2. 7. 1698: Anglický vynálezce Thomas Savery si nechal patentovat první prakticky využitelný parní stroj.    
Domů     Unesl polský král budoucího Karla IV.?
Unesl polský král budoucího Karla IV.?
22.2.2025
Unesl polský král budoucího Karla IV.?

Jestli má Kazimír III. Veliký z něčeho noční můry, pak je to český panovník Jan Lucemburský. Hrdě se totiž pyšní titulem polského krále a svůj nárok opírá o dědictví po dynastii Přemyslovců. „Ale polský trůn patří mně, jen mně!“ rozčiluje se Piastovec Kazimír. Navíc mu Lucemburk pije krev i svým vlivem, který má na slezská knížata.

Napětí mezi dvěma mocnými muži ve střední Evropě by se dalo krájet. „Provokoval už mého otce,“ ví dobře Kazimír III. (1310–1370). S Janem Lucemburským (1296–1346) se střetával již Vladislav Lokýtek (1361–1333).

Třeba v roce 1331 se jeho vojáci vydali na Moravu, kterou poplenili až k Břeclavi. Jan si to nenechal líbit. „Návštěvu“ sousedovi oplatil a donutil tehdy Lokýtka k uzavření příměří. Takhle to ale dál nejde! Rivalita mezi dvěma královstvími neprospívá nikomu.

Uherský panovník Karel I. Robert z Anjou (1288/1291–1342) se do věci vloží jako prostředník a pozve uprostřed parného léta roku 1335 oba znesvářené vládce do Trenčína.

Klid před bouří

Opulentní hostiny se tu střídají s rytířskými kláními. Na pozadí těchto radovánek si Jan Lucemburský, kterého do Trenčína doprovází jeho dědic a moravský markrabě Karel (budoucí Karel IV.; 1316–1378), s Kazimírem III. Velikým padnou do náruče.

Jejich nově nastolené přátelství pak stvrdí na podzim onoho roku tzv. vyšehradský traktát, signovaný v uherském Visegrádu. Král Jan se v něm zříká nároku na polskou korunu za odstupné ve výši 20 000 kop pražských grošů.

Kazimír uznává jeho svrchovanost nad vybranými slezskými knížectvími a vazalské svazky s dalšími tamními vládci.

Vznešený dlužník

Díky uzavřenému míru je napříště u polského královského dvora vítán i markrabě Karel, od roku 1341 uznaný český „rex iunior“, mladší král. Kazimír je dokonce tak rád, že ho vidí, že mu v dubnu 1343 je ochoten půjčit sumu 4000 kop pražských grošů.

Na co je mladý Lucemburk použije, není známo. Se splacením dluhu však vůbec nepospíchá. A Kazimír opět zuří. V hlavě se mu rozleží i osud Slezska. Přece jen by rád zdejší knížectví připojil k Polsku.

Počká si na vhodný okamžik… Jan s Karlem vytáhli v prosinci 1344 na další z křížových výprav proti pohanským Litevcům. Moc toho proti nim nesvedli, a tak už zjara následujícího roku míří domů.

Kazimír III. Veliký, který se mezitím přičinil o vznik protilucemburské koalice složené kromě Polska z Bavorska, Míšeňska, Durynska, Braniborska, Uher a Rakouska, si vyčíhá moment, kdy markrabě Karel nebude při návratu s otcem.

Podle českých pramenů se ho Kazimír v té chvíli pokusí unést, podle polských historiků ho rovnou zajme a načas uvězní v Kališi ve středním Polsku.

Poprvé žalář Karel okusil jako dítě, podruhé snad v Polsku.
Poprvé žalář Karel okusil jako dítě, podruhé snad v Polsku.

Vynucená odveta

I když se Karel nejspíš brzy opět ocitne na svobodě, jeho ego utrpělo. To si Lucemburkové nemohou nechat líbit! K dalšímu tahu se ale odhodlá jako první Kazimír III. V červnu 1345 vtrhnou jeho vojska na území spojenců českého krále, do Ratibořska a na Opavsko.

Kraje zle poplení. „Prosím, pomoz!“ volá do Prahy opavský vévoda Mikuláš II. (asi 1288–1365), vnuk Přemysla Otakara II. (kolem r. 1233–1278).

Jan Lucemburský nelení, do Kutné Hory svolává české i moravské pány a vyzývá je k účasti na odvetném polském tažení. Kdo by se jeho vůli vzpíral, tomu pohrozí. Všichni potáhnou proti Kazimírovi. Na 2000 mužů zakrátko překročí hranice.

Na polském území drancují, rabují, nechávají za sebou spálenou zemi. Jejich cílem je Krakov. Jakmile si to Kazimír III. uvědomí, rychle město zásobí, aby vydrželo vleklé obléhání. To nakonec nebude až tak dlouhé. Trvá všeho všudy osm dní.

Strategická chyba

Polákům táhnou na pomoc Uhři,“ přináší Janu Lucemburskému zprávy udýchaný posel. Český král zavelí k ústupu. Své vojsko rozdělí do dvou proudů, snad aby mužům ulehčil zásobování v zemi, kterou dříve poplenili. Dopustí se tím ovšem chyby.

Oba české voje se podle polského kronikáře Jana Dlugosze (1415–1480) střetnou s nepřátelskou přesilou, pro niž není problém jim uštědřit porážku. O to, co si předtím ukořistili, Češi a Moravané přicházejí.

Příměří mezi oběma králi pak pomůže vyjednat sám papež Klement VI. (1291–1352). Napětí ale přetrvá, i když se v následujících dvou letech válčit nebude.

Čas na mír

Jan Lucemburský je po smrti, Karel IV. se stal římským králem. Polský vládce v roce 1348 opět zatouží po Slezsku a pokusí se dobýt tamější centrum české moci – Vratislav. Neuspěje.

22. listopadu téhož roku konečně uzavírají Kazimír III. s Karlem IV. mírovou smlouvu. První jmenovaný se vzdává nároků na Slezsko, druhý zase na polský trůn. Česko-polská válka končí. Už bylo načase.

Na Evropu se řítí pohroma mnohem větších rozměrů – epidemie dýmějového moru, známá v historii jako černá smrt. Zřejmě právě ta významně přispěla k mírové dohodě. Je třeba čelit vážnějším problémům…

Zaostřeno na osobnosti
Ovlivněný hvězdami
Guy de Chauliac (asi 1300–1368) je francouzský lékař a chirurg, známý svými převratnými latinskými traktáty v tomto oboru. Příchod černé smrti ale svede na nevídaná nebeská znamení, která byla k vidění na obloze roku 1345.
Tribun lidu
Pochází z chudých poměrů, vzdělání získal jako samouk. Fascinuje ho antika a dějiny římské republiky. Díky své výřečnosti a charismatu se v roce 1347 Cola di Rienzo (131/1314–1354) poprvé nakrátko zmocní vlády nad Římem. Jeho reformy ale narazí u místní šlechty.
Tváří v tvář moru
Vzdělaný papež Klement VI. (1291–1352) si uvědomuje, že Židé nemají se šířením moru nic společného, a tak se je v roce 1348 snaží ochránit vydáním příslušné papežské buly. Později vyhlásí, že promíjí hříchy všem, kteří na mor zemřeli.
Milovaná královna
V Praze 1. srpna 1348 po krátké nemoci umírá Blanka z Valois (*1316), první choť Karla IV. Bylo jí pouhých 32 let. Králi po ní zůstaly jen dvě dcery, ale žádný dědic trůnu. Přesto jím její smrt silně otřásla. Z politického manželství se zrodila láska.
Zaostřeno na dobu
Královská svatba
Ve snaze upevnit protilucemburskou koalici provdá v roce 1345 polský král Kazimír III. Veliký svou dceru Kunhutu za Ludvíka Římana, jednoho ze synů římského císaře Ludvíka Bavora. Vytuší, že mezi ním a Lucemburky půjde do tuhého.
Invaze z ostrovů
Anglický král Edward III. chystá v rámci stoleté války invazi do Francie. Na počátku července 1346 jeho loďstvo ještě vrátí zpět silný protivítr, kanál La Manche tak překoná až ve dnech 11.–12. července. Do konce měsíce bude v jeho rukou důležité město Caen.
Náklad smrti
Konstantinopol, Trapezunt, Krym. Tam všude se v průběhu roku 1347 objevují nakažení morem. Na Evropu se valí černá smrt. V září pak v sicilské Messině přistává janovská flotila, plující z Krymu. Na lodích jsou nejen nakažení lidé, ale zřejmě i krysy a blechy.
Konec světa
25. ledna 1348 otřese větší částí Evropy silné zemětřesení, které má epicentrum v severoitalském kraji Friuli. Jeho intenzita dosáhne přibližně sedmi stupňů Richterovy škály. K zemi jdou celé vesnice, lidé, pronásledovaní tehdy morem, věří, že nastává apokalypsa.
Foto: Wikimedia Commons, Midjourney AI
Zdroje informací: MAZAN, Leszek. Polská Praha, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Zaprodal Hirohito duši Americe?
Když v dubnu 1946 začíná asijská obdoba norimberského procesu – tzv. tokijský tribunál, muž, jenž rozpoutal nejhorší válku v dějinách Asie, na lavici obžalovaných chybí. Jen pár kilometrů od soudní síně si užívá přepychu svého paláce. Vyprovokoval hned několik krvavých konfliktů, schvaloval vraždění, mučení i pokusy na lidech. Svou vinu na válečných masakrech však japonský císař […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz