduché vozy s malými kolečky.

Samotné stěhování zahájí pověřená firma 3. února 1956. O první čtyři metry stavbu přemístí hydraulické lisy, díky čemuž vznikne prostor pro instalaci vlastního posuvného zařízení.

Kaple, která i se zpevňující konstrukcí váží přes 400 tun, se pomalu sune po 12 kolejích, rozdělených do tří proudů. Za osm minut urazí jeden metr. Všechno jde tak, jak si Bechyně a jeho spolupracovníci představovali.

K přemístění zpevněné stavby inženýři využijí tři proudy kolejí.
K přemístění zpevněné stavby inženýři využijí tři proudy kolejí.

Druhý den je stěhování historicky první stavby v Československu dokončeno. Kaple dosedne na své nové místo a brzy projde rekonstrukcí. Při té příležitosti dostane i novou výzdobu.

Do jejích oken jsou zasazeny vitráže od malířky Aleny Novotné-Gutfreundové (1921–2003), které kromě samotného přesunu „zobrazují i další výjevy z historie kaple od jejího založení až do poloviny 20. století, například vinobraní, odpočinek vorařů, pobyt Švédů v Praze nebo stavbu Čechova mostu“, jak uvádí současná publicistka Jolana Nováková.

I dnes slouží kaple svaté Máří Magdaleny Starokatolické církvi a veřejnost se do ní může podívat třeba během Noci kostelů.

*** Řezat ho nebudou ***

* Část města Mostu v severních Čechách musí ustoupit těžbě hnědého uhlí. Zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie z 16. století však úřady chtějí zachránit.

* Uvažují, že by svatostánek zůstal stát uprostřed povrchového dolu na pilíři zeminy nebo byl rozřezán na menší díly, které by byly na novém místě opět složeny…Odborná komise nakonec rozhodne, že sice bude přesunut, ale vcelku.

Transfer kostela Nanebevzet’ Panny Marie v Mostž, kterù se uskute‹nil v roce 1975.
Transfer kostela Nanebevzet’ Panny Marie v Mostž, kterù se uskute‹nil v roce 1975.

* Kostel se na cestu „vydá“ 30. září 1975 a po pružné dráze a na vozících, schopných vyrovnávat nerovnosti terénu, se pohybuje rychlostí od dvou do tří centimetrů za minutu…Na místo, kde stojí dnes, doputuje po 27 dnech, během nichž urazil 841 metrů.

Foto: wikipedia.org, olomoucrozhlas.cz, stavbaroku.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz