23. 4. 1942: V odvetě za britský nálet na severoněmecké město Lübeck z března téhož roku podnikla Luftwaffe sérii bombových útoků na Anglii. Zpustošeno bylo hned několik menších měst.    
Domů     Složil americký prezident přísahu zpitý pod obraz?
Složil americký prezident přísahu zpitý pod obraz?

„Proboha, tak už ho vzbuď,“ nabádá prezidentský pobočník druhého a ten se zcela nehybným Andrewem Johnsonem zacloumá ještě silněji.

Spáč se probere až po několika minutách, s nateklýma očima a rozcuchanými vlasy…Za pár hodin jej čeká prezidentská inaugurace – Abraham Lincoln totiž toho rána zemřel.

Houževnatý, vytrvalý a nadaný. Takový je v pořadí 17. prezident Spojených států amerických Andrew Johnson (1808–1875).

Patrné je to z jeho trnité cesty na politický vrchol, kdy se musel obejít bez bohatství, výhodných konexí a jiných kariérních zkratek. Johnson se narodil do nuzných poměrů ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Když mu byly tři roky, zemřel mu otec.

Osamocená matka se dvěma dětmi měla problém rodinu uživit, a tak – jen co byli chlapci co k čemu – poslala je místo do školy do místní dílny, aby se vyučili krejčovskému řemeslu. Číst, psát a počítat mladého Johnsona naučil jeden ze zdejších dělníků.

Když se pak Andrew v dospělosti i s manželkou přestěhoval do Greeneville ve státě Tennessee a založil si vlastní dílnu, rád si při práci krátil čas debatováním se zákazníky, kteří měli odlišné názory. Pomalu tak odhalil svůj talent pro politiku…

Lincoln viceprezidenta hájil. Jeho smrt Johnsonem otřásla.
Lincoln viceprezidenta hájil. Jeho smrt Johnsonem otřásla.

Hrdinou války

Johnson nejprve projde řadou nižších politických funkcí. V roce 1829 je zvolen do městské rady, později se stává dokonce starostou. Míří ale výš. Dostane se do sněmovny reprezentantů a poté se úspěšně uchází o křeslo senátora.

Ve stejné době se však – navzdory jeho snažení – západní část Tennessee připojuje ke státům Konfederace, které se mezitím oddělily od Unie.

Díky svým zásluhám v americké občanské válce se pak Johnson stává pro prezidenta Abrahama Lincolna (1809–1865) mužem číslo jedna.

V listopadu 1864 je zvolen jeho viceprezidentem. Již během inaugurace 4. března 1865 se ale ukáže, že se nemá úplně pod kontrolou.

Během úřadování prezidenta Johnsona USA odkoupily od Ruska Aljašku.
Během úřadování prezidenta Johnsona USA odkoupily od Ruska Aljašku.

Nedůstojný výstup

„Je mi slabo. Můžu vás požádat o whiskey?“ ptá se mátožný Johnson v kanceláři svého předchůdce Hannibala Hamlina (1809–1891). Jen co mu donesou skleničku, hodí ji do sebe. A hned nato další dvě. Tvář mu rázem zrudne jak brazilské rajče.

Byť je v takovém stavu, že by si od něj odsedl i ruský mužik, za pár minut vystoupá na pódium Kongresu, odkud před nastoupenými politickými špičkami oddrmolí viceprezidentskou přísahu.

Součástí ceremoniálu má být i jmenování nových senátorů, ale na to už Johnson nemá sílu, a tak jen co symbolicky políbí Bibli, rychle zmizí ve dveřích. „Svým opileckým a hloupým projevem zneuctil sebe i Senát.

V životě mi nebylo tak trapně,“ popíše své dojmy z Johnsonovy inaugurace republikánský senátor za stát Michigan Zachariah Chandler (1813–1879).

Zachránil ho alkohol?

O Johnsonově zálibě v alkoholu si brzy špitá celá Amerika. Prezident Lincoln ale za  viceprezidentem stojí. „Znám ho již mnoho let. Tehdy měl špatný den, ale nemusíte se obávat; Andy není žádný opilec,“ brání ho.

Neuběhne ovšem ani šest týdnů a věci naberou nečekaně tragický spád. 15. dubna Lincoln po atentátu ve Fordově divadle ve Washingtonu umírá, čímž se do čela země automaticky posouvá Johnson.

Za zmínku stojí, že i on se měl stát jednou z obětí projižanského spiknutí, ale zabiják, jenž ho měl odpravit, se toho večera tak opil, že než mělo k atentátu dojít, usnul. Johnson se ještě téže noci nechává odvézt k Lincolnově smrtelné posteli.

Pak se vrátí do hotelu a dle některých zdrojů si dá pár skleniček. Další den ho prý musejí k prezidentské přísaze dávat složitě „do pucu“. Podle jiných jde o pomluvy tehdejšího tisku, které stojí na chabých výpovědích znepřátelených senátorů.

Sužován tragédiemi

Johnson má ale reálnější problémy než jen pomluvy. V roce 1867 se dostává do sporu s většinově republikánským Kongresem kvůli odvolání ministra války Edwina Stantona (1814–1869).

Věci dojdou tak daleko, že se v květnu 1868 hlasuje o prezidentově odvolání z funkce! „Jeden syn se mi zabil, zeť zemřel v bitvě o Nashville, další syn propadl alkoholu a druhý zeť na tom není lépe.

Myslím, že jsem již zažil dost bolesti i bez toho, aby mě teď vyšetřovali,“ napíše v těchto dnech Johnson v dopise jednomu z přátel. Prezident překvapivě impeachment o jediný hlas ustojí.

Od té doby začne sekat latinu a snaží se udobřit si Kongres i své politické nepřátele. Těsně před odchodem z funkce v roce 1869 například vydá všeobecnou amnestii občanům bývalé Konfederace. Celkově je ale pro něj prezidentství jenom utrpením.

Není divu, že po skončení prvního mandátu již o druhý neusiluje a vrátí se domů do Tennessee.

Byl prvním americkým prezidentem v historii, který čelil impeachmentu.
Byl prvním americkým prezidentem v historii, který čelil impeachmentu.

*** Zdravější než voda ***

* Říká se, že známým pijanem v Bílém domě byl i v pořadí druhý prezident USA John Adams (1735–1826)…„Není tu nic k pití a myslím, že mi z toho bude zle,“ napíše například své ženě během návštěvy Filadelfie v roce 1777. Jeho láska k pití má prý svoje kořeny již v dětství.

* Ve věku 15 let si měl dávat pivo už před snídaní. „Pití alkoholu bylo v té době normální…Obzvlášť ve městech byla voda často zkažená…Alkohol tak byl tou lepší volbou,“ vysvětluje současný americký autor Scott C. Martin.

* Kromě toho Adams údajně již od osmi let kouřil tabák. Navzdory těmto pokleskům v životosprávě se dožil 90 let.

Foto: Wikimedia Commons, Pinterest
Zdroje informací: BROŽ, Ivan. Encyklopedie amerických prezidentů, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo. Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen zdát. […]
Umírali při tlachtli vítězové, nebo poražení?
Dvě družstva se na hřišti perou o jeden míč. Každý tým chce vyhrát. Může jít o kteroukoli známou míčovou hru. V případě, že se k indiciím přidají Aztékové, je vše ale jasné. Půjde o hru zvanou tlachtli. Změní se po turnaji tato na první pohled zábavná polední honička za míčem v rituální oběť? Symboly, rituály […]
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
„Co je to s Kramářem? Včera se nezdržel ani na hlasování o vlastním návrhu,“ diví se čeští kolegové nadějného poslance v Říšské radě ve Vídni. I přátelé si všímají, že je Karel jaksi mimo. „Není zamilovaný?“ napadne kohosi. Déle už to tajit nedokáže, a tak se nejbližší přátelé a političtí kolegové, k nimž patří i Tomáš Garrigue Masaryk […]
premium
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016), […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
rezidenceonline.cz
Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey. Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu. Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se
Starobylé město ukryté v prachu času
epochaplus.cz
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Olivier salát
Vejce natvrdo se skvěle hodí do různých salátů. Připravte si třeba tenhle recept na svěží jarní salát, který koncem 19. století vytvořil šéfkuchař Lucien Olivier. Potřebujete: ✿ 300 g ředkviček ✿ 2 okurky ✿ 3 brambory ✿ 1 svazek jarní cibulky ✿ 5 vajec natvrdo ✿ 1 plechovku tuňáka ✿ hrst zeleného hrášku z plechovky ✿ majonézu ✿ špetku soli ✿ čerstvou petrželku 1. Brambory uvařte
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
skutecnepribehy.cz
Překonali jsme dávnou sousedskou nenávist
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
21stoleti.cz
Změna klimatu ohrožuje americké korovce jedovaté: Dokáží se přizpůsobit?
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát os
Německá pohádková stezka bratří Grimmů slaví 50. výročí
epochanacestach.cz
Německá pohádková stezka bratří Grimmů slaví 50. výročí
Praha, dne 15. dubna 2025 – Německá pohádková stezka (Deutsche Märchenstraße), jedna z nejmalebnějších turistických tras v Německu, slaví své 50. výročí. Tato ikonická cesta spojuje desítky historických míst, která inspirovala pohádky bratří Grimmů a oživuje kouzlo klasických příběhů, které znají celé generace dětí i dospělých. Jubilejní rok přinese řadu speciálních akcí, které umožní návštěvníkům
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
epochalnisvet.cz
Tiffany & Co. získala klenot mezi artefakty
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic? Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
enigmaplus.cz
Jsme ve vesmíru jediní? Ostatní život prý možná vyhynul!
Je Země jedinou obydlenou planetou ve vesmíru? Otázka, na kterou lidstvo stále ještě nedostalo odpověď. Veškeré snahy astronomů dopátrat se důkazů života na jiných planetách zatím vycházejí naprázdno.
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
iluxus.cz
Earth-First filozofie resortu Bawah Reserve harmonicky spojuje autenticitu, bezkonkurenční servis a hluboký respekt k přírodním krásám.
Bawah Reserve připomíná u příležitosti Dne Země svůj trvalý závazek k „Earth-First“ filozofii, která se významně odráží v každodenním fungování resortu a jeho celkové koncepci. Soukromý resort rozklád
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
nasehvezdy.cz
Gajerová v problémech? Dluhy se znovu hlásí o slovo!
Herečka Veronika Gajerová (62), kterou si diváci kdysi zamilovali hlavně v seriálu Ordinace v růžové zahradě, se prý stále potýká s velkými problémy. Už před několika lety se svěřila, že má obrovs
Taky se vám do ničeho nechce?
panidomu.cz
Taky se vám do ničeho nechce?
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz