3. 4. 1876: Ve Zlíně přišel na svět Tomáš Baťa, tvůrce světového obuvnického impéria.    
Domů     Způsobilo rytířské klání epidemii moru?
Způsobilo rytířské klání epidemii moru?
Tržiště Smithfield

Na stromy obklopující londýnské tržiště Smithfield šplhají jako o závod mladí kluci. Z košatých korun chtějí přihlížet nadcházející podívané. Stejně jako většina obyvatel ostrovního království se roku 1467 nesmírně těší na chystaný rytířský turnaj. Ten ovšem už od počátku neprobíhá tak, jak si jeho pořadatelé vysnili…

V ruce Anthonyho Woodvilla (asi 1440–1483), lorda Scalese, je možné zahlédnout otevřený dopis a na lýtku zlatý podvazek. V roce 1465 totiž anglická královna přišla s nápadem uspořádat v Londýně opulentní rytířské klání. Důvodů má vícero.

Jednak chce lidem po letech bojů v rámci války růží dopřát trochu zábavy, zároveň by ráda více upevnila postavení Yorků v zemi. Navíc toužila získat mocného spojence – Burgundsko, píše britský historik Robin Neillands (1935–2006).

Síly mají během turnaje změřit dva nejvyhlášenější rytíři té doby, královnin bratr Woodville a Antoine Burgundský (1421–1504), levoboček vévody Filipa III. Dobrého (1396–1467).

Královna Alžběta Woodvillová (asi 1437–1492), choť Edwarda IV. (1442–1483), klání odstartuje tím, že sourozenci předá „vyzývací“ dopis a zlatý pás na lýtko.

Usilovně trénují

Bohatě nazdobenými londýnskými ulicemi, jež lemují davy zvědavců, projíždí početný průvod. Antoine Burgundský se do metropole nad Temží vypraví v doprovodu 400 rytířů, šlechticů a panošů.

Nestane se tak ovšem přímo po výzvě v roce 1465. Tehdy byl Bastard Burgundský (tak nelichotivě se Antoinovi v historii říkalo – pozn. red.) zaneprázdněn boji s Francouzi.

Na zápas tak došlo až o dva roky později, upozorňuje anglická historička Emma Levittová. Turnaj je domluven na červen 1467. Před jeho vypuknutím oba sokové usilovně trénují.

Královnin bratr cvičí na okraji hlavního města, syn Filipa Dobrého, který se honosí titulem hrabě de La Roche, se několik týdnů zdokonaluje v Dijonu. Na konci května se pak přeplaví přes kanál La Manche a na začátku června dorazí do Londýna.

Měření sil dvou nejvěhlasnějších rytířů doby bylo velmi tvrdé.
Měření sil dvou nejvěhlasnějších rytířů doby bylo velmi tvrdé.

Končí pod koněm

Z improvizované arény se ozývá hlasité ržání koní. Pro konání turnaje je vybráno rozlehlé tržiště Smithfield, které je vyklizeno a obehnáno dřevěnými tribunami. Klání začne za obrovského zájmu veřejnosti 11. června.

Řada mladíků ho dokonce sleduje z korun nedalekých stromů. Obsypané lidmi jsou samozřejmě i okolní domy. Rivalové proti sobě nejprve vyjedou s kopími. Oba dva ale minou, a tak se následně do sebe pustí meči.

Woodville pobídl oře a prudce narazil do Antoina, který spadl na zem, kde ho zalehl kůň,líčí Levittová. Burgundskému šampionovi se nic vážného nestane, jeho hřebec ale na následky zranění uhyne.

Obvinění z podvodu

Otřesený hrabě de La Roche se jen těžce zvedá ze země. Jakmile se vzpamatuje, obviní lorda Scalese z toho, že zbroj svého koně proti pravidlům opatřil ostrými bodci. Turnaj tak vůbec neprobíhá tak, jak by si král Edward IV. s chotí přáli.

Namísto velké slávy musí panovník záhy zažehnávat blamáž. Boj proto zastaví a vyzve lorda Scalese, aby mu svého vraníka ukázal. Ten k němu okamžitě přikluše.

Edward na sedle ani brnění nic závadného neobjeví, nebo to alespoň tvrdí… Následně hraběti nabídne jiného hřebce, aby mohlo klání pokračovat. Burgunďan o tom ale nechce ani slyšet, a tak je turnaj odložen na další den.

Jako na bitevním poli

Smithfieldské tržiště se rychle plní lidmi. Pokud panovník doufá, že druhý turnajový den přinese klidnější podívanou, tak se plete. Oba sokové stráví noc ve velkých stanech u arény, do níž vstoupí každý svým vchodem. Pak se do sebe pustí sekyrami.

Ztratili nad sebou veškerou kontrolu. Bojovali jako na bitevním poli, popisuje Levittová.

Navzájem se několikrát udeří takovou silou, až se jim na brnění objeví hluboké vrypy.Zdálo se nevyhnutelné, že boj skončí smrtí jednoho z nich, nebo obou, dodává historička.

Woodville dokonce během jednoho útoku rozřízne Burgunďanovo hledí. Opět proto zasáhne král, který po dvou hodinách klání ukončí s tím, že oba rytíři ukázali výjimečné nadání a jsou si víc než rovni…

Za oběť moru z roku 1467 padlo i několik členů parlamentu.
Za oběť moru z roku 1467 padlo i několik členů parlamentu.

Pohroma stíhá pohromu

Pohledný Antoine Burgundský náhle zesiná a divže se nesveze na zem. Jen pár dní po skončení turnaje, kdy nadále pobývá v Londýně, ho navštíví spěšný posel, jenž mu sdělí, že mu zemřel otec.

Na plánovaná jednání s anglickým králem tak prakticky nedojde a hrabě kvapně odcestuje domů. A záhy je ještě hůř. K dovršení všeho se vrátil mor a po celé zemi ho šířili diváci, kteří se vraceli z turnaje domů.

Událost, která slibovala spoustu nevinné zábavy, skončila pohromou, uvádí Neillands. Aby toho nebylo málo, brzy se opět rozhoří i válka růží. Edwarda IV. a královnu může těšit jediné – turnaj jim přece jen dopomohl získat burgundské spojenectví. To je následně stvrzeno svatbou panovníky sestry s novým vévodou.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Schopná básnířka
Lucrezia Tornabuoniová (1427–1482) se dává do psaní veršů. Italská patricijka vytvoří nejvíce básní po smrti manžela Piera Medicejského. A jsou velmi dobré. Pochvalu si vyslouží i od básníka Angela Poliziana.
Rád zahradničí
Sultán Mehmed II. (1432–1481) se do dějin zapíše dobytím Konstantinopole. Nedlouho poté, co město získá, v něm začne budovat jednu zahradu za druhou. Panovník totiž miluje zeleň. Řadu květin ve svém paláci dokonce sám zasadí.
Miluje chůvu
Říše středu má nového císaře. Roku 1464 se jím stává Čcheng-chua (1447–1487). Velký vliv přitom na něj má jeho někdejší chůva. O téměř 20 let starší Wan Čen-er je tehdy už mladíkovou milenkou.
Vytváří oltář
Německý sochař Veit Stoss (1447–1533) začíná pracovat na své nejnovější zakázce. Po přestěhování do Krakova v roce 1477 pod jeho rukama vzniká oltář pro kostel Nanebevzetí Panny Marie. Výsledkem je skvost gotického sochařství.
Zaostřeno na dobu
Významné poselstvo
Na sklonku listopadu 1465 opouští Prahu poselstvo, vedené Jaroslavem Lvem z Rožmitálu. Do západní Evropy je vysílá král Jiří z Poděbrad, který doufá, že mezi panovníky získá spojence a ukáže, že Češi nejsou žádní kacíři.
Japonská stoletá válka
Na zemi leží stovky mrtvých. Roku 1467 přerůstají půtky mezi vlivnými klany Hosokawa a Jamana v krvavou válku. Ta nesmírně destabilizuje zemi. Následujících 100 let se v Japonsku nese ve znamení nepokojů a bojů.
Osudová svatba
Španělský Valladolid je svědkem mimořádné události. 19. října 1469 v něm potají uzavírají sňatek Isabela Kastilská a Ferdinand II. Aragonský. Svatba se ukáže jako nesmírně důležitá, neboť otevře cestu ke sjednocení Španělska.
První biliár
Truhlář Henri de Vigne si prohlíží výsledek své práce. Roku 1469 vyrábí pro francouzského krále Ludvíka XI. první biliárový stůl, potažený suknem. Jeho výška je uzpůsobena tak, aby panovník co nejméně namáhal nemocná záda.
Související články
reklama
Zajímavosti
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece […]
4 spory profesora Masaryka: Nebál se katolíků, ministra ani nenávisti davů
Zuřivý dav v pražské Thunovské ulici houstne. „Ty židovský zaprodanče!“ skandují rozvášnění studenti pod okny svého profesora. Ale diskutovat s ním se nikomu z nich nechce. Do zvolení Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) prezidentem svobodného Československa to bude trvat ještě mnoho let, ale mladý politik a profesor už se veřejně angažuje v mnoha významných kauzách. Některé z nich mu dokonce přinesou […]
premium
Radnice na vodě: Postavili ji tam měšťané z nouze?
Dlouho plynula řeka Regnitz bavorským městem Bamberkem nerušeně. Až ve 14. století se jí postavil do cesty umělý ostrov, nesoucí jednu z nejzajímavějších radnic na evropském kontinentu. Bamberk v jihovýchodním Německu se může pochlubit mnoha vzácnými památkami. Je tu chrám sv. Petra a sv. Jiřího z počátku 13. století, světoznámá je jezdecká socha středověkého rytíře. Město, rozkládající se […]
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz