30. 4. 1789: George Washington byl jmenován prvním prezidentem USA.    
Domů     Za Svatobora orodoval u knížete i papež
Za Svatobora orodoval u knížete i papež
Svatobor

Český kníže Vratislav II. zjara roku 1075 v rukou obrací listinu, která na sobě nese papežskou pečeť. „Co zase může chtít?“ proletí panovníkovi hlavou.

Kvůli jeho sporům s bratrem Jaromírem, pražským biskupem, se Řím naučil v průběhu Vratislavovy vlády zasahovat do dění v Čechách nějak často…

Nikdo to nečekal. Během tažení do Uher 10. ledna 1055 umírá kníže Břetislav I. (*asi 1002/1005). Stihl dojet jen do Chrudimi. Do té doby zcela zdravý padesátník se zde náhle sesunul k zemi a do 24 hodin vydechl naposledy.

Na knížecí stolec v souladu s vůlí zemřelého usedá nejstarší z jeho pěti synů, Spytihněv II. (1031–1061). Nový panovník ovšem dá brzy najevo, že si bude vládnout po svém. Nerespektuje přání otce a odebírá svým mladším sourozencům úděly na Moravě.

Vratislav II. (kolem r. 1033–1092) raději prchá do Uher, Konrád (asi 1035–1092) je z vládce brněnského údělu degradován na knížecího lovčího, tedy správce lesů, a Ota (1045–1087) místo panování ve Znojmě bude řídit v Praze knížecí kuchyni.

Jaromír (asi 1040–1090), další ze sourozenců, je předurčen pro církevní dráhu, a tak se snad Spytihněv jeho osudem ani příliš nezaobírá.

Vyhnal matku a abatyši

Náš nejstarší kronikář Kosmas (asi 1045–1125) připomíná, že Spytihněv II. krátce poté, co se chopil moci, vyhnal ze země všechny Němce. Dnes už historikové vědí, že to nebylo „tak horké“.

Z Prahy se musela pakovat zřejmě jen abatyše svatojiřského kláštera na Hradě, s níž měl nový kníže z dřívějších dob nevyřízené účty, a pak také jeho německá matka, kněžna-vdova Jitka ze Schweinfurtu (před r. 1003–1058).

Ta snad doplatila na to, že se příliš zastávala mladších synů. Koho Spytihněv určitě od svého dvora nevypudil, byla jeho manželka, také Němka Ida Wettinská († po r. 1061).

S ní kníže zplodil minimálně dvě děti – dceru neznámého jména, která se později provdala za jednoho saského šlechtice, a syna Svatobora (†1086). Kdyby Spytihněv tušil, co mu osud chystá, nejspíš by se už kvůli nim choval vůči svým bratrům přívětivěji…

Pomsta na dětech

Spytihněv II. je mimořádně činný. Udržuje dobré vztahy s Říší, vyhání ze Sázavského kláštera slovanské mnichy a nahrazuje je latinskými, na Pražském hradě zahajuje výstavbu Svatovítské baziliky, která má vystřídat již nevyhovující kostelík z časů jeho předků.

Uprostřed všeho toho ruchu však přichází smrt. 30letý kníže náhle umírá, ale jak a proč zůstává tajemstvím. Novým vládcem bude jeho bratr Vratislav II., s nímž se stihl Spytihněv krátce před svým skonem smířit. Vratislav však nezapomíná.

Jeho dřívější roztržku s bratrem zaplatila životem jeho první manželka, jíž Spytihněv nechal po Vratislavově útěku do Uher uvěznit i navzdory vysokému stupni těhotenství. Teď přichází Vratislavova chvíle, aby se pomstil.

Nejenže to odskáče Mstiš, správce hradu Bílina, který nebohou ženu střežil, z Čech se musí nejspíš pakovat také Ida Wettinská i se svými dětmi.

Papeže Řehoře VII. nebere český kníže zrovna vážně.
Papeže Řehoře VII. nebere český kníže zrovna vážně.

V zájmu Říma

Vratislav mnohem více respektuje přání svého otce Břetislava I. než jeho bratr. Sourozencům Konrádovi a Otovi vrací moravské úděly. Jaromíra donutí přijmout kněžské svěcení. Když se temperamentní mladík vzpírá, učiní tak nový kníže násilím.

Nechává mu na hlavě vystříhat tonzuru a donutí ho přisluhovat při mších. Když v roce 1067 umírá pražský biskup Šebíř, zaujme Jaromír jeho místo.

Spory s bratrem ho ale budou provázet až do smrti a do Čech je poprvé v historii zajíždějí řešit i papežští vyslanci.

Poté, co Jaromír zpohlavkuje stařičkého olomouckého biskupa Jana (†1085), kterého dříve uvedl do funkce Vratislav, už jsou poměry mezi dvěma nejmocnějšími Přemyslovci celoevropským skandálem.

Proti Svatému otci

Když Vratislav II. zjara roku 1075 obdrží z Říma další z listů, je proto už značně nevrlý. Řehoř VII. (asi 1020/1025–1085) má však v dopise, datovaném 17. dubna onoho roku, na srdci něco jiného.

„Myslete na svého synovce,“ apeluje Svatý otec na českého knížete. Požaduje, aby Vratislav vyčlenil nějaký úděl i Svatoborovi, synu Spytihněva II., když jimi zabezpečil také své bratry.

Kníže, otupělý už dřívějšími výtkami z Říma, na dopis reagovat nebude. Svatobor od něj nedostane nic.

Ostatně Vratislav proslul jako věrný stoupenec římského krále Jindřicha IV. (1050–1106), který s papežem sváděl tuhý boj o investituru, tedy právo uvádět do úřadu církevní hodnostáře, a osoboval si právo rozhodovat o tom, kdo vlastně bude na Petrově stolci sedět.

Ubitý na ulici

Co teď?“ uvažuje snad dospívající Svatobor kdesi za hranicemi českého knížectví. Pro vznešeného, ale nemajetného mladíčka se nabízí jediná volba – církevní dráha. Papež Řehoř VII. se o něj určitě postará. Skutečně.

Označuje ho napříště za svého vyslance v Čechách. Doma se ale Svatobor příliš zdržovat nebude.

Nicméně jeho vztahy s vládnoucím strýcem se časem zřejmě urovnají, protože se Svatobor podílí na přípravách korunovačního ceremoniálu Vratislava II. poté, co vladař získal od Jindřicha IV. za věrnost královský titul.

V té době je již jediný syn Spytihněva II. aquilejským patriarchou. Významný úřad, který je de facto spojen s vládou nad částí severoitalského území, zastává však jen něco přes rok. Na konci února 1086 je zabit v ulicích města při jakýchsi výtržnostech.

Foto:: wikimedia.org, meisterdrucke.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Stala se vousatá princezna symbolem krásy?
„Teď se chvíli nehýbat…,“ zvolá varovně muž s rukou na spoušti fotoaparátu a hlavou skrytou pod plentou. Pak se ozve menší exploze a z přístroje se vyvalí dým. „Hotovo!“ zahlásí radostně. Takových fotografií nafotil už spousty. Objektem mu je zpravidla jeho žena, perská princezna Ismat al-Dawlah. Ačkoliv má vizáž muže, údajně je jednou z nejfotografovanějších […]
Charlie Chaplin: Proč se Američané eskapádám krále komiků nesmáli?
Tulák s buřinkou, hůlkou a v sešlapaných botách. To je asi nejznámější tvář Charlieho Chaplina. Má ale ještě jednu, poněkud kontroverznější. Celý život se totiž potýká se skandály, pobuřuje aférkami i problémy se zákonem. Během války se dokonce ocitne v hledáčku tajných služeb! Stane se vůbec první filmovou superhvězdou. Na vrcholu popularity ve 20. letech minulého […]
premium
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak nemilosrdně končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně […]
premium
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz