Vstup na horskou trasu Haiku Stairs na havajském ostrově Oahu je již delší dobu ilegální. I přesto se po ní každoročně vydává nespočet turistů, aby se dotkli samotného nebe! Je to možné díky schodišti, které má svůj původ už v dobách druhé světové války.
Je neděle ráno, 7. prosince 1941. Téměř celý havajský ostrov Oahu ještě vyspává předešlou noc. Náhle se ozve jakýsi rachot. Začíná nečekaný japonský útok na americkou námořní základnu Pearl Harbor, která se zde nachází.
Krátce po něm USA vstupují do druhé světové války. Třebaže Japonci už o Havajské ostrovy neprojeví větší zájem, místní lidé se po náhlém úderu již nedokážou cítit v bezpečí, bojí se dalších ataků.
Kvůli tomu i kvůli probíhajícímu konfliktu se na počátku roku 1942 objevuje na stole návrh na vybudování tajného vysílače na ostrově Oahu, který má sloužit k monitorování nepřátelských letadel a předávání zpráv plavidlům v celém Pacifiku.
Do projektu se hlásí více než 100 firem a celkový cenový odhad na výstavbu radiostanice činí 598 300 dolarů (s ohledem na inflaci by dnes částka přesáhla 10 000 000 dolarů). Poté, co jsou plány hotové, je pozornost upřena k oblasti, kde se bude stavět.
Hledá se vhodné, vysoko položené horské údolí, skryté mezi skalními stěnami. Po dlouhém debatování je nakonec vybráno Haiku.
21 dní dřiny
Ostřílení horolezci Bill Adams a Louis Otto se jen s lany, cepíny a mačkami dobrovolně vydávají k vrcholu hory Pu’ukeahiakahoe, která údolí Haiku kryje. Cesta náročným terénem jim zabere 21 dní.
Pro další pracovníky ji ale prošlapou dokonale, lokalita je pro stavbu přímo skvělá. Později na trase stoupání vyrůstá lanovka, která na místo dopravuje stavební dělníky a materiál, i schody.
Je jich celkem 3922, původně byly jen dřevěné, později ocelové, a umožňují k vysílači dobrý přístup. Zdejší zařízení je natolik výkonné, že lze odtud na nízkých frekvencích přenášet zprávy až do takové vzdálenosti, v níž se nachází třeba tokijský přístav. Uvedeno do provozu je v prosinci 1943.
Nevstupovat!
Po druhé světové válce se k radiostanici, která přestává sloužit armádě, mohou vydat po schodech i obyčejní lidé.
Zrádná stezka k výšinám se pro veřejnost ale uzavírá v roce 1987. Podíl na tom má i nechvalně známý americký seriál Magnum P.I., který doslova odstartoval zájem o toto místo.
Miliony lidí se o tajném vysílači dozvěděli 9. dubna 1981 poté, co zhlédli jednu z epizod tohoto oblíbeného seriálu. Jeden z mnoha dílů totiž zahrnoval několik vzrušujících scén s akcí na schodech a v budově vysílače.
Početní návštěvníci však příliš nehleděli na bezpečnost. Havajské úřady musely zasáhnout. I přes oficiální uzavření stezky se na ní ovšem stále vydávají zástupy turistů.
V loňském roce proto městská rada v Honolulu nakonec odhlasovala, že „schody do nebe“ budou definitivně odstraněny.
*** Srážka s domorodci ***
* Po útoku na Pearl Harbor jedno z japonských letadel havarovalo na malém západohavajském ostrově Niihau, který za druhé světové války obývali výlučně jen domorodci.
* Japonský pilot nehodu přežil a dostal se do křížku s místními. Nezvaný host rychle zjistil, že obyvatelé ostrova jsou beze zbraní, a tak použil svou k jejich zastrašení.
* Na jednoho z domorodců dvakrát vystřelil, a nic se nestalo. Když mohutného Havajce zasáhl potřetí, muž vyděšeným japonským pilotem mrštil o kamennou zeď a zabil ho. Příběh dodnes koluje mezi místními lidmi a je známou legendou.
Foto: shutterstock.com, untappedicities.com, atlasobscura.com