22. 11. 1963: V texaském Dallasu byl zavražděn americký prezident John Fitzgerald Kennedy.    
Domů     Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce

S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn.

Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře v zářivé zbroji. Pravdou ovšem je, že má na svém kontě nejeden čin, za který by se jako rytíř musel stydět. Pověst si pošpiní hlavně masakrem muslimských zajatců na vrchu Ayyadieh.

Čekání na spojence

Francouzský král Filip II. (1165–1223) je v ležení u pevnosti Akkonu (dnes na severu Izraele) jako na trní.

„Kde jen může být?!“ vyhlíží netrpělivě Richarda Lví srdce na počátku léta 1191. Společně se vydali na třetí křížovou výpravu, kterou vyvolala drtivá porážka křesťanů u Hattínu o čtyři roky dříve a následný pád Jeruzaléma do rukou muslimů.

Filip se teď pokouší získat zpět aspoň Akkon, největší přístav Jeruzalémského království a pro zásobování křesťanských vojsk zcela klíčový bod.

Po boku mu stojí Leopold V. Rakouský (1157–1194), který se po náhlé smrti císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190) ujal velení nad německou částí výpravy. Po Richardovi ale stále není ani vidu, ani slechu.

Objevuje se až 8. června 1191 a kromě důležitých posil přiváží i optimistické zprávy. „Dobyl jsem Kypr a rozprášil jsem zásobovací konvoj nepřítele,“ holedbá se. S 8000 muži, které s sebou vzal, už nebude pro křesťany větší problém Akkon dobýt.

Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.
Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.

Rozhádaní vítězové

Zoufalí muslimští obránci ještě posílají poslední žádost o pomoc sultánu Saladinovi (asi 1137–1193), který táboří se svou armádou poblíž, jenže ten už tuší, že přesila Evropanů je i na něj příliš.

Obráncům Akkonu nezbude než před polovinou července 1191 kapitulovat a vydat se do rukou vítězných křesťanů. Místo jásotu nad triumfem se však vítězové začínají mezi sebou hádat.

Leopold V. uraženě opouští Svatou zemi poté, co Richard protestuje proti tomu, aby jeho vlajka zavlála nad dobytým městem. A Filip II.? Naoko se sice tváří jako největší přítel anglického krále, ale záhy také spěchá domů, aby tam dorazil dřív než Richard.

Má zálusk na anglická území, která leží na evropské pevnině, konkrétně na půdě dnešní Francie. „Kocour nebude doma, myši budou mít pré,“ uvažuje…

Měsíční ultimátum

V rukou křesťanů uvízla po dobytí Akkonu početná muslimská posádka. O jejím dalším osudu se teď rozehrává diplomatické jednání mezi Saladinem a Richardem Lví srdce, který z křesťanských vůdců zůstal v regionu jako poslední.

Momentálně je na koni, a tak si smí diktovat podmínky. Požaduje výměnu zajatců, protože i sultán drží některé křesťany.

„Dále chci Svatý kříž (ten, na němž měl být ukřižován Ježíš Kristus – pozn. red.) a navrch 200 000 zlatých mincí,“ vzkazuje anglický král Saladinovi. Ten se zaváže vše splnit, ovšem peníze se mu shánějí hodně těžko.

Obrací se na Richarda s tím, že by mu uhradil jen část sumy, on by propustil zajatce a zbylý dluh by byl doplacen až později. Evropan nabývá dojmu, že s ním sultán nehraje fér. Dává mu ultimátum:

„Jeden měsíc, ani o den víc!“ Sokové si nevěří, jsou podezřívaví, nevědí, co chystá druhá strana.

Krále na tebe…

Čas se krátí a je čím dál jasnější, že Saladin svým slibům nezvládne dostát. V Richardovi vzkypí horká krev Plantagenetů. Jakmile měsíční ultimátum vyprší, rozkáže bez jediného náznaku lítosti popravit všechny muslimské zajatce.

Stane se tak 20. srpna 1191 na vrchu Ayyadieh, aby bylo krvavé divadlo odevšad dobře vidět.

Přesný počet obětí zloby anglického krále není znám, ale nejčastěji se uvádí číslo 2700. Muslimové ze Saladinova tábora se marně pokoušejí své souvěrce zachránit, ale hradby křesťanských vojáků, střežících průběh poprav, jsou neprostupné.

Richardova krutost šokuje jeho současníky. Proti jeho rozhodnutí se postaví i mnozí křižáci. V muslimských myslích najde hrůza takovou odezvu, že ještě dlouho poté budou stoupenci Alláha své děti strašit větou:

„Mlč, nebo zavolám krále Richarda a ten tě zabije…“ Aspoň tak to líčí francouzský kronikář Jean de Joinville (1224–1317).

Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.
Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.

Rázná odplata

Odhodlal se anglický král k násilnému kroku, který zásadně pošramotil jeho pověst, opravdu jen kvůli svému temperamentu? Nešlo o promyšlený tah? Richard I. počítá s tím, že dobytím Akkonu jeho cesta Svatou zemí nekončí. Chce se vydat k Jeruzalému.

Velké množství zajatců, které by mu v tom případě zůstalo za zády, by mohlo představovat potenciální riziko. Navíc mohlo jít i o krvavý vzkaz dalším muslimským posádkám v okupovaných pevnostech, aby příliš nevzdorovaly.

Každopádně sultán Saladin na incident reaguje po svém. I on si nechává shromáždit křesťanské zajatce, které při svém tažení Jeruzalémským královstvím postupně posbíral.

Také na ně čeká krutá smrt – navzdory tomu, že se i Saladin prezentuje jako spravedlivý vládce a dobyvatel, jenž šetří životy civilistů v dobytých městech. „Nebylo to ovšem vždy. Zajatce propouštěl na svobodu, když se vezl na vítězné vlně.

Jakmile začal na bitevním poli prohrávat, pocítil frustraci a pak už neměl s nikým slitování,“ dodává současný kanadský historik Michael Gervers.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Župan ze Srbska
Štěpán Nemanja (1110/1130–1199) byl velkým srbským županem, de facto vládcem. Za jeho panování došlo k rozvoji balkánského regionu a po řadě půtek a vojenských střetů i k jeho odtržení od Byzantské říše.
Smrt císaře
„Císař, který si postoupil všechna nebezpečí, si přál uniknout mimořádnému vedru a vyhnout se stoupání na horský vrch,“ líčí kronikář počátek konce mocného římského císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190). Během křížové výpravy utonul v řece Salefu.
Mocná vdova
Zažila toho už opravdu mnoho. Byla na křížové výpravě, rozvedla se s francouzským králem, druhý manžel – anglický král – ji věznil. Eleonora Akvitánská (1122/1124–1204) jako vdova brání trůn pro svého favorizovaného syna Richarda.
Rázná choť
Vzala si opilce, ale nebude ho tolerovat. Gruzínská královna Tamara (1160–1213) se s ruským knížetem Jurijem Bogoljubským rozvede, jenže zhrzený muž proti ní iniciuje povstání. Zatočí s ním a vyžene ho do exilu.
Zaostřeno na dobu
Objev mnichů
Mniši z anglického opatství v Glastonbury v roce 1191 pátrají na svých pozemcích, až naleznou ostatky statného muže a blonďaté dámy. Do světa následně rozhlásí, že odhalili hrob krále Artuše a jeho manželky Guinevery.
Spor o vládu
V Anglii to během nepřítomnosti Richarda Lví srdce vře. Na jedné straně stojí kancléř William Longchamp, na druhé si brousí zuby na vládu králův mladší bratr Jan Bezzemek. Tomu se nakonec podaří v roce 1191 soka vyhnat ze země.
Důležitý hráč
Flandry a Henegavsko (na území dnešní Belgie) se za vlády Balduina VIII. v roce 1191 spojují v jeden celek. Ten napříště bude hrát významnou roli v historii západní Evropy a také bude významně ovlivňovat její ekonomiku.
Rychlá volba
Papež Klement III. umírá v březnu 1191 a vzápětí je na Petrův stolec bez potíží a jednomyslně zvolen Celestýn III., v té době už stařičký muž. Přesto má okamžitě napilno. Krátce nato totiž korunuje Jindřicha VI. císařem.
Související články
reklama
Zajímavosti
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve […]
premium
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz