30. 6. 1905: Albert Einstein představil v článku "On the Electrodynamics of Moving Bodies" teorii relativity.    
Domů     Vzbouřila se baletka před plynovou komorou?
Vzbouřila se baletka před plynovou komorou?
22.1.2024

Nádech, výdech, zahnat nervozitu a s úsměvem vejít do záře reflektorů. Slavná baletka Franceska Mannová okouzlí publikum jako už tolikrát předtím. Blížící se smrt nemůže nikdo zpozorovat.

Franceska Manheimer-Rosenberg, později známá jako Franceska Mannová (†1943), přichází na svět 4. února 1917 ve Varšavě. Vystuduje taneční školu Ireny Prusické a roku 1939 se dokonce účastní mezinárodní taneční soutěže v Bruselu.

Díky svému talentu a kráse se prosadí a z více než 120 účastnic je vybrána na čtvrté místo. Polsko ji miluje a považuje za jednu ze svých největších hvězd, která má ještě zářivější kariéru před sebou. Jenže brzy se má všechno změnit.

Druhá světová válka je za dveřmi. Když vypukne, Franceska působí ve vyhlášeném varšavském klubu Melody Palace. Židovskému ghettu, které ze všech stran obklopují vysoké zdi, se nevyhne a stráví v něm asi rok.

Život jeho obyvatel je postupně ztrpčován řadou zákazů a příkazů. Nedostatek jídla s sebou přináší hlad, špatné podmínky zase nemoci. Lidé trpí a umírají. Později se Franceska snad skrývá, možná také ne, každopádně transportu neunikne.

Franceska byla slavná nejen v Polsku díky svému talentu i kráse.
Franceska byla slavná nejen v Polsku díky svému talentu i kráse.

Cesta za smrtí

23. října 1943 přijíždí do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka další vlak. Jde o transport s více než 1500 Židy, kteří věří, že se díky pasům zakoupeným ve varšavském hotelu Polski dostanou do bezpečí států Jižní a Střední Ameriky.

Tuto důvěru v nich posiluje fakt, že jsou k jejich přesunu použity klasické vlakové vozy, nikoliv nákladní vagony určené pro dobytek, jaké byly k transportům Židů v té době běžně používány. Mezi pasažéry je i kdysi velký miláček publika – baletka Franceska Mannová.

Selekce podle Mengeleho

Nikdo se ovšem z vlaku na přestupní místo, natož do jiné země, nedostane. Vystupují na rampě, kde nechvalně proslulý Josef Mengele (1911–1979) a další příslušníci SS provádějí tzv. selekce.

Během nich jediným ukázáním vlevo, nebo vpravo rozhodují o smrti, či dočasném přežívání v táboře, které však znamená otrockou práci, nedostatek jídla, nulovou hygienu, bolest a neustálý strach o život.

Každý, kdo stojí před nimi, je zcela vydán na jejich nemilost… Tady nejspíš Francesce a ostatním namluví, že musejí projít dezinfekcí. Odvádějí je na místo, kde prý bude provedena. I to je lež. Postupně se ve skupinách ocitnou v šatně patřící k plynové komoře. Mají se svléknout…

Na rampě se rozhoduje mezi smrtí a přežíváním v děsivých podmínkách.
Na rampě se rozhoduje mezi smrtí a přežíváním v děsivých podmínkách.

Podpatek jako zbraň

Co se dělo dál? Existuje více verzí příběhu, přičemž se mimo jiné liší místem, kde měla Franceska provést svůj hrdinský čin, o kterém nicméně musela vědět, že nikomu záchranu nepřinese. Nejpravděpodobnější je ale právě šatna před plynovou komorou.

Zde má podle některých zdrojů svůdně odkládat šaty, aby na sebe strhla pozornost dozorců, dle jiných výpovědí se naopak svlékat odmítla. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté: je rozhodnutá trýznitelům ublížit.

Napadá dozorce Waltera Quakernacka (1907–1946) a nejspíš ho ostrým podpatkem své boty udeří do obličeje.

V nastalém zmatku popadá jeho zbraň a postřelí Oberscharführera Josefa Schillingera (1908–1943) a seržanta Wilhelma Emmericha (1916–1945). Její odhodlání povzbudí i další ženy, které se vrhají na stráže. Jednomu z dozorců mají odtrhnout nos, druhého skalpovat.

Věděla, že zemře, a přesto se vzepřela osudu. K odporu inspirovala ostatní.
Věděla, že zemře, a přesto se vzepřela osudu. K odporu inspirovala ostatní.

Konec rebelie

Do místnosti brzy vpadnou nacistické posily, snad včetně samotného velitele tábora Rudolfa Hösse (1901–1947). Rebelky zabíjejí samopaly nebo je naženou do plynové komory.

Franceska si podle některých svědectví sama bere život Quakernackovou pistolí. Josef Schillinger během převozu do nemocnice umírá na následky střelných poranění břicha. Wilhelm Emmerich je zraněn na noze, přežije, ale po zbytek života kulhá.

Kolaborovala s nacisty?

Některé zdroje ovšem označují Francesku za kolaborantku. Její osud spojují s její kamarádkou Wierou Granovou (1916–2007).

Tato polská zpěvačka a herečka, která měla stejně jako Mannová židovský původ, je po druhé světové válce obviněna ze spolupráce s gestapem. Už během konfliktu jí kvůli tomu odbojová organizace Zemská armáda odsoudila k trestu smrti.

Vykonán nebyl jenom proto, že žena nebyla k nalezení. Wieřino jméno se uvádí hlavně v souvislosti s akcí Hotel Polski. Při ní si kolaborantská židovská skupina dala za úkol vylákat z úkrytů Židy, kteří se ve Varšavě schovávali ještě po zrušení ghetta.

Spolupracovníci, prý právě včetně Granové, rozšířili nepravdivou informaci o tom, že lidé, kteří mají pas z neutrální země, mohou bezpečně odcestovat z Polska. Patřičné dokumenty pak měly být ke koupi v hotelu Polski.

Tisíce Židů lsti uvěřily a opustily své úkryty, a tím se de facto vydali Němcům napospas. Úloha Francesky Mannové v celém příběhu není jasná. Podle některých byla obětí, jiní ji za nevinnou nepovažují…

Hotel Polski ve Varšavě se stal kulisou k podvodu, na který doplatila řada Židů.
Hotel Polski ve Varšavě se stal kulisou k podvodu, na který doplatila řada Židů.

HISTORY revue dodává: 

Wieru Granovou občanský soud Ústředního výboru polských Židů roku 1949 sice uznal nevinnou pro nedostatek důkazů, ale když se pokusila žít v Izraeli, opět čelila nařčení z kolaborace.

Vystupoval proti ní i slavný klavírista Wladyslaw Szpilman (1911–2000), který válku přežil v různých varšavských úkrytech a jehož příběh ztvárnil režisér Roman Polanski (*1933) ve snímku Pianista.

Wiera pak vlastním nákladem vydala autobiografickou knihu Štafeta pomlouvačů, a dokonce došlo na soud, který byl v 80. letech přerušen. Zůstalo tedy jen u tvrzení proti tvrzení.

Foto: wikipedia.org, noblesseetroyautes.com, pinterest.com, vintag.es

Související články
reklama
Zajímavosti
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Zaprodal Hirohito duši Americe?
Když v dubnu 1946 začíná asijská obdoba norimberského procesu – tzv. tokijský tribunál, muž, jenž rozpoutal nejhorší válku v dějinách Asie, na lavici obžalovaných chybí. Jen pár kilometrů od soudní síně si užívá přepychu svého paláce. Vyprovokoval hned několik krvavých konfliktů, schvaloval vraždění, mučení i pokusy na lidech. Svou vinu na válečných masakrech však japonský císař […]
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět. Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha významných […]
Cvrnkalo se do důlku už ve starověkém Egyptě?
Dovedete si představit partu kluků, jak cvrnká kuličky ve stínu pyramid? Archeologické nálezy hovoří jasně. V egyptských hrobkách se podařilo objevit kuličky, vyrobené z oblázků, nejstarší z nich je stará 5000 let. Kuličky patří k oblíbené zábavě po celém světě. Jsou známé nejen z Egypta, ale také z aztéckých nalezišť, vyskytují se v pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky, už na začátku 20. […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po cestě do města jsem zažila milé setkání
nejsemsama.cz
Po cestě do města jsem zažila milé setkání
Neznámá dívka mi vrátila důvěru v dnešní mladé lidi. Už dlouhé roky jezdím každý pátek autobusem do města na trh. Mám ráda svoji malou rutinu: koupím čerstvé pečivo, pár kousků ovoce a když mi zbydou nějaké peníze, tak i květiny. Cesta trvá asi půl hodiny, většinou jen tak koukám z okna nebo sleduju lidi kolem
Díky vnukovi si plním svůj největší sen
skutecnepribehy.cz
Díky vnukovi si plním svůj největší sen
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty
Gdaňsk: Město plné zážitků
epochanacestach.cz
Gdaňsk: Město plné zážitků
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se
Rychlá jahodová tečka
tisicereceptu.cz
Rychlá jahodová tečka
Suroviny 500 g čerstvých jahod 2 lžíce medu nebo javorového sirupu 500 ml smetany ke šlehání (33 % tuku) 2 lžičky vanilkového extraktu čerstvá máta Postup Polovinu očištěných jahod nakráj
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Záhada Voynichova rukopisu: Co skrývá tento nečitelný středověký text?
enigmaplus.cz
Záhada Voynichova rukopisu: Co skrývá tento nečitelný středověký text?
Představte si knihu starou stovky let, plnou podivných ilustrací neznámých rostlin, hvězdných map a lidských postav, ale napsanou písmem, které nikdo na světě nedokáže přečíst. Takový je Voynichův ruk
Ženy na vrcholu: Překvapivá odhalení o keltské společnosti
21stoleti.cz
Ženy na vrcholu: Překvapivá odhalení o keltské společnosti
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy v
Lavička pro věčně zamilované
panidomu.cz
Lavička pro věčně zamilované
Pár, který dokáže svorně překonat všechny krize a spokojeně spolu zestárnout, je ideálem už od antiky. Celoživotní láska chudého Filemona a jeho ženy Baucis dojala bohy na Olympu natolik, že ochotně vyhověli přání stařečků a nechali je zemřít spolu. Po smrti je pak proměnili ve dva vzrostlé, košaté stromy, jejichž větve se něžně dotýkaly ve
Na hranici snů a skutečnosti
rezidenceonline.cz
Na hranici snů a skutečnosti
Prosklené stěny a stropy vnášejí do apartmánu plujícího vysoko nad velkoměstem spousty denního světla. Moderní interiér zateplují skulptury organických tvarů a dřevěné artefakty. Stále více lidí si pořizuje byty v Londýně, který je nejenom jedním z nejvýznamnějších světových finančních center, ale také přitažlivou metropolí pro hudebníky, módní návrháře a další umělce. Město na Temži si
Šest latinských frází, které dodnes používáme
epochaplus.cz
Šest latinských frází, které dodnes používáme
Kdysi má punc jazyka učenců, dnes patří latina především na akademickou půdu univerzit. I mezi obyčejné lidi ale pronikne pár frází, jež dokáží naplno vystihnout aktuální rozpoložení. Alea iacta est Překlad: Kostky jsou vrženy Julius Caesar (100–44 př. n. l.) nezanechává stopu pouze v historii, ovlivní také jazyk. Když 10. ledna roku 49 př. n.
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
epochalnisvet.cz
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu,
Nová láska Solaříkové v troskách?
nasehvezdy.cz
Nová láska Solaříkové v troskách?
Herečka Patricie Solaříková (36) ze seriálu Jedna rodina měla ukončit vztah s umělcem Alexem Grigorievem. Blízké okolí herečky tvrdí, že neshod bylo stále víc a už se to stalo neúnosným. Ale smutnit
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz