11. 7. 1412: Na Staroměstském náměstí v Praze byli popraveni tři mladí tovaryši, kteří se údajně bouřili proti podeji odpustků. O jejich propuštění žádal i Jan Hus, bohužel marně.    
Domů     Způsobilo rytířské klání epidemii moru?
Způsobilo rytířské klání epidemii moru?
9.1.2024
Tržiště Smithfield

Na stromy obklopující londýnské tržiště Smithfield šplhají jako o závod mladí kluci. Z košatých korun chtějí přihlížet nadcházející podívané. Stejně jako většina obyvatel ostrovního království se roku 1467 nesmírně těší na chystaný rytířský turnaj. Ten ovšem už od počátku neprobíhá tak, jak si jeho pořadatelé vysnili…

V ruce Anthonyho Woodvilla (asi 1440–1483), lorda Scalese, je možné zahlédnout otevřený dopis a na lýtku zlatý podvazek. V roce 1465 totiž anglická královna přišla s nápadem uspořádat v Londýně opulentní rytířské klání. Důvodů má vícero.

Jednak chce lidem po letech bojů v rámci války růží dopřát trochu zábavy, zároveň by ráda více upevnila postavení Yorků v zemi. Navíc toužila získat mocného spojence – Burgundsko, píše britský historik Robin Neillands (1935–2006).

Síly mají během turnaje změřit dva nejvyhlášenější rytíři té doby, královnin bratr Woodville a Antoine Burgundský (1421–1504), levoboček vévody Filipa III. Dobrého (1396–1467).

Královna Alžběta Woodvillová (asi 1437–1492), choť Edwarda IV. (1442–1483), klání odstartuje tím, že sourozenci předá „vyzývací“ dopis a zlatý pás na lýtko.

Usilovně trénují

Bohatě nazdobenými londýnskými ulicemi, jež lemují davy zvědavců, projíždí početný průvod. Antoine Burgundský se do metropole nad Temží vypraví v doprovodu 400 rytířů, šlechticů a panošů.

Nestane se tak ovšem přímo po výzvě v roce 1465. Tehdy byl Bastard Burgundský (tak nelichotivě se Antoinovi v historii říkalo – pozn. red.) zaneprázdněn boji s Francouzi.

Na zápas tak došlo až o dva roky později, upozorňuje anglická historička Emma Levittová. Turnaj je domluven na červen 1467. Před jeho vypuknutím oba sokové usilovně trénují.

Královnin bratr cvičí na okraji hlavního města, syn Filipa Dobrého, který se honosí titulem hrabě de La Roche, se několik týdnů zdokonaluje v Dijonu. Na konci května se pak přeplaví přes kanál La Manche a na začátku června dorazí do Londýna.

Měření sil dvou nejvěhlasnějších rytířů doby bylo velmi tvrdé.
Měření sil dvou nejvěhlasnějších rytířů doby bylo velmi tvrdé.

Končí pod koněm

Z improvizované arény se ozývá hlasité ržání koní. Pro konání turnaje je vybráno rozlehlé tržiště Smithfield, které je vyklizeno a obehnáno dřevěnými tribunami. Klání začne za obrovského zájmu veřejnosti 11. června.

Řada mladíků ho dokonce sleduje z korun nedalekých stromů. Obsypané lidmi jsou samozřejmě i okolní domy. Rivalové proti sobě nejprve vyjedou s kopími. Oba dva ale minou, a tak se následně do sebe pustí meči.

Woodville pobídl oře a prudce narazil do Antoina, který spadl na zem, kde ho zalehl kůň,líčí Levittová. Burgundskému šampionovi se nic vážného nestane, jeho hřebec ale na následky zranění uhyne.

Obvinění z podvodu

Otřesený hrabě de La Roche se jen těžce zvedá ze země. Jakmile se vzpamatuje, obviní lorda Scalese z toho, že zbroj svého koně proti pravidlům opatřil ostrými bodci. Turnaj tak vůbec neprobíhá tak, jak by si král Edward IV. s chotí přáli.

Namísto velké slávy musí panovník záhy zažehnávat blamáž. Boj proto zastaví a vyzve lorda Scalese, aby mu svého vraníka ukázal. Ten k němu okamžitě přikluše.

Edward na sedle ani brnění nic závadného neobjeví, nebo to alespoň tvrdí… Následně hraběti nabídne jiného hřebce, aby mohlo klání pokračovat. Burgunďan o tom ale nechce ani slyšet, a tak je turnaj odložen na další den.

Jako na bitevním poli

Smithfieldské tržiště se rychle plní lidmi. Pokud panovník doufá, že druhý turnajový den přinese klidnější podívanou, tak se plete. Oba sokové stráví noc ve velkých stanech u arény, do níž vstoupí každý svým vchodem. Pak se do sebe pustí sekyrami.

Ztratili nad sebou veškerou kontrolu. Bojovali jako na bitevním poli, popisuje Levittová.

Navzájem se několikrát udeří takovou silou, až se jim na brnění objeví hluboké vrypy.Zdálo se nevyhnutelné, že boj skončí smrtí jednoho z nich, nebo obou, dodává historička.

Woodville dokonce během jednoho útoku rozřízne Burgunďanovo hledí. Opět proto zasáhne král, který po dvou hodinách klání ukončí s tím, že oba rytíři ukázali výjimečné nadání a jsou si víc než rovni…

Za oběť moru z roku 1467 padlo i několik členů parlamentu.
Za oběť moru z roku 1467 padlo i několik členů parlamentu.

Pohroma stíhá pohromu

Pohledný Antoine Burgundský náhle zesiná a divže se nesveze na zem. Jen pár dní po skončení turnaje, kdy nadále pobývá v Londýně, ho navštíví spěšný posel, jenž mu sdělí, že mu zemřel otec.

Na plánovaná jednání s anglickým králem tak prakticky nedojde a hrabě kvapně odcestuje domů. A záhy je ještě hůř. K dovršení všeho se vrátil mor a po celé zemi ho šířili diváci, kteří se vraceli z turnaje domů.

Událost, která slibovala spoustu nevinné zábavy, skončila pohromou, uvádí Neillands. Aby toho nebylo málo, brzy se opět rozhoří i válka růží. Edwarda IV. a královnu může těšit jediné – turnaj jim přece jen dopomohl získat burgundské spojenectví. To je následně stvrzeno svatbou panovníky sestry s novým vévodou.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Schopná básnířka
Lucrezia Tornabuoniová (1427–1482) se dává do psaní veršů. Italská patricijka vytvoří nejvíce básní po smrti manžela Piera Medicejského. A jsou velmi dobré. Pochvalu si vyslouží i od básníka Angela Poliziana.
Rád zahradničí
Sultán Mehmed II. (1432–1481) se do dějin zapíše dobytím Konstantinopole. Nedlouho poté, co město získá, v něm začne budovat jednu zahradu za druhou. Panovník totiž miluje zeleň. Řadu květin ve svém paláci dokonce sám zasadí.
Miluje chůvu
Říše středu má nového císaře. Roku 1464 se jím stává Čcheng-chua (1447–1487). Velký vliv přitom na něj má jeho někdejší chůva. O téměř 20 let starší Wan Čen-er je tehdy už mladíkovou milenkou.
Vytváří oltář
Německý sochař Veit Stoss (1447–1533) začíná pracovat na své nejnovější zakázce. Po přestěhování do Krakova v roce 1477 pod jeho rukama vzniká oltář pro kostel Nanebevzetí Panny Marie. Výsledkem je skvost gotického sochařství.
Zaostřeno na dobu
Významné poselstvo
Na sklonku listopadu 1465 opouští Prahu poselstvo, vedené Jaroslavem Lvem z Rožmitálu. Do západní Evropy je vysílá král Jiří z Poděbrad, který doufá, že mezi panovníky získá spojence a ukáže, že Češi nejsou žádní kacíři.
Japonská stoletá válka
Na zemi leží stovky mrtvých. Roku 1467 přerůstají půtky mezi vlivnými klany Hosokawa a Jamana v krvavou válku. Ta nesmírně destabilizuje zemi. Následujících 100 let se v Japonsku nese ve znamení nepokojů a bojů.
Osudová svatba
Španělský Valladolid je svědkem mimořádné události. 19. října 1469 v něm potají uzavírají sňatek Isabela Kastilská a Ferdinand II. Aragonský. Svatba se ukáže jako nesmírně důležitá, neboť otevře cestu ke sjednocení Španělska.
První biliár
Truhlář Henri de Vigne si prohlíží výsledek své práce. Roku 1469 vyrábí pro francouzského krále Ludvíka XI. první biliárový stůl, potažený suknem. Jeho výška je uzpůsobena tak, aby panovník co nejméně namáhal nemocná záda.
Související články
reklama
Zajímavosti
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz