Říše na Nilu byla jednou z nejtajemnějších civilizací starověku. Zejména o jejích nejstarších dějinách se toho mnoho neví. V mýtech řady národů přitom na úsvitu civilizací stáli obři.
Jak ukazují nedávné vědecké objevy, zkazky předávané po stovky let ale možná mají reálný předobraz…
Archeologové si fascinovaně prohlížejí 4700 let starou lidskou lebku. Nalezena byla už v roce 1901 ve vesničce Bét-Challáf v Horním Egyptě. Vzhledem k tomu, že byla objevena v mastabě, měli egyptologové zprvu za to, že patřila nějakému princovi.
To se však spletli. Předchůdkyně pyramid s označením K2 byla podle všeho hrobkou samotného faraona. Jeho identitu se podaří badatelům odhalit až po 100 letech. Má jím být záhadný Sanacht (vláda asi 2610–2593 př. n. l.).
„Většina toho, co je o něm známo, pochází z hrstky relikvií, které zbyly z tohoto dávno minulého období,“ poznamenává publicista Robin Andrews. Díky kosterním pozůstatkům se však vědcům podaří o tomto vladaři odhalit neuvěřitelné detaily.
Postižen nemocí
„Při naší práci na egyptských mumiích jsme nikdy předtím nic takového neviděli,“ uvádí egyptolog Michael Habicht z Curyšské univerzity.
V roce 2017 společně s dalším odborníkem, Francescem Galassim, zveřejnili výsledky zkoumání kosterních pozůstatků z mastaby K2. Sanacht byl podle nich prvním známým člověkem, trpícím gigantismem. Kvůli onemocnění byl faraon na tehdejší poměry úplný obr.
Měřil bezmála 190 centimetrů. Dnes sice nejde o nic výjimečného, ve starověku však šlo o něco nepředstavitelného. Muži totiž tehdy mívali průměrně něco málo přes 160 centimetrů. Sanacht je tak převyšoval o hlavu.
Rodinné vztahy
Na pečeti, nalezené v mastabě K2, lze kromě faraonova jména ještě přečíst část nápisu. Jde o výraz „ka“, před nímž zřejmě stálo „Neb“. Právě tak se podle Abydoského královského seznamu jmenoval první faraon 3. dynastie.
Podle některých egyptologů jsou tak Sanacht a Nebka jedna a táž osoba. Problém je v tom, že za zakladatele této dynastie je obvykle považován slavný Džoser (vláda asi 2592–2566 př. n. l.), který stál u zrodu pyramid.
Podle některých badatelů byl Sanacht jeho starší bratr. Jiní se domnívají, že šlo o jeho otce.
Vyšší než Jordan
Na reliéfu je možné spatřit Sanachta s červenou korunou Dolního Egypta. O panovníkovi se toho více neví. Vědci předpokládají, že faraonův gigantismus byl důsledkem nádoru na hypofýze, podvěsku mozkovém.
Pravděpodobně ovšem nešlo o prvního „obra“ na egyptském trůnu. Podle historika Manehta (asi 305–241 př. n. l.) zhruba o 100 let dříve vládl říši na Nilu jistý Sesochris, známý také jako Hudžefa I. (vláda asi 2736–2734 př. n.
l.), který měřil „pět loktů na výšku“, tedy výrazně přes dva metry. Byl tak dokonce vyšší než slavný americký basketbalista Michael Jordan.
Podobně gigantických rozměrů navíc zřejmě dosahovali i další faraoni 2. a 3. dynastie či členové vládnoucí rodiny. Mohly se zprávy o nebývale vysokých panovnících rozšířit po Středomoří a dát vzniknout legendě o obrech, stojících u zrodu světa? Vyloučit to úplně nelze…
Foto: wikimedia.org