19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Vzbouřila se baletka před plynovou komorou?
Vzbouřila se baletka před plynovou komorou?

Nádech, výdech, zahnat nervozitu a s úsměvem vejít do záře reflektorů. Slavná baletka Franceska Mannová okouzlí publikum jako už tolikrát předtím. Blížící se smrt nemůže nikdo zpozorovat.

Franceska Manheimer-Rosenberg, později známá jako Franceska Mannová (†1943), přichází na svět 4. února 1917 ve Varšavě. Vystuduje taneční školu Ireny Prusické a roku 1939 se dokonce účastní mezinárodní taneční soutěže v Bruselu.

Díky svému talentu a kráse se prosadí a z více než 120 účastnic je vybrána na čtvrté místo. Polsko ji miluje a považuje za jednu ze svých největších hvězd, která má ještě zářivější kariéru před sebou. Jenže brzy se má všechno změnit.

Druhá světová válka je za dveřmi. Když vypukne, Franceska působí ve vyhlášeném varšavském klubu Melody Palace. Židovskému ghettu, které ze všech stran obklopují vysoké zdi, se nevyhne a stráví v něm asi rok.

Život jeho obyvatel je postupně ztrpčován řadou zákazů a příkazů. Nedostatek jídla s sebou přináší hlad, špatné podmínky zase nemoci. Lidé trpí a umírají. Později se Franceska snad skrývá, možná také ne, každopádně transportu neunikne.

Franceska byla slavná nejen v Polsku díky svému talentu i kráse.
Franceska byla slavná nejen v Polsku díky svému talentu i kráse.

Cesta za smrtí

23. října 1943 přijíždí do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka další vlak. Jde o transport s více než 1500 Židy, kteří věří, že se díky pasům zakoupeným ve varšavském hotelu Polski dostanou do bezpečí států Jižní a Střední Ameriky.

Tuto důvěru v nich posiluje fakt, že jsou k jejich přesunu použity klasické vlakové vozy, nikoliv nákladní vagony určené pro dobytek, jaké byly k transportům Židů v té době běžně používány. Mezi pasažéry je i kdysi velký miláček publika – baletka Franceska Mannová.

Selekce podle Mengeleho

Nikdo se ovšem z vlaku na přestupní místo, natož do jiné země, nedostane. Vystupují na rampě, kde nechvalně proslulý Josef Mengele (1911–1979) a další příslušníci SS provádějí tzv. selekce.

Během nich jediným ukázáním vlevo, nebo vpravo rozhodují o smrti, či dočasném přežívání v táboře, které však znamená otrockou práci, nedostatek jídla, nulovou hygienu, bolest a neustálý strach o život.

Každý, kdo stojí před nimi, je zcela vydán na jejich nemilost… Tady nejspíš Francesce a ostatním namluví, že musejí projít dezinfekcí. Odvádějí je na místo, kde prý bude provedena. I to je lež. Postupně se ve skupinách ocitnou v šatně patřící k plynové komoře. Mají se svléknout…

Na rampě se rozhoduje mezi smrtí a přežíváním v děsivých podmínkách.
Na rampě se rozhoduje mezi smrtí a přežíváním v děsivých podmínkách.

Podpatek jako zbraň

Co se dělo dál? Existuje více verzí příběhu, přičemž se mimo jiné liší místem, kde měla Franceska provést svůj hrdinský čin, o kterém nicméně musela vědět, že nikomu záchranu nepřinese. Nejpravděpodobnější je ale právě šatna před plynovou komorou.

Zde má podle některých zdrojů svůdně odkládat šaty, aby na sebe strhla pozornost dozorců, dle jiných výpovědí se naopak svlékat odmítla. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté: je rozhodnutá trýznitelům ublížit.

Napadá dozorce Waltera Quakernacka (1907–1946) a nejspíš ho ostrým podpatkem své boty udeří do obličeje.

V nastalém zmatku popadá jeho zbraň a postřelí Oberscharführera Josefa Schillingera (1908–1943) a seržanta Wilhelma Emmericha (1916–1945). Její odhodlání povzbudí i další ženy, které se vrhají na stráže. Jednomu z dozorců mají odtrhnout nos, druhého skalpovat.

Věděla, že zemře, a přesto se vzepřela osudu. K odporu inspirovala ostatní.
Věděla, že zemře, a přesto se vzepřela osudu. K odporu inspirovala ostatní.

Konec rebelie

Do místnosti brzy vpadnou nacistické posily, snad včetně samotného velitele tábora Rudolfa Hösse (1901–1947). Rebelky zabíjejí samopaly nebo je naženou do plynové komory.

Franceska si podle některých svědectví sama bere život Quakernackovou pistolí. Josef Schillinger během převozu do nemocnice umírá na následky střelných poranění břicha. Wilhelm Emmerich je zraněn na noze, přežije, ale po zbytek života kulhá.

Kolaborovala s nacisty?

Některé zdroje ovšem označují Francesku za kolaborantku. Její osud spojují s její kamarádkou Wierou Granovou (1916–2007).

Tato polská zpěvačka a herečka, která měla stejně jako Mannová židovský původ, je po druhé světové válce obviněna ze spolupráce s gestapem. Už během konfliktu jí kvůli tomu odbojová organizace Zemská armáda odsoudila k trestu smrti.

Vykonán nebyl jenom proto, že žena nebyla k nalezení. Wieřino jméno se uvádí hlavně v souvislosti s akcí Hotel Polski. Při ní si kolaborantská židovská skupina dala za úkol vylákat z úkrytů Židy, kteří se ve Varšavě schovávali ještě po zrušení ghetta.

Spolupracovníci, prý právě včetně Granové, rozšířili nepravdivou informaci o tom, že lidé, kteří mají pas z neutrální země, mohou bezpečně odcestovat z Polska. Patřičné dokumenty pak měly být ke koupi v hotelu Polski.

Tisíce Židů lsti uvěřily a opustily své úkryty, a tím se de facto vydali Němcům napospas. Úloha Francesky Mannové v celém příběhu není jasná. Podle některých byla obětí, jiní ji za nevinnou nepovažují…

Hotel Polski ve Varšavě se stal kulisou k podvodu, na který doplatila řada Židů.
Hotel Polski ve Varšavě se stal kulisou k podvodu, na který doplatila řada Židů.

HISTORY revue dodává: 

Wieru Granovou občanský soud Ústředního výboru polských Židů roku 1949 sice uznal nevinnou pro nedostatek důkazů, ale když se pokusila žít v Izraeli, opět čelila nařčení z kolaborace.

Vystupoval proti ní i slavný klavírista Wladyslaw Szpilman (1911–2000), který válku přežil v různých varšavských úkrytech a jehož příběh ztvárnil režisér Roman Polanski (*1933) ve snímku Pianista.

Wiera pak vlastním nákladem vydala autobiografickou knihu Štafeta pomlouvačů, a dokonce došlo na soud, který byl v 80. letech přerušen. Zůstalo tedy jen u tvrzení proti tvrzení.

Foto: wikipedia.org, noblesseetroyautes.com, pinterest.com, vintag.es

Související články
reklama
Zajímavosti
Zemědělské pokusy Nikity Chruščova: S kukuřicí na Čukotce neuspěl
Vypadá to, že Chruščovův projekt zúrodnit panenskou půdu ve Střední Asii bude úspěšný. Úroda pšenice ze zdejších polí je v roce 1956 vskutku rekordní! Jenže za pár let se všechno změní. Sovětský svaz čelí potravinové krizi a obilí musí dovážet ze zahraničí. Chruščov rázem čelí velké kritice a i kvůli dalším problémům nakonec o svou […]
premium
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František, […]
Jan Oldřich z Eggenbergu tahal císaře za nos
V jednom z oken českokrumlovského zámku je možné zahlédnout siluetu Jana Oldřicha z Eggenbergu. Vévoda si z něj spokojeně prohlíží své panství. Jeho bohatství je tehdy ohromující. Na svět přitom Jan Oldřich přišel do nepříliš zámožného rodu. Během života ale nashromáždil obří majetky. Získal část z nich velmi hanebným způsobem?  Rod Eggenbergů má nového vladaře. V dubnu 1594 se jím […]
premium
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů, […]
premium
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k