11. 4. 1549: Nakladatel Jiří Melantrich z Aventina dokončil tisk prvního vydání své Bible, později známé jako Bible Melantrichova či Melantriška.    
Domů     Dechberoucí Alhambra: Zachránil ji před zkázou chromý voják?
Dechberoucí Alhambra: Zachránil ji před zkázou chromý voják?
Alhambra

Maurští básníci přirovnávají Alhambru k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvu budov a lesy kolem. Se svými šesti paláci přetrvá tento maurský klenot staletí a stane se odpočinkovým místem sultánů i nových španělských katolických králů.

Je ušetřen, neboť je považován za symbol reconquisty nad Araby. Ferdinand Aragonský a Isabela Kastilská jsou navíc Alhambrou tak okouzleni, že se sem záhy nastěhují.

V záři pochodní

I když se slunce už dávno ztratilo za obzorem, dělníci stále přinášejí na vrcholek kopce vypálené cihly a vrší je na sebe. První stavební práce proběhnou v Alhambře už ve 13. století, kdy se Granada dostává do područí maurské dynastie Nasridovců.

Aby byl palác co nejdříve hotov, nařídí sultán Ibn Al Ahmar (1195–1273) svým poddaným pokračovat v budování zdí až do pozdních večerních hodin. Práce tak často probíhaly v rudé záři pochodní, což zřejmě dalo celému komplexu jméno.

Alhambra totiž znamená v arabštině červená, myslí si současný britský historik Robert Irwin. Podle jiné teorie si palác vyslouží své označení podle červených cihel. Vyloučené není ani to, že jde o zkomoleninu Al Ahmarova jména…

Hodiny v podobě fontány

V průběhu let je Alhambra několikrát upravena, neobyčejnou krásu jí ale dodají až sultánové Júsuf I. (1318–1354) a Muhammad V. (1339–1391). Zatímco první se zaslouží o stavbu Myrtového nádvoří, druhý o to Lví.

To první je 42 metrů dlouhé a 22 metrů široké, uprostřed s velkou nádrží s mramorovým obložením, zlatými rybkami a obklopené myrtami. Lví se však pokládá za symbol Alhambry. Je rozlehlé, obehnané nízkým podloubím na 124 bílých mramorových sloupech.

Uprostřed něj se tyčí unikátní alabastrová Lví fontána v podobě mísy, kterou podpírá 12 kamenných lvů. Původně sochy sloužily jako hodiny, voda proudila každou hodinu z jiného lva.

Dcery v zajetí

Sultán Boabdil (asi 1459–1533) zaklání hlavu, aby se pokochal pohledem na překrásnou kupoli, jež připomíná krápníkovou jeskyni.

Právě v této síni, která patří k těm nejhezčím v celé Alhambře, nechal jeho otec podle pověstí vyvraždit celou prominentní rodinu Abencerrajů, a to jen proto, že jednoho z jejích členů přistihl, jak se v noci snažil tajně vkrást k jedné z jeho půvabných dcer.

Ona i její sestra se pak údajně utrápily k smrti nenaplněnou touhou, protože je otec držel v paláci celý život pod zámkem. „Daleko od všech neřestí a nástrah,“ říkával prý s oblibou. Právě po nich je později síň Dvou sester pojmenována.

Triumf Katolických veličenstev

Kastilští vojáci jsou okouzleni monumentalitou zdejších prostor. V roce 1492 se totiž sultán Boabdil po šesti měsících obléhání vzdává a vydává Alhambru Isabele Kastilské (1451–1504) a Ferdinandu II. Aragonskému (1452–1516).

Dobytí paláce sultánů a vyvěšení zástavy Katolických veličenstev na něm je jako vítězné zakončení rekonquisty, oslavované v celé křesťanské Evropě.

Nadchne i janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba (asi 1451–1506), jenž píše ve svém deníku dojatá slova o křesťanských vlajkách, které nyní vlají nad Alhambrou.

Nedokončená stavba

Na pár let zavládne kolem Alhambry klid. Teprve Habsburk Karel V. (1500–1558), který se v roce 1516 ujme španělského trůnu jako Karel I., zde začíná stavět renesanční palác.

Aby získal místo, zničí velkou část zimního paláce, odstraní některé kresby a pozlacení, zničí i cenný nábytek. Svůj projekt však nedokončí, protože nemá na Španělsko čas, musí totiž válčit – hlavně proti Francii a Osmanům.

Jako nástupce svého děda Maxmiliána I. (1459–1519) je navíc císařem Svaté říše římské, kde má co dělat s bující reformací. Proto nakonec žádný srovnatelný křesťanský palác vedle původních maurských nevyroste.

Věže padnou

Nálože rozmístěné po celém paláci mají každou chvíli vybuchnout. V roce 1812 se totiž Alhambry zmocní Napoleon Bonaparte (1769–1821), jenž se rozhodne maurský skvost vyhodit do povětří, a tak podlomit morálku Španělů, kteří stále vzdorují jeho nadvládě.

„Těsně předtím, než byl plán proveden, se jakémusi zchromlému vojákovi, který chtěl, aby Napoleonův záměr selhal, podařilo výbušniny zneškodnit, a zachránit tak Alhambru pro další generace,“ domnívá se Irwin. Už v té době je však palác notně poničený.

Během francouzské okupace na začátku roku 1812 nechal generál Sébastiani (1771–1851) vyhodit do povětří dvě věže. V roce 1821 pak poškodí maurský skvost zemětřesení. O osm let později se naštěstí začne s pomalou opravou objektu, která trvá v podstatě až dodnes.

Cennější než zlato

S proslulou Alhambrou je spojeno velké množství příběhů a legend. Jedna hovoří dokonce o tom, že kdesi v jejím podzemí se ukrývá poklad nesmírné hodnoty. O tom, co je jeho obsahem, se však dodnes vedou spory.

Odborníci se nicméně shodují v tom, že spíš než o zlato a cenné předměty by se mohlo jednat o „dávnou moudrost“, obsaženou v knihách a rukopisech.

Cordóba i Granada byly koneckonců svého času středisky arabské kultury, která ve středověku v mnoha směrech předčila kulturu křesťanskou, stejně jako tehdejší arabská věda o několik staletí předběhla poznatky evropských učenců – například v medicíně, astronomii, matematice, kartografii a dalších oborech.

Tento rozkvět arabské kultury lze přičíst nejen genialitě některých učenců, ale i tomu, že navázali na vědomosti zaniklých starověkých civilizací, které Arabové uchovávali ve svých spisech.

Foto: Wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Honba za bílým zlatem: Kde leží největší solné doly na světě?
Historie solných dolů je v některých zemích stará až tisíce let. Ve většině z nich se sice těžba „bílého zlata“ postupně zastavila, neznamená to však, že rozlehlé důlní chodby, vykopané často v průběhu několika staletí, zejí prázdnotou. Naopak. Ukrývají nejen řadu technologických, ale i uměleckých skvostů…  Hallstatt, Rakousko S nejstaršími schody Solný důl v rakouských Alpách je skutečným unikátem, […]
Carl Weisshuhn probudil Opavsko k životu
V Žimrovicích se chystá vybudovat papírnu a potřebné dřevo chce do nové továrny dopravovat po umělém kanálu, jenže opavští úředníci odvážný projekt zamítnou. „Výstavba náhonu v tak skalnatém terénu je nemožná!“ odůvodní své rozhodnutí. Tvrdohlavý Weisshuhn se však nenechá odradi,t a dokáže jim, že se mýlí. Vyrůstal v pruském Slezsku, Carl Weisshuhn (1837–1919) žil s […]
premium
Bouřlivák Valentín psal erotické verše
Ovdovělou sestřenici si Balaša vzal z lásky i kvůli majetku. Nebyla to dobrá volba! I když se jim narodí syn, jejich manželství šťastné nebude. Vinu na tom mají oba. A zatímco Valentín utápí zlost v alkoholu, Kristína řeší neustálé hádky s manželem nevěrou. Jeho porod nebyl jednoduchý a přítomný lékař mu věštil bouřlivý život. Zatímco […]
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře.  Spisovatelé […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz