19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?
Spáchal jediný Čech v projektu Manhattan sebevraždu?

Přetahují se o něj ta nejlepší světová výzkumná pracoviště. Místo rodákovi z Brna Georgu Placzkovi nabídne i Fyzikálně-technologický institut v Charkově.

Při kladení podmínek, za jakých by nabídku přijal, si ale fyzik neodpustí i tu, že musí zmizet „chasain“. Výrazem míní Stalina. Přijde udání a musí si sbalit kufry. Do SSSR už se nepodívá!

Nebýt jeho mimořádné výmluvnosti, asi by si doma vědeckou dráhu neprosadil. Georg Placzek (1905‒1955) se totiž narodil do zámožné židovské rodiny, která spoluvlastní textilní továrnu v Alexovicích u Ivančic nedaleko Brna.

Vzhledem k tomu, že je nejstarší ze tří dětí, očekává se, že starost o podnik jednoho dne převezme. Georgovi ale výroba tkanin nic neříká, navíc v mládí zastává ostře levicové názory a hromadění majetku odsuzuje.

„Byl ve své vlastní rodině bohatého továrníka považován za »disidenta«…Z »revolučně antiburžoazní naivity« ho vyléčila až pozdější osobní zkušenost se stalinským terorem a sovětskou realitou,“ vysvětluje Aleš Gottvald z Ústavu přístrojové fyziky Akademie věd, jenž o životě jediného českého účastníka projektu Manhattan napsal knihu.

Placzek (třetí zleva) s kolegy na půdě Amerického ústavu pro fyziku.
Placzek (třetí zleva) s kolegy na půdě Amerického ústavu pro fyziku.

Z praktika teoretikem

Jako 19letý Georg nastoupí na univerzitu ve Vídni, přičemž v průběhu studia stráví tři semestry i na pražské univerzitě. Cílem jeho disertační práce je elektrostatika v látkovém prostředí. K tomu sám autor s nadsázkou říká:

„Byl jsem vlastně experimentátor, ale pak jsem přestal pracovat, a tak si lidé myslí, že jsem teoretik.“ Po studiích Placzek nastoupí na odborném pracovišti v nizozemském Utrechtu.

V roce 1932 přejde do institutu dánského nositele Nobelovy ceny za fyziku Nielse Bohra (1885–1962). Absolvuje rovněž řadu zahraničních stáží, mimo jiné v Jeruzalémě, Paříži či Charkově.

Při návštěvě Sovětského svazu se ale slovem otře o Josifa V. Stalina (1878–1953) a ze země je vyhoštěn. Díky této zkušenosti přehodnotí své levicové smýšlení…

Zásluh se nedočká

Ve světě fyziky se ve stejnou dobu nemluví o ničem jiném než o atomovém jádru. Přispěje k tomu nejdříve objev neutronů a v lednu 1939 úspěšné rozštěpení jádra uranu německým týmem vědců.

Vysvětlení nového druhu jaderné reakce je připisováno rakouskému fyzikovi Ottovi Frischovi (1904–1979), zásadně mu v tom ale pomůže právě Placzek.

„Jak Frisch později sám přiznává, Placzkovo řešení jej vůbec nenapadlo… Experiment rychle provedl 13. ledna 1939 a napsal o tom pod svým jménem ihned článek pro Nature,“ uvádí Gottvald s tím, že Frisch českého vědce v tomto zlomovém materiálu nezmiňuje. „Jeho zásluhy si z valné části připíší jiní (Frisch, Bohr, …),“ dodává autor.

Plutoniové jaderné zařízení exploduje při testu Trinity na vrcholu věže.
Plutoniové jaderné zařízení exploduje při testu Trinity na vrcholu věže.

Pozvání k výbuchu

Veřejnost tak o Placzkových zásluhách na popsání jaderné reakce prakticky neví, odborníci ale ano.

Proto když pak americký fyzik Robert Oppenheimer (1904–1967) dává dohromady tým, který s ním bude spolupracovat na vývoji jaderné zbraně, obrátí se i na brněnského rodáka.

Ten se k projektu Manhattan připojuje v prosinci 1943, přičemž jím vedená skupina nepracuje přímo v Los Alamos v Novém Mexiku, ale svými poznatky přispívá z kanadského Montrealu. Čemu konkrétně se věnuje?

Placzek vytváří a navrhuje metody výpočtů, které řeší jednotlivé problémy při tvorbě atomového reaktoru a posléze bomby. Do americké pouště se však přece jenom podívá. V létě 1945 sem přijíždí, aby zhlédl první pokusný výbuch atomové bomby.

Další exploze z 6. srpna už vymaže z mapy japonskou Hirošimu a stejný osud potká i Nagasaki.

Pozorovatelé vidí, že odpálení první jaderné bomby proběhlo úspěšně.
Pozorovatelé vidí, že odpálení první jaderné bomby proběhlo úspěšně.

Rodová kletba

Placzek zůstává v Los Alamos ještě asi rok. Poté odjíždí učit na univerzitu do Montrealu. Rád ale přijímá nabídky na přednášení na dalších předních světových univerzitách, takže hostuje ve Spojených státech i v Evropě.

Celou tu dobu se s pomocí manželky Elsy von Halbanové snaží čelit svým narůstajícím zdravotním problémům. Trpí totiž bipolární poruchou, tedy cyklickým střídání euforických a depresivních stavů. A právě ta se mu nejspíš stane osudnou.

S manželkou Elsou se Georg seznámil v roce 1937 na konferenci v Paříži.
S manželkou Elsou se Georg seznámil v roce 1937 na konferenci v Paříži.

Ačkoliv nekrology hovoří o tom, že Placzek zemřel na srdeční příhodu ve švýcarském Curychu, existují domněnky, že se ze světa sprovodil sám. „Autoři nekrologů mohli sotva mít k dispozici podrobnější informace než nejbližší rodina.

A mezi Georgovými příbuznými taková jednoznačná informace není. Zato tam žije úsloví o kletbě »Placzkova genu«,“ píše Gottvald. Je jí myšlena právě ona dědičná psychická nemoc.

Není těžké si představit, že ji mohla zásadně umocnit i ztráta rodinných příslušníků během holokaustu.

*** Děti zachránil Winton ***

* Krátce po podpisu Mnichovské dohody se Placzek na podzim 1938 objevuje doma v Alexovicích. „Odjeďte, není tu bezpečno,“ naléhá na svou rodinu. Otec to ale kvůli povinnostem kolem továrny zamítne.

* To se ukáže jako osudové – Jen pár dní po okupaci si Georgův bratr Fritz po hádce s Němci ve vedení továrny prostřelí hlavu…Sestra Edith skončí v koncentračním táboře v lotyšské Rize.

* Rodiče jsou převezeni do Terezína, kde zemře otec Alfred, matka Marianne je v říjnu 1944 dopravena do Osvětimi, a ani ona už odtud živá nevyjde…Z rodiny přežijí jen dvě děti Georgovy sestřenice, jejichž záchranu má na svědomí anglický dobrodinec, sir Nicholas Winton (1909–2015).

Foto: zob.cz, pbs.org, newstatesman.com, wikipedia.org, praguemorning.cz, translate.google.com,
Související články
reklama
Zajímavosti
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016), […]
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…   […]
Dva Bergerové, jedno zlo: Postrach pařížského gestapa & dozorce v koncentráku
Mladého muže vezou k výslechu na gestapo, a to kvůli podezření, že pomáhal francouzskému odboji. Vůz zastavuje u jedné z budov na pařížské Rue de la Pompe, mezi jejímiž zdmi se odehrává brutální mučení, a někdy dokonce i vraždy. To všechno nejen se svolením, ale také častým přičiněním Friedricha Bergera, který úřadovnu vede. Sám Friedrich […]
premium
Úspěšná návrhářka doplatila na židovský původ
Velká okna, spousta světel, strop zdobený štuky, silný plyšový koberec, pohodlná křesílka, a hlavně dřevěné jeviště, po kterém se procházejí půvabné manekýnky. „Dělají-li šaty člověka, dělá paní Roubíčková samé vynikající lidi,“ rozplývá se nad předváděnými modely jedna z reportérek pro časopis Pestrý týden. Móda, vytříbený vkus, elegance. Tato slova mají za první republiky jedno synonymum […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz