8. 7. 1709: Ruský car Petr Veliký porazil u Poltavy švédská vojska a vyšachoval tak svého rivala Karla XII. definitivně ze hry.    
Domů     První portugalský král válčil s matkou
První portugalský král válčil s matkou
9.5.2025
První portugalský král válčil s matkou

Ovdovělá hraběnka Tereza si našla milence. Podělí se s ním o vládu nad portugalským hrabstvím a svěří mu do správy několik měst. I tímto krokem si z většiny portugalských šlechticů udělá nepřátele.

Nespokojení páni hledají pomoc u Terezina dospívajícího syna Alfonse, který je podpoří a se svou matkou začne válčit.

Kastilský a leónský král Alfons VI. (asi 1040–1109) řadu let válčí s Maury, kteří zabrali podstatnou část Pyrenejského poloostrova. Na vleklý boj naštěstí není sám, pomáhají mu šlechtici ze zemí na západě a jihu Evropy.

Ty nejvýznamnější pány Alfons odmění správou jednotlivých krajů svého rozlehlého království. Mezi jeho klíčové spojence patří Jindřich Burgundský (asi 1066–1112).

Jak upřesňuje současný historik Jan Klíma, „roku 1096 se oženil s Terezou, nemanželskou dcerou Alfonse VI., a jako věno dostal země na jih od řeky Minho – hrabství portugalské a coimberské (na severu dnešního Portugalska – pozn. red).

O svěřený region se stará zodpovědně, ovšem po Alfonsově smrti v roce 1109 upřednostní vlastní ambice. Jindřich se všemi prostředky snaží získat pro portugalské a coimberské hrabství, která sloučil v jedno, nezávislost.

Nenáviděný milenec

Spřádal intriky, uvažoval o násilném převratu, nakonec ale ničeho nedosáhl. V květnu 1112, když Jindřich Burgundský náhle umírá, zůstává portugalské hrabství i nadále součástí Kastilského království.

Hrabě po sobě zanechal tříletého synka Alfonse (budoucího portugalského krále Alfonse I.; asi 1109–1185). Za nezletilého chlapce bude dočasně vládnout jako regentka jeho matka Tereza Kastilská (asi 1080–1130). Pokračuje v politice zesnulého manžela.

Ve snaze získat pro Portugalce nezávislost intrikuje proti své nevlastní sestře, kastilské a leónské královně Urrace (asi 1081–1126). Má spojence, sblížila se s galicijským vojákem Fernandem Peresem de Tavarou (asi 1090–1155).

Svého milence povýší do hraběcího stavu a podělí se s ním o vládu nad portugalským hrabstvím. Naopak domácí šlechta má smůlu. Peres de Tavara přední portugalské pány postupně vytlačí z Terezina dvora. Samozřejmě to nesou špatně. O moc se jen tak připravit nenechají, podporu najdou u dospívajícího Alfonse.

Alfons I. potřebuje, aby nezávislost Portugalska uznal i papež. Dokáže to.
Alfons I. potřebuje, aby nezávislost Portugalska uznal i papež. Dokáže to.

Zásah bratrance

Uzavřeli spojenectví. Mladičký Alfons a portugalská šlechta sladili své zájmy, hraběnku Terezu a toho „cizáka“ Perese de Tavaru chtějí za každou cenu odstavit od moci. Střet s nenáviděným párem však musí počkat.

Kastilské a Leónské království mají od března 1126 nového panovníka Alfonse VII. (1105–1157).

Syn zesnulé královny Urraky již delší dobu nelibě sledoval dění v Portugalsku a nyní vyzve tetu Terezu a bratrance Alfonse, aby mu bez meškání složili vazalskou přísahu. Když se začnou vzpírat, vytáhne proti nim s armádou a přinutí je k poslušnosti silou.

To mu stačí, do jejich mocenského souboje už zasahovat nebude, soustředí se na důležitější úkol.

Rád by totiž pod svou vládou sjednotil všechny křesťanské státy na Pyrenejském poloostrově… Boj o portugalský hraběcí trůn tak záhy vypuká naplno a vyvrcholí v červnu 1128 bitvou na planině São Mamede (na severu dnešního Portugalska).

Mladý Alfons, podporovaný portugalskou šlechtou, vyhraje. Chopí se vlády a oba své rivaly vyžene. Podle Klímy „Peres de Tavera byl vyhoštěn z Portugalska a také hraběnka Tereza sdílela osud svého milence. Zemřela v galicijském exilu roku 1130“.

Úspěšný válečník

Hlavní cíl má stejný jako jeho rodiče. Také Alfons chce vládnout nezávislé zemi. Své plány neskrývá, v dokumentech se tituluje jako „princ Alfons, prostý veškerého útlaku a boží prozřetelností mírový vlastník Coimbry a všech měst v Portugalsku“.

Kastilský a leónský král Alfons VII. na bratrancovu provokaci rázně zareaguje a v roce 1130 proti němu opět vytáhne s armádou. Slib vazalství však od něj tentokrát neuslyší a v následných potyčkách rozhodující převahu nezíská.

Alfons tak dál může krůček po krůčku naplňovat svůj záměr. Ve snaze upevnit jižní hranici portugalského hrabství se pouští do války s Maury. Vede si slušně, byť třeba jeho pokus v roce 1137 dobýt „bezvěrci“ obsazený Lisabon ještě skončí neúspěchem.

Opakovaně rabuje na území ovládaném muslimy a oslabuje tak jejich moc a současně posiluje své vlastní postavení.

Po vítězné bitvě u Ourique (na jihu dnešního Portugalska) v červenci 1139 se cítí být natolik silný, že se nechá spřízněnou šlechtou prohlásit portugalským králem jako Alfons I.

Čekání na odměnu

Vzpíral se, ale nakonec došel k závěru, že nemá na výběr. I proto, že potřebuje spojence pro pokračující boj s Maury. V říjnu 1143 Alfons VII. uznává svého bratrance Alfonse I. suverénním vládcem Portugalska. To je ovšem pouze začátek.

Podstatnější pro budoucnost Portugalského království je jeho uznání také křesťanskou Evropou, a hlavně papežem, což nebude zadarmo. Alfons I. proto zintenzivní boj proti muslimům na Pyrenejském poloostrově.

Chce tak zabít dvě mouchy jednou ranou – urvat pro sebe další území a naklonit si hlavu katolické církve. V létě 1147 znovu oblehne Lisabon a tentokrát si vede mnohem lépe.

„Po čtyřech měsících obléhaným došly poslední potraviny a muslimským předákům… nezbylo než 22. října dohodnout kapitulaci,“ vypráví Klíma.

V reconquistě bude první portugalský král pokračovat i v dalších letech, zasloužené odměny se však dočká až na sklonku života.

Teprve v květnu 1179 papež Alexandr III. (asi 1100/1105–1181) vydá bulu Manifestis Probatum, ve které stvrdí nezávislost Portugalska.

Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: KLÍMA, Jan. Dějiny Portugalska, BINKOVÁ, Simona. Portugalsko
Související články
reklama
Zajímavosti
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz