4. 7. 1776: Americký kongres schválil Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických.    
Domů     Václav z Dubé slib daný Husovi nesplnil
Václav z Dubé slib daný Husovi nesplnil
Jan Hus

Během procesu v Kostnici Jana Husa všemožně podporuje. Také mu slíbí, že se vzdá služby u Zikmunda Lucemburského. Václav z Dubé však své slovo nedodrží. Nejspíš o tom ani vážně neuvažoval, své politické kariéry se prostě nevzdá.

Na smrt odsouzeného Husa ale zřejmě nechtěl ranit a dopřál mu potěšení z iluze, že se zřekne toho „strašlivého zloducha“.

Pochází z vlivného a rozvětveného rodu pánů z Dubé, jehož členové se pohybují v těch nejvyšších společenských kruzích. Historické prameny o dětství a dospívání Václava z Dubé (1380/1390–asi 1424) víceméně mlčí.

Někdy na počátku 15. století se však bystrý mladík a přesvědčený katolík dostává – zřejmě s pomocí svých strýců – ke dvoru Václava IV. (1361–1419).

Zařadí se mezi kritiky vlády českého panovníka, který se nezabývá závažnými problémy v zemi a přehlíží zájmy domácích pánů. Svou nespokojenost vyřeší odchodem z Prahy, byť se nedá vyloučit, že mu nic jiného nezbývalo.

Možná už pro něj jednoduše nebylo u dvora místo, protože Václav IV. se začal obklopovat šlechtici z nižší šlechty. Buď jak buď, Václav z Dubé se o svou budoucnost bát nemusí. Vstoupí totiž do služeb uherského krále Zikmunda Lucemburského (1368–1437).

Přiveze mu glejt

Vede si víc než dobře. Z bezejmenného dvořana se během krátké doby vypracuje na jednoho z nejvlivnějších úředníků ve městě Komárně (na jihu dnešního Slovenska). Král Zikmund na něj hodně spoléhá, v roce 1413 ho vyšle na válečné tažení proti Benátkám.

Napřesrok je ale Václav odvolán k jinému úkolu. Doprovází Jana Husa (asi 1369–1415), který byl pozván na koncil v Kostnici, aby tam obhajoval své „kacířské“ učení. Do města u Bodamského jezera mu posléze také přiveze ochranný glejt, vystavený Zikmundem.

Byť je Václav katolík, k Husovi má blízko. Mistr Jan ho v dopisech opakovaně nazývá svým přítelem.

Neustoupí ani o píď

V Kostnici na svobodě dlouho nezůstane. Pod falešnou záminkou pokusu o útěk z města je Hus zadržen a uvězněn. Václav z Dubé se k němu dostane až po několika měsících. „Viděl jsem ho plakati, když se mnou mluvil,“ vzpomíná Jan na jeho návštěvu.

Později, během Husova procesu, se potkají ještě několikrát.

Naposledy za ním spolu s Janem Kepkou z Chlumu (†asi 1425) přijdou 5. července 1415. „Cítíš-li, že jsi v některých věcech z oněch, které se ti vytýkají, vinen, nestyď se dáti se o nich poučiti a je odvolati.

Pakli však se necítíš vinen tím, co se ti vytýká, žádným způsobem nejednej proti svému svědomí a nelži před tváří boží,“ řeknou mu se slzami v očích. Odpoví jim tak, jak čekali. Svoje učení odvolá, pokud ho někdo přesvědčí, že se mýlil. Nazítří je Jan Hus jako nenapravitelný kacíř upálen…

Václav z Dubé přemýšlí pragmaticky a hájí své vlastní zájmy.
Václav z Dubé přemýšlí pragmaticky a hájí své vlastní zájmy.

Kariéry se nevzdá

Hus byl přesvědčen, že ho král Zikmund při procesu v Kostnici zradil. „Nezůstávejte v jeho službách, věnujte se rodinnému životu,“ nabádal krátce před smrtí Václava.

Pán z Dubé mu to slíbil, ale… Brzy se skutečně ožení, ovšem Lucemburkovi bude sloužit dál. Je pragmatik a nechce si pokazit kariéru. Vždyť politika je pro něj životním posláním!

Ze stejného důvodu nejspíš ani nepřidá svůj podpis pod stížný list proti upálení mistra Jana Husa, který na podzim 1415 pošle kostnickému koncilu více než 400 českých a moravských šlechticů. Opatrný přístup se Václavovi každopádně vyplatí.

Povýší na komárenského župana (správce) a stává se vojenským velitelem několika hradů v Uhrách. Zikmund mu důvěřuje natolik, že z něj udělá svého blízkého rádce a dosadí ho do královské rady.

Po dobrém to nejde…

Václav IV. v srpnu 1419 umírá a záhy v Čechách vypukají husitské války. Na český trůn by měl usednout Zikmund Lucemburský, ovšem stoupenci kalicha tuto variantu odmítají.

Rozbouřené království dočasně spravuje skupinka šlechticů, přičemž do úřadu nejvyššího zemského podkomořího nastupuje ještě v roce 1419 Václav z Dubé. Účastní se rokování znesvářených stran, ale dohodu se jim uzavřít nepodaří.

Zikmund se proto rozhodne získat trůn silou. Postaví se do čela první křížové výpravy proti husitům, kterou v březnu 1420 vyhlásí papež Martin V. (asi 1369–1431). Do válečných operací v Čechách se zapojuje i Václav z Dubé.

Současně se ale dalším vyjednáváním snaží zabránit nejhoršímu. Jakožto nejvyšší purkrabí (nejvýznamnější zemský úředník Českého království), kterým byl jmenován na jaře 1420, se pokouší přimět radikální husity k dohodě s Lucemburkem. Marně.

Zikmund proto oblehne Prahu. V bitvě na Vítkově však jeho rytíři utrpí porážku, následně král ztrácí i Vyšehrad, a první křížová výprava proti husitům tak skončí neúspěchem.

Odměna za služby

Zikmund se nevzdává. Nepřestává doufat, že husity zlomí silou. Jenže ani další křížová výprava proti „kacířům“ z Čech, zorganizovaná v roce 1421, mu vytoužené vítězství nepřinese.

Václav po celou dobu věrně stojí po jeho boku a Lucemburk se mu za to opět bohatě odmění majetky i výnosným úřadem na Moravě. Tam se ale pán z Dubé příliš nezdržuje. Častěji pobývá v Uhrách.

Od roku 1424 působí na radnici v Budíně (dnešní Budapešti) a dle potřeby je k ruce svému králi. Brzy od něj získává do zástavy hrad Žleby u Čáslavi.

Příslušný zápis je vůbec poslední zmínkou o Václavovi z Dubé, z čehož vyplývá, že Zikmundův blízký rádce krátce poté nejspíš zemřel…

Jan skončí na hranici. Jeho popel je posbírán a vhozen do řeky Rýna.
Jan skončí na hranici. Jeho popel je posbírán a vhozen do řeky Rýna.

Foto: Wikipedia Commons

Související články
reklama
Zajímavosti
Caesarova poslední bitva: U Mundy bojoval o holý život
V okolí kopce Mundy se zuřivě bojuje už skoro osm hodin, aniž by některá ze stran získala rozhodující výhodu. Ceasar proto skočí do té nejprudší vřavy a převezme velení pravého křídla. Zafunguje to, jeho legionáři začnou mít v této části bojiště navrch! Během několika let dobyl velkou část Galie. Místo vděku a uznání je ale […]
premium
7 nejvýraznějších postav direktoria: Komu šel císař po porážce stavů po krku?
Dvacet kroků dlouhé i široké pódium, potažené černým suknem, je připraveno. Císařské vojsko obsazuje náměstí, aby zpacifikovalo možné nespokojence. Nikdo se ale nebouří. Všichni nejvýznamnější čeští rebelové už se shromažďují na cestu ke katovi, jsou dávno po smrti nebo za hranicemi. V Českém království to vře. Téměř stoletá nadvláda Habsburků už začíná být nesnesitelná. Stavové se […]
premium
Kauza pražského biskupa: Obvinili ho z pomoci kacířům
Když projíždí hlavní branou papežského paláce v Avignonu, je v něm malá dušička. Pražský biskup Jan IV. z Dražic nemá nejmenší představu, co všechno ho zde může čekat. Byl sem předvolán na kobereček – jako ochránce kacířů! V rukavičkách tu s ním tudíž jednat nebudou! Král Václav II. (1271–1305) se hluboce zamyslí. Má před sebou nelehké […]
Nepohodlný maršál Janoušek: O jeho plánu na útěk ví celá StB
Ve dvou válkách bojoval za svobodu své vlasti. Teď ji musí potupně opustit jako nejhorší zločinec. Šedý automobil Aero Minor startuje v podvečer 30. dubna 1948 z Prahy směrem k západním hranicím. Muž na jeho zadním sedadle věří, že po překročení „čáry“ ho čeká konec perzekucí. Události ale dostanou nečekaný směr.   Už delší dobu […]
premium
Věda a vynálezy
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
epochanacestach.cz
Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství
Zelné „steaky“
nejsemsama.cz
Zelné „steaky“
Grilovat se dá i obyčejné zelí. Vyzkoušejte to a budete velmi mile překvapeni! Potřebujete: ✿ 1 hlávku raného zelí ✿ 9 lžic olivového oleje ✿ sůl, pepř ✿ 2 lžíce vinného bílého octa ✿ 1 lžičku dijonské hořčice ✿ javorový sirup ✿ 1 svazek pažitky ✿ směs semínek – slunečnice, dýně, len apod. 1. Pažitku nasekejte nadrobno. Zelí rozkrojte na silnější plátky tak, aby
Masové koule s kopřivami
tisicereceptu.cz
Masové koule s kopřivami
Suroviny 800 g mletého masa (vepřové + hovězí) 1 vejce 1 cibule 2 stroužky česneku 2 plátky toustového chleba 3 lžíce mléka 1 hrnek mladých kopřiv sůl pepř 2 lžíce olivového oleje Postu
Macallan & Bentley: Unikátní whisky ve futuristickém hávu
epochalnisvet.cz
Macallan & Bentley: Unikátní whisky ve futuristickém hávu
Macallan se spojil s britskou luxusní automobilkou Bentley a společně dali vzniknout limitované single malt whisky s názvem The Horizon v hodnotě 50 000 dolarů. Vznikla na oslavu 200. výročí slavné palírny a stala se zároveň první horizontální single malt whisky na světě.   První zprávy o chystané spolupráci destilerie Macallan se slavnou automobilkou Bentley
Víc než jen padesát odstínů antracitu
rezidenceonline.cz
Víc než jen padesát odstínů antracitu
Nad červenými střechami Vídně se nachází exkluzivní dvoupodlažní penthouse s obytnou plochou přes pět set čtverečních metrů a výhledem na Dunaj i majestátní Kahlenberg. Luxusní apartmá zhodnocuje komfortní střešní zahrada s whirlpoolem a venkovní kuchyní. Exkluzivní realizace vznikla na základě návrhu studia Destilat, jež se specializuje na interiérový a nábytkový design. Unikátní vzhled interiéru je
Na Střeleckém ostrově se zvolila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024
iluxus.cz
Na Střeleckém ostrově se zvolila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024
Ve čtvrtek 27. června 2024 proběhla očekávaná akce roku módního průmyslu – několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádhern
Mít nízké sebevědomí se mi těžce vymstilo
skutecnepribehy.cz
Mít nízké sebevědomí se mi těžce vymstilo
Vdávala jsem se za cizince z velké lásky. Byl tak pozorný! Doslova mě na rukou nosil! Něco takového jsem u českých kluků nezažila. Moje rodina mi tu svatbu rozmlouvala. Jiná kultura, to nebude dělat dobrotu! Já měla ale svou hlavu. Dnes přiznávám, že jsem trpěla jako mladá holka velmi nízkým sebevědomím, i když jsem byla hezká a kluci se
Lindsay Lohan: Nejvíc si je třeba užít před „dvacítkou“
epochaplus.cz
Lindsay Lohan: Nejvíc si je třeba užít před „dvacítkou“
Jako dvanáctiletá pihatá dívenka exceluje v dvojroli ve filmu Past na rodiče, jež se stane oblíbenou rodinnou komedií na několik dalších desítek let. (Nejen) Američané si ztřeštěnou průšvihářku ihned zamilují a mnozí z nich ani netuší, že s filmem má co do činění už ve svých třech letech! Skutečná sláva pro Lindsay Lohanovou přichází až
Nejí zeleninku? Tohle si dá!
panidomu.cz
Nejí zeleninku? Tohle si dá!
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné
Vědci vyvinuli strategii, jak určit, zda bude nanoterapie účinná pro pacienta
21stoleti.cz
Vědci vyvinuli strategii, jak určit, zda bude nanoterapie účinná pro pacienta
Vědecká komunita i farmaceutické společnosti upírají velkou pozornost k vývoji nanoléčiv jako nedílné součásti moderních terapeutických metod. Pomoci by mohla zejména jako cílená léčba u nádorových on
Zatoužila Holanová opět po Šípovi?
nasehvezdy.cz
Zatoužila Holanová opět po Šípovi?
Kdyby se vyhlašoval nejbouřlivější rozvod v dějinách showbyznysu, své čestné místo by tam měli zpěvačka Marcela Holanová (73) s moderátorem Všechnopárty Karlem Šípem (79). Bavič ji opustil náhle po
Magická tajemství katů: Ostrá sekera není všechno
enigmaplus.cz
Magická tajemství katů: Ostrá sekera není všechno
Středověcí kati si uvědomovali, že často popravují úplně nevinné. Jejich největší noční můrou tedy bylo, že se jim jednou přijdou pomstít ze záhrobí.   [gallery ids="142451,142452,142453"]