Japonsko kapitulovalo. Velitel tábora ve Fukuoce nechává shromáždit všechny zajatce. „Válka skončila, nyní jsme všichni přátelé!“ oznámí jim stručně. K žádnému masakru vězňů na poslední chvíli nedojde.
„Tím to skončilo…, sebral vojáky, kteří nás hlídali, a zmizeli,“ líčí Karel Aster, který padl do japonského zajetí v roce 1942 při obraně Filipín.
Potomci emigrantů, uprchlíci z Protektorátu Čechy a Morava i zaměstnanci našich firem, hlavně společnosti Baťa. V době vypuknutí druhé světové války žijí v Asii stovky Čechoslováků.
Některým se podaří dostat do Evropy či na Střední východ, kde vstoupí do formujících se čs. jednotek. Mnoho těch, kteří ve svých domovech zůstanou, se pak v roce 1941 zapojí do boje proti Japoncům, a to prací ve válečném průmyslu i přímo na bojišti…
1. Pomůže bankéř
Místo: Čína
Zařazení: Šanghajský dobrovolnický sbor
Doba: 1940–1941
Počet čs. dobrovolníků: 60
V čínské Šanghaji žije na konci 30. let minulého století asi 350 Čechoslováků. Krátce po vypuknutí druhé světové války několik desítek mužů projeví přání vstoupit do rodící se čs. armády ve Francii.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.