12. 7. 100 př. n. l.: Na svět přišel Julius Caesar, římský vojevůdce, politik a jeden z nejmocnějších mužů antické historie.    
Domů     Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
18.3.2024
Richard Lví srdce

S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn.

Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře v zářivé zbroji. Pravdou ovšem je, že má na svém kontě nejeden čin, za který by se jako rytíř musel stydět. Pověst si pošpiní hlavně masakrem muslimských zajatců na vrchu Ayyadieh.

Čekání na spojence

Francouzský král Filip II. (1165–1223) je v ležení u pevnosti Akkonu (dnes na severu Izraele) jako na trní.

„Kde jen může být?!“ vyhlíží netrpělivě Richarda Lví srdce na počátku léta 1191. Společně se vydali na třetí křížovou výpravu, kterou vyvolala drtivá porážka křesťanů u Hattínu o čtyři roky dříve a následný pád Jeruzaléma do rukou muslimů.

Filip se teď pokouší získat zpět aspoň Akkon, největší přístav Jeruzalémského království a pro zásobování křesťanských vojsk zcela klíčový bod.

Po boku mu stojí Leopold V. Rakouský (1157–1194), který se po náhlé smrti císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190) ujal velení nad německou částí výpravy. Po Richardovi ale stále není ani vidu, ani slechu.

Objevuje se až 8. června 1191 a kromě důležitých posil přiváží i optimistické zprávy. „Dobyl jsem Kypr a rozprášil jsem zásobovací konvoj nepřítele,“ holedbá se. S 8000 muži, které s sebou vzal, už nebude pro křesťany větší problém Akkon dobýt.

Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.
Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.

Rozhádaní vítězové

Zoufalí muslimští obránci ještě posílají poslední žádost o pomoc sultánu Saladinovi (asi 1137–1193), který táboří se svou armádou poblíž, jenže ten už tuší, že přesila Evropanů je i na něj příliš.

Obráncům Akkonu nezbude než před polovinou července 1191 kapitulovat a vydat se do rukou vítězných křesťanů. Místo jásotu nad triumfem se však vítězové začínají mezi sebou hádat.

Leopold V. uraženě opouští Svatou zemi poté, co Richard protestuje proti tomu, aby jeho vlajka zavlála nad dobytým městem. A Filip II.? Naoko se sice tváří jako největší přítel anglického krále, ale záhy také spěchá domů, aby tam dorazil dřív než Richard.

Má zálusk na anglická území, která leží na evropské pevnině, konkrétně na půdě dnešní Francie. „Kocour nebude doma, myši budou mít pré,“ uvažuje…

Měsíční ultimátum

V rukou křesťanů uvízla po dobytí Akkonu početná muslimská posádka. O jejím dalším osudu se teď rozehrává diplomatické jednání mezi Saladinem a Richardem Lví srdce, který z křesťanských vůdců zůstal v regionu jako poslední.

Momentálně je na koni, a tak si smí diktovat podmínky. Požaduje výměnu zajatců, protože i sultán drží některé křesťany.

„Dále chci Svatý kříž (ten, na němž měl být ukřižován Ježíš Kristus – pozn. red.) a navrch 200 000 zlatých mincí,“ vzkazuje anglický král Saladinovi. Ten se zaváže vše splnit, ovšem peníze se mu shánějí hodně těžko.

Obrací se na Richarda s tím, že by mu uhradil jen část sumy, on by propustil zajatce a zbylý dluh by byl doplacen až později. Evropan nabývá dojmu, že s ním sultán nehraje fér. Dává mu ultimátum:

„Jeden měsíc, ani o den víc!“ Sokové si nevěří, jsou podezřívaví, nevědí, co chystá druhá strana.

Krále na tebe…

Čas se krátí a je čím dál jasnější, že Saladin svým slibům nezvládne dostát. V Richardovi vzkypí horká krev Plantagenetů. Jakmile měsíční ultimátum vyprší, rozkáže bez jediného náznaku lítosti popravit všechny muslimské zajatce.

Stane se tak 20. srpna 1191 na vrchu Ayyadieh, aby bylo krvavé divadlo odevšad dobře vidět.

Přesný počet obětí zloby anglického krále není znám, ale nejčastěji se uvádí číslo 2700. Muslimové ze Saladinova tábora se marně pokoušejí své souvěrce zachránit, ale hradby křesťanských vojáků, střežících průběh poprav, jsou neprostupné.

Richardova krutost šokuje jeho současníky. Proti jeho rozhodnutí se postaví i mnozí křižáci. V muslimských myslích najde hrůza takovou odezvu, že ještě dlouho poté budou stoupenci Alláha své děti strašit větou:

„Mlč, nebo zavolám krále Richarda a ten tě zabije…“ Aspoň tak to líčí francouzský kronikář Jean de Joinville (1224–1317).

Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.
Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.

Rázná odplata

Odhodlal se anglický král k násilnému kroku, který zásadně pošramotil jeho pověst, opravdu jen kvůli svému temperamentu? Nešlo o promyšlený tah? Richard I. počítá s tím, že dobytím Akkonu jeho cesta Svatou zemí nekončí. Chce se vydat k Jeruzalému.

Velké množství zajatců, které by mu v tom případě zůstalo za zády, by mohlo představovat potenciální riziko. Navíc mohlo jít i o krvavý vzkaz dalším muslimským posádkám v okupovaných pevnostech, aby příliš nevzdorovaly.

Každopádně sultán Saladin na incident reaguje po svém. I on si nechává shromáždit křesťanské zajatce, které při svém tažení Jeruzalémským královstvím postupně posbíral.

Také na ně čeká krutá smrt – navzdory tomu, že se i Saladin prezentuje jako spravedlivý vládce a dobyvatel, jenž šetří životy civilistů v dobytých městech. „Nebylo to ovšem vždy. Zajatce propouštěl na svobodu, když se vezl na vítězné vlně.

Jakmile začal na bitevním poli prohrávat, pocítil frustraci a pak už neměl s nikým slitování,“ dodává současný kanadský historik Michael Gervers.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Župan ze Srbska
Štěpán Nemanja (1110/1130–1199) byl velkým srbským županem, de facto vládcem. Za jeho panování došlo k rozvoji balkánského regionu a po řadě půtek a vojenských střetů i k jeho odtržení od Byzantské říše.
Smrt císaře
„Císař, který si postoupil všechna nebezpečí, si přál uniknout mimořádnému vedru a vyhnout se stoupání na horský vrch,“ líčí kronikář počátek konce mocného římského císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190). Během křížové výpravy utonul v řece Salefu.
Mocná vdova
Zažila toho už opravdu mnoho. Byla na křížové výpravě, rozvedla se s francouzským králem, druhý manžel – anglický král – ji věznil. Eleonora Akvitánská (1122/1124–1204) jako vdova brání trůn pro svého favorizovaného syna Richarda.
Rázná choť
Vzala si opilce, ale nebude ho tolerovat. Gruzínská královna Tamara (1160–1213) se s ruským knížetem Jurijem Bogoljubským rozvede, jenže zhrzený muž proti ní iniciuje povstání. Zatočí s ním a vyžene ho do exilu.
Zaostřeno na dobu
Objev mnichů
Mniši z anglického opatství v Glastonbury v roce 1191 pátrají na svých pozemcích, až naleznou ostatky statného muže a blonďaté dámy. Do světa následně rozhlásí, že odhalili hrob krále Artuše a jeho manželky Guinevery.
Spor o vládu
V Anglii to během nepřítomnosti Richarda Lví srdce vře. Na jedné straně stojí kancléř William Longchamp, na druhé si brousí zuby na vládu králův mladší bratr Jan Bezzemek. Tomu se nakonec podaří v roce 1191 soka vyhnat ze země.
Důležitý hráč
Flandry a Henegavsko (na území dnešní Belgie) se za vlády Balduina VIII. v roce 1191 spojují v jeden celek. Ten napříště bude hrát významnou roli v historii západní Evropy a také bude významně ovlivňovat její ekonomiku.
Rychlá volba
Papež Klement III. umírá v březnu 1191 a vzápětí je na Petrův stolec bez potíží a jednomyslně zvolen Celestýn III., v té době už stařičký muž. Přesto má okamžitě napilno. Krátce nato totiž korunuje Jindřicha VI. císařem.
Související články
reklama
Zajímavosti
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz