2. 7. 1698: Anglický vynálezce Thomas Savery si nechal patentovat první prakticky využitelný parní stroj.    
Domů     Slavné římské vily: Hadrián vzdal hold svému milci umělým jezerem
Slavné římské vily: Hadrián vzdal hold svému milci umělým jezerem
15.3.2025

Vedro je k nevydržení. Léto na římské ulice udeřilo plnou silou. Boháči berou nohy na ramena a opouštějí metropoli. V její blízkosti i na vzdálenějším venkově na ně čekají jejich chladivé letní vily, přetékající luxusem. Kdo nějakou nemá, jako by nebyl.

Skvělý řečník Cicero se může pochlubit sedmi vilami, spisovatel Plinius mladší třemi nebo čtyřmi.

Ani císaři nezůstávají pozadu…„Má dušičko, toulavá a něžná, hoste a průvodce těla, odejdeš teď na místa bledá, strnulá a pustá, a už si více nebudeš dovádět, jak bylo tvým zvykem,“ veršuje poeta na císařském trůnu Hadrián (76–138) ve stínu stromů, rostoucích na pozemcích kolem jeho vily v Tivoli nedaleko Říma.

Není jen básník, vojevůdce a vladař, ale také schopný stavitel. Své ambice architekta uplatňuje právě zde, ve své vile. Říká se, že každá z jejích částí odráží nějaký zážitek, zkušenost ze života císaře, který procestoval celý tehdy známý svět.

Velké uměle vytvořené jezero na pozemcích vily například nese jméno Kanopos podle stejnojmenného ramene Nilu a skutečně napodobuje i jeho tvar. Hadrián si tento egyptský tok pamatuje velmi dobře.

V jeho vodách se utopil jeden z jeho oblíbenců Antinoos (110–130). Právě na řadu jeho soch archeologové v blízkosti umělého jezera v Hadriánově vile také narazili…

Soukromí střežené vodou

V lecčems se císař na svých cestách také inspiroval. Experimentuje se zakřivenými stěnami nebo kupolemi či polokupolemi. Na ně lze ve vile narazit na každém kroku.

Zdobily střechy Malého i Velkého lázeňského domu, budovu Serapeia, které mělo připomínat staroegyptský Serapidův chrám. Dřevěnou kupoli měl také miniaturní dům na ostrově uprostřed kruhové stavby, známé dnes jako Mořské divadlo.

Archeologové se domnívají, že právě zde Hadrián nacházel naprosté soukromí, pokud po něm zatoužil. Objevují se však i hlasy, že si zde zřídil planetárium, v němž se věnoval astronomii a meteorologii. Císař byl zkrátka všeuměl.

1. Podzemí patří služebníkům

Hadriánova vila na ploše 120 hektarů vyrůstá primárně v letech 118–128, ale stavební práce zcela neutichají ani později. Císař zde najde vše, co potřebuje. Kromě velkého trůnního sálu pro vyřizování státnických věcí je tu kupa míst k pořádání hostin.

Nechybějí ubytovací prostory pro pretoriány, střežící Hadriánovu bezpečnost, knihovna nebo stadion. Pod celou lokalitou se navíc nacházel systém podzemních chodeb určený služebníkům, tak aby nepůsobili rušivě při zajišťování chodu vily.

2. Nedobytná pevnost

Se senátem vede neustálé boje, příbuzní by ho nejraději připravili o moc a věřit nemůže ani nejbližším přátelům. Císař Tiberius (42 př. n. l.–37 n. l.) neprchá z Říma před vedrem, ale před povinnostmi a ve strachu o život.

Útočiště nachází na ostrově Capri, kde si na vysokém skalním ostrohu nechává v roce 27 n. l. vybudovat jen těžko přístupnou Jupiterovu vilu. Vynalézavost zdejších architektů je vskutku nevídaná.

Kvůli lokalitě se museli vypořádat s výškovým rozdílem až 40 metrů mezi jednotlivými částmi stavby.

3. Mysteriózní fresky

Římané si ve svých vilách potrpí na luxus. K tomu patří i bohatě zdobené podlahy nebo stěny s malbami či mozaikou. Světovým unikátem v tomto směru je Vila mystérií, nacházející se v bezprostřední blízkosti Pompejí. I ji v roce 79 n. l.

při erupci Vesuvu zasypala vrstva popela. Díky tomu ale její stěny září barvami dodnes. Nejzajímavější je místnost, která v minulosti sloužila patrně k podávání večeří, tzv. triclinium.

Nádherné fresky na jejích zdech znázorňují snad zasvěcení žen kultu boha Dionýsa.

4. Kolekce papyrů

Největší kolekce řeckých a římských soch, která kdy byla nalezena. Nebo knihovna s 1800 papyrovými svitky. Tím vším se může pochlubit Vila papyrů, nacházející se ve starověkém Herculaneu, které podobně jako Pompeje zničila mohutná erupce Vesuvu.

Historikové se dodnes přou, kdo si zdejšího pohodlí dosyta užíval…Nejvážnějšími kandidáty na majitele vily jsou Lucius Calpurnius Piso Caesonius (asi 100–43 př.n.l.), tchán Julia Caesara (100–44 př.n.l.), nebo filozof a básník Philodemus (asi 110–40/35 př.n.l.).

5. Všude samé mozaiky

Podobně jako popel v Pompejích či Herculaneu pomohly uchovat sesuvy půdy jedinečnou římskou vilu na Sicílii v blízkosti města Piazza Armerina. Na 3500 metrů čtverečních se v ní skrývá největší soubor římských mozaik na světě.

Zachycují nejčastěji lovecké nebo sportovní výjevy. O tom, komu sídlo z počátku 4. století n. l. patřilo, se dodnes vedou spory.

Jedním z pravděpodobných majitelů je císař Maximianus (asi 250–310), který proslul jako skvělý válečník i věrný druh svého spoluvládce Diokleciána (asi 244–312/316).

Foto: Wikimedia Commons
Zdroje informací: PERRING, Stefania. Starověké stavby včera a dnes, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Zaprodal Hirohito duši Americe?
Když v dubnu 1946 začíná asijská obdoba norimberského procesu – tzv. tokijský tribunál, muž, jenž rozpoutal nejhorší válku v dějinách Asie, na lavici obžalovaných chybí. Jen pár kilometrů od soudní síně si užívá přepychu svého paláce. Vyprovokoval hned několik krvavých konfliktů, schvaloval vraždění, mučení i pokusy na lidech. Svou vinu na válečných masakrech však japonský císař […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz