4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Za Svatobora orodoval u knížete i papež
Za Svatobora orodoval u knížete i papež
Svatobor

Český kníže Vratislav II. zjara roku 1075 v rukou obrací listinu, která na sobě nese papežskou pečeť. „Co zase může chtít?“ proletí panovníkovi hlavou.

Kvůli jeho sporům s bratrem Jaromírem, pražským biskupem, se Řím naučil v průběhu Vratislavovy vlády zasahovat do dění v Čechách nějak často…

Nikdo to nečekal. Během tažení do Uher 10. ledna 1055 umírá kníže Břetislav I. (*asi 1002/1005). Stihl dojet jen do Chrudimi. Do té doby zcela zdravý padesátník se zde náhle sesunul k zemi a do 24 hodin vydechl naposledy.

Na knížecí stolec v souladu s vůlí zemřelého usedá nejstarší z jeho pěti synů, Spytihněv II. (1031–1061). Nový panovník ovšem dá brzy najevo, že si bude vládnout po svém. Nerespektuje přání otce a odebírá svým mladším sourozencům úděly na Moravě.

Vratislav II. (kolem r. 1033–1092) raději prchá do Uher, Konrád (asi 1035–1092) je z vládce brněnského údělu degradován na knížecího lovčího, tedy správce lesů, a Ota (1045–1087) místo panování ve Znojmě bude řídit v Praze knížecí kuchyni.

Jaromír (asi 1040–1090), další ze sourozenců, je předurčen pro církevní dráhu, a tak se snad Spytihněv jeho osudem ani příliš nezaobírá.

Vyhnal matku a abatyši

Náš nejstarší kronikář Kosmas (asi 1045–1125) připomíná, že Spytihněv II. krátce poté, co se chopil moci, vyhnal ze země všechny Němce. Dnes už historikové vědí, že to nebylo „tak horké“.

Z Prahy se musela pakovat zřejmě jen abatyše svatojiřského kláštera na Hradě, s níž měl nový kníže z dřívějších dob nevyřízené účty, a pak také jeho německá matka, kněžna-vdova Jitka ze Schweinfurtu (před r. 1003–1058).

Ta snad doplatila na to, že se příliš zastávala mladších synů. Koho Spytihněv určitě od svého dvora nevypudil, byla jeho manželka, také Němka Ida Wettinská († po r. 1061).

S ní kníže zplodil minimálně dvě děti – dceru neznámého jména, která se později provdala za jednoho saského šlechtice, a syna Svatobora (†1086). Kdyby Spytihněv tušil, co mu osud chystá, nejspíš by se už kvůli nim choval vůči svým bratrům přívětivěji…

Pomsta na dětech

Spytihněv II. je mimořádně činný. Udržuje dobré vztahy s Říší, vyhání ze Sázavského kláštera slovanské mnichy a nahrazuje je latinskými, na Pražském hradě zahajuje výstavbu Svatovítské baziliky, která má vystřídat již nevyhovující kostelík z časů jeho předků.

Uprostřed všeho toho ruchu však přichází smrt. 30letý kníže náhle umírá, ale jak a proč zůstává tajemstvím. Novým vládcem bude jeho bratr Vratislav II., s nímž se stihl Spytihněv krátce před svým skonem smířit. Vratislav však nezapomíná.

Jeho dřívější roztržku s bratrem zaplatila životem jeho první manželka, jíž Spytihněv nechal po Vratislavově útěku do Uher uvěznit i navzdory vysokému stupni těhotenství. Teď přichází Vratislavova chvíle, aby se pomstil.

Nejenže to odskáče Mstiš, správce hradu Bílina, který nebohou ženu střežil, z Čech se musí nejspíš pakovat také Ida Wettinská i se svými dětmi.

Papeže Řehoře VII. nebere český kníže zrovna vážně.
Papeže Řehoře VII. nebere český kníže zrovna vážně.

V zájmu Říma

Vratislav mnohem více respektuje přání svého otce Břetislava I. než jeho bratr. Sourozencům Konrádovi a Otovi vrací moravské úděly. Jaromíra donutí přijmout kněžské svěcení. Když se temperamentní mladík vzpírá, učiní tak nový kníže násilím.

Nechává mu na hlavě vystříhat tonzuru a donutí ho přisluhovat při mších. Když v roce 1067 umírá pražský biskup Šebíř, zaujme Jaromír jeho místo.

Spory s bratrem ho ale budou provázet až do smrti a do Čech je poprvé v historii zajíždějí řešit i papežští vyslanci.

Poté, co Jaromír zpohlavkuje stařičkého olomouckého biskupa Jana (†1085), kterého dříve uvedl do funkce Vratislav, už jsou poměry mezi dvěma nejmocnějšími Přemyslovci celoevropským skandálem.

Proti Svatému otci

Když Vratislav II. zjara roku 1075 obdrží z Říma další z listů, je proto už značně nevrlý. Řehoř VII. (asi 1020/1025–1085) má však v dopise, datovaném 17. dubna onoho roku, na srdci něco jiného.

„Myslete na svého synovce,“ apeluje Svatý otec na českého knížete. Požaduje, aby Vratislav vyčlenil nějaký úděl i Svatoborovi, synu Spytihněva II., když jimi zabezpečil také své bratry.

Kníže, otupělý už dřívějšími výtkami z Říma, na dopis reagovat nebude. Svatobor od něj nedostane nic.

Ostatně Vratislav proslul jako věrný stoupenec římského krále Jindřicha IV. (1050–1106), který s papežem sváděl tuhý boj o investituru, tedy právo uvádět do úřadu církevní hodnostáře, a osoboval si právo rozhodovat o tom, kdo vlastně bude na Petrově stolci sedět.

Ubitý na ulici

Co teď?“ uvažuje snad dospívající Svatobor kdesi za hranicemi českého knížectví. Pro vznešeného, ale nemajetného mladíčka se nabízí jediná volba – církevní dráha. Papež Řehoř VII. se o něj určitě postará. Skutečně.

Označuje ho napříště za svého vyslance v Čechách. Doma se ale Svatobor příliš zdržovat nebude.

Nicméně jeho vztahy s vládnoucím strýcem se časem zřejmě urovnají, protože se Svatobor podílí na přípravách korunovačního ceremoniálu Vratislava II. poté, co vladař získal od Jindřicha IV. za věrnost královský titul.

V té době je již jediný syn Spytihněva II. aquilejským patriarchou. Významný úřad, který je de facto spojen s vládou nad částí severoitalského území, zastává však jen něco přes rok. Na konci února 1086 je zabit v ulicích města při jakýchsi výtržnostech.

Foto:: wikimedia.org, meisterdrucke.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho […]
premium
Začínal Velorex jako Ryba?
Hadraplán, montgomerák, netopýr či prchající stan. Tak se přezdívalo slavnému Velorexu. Dostat ho do výroby znamenalo obejít předpisy. Autor projektu se ale závratného úspěchu své tříkolky nedožil. Malá obec Parník u České Třebové není krátce před druhou světovou válkou ničím významná. Její obyvatelé to ještě nevědí, ale žije tu mladík, který ji jednou proslaví. Prozatím […]
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece […]
4 spory profesora Masaryka: Nebál se katolíků, ministra ani nenávisti davů
Zuřivý dav v pražské Thunovské ulici houstne. „Ty židovský zaprodanče!“ skandují rozvášnění studenti pod okny svého profesora. Ale diskutovat s ním se nikomu z nich nechce. Do zvolení Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) prezidentem svobodného Československa to bude trvat ještě mnoho let, ale mladý politik a profesor už se veřejně angažuje v mnoha významných kauzách. Některé z nich mu dokonce přinesou […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz