12. 4. 65: Římský filozof Seneca byl na příkaz císaře Nera donucen k sebevraždě, v dubnu 65 si podřízl žíly.    
Domů     Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
Richard Lví srdce

S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn.

Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře v zářivé zbroji. Pravdou ovšem je, že má na svém kontě nejeden čin, za který by se jako rytíř musel stydět. Pověst si pošpiní hlavně masakrem muslimských zajatců na vrchu Ayyadieh.

Čekání na spojence

Francouzský král Filip II. (1165–1223) je v ležení u pevnosti Akkonu (dnes na severu Izraele) jako na trní.

„Kde jen může být?!“ vyhlíží netrpělivě Richarda Lví srdce na počátku léta 1191. Společně se vydali na třetí křížovou výpravu, kterou vyvolala drtivá porážka křesťanů u Hattínu o čtyři roky dříve a následný pád Jeruzaléma do rukou muslimů.

Filip se teď pokouší získat zpět aspoň Akkon, největší přístav Jeruzalémského království a pro zásobování křesťanských vojsk zcela klíčový bod.

Po boku mu stojí Leopold V. Rakouský (1157–1194), který se po náhlé smrti císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190) ujal velení nad německou částí výpravy. Po Richardovi ale stále není ani vidu, ani slechu.

Objevuje se až 8. června 1191 a kromě důležitých posil přiváží i optimistické zprávy. „Dobyl jsem Kypr a rozprášil jsem zásobovací konvoj nepřítele,“ holedbá se. S 8000 muži, které s sebou vzal, už nebude pro křesťany větší problém Akkon dobýt.

Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.
Obléhání Akkonu bylo klíčovým momentem třetí křížové výpravy.

Rozhádaní vítězové

Zoufalí muslimští obránci ještě posílají poslední žádost o pomoc sultánu Saladinovi (asi 1137–1193), který táboří se svou armádou poblíž, jenže ten už tuší, že přesila Evropanů je i na něj příliš.

Obráncům Akkonu nezbude než před polovinou července 1191 kapitulovat a vydat se do rukou vítězných křesťanů. Místo jásotu nad triumfem se však vítězové začínají mezi sebou hádat.

Leopold V. uraženě opouští Svatou zemi poté, co Richard protestuje proti tomu, aby jeho vlajka zavlála nad dobytým městem. A Filip II.? Naoko se sice tváří jako největší přítel anglického krále, ale záhy také spěchá domů, aby tam dorazil dřív než Richard.

Má zálusk na anglická území, která leží na evropské pevnině, konkrétně na půdě dnešní Francie. „Kocour nebude doma, myši budou mít pré,“ uvažuje…

Měsíční ultimátum

V rukou křesťanů uvízla po dobytí Akkonu početná muslimská posádka. O jejím dalším osudu se teď rozehrává diplomatické jednání mezi Saladinem a Richardem Lví srdce, který z křesťanských vůdců zůstal v regionu jako poslední.

Momentálně je na koni, a tak si smí diktovat podmínky. Požaduje výměnu zajatců, protože i sultán drží některé křesťany.

„Dále chci Svatý kříž (ten, na němž měl být ukřižován Ježíš Kristus – pozn. red.) a navrch 200 000 zlatých mincí,“ vzkazuje anglický král Saladinovi. Ten se zaváže vše splnit, ovšem peníze se mu shánějí hodně těžko.

Obrací se na Richarda s tím, že by mu uhradil jen část sumy, on by propustil zajatce a zbylý dluh by byl doplacen až později. Evropan nabývá dojmu, že s ním sultán nehraje fér. Dává mu ultimátum:

„Jeden měsíc, ani o den víc!“ Sokové si nevěří, jsou podezřívaví, nevědí, co chystá druhá strana.

Krále na tebe…

Čas se krátí a je čím dál jasnější, že Saladin svým slibům nezvládne dostát. V Richardovi vzkypí horká krev Plantagenetů. Jakmile měsíční ultimátum vyprší, rozkáže bez jediného náznaku lítosti popravit všechny muslimské zajatce.

Stane se tak 20. srpna 1191 na vrchu Ayyadieh, aby bylo krvavé divadlo odevšad dobře vidět.

Přesný počet obětí zloby anglického krále není znám, ale nejčastěji se uvádí číslo 2700. Muslimové ze Saladinova tábora se marně pokoušejí své souvěrce zachránit, ale hradby křesťanských vojáků, střežících průběh poprav, jsou neprostupné.

Richardova krutost šokuje jeho současníky. Proti jeho rozhodnutí se postaví i mnozí křižáci. V muslimských myslích najde hrůza takovou odezvu, že ještě dlouho poté budou stoupenci Alláha své děti strašit větou:

„Mlč, nebo zavolám krále Richarda a ten tě zabije…“ Aspoň tak to líčí francouzský kronikář Jean de Joinville (1224–1317).

Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.
Za oběť masakru, který nakázal král, padlo možná až 2700 muslimů.

Rázná odplata

Odhodlal se anglický král k násilnému kroku, který zásadně pošramotil jeho pověst, opravdu jen kvůli svému temperamentu? Nešlo o promyšlený tah? Richard I. počítá s tím, že dobytím Akkonu jeho cesta Svatou zemí nekončí. Chce se vydat k Jeruzalému.

Velké množství zajatců, které by mu v tom případě zůstalo za zády, by mohlo představovat potenciální riziko. Navíc mohlo jít i o krvavý vzkaz dalším muslimským posádkám v okupovaných pevnostech, aby příliš nevzdorovaly.

Každopádně sultán Saladin na incident reaguje po svém. I on si nechává shromáždit křesťanské zajatce, které při svém tažení Jeruzalémským královstvím postupně posbíral.

Také na ně čeká krutá smrt – navzdory tomu, že se i Saladin prezentuje jako spravedlivý vládce a dobyvatel, jenž šetří životy civilistů v dobytých městech. „Nebylo to ovšem vždy. Zajatce propouštěl na svobodu, když se vezl na vítězné vlně.

Jakmile začal na bitevním poli prohrávat, pocítil frustraci a pak už neměl s nikým slitování,“ dodává současný kanadský historik Michael Gervers.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Župan ze Srbska
Štěpán Nemanja (1110/1130–1199) byl velkým srbským županem, de facto vládcem. Za jeho panování došlo k rozvoji balkánského regionu a po řadě půtek a vojenských střetů i k jeho odtržení od Byzantské říše.
Smrt císaře
„Císař, který si postoupil všechna nebezpečí, si přál uniknout mimořádnému vedru a vyhnout se stoupání na horský vrch,“ líčí kronikář počátek konce mocného římského císaře Fridricha Barbarossy (1122–1190). Během křížové výpravy utonul v řece Salefu.
Mocná vdova
Zažila toho už opravdu mnoho. Byla na křížové výpravě, rozvedla se s francouzským králem, druhý manžel – anglický král – ji věznil. Eleonora Akvitánská (1122/1124–1204) jako vdova brání trůn pro svého favorizovaného syna Richarda.
Rázná choť
Vzala si opilce, ale nebude ho tolerovat. Gruzínská královna Tamara (1160–1213) se s ruským knížetem Jurijem Bogoljubským rozvede, jenže zhrzený muž proti ní iniciuje povstání. Zatočí s ním a vyžene ho do exilu.
Zaostřeno na dobu
Objev mnichů
Mniši z anglického opatství v Glastonbury v roce 1191 pátrají na svých pozemcích, až naleznou ostatky statného muže a blonďaté dámy. Do světa následně rozhlásí, že odhalili hrob krále Artuše a jeho manželky Guinevery.
Spor o vládu
V Anglii to během nepřítomnosti Richarda Lví srdce vře. Na jedné straně stojí kancléř William Longchamp, na druhé si brousí zuby na vládu králův mladší bratr Jan Bezzemek. Tomu se nakonec podaří v roce 1191 soka vyhnat ze země.
Důležitý hráč
Flandry a Henegavsko (na území dnešní Belgie) se za vlády Balduina VIII. v roce 1191 spojují v jeden celek. Ten napříště bude hrát významnou roli v historii západní Evropy a také bude významně ovlivňovat její ekonomiku.
Rychlá volba
Papež Klement III. umírá v březnu 1191 a vzápětí je na Petrův stolec bez potíží a jednomyslně zvolen Celestýn III., v té době už stařičký muž. Přesto má okamžitě napilno. Krátce nato totiž korunuje Jindřicha VI. císařem.
Související články
reklama
Zajímavosti
Jan Zajíc se chystanou sebevraždou netajil!
Nechtěl, aby z něj režim udělal blázna. V prohlášení pro veřejnost Zajíc pečlivě vysvětlí, proč se rozhodl následovat Jana Palacha, a vyzve národ k ráznému činu: „Stávkujte, bojujte! Kdo nebojuje, nezvítězí! Ať moje pochodeň zapálí Vaše srdce a osvítí Váš rozum! Ať moje pochodeň svítí na cestu k svobodnému a šťastnému Československu!“ Studuje Střední průmyslovou […]
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
Třikrát se vydal do Čech s nadějí, že konečně přesvědčí své krajany k životu ve zbožnosti a slušnosti, a vždy musel odejít s nepořízenou. Budoucí světec Vojtěch už pak nedostal šanci svůj životní sen uskutečnit. Zakladatel slavného rodu, kníže Slavník (†981), sídlící v Libici nad Cidlinou, má kromě nemanželských dětí oficiálně šest synů. Je mezi nimi jeho nástupce Soběslav […]
Dobyl hory zubař ze Šumperka?
V Šumperku ho všichni mají rádi. Gutwinski si udělal dobré jméno jako velmi schopný zubař, šikovný lyžař, a hlavně pohodový člověk. Po první světové válce se ze zdravotních důvodů odstěhuje na Králický Sněžník. Žije v Lichtenštejnově chatě, ze které udělá sportovní, turistické i kulturní centrum celého kraje… Narodil se v Osoblaze, nicméně vyrůstat bude v […]
premium
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
Paříží teče krev francouzských protestantů. Jejich předák, admirál Coligny, byl zavražděn v hotelu Ponthieu a na řadě jsou další. Masakr bartolomějské noci si v roce 1572 vyžádá v celé Francii od 5000 do 30 000 obětí. Mnohem krušnější časy ovšem hugenoty ještě čekají. Stejná práva Král Jindřich IV. (1553–1610) v roce 1598 vydává slavný Edikt […]
Věda a vynálezy
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Některým lidem připomíná brouka se složenými krovkami. Má elegantní zaoblená okna a kulatá světla a k jeho přednostem patří i nižší spotřeba paliva. Aerodynamický automobil Schlörwagen se přesto nezačne sériově vyrábět. Podobně jako další futuristické prototypy vozů… Dešťová kapka je nestabilní Rozumí architektuře, matematice i technice. Ve všech těchto oborech Američan Richard Buckminster Fuller (1895–1983) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
iluxus.cz
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
Breitling, renomovaný švýcarský výrobce luxusních hodinek, se spojil s projektem Climate Impulse vedeným Bertrandem Piccardem, významným průzkumníkem a zastáncem klimatu. Tato spolupráce se nese na
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
epochalnisvet.cz
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii.
Polička s kouzlem starých časů
panidomu.cz
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
epochaplus.cz
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě. Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě.  Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
21stoleti.cz
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě. Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
Světoznámá značka minerální vody Perrier představila novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck, který u příležitosti
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Muž v masce čerta mě okouzlil
skutecnepribehy.cz
Muž v masce čerta mě okouzlil
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
enigmaplus.cz
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
Existuje jen málo klenotníků, kteří by ve své sbírce drahokamů chtěli mít tento temně modrý diamant s odhadovanou hodnotou až 8.5 miliardy korun. Leží na něm totiž mocná kletba přinášející vlastníkům
Krémové rizoto s houbami
nejsemsama.cz
Krémové rizoto s houbami
Italské rizoto není sypké, ale krásně vláčné. Na přípravu použijte druh rýže s vyšším obsahem škrobu. Ingredience na 4 porce: 1 hrnek rýže na rizoto Arborio 250 g hřibů 1 středně velká cibule 50 ml bílého vína 700 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru 50 g parmazánu kousek másla pepř olivový olej Postup: Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, hříbky také.
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
nasehvezdy.cz
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
Krátce nato, co se exmodelka Agáta Hanychová (38) rozešla s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem (55), dal se dohromady s její nejlepší kamarádkou! Ta se do Soukupa prý zamilovala někdy v půlce lis