4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Generál Laudon: Dohnal pruského krále k pláči?
Generál Laudon: Dohnal pruského krále k pláči?
Generál Laudon

„Generál Laudon jede skrz vesnici…,“ zpívá se ve známé písničce. Rakouský vojevůdce za svůj život těch vesnic hodně zničil, ale ještě více jich zachránil. Nepřátelé se ho báli a jeho panovnice ho milovala.

Třebaže generál Ernst Gideon von Laudon (1717–1790) vstoupil do historie jako rakouský vojevůdce, s Rakouskem dlouho nic společného neměl.

Narodil se v Livonsku, v pobaltské oblasti na území dnešního Estonska a Lotyšska, které ještě během jeho mládí přestalo být součástí Švédska a připadlo Rusku.

Laudon pocházel z nižší šlechtické rodiny, mezi bohaté vrstvy rozhodně nepatřil a ani ve škole ho nelze zařadit mezi premianty. Jak se však brzy ukázalo, v kariéře mu nic z toho nakonec nijak nebránilo…

Kdo mu zaplatí?

Už v 15 letech Laudon vstupuje do carské armády. Trpělivě buduje své postavení v rusko-turecké válce (1735–1739), brzy je povýšen na nadporučíka a už ví, že armáda je pro něj celoživotním posláním.

Musí se také postarat o finanční zajištění stále chudnoucí rodiny. Jenže po návratu z válek chybějí v ruské armádě patřičné bojové příležitosti. Nezbývá než se poohlédnout po jiném zaměstnavateli. V Evropě se přece pořád někde bojuje.

Audience se nedočká

Švédská armáda je první volbou, ale o Laudonovy služby tam nikdo nemá zájem. Naději spatřuje v Prusku, a tak se vydává do Berlína. V roce 1743 dokonce žádá o audienci u pruského krále Fridricha II. (1712–1786).

Po čtyřměsíčním odkládání nakonec z přijetí sejde a uražený mladý důstojník mění barvy. Probíhající válka o rakouské dědictví má přece více stran, a ve Vídni možná budou mít na kvality livonského bojovníka jiný názor.

Laudon se opravdu záhy stane velitelem setniny rakouské armády pod velením barona Františka von Trencka (1711–1749).

Pruský král Fridrich II. našel v Laudonovi přemožitele.
Pruský král Fridrich II. našel v Laudonovi přemožitele.

Schopný, ale neoblíbený

Ačkoliv armáda je Laudonovým životem, pod Trenckem spokojený není. Nedokáže přijmout nadměrné krutosti jeho pandurů a všeobecnou nekázeň v jednotce. Vítá tak převelení do Chorvatska. Tady si v bojích s Turky získá uznání nadřízených.

„Je to nepříliš oblíbený, svědomitý, nestranný a všestranně schopný důstojník. Časem by mu mohlo být s velkým užitkem svěřeno vedení pluku,“ píše se o něm v hlášení, které letí k vídeňskému dvoru.

Kromě toho Laudon začíná psát stostránkové dílo Projekt, jak by bylo možné si počínat v případné defenzivě nebo ofenzivě proti Turkům, které dokončí po čtyřech letech. Podá tak první významný doklad o svém neobyčejném strategickém uvažování. Ne poslední…

Jméno vzbuzuje strach

Je mu skoro 40 let, když se už jako podplukovník přesouvá na nové působiště – do severozápadních Čech.

Když v roce 1756 propuká sedmiletá válka, má už v armádě významné postavení a vzápětí svou pověst potvrzuje dobytím pruské posádky v saském městě Ostritz, což Rakousku přinese i nezanedbatelnou kořist.

Velkou zásluhu má o rok později i na osvobození Prahy a na úspěšném přepadení několika pruských konvojů, a tak mu vrchní velitel Karel Lotrinský (1712–1780) zvyšuje roční plat o 1500 zlatých.

Již jen vyslovení Laudonova jména vzbuzuje v pruských jednotkách napříště paniku…

Fridrich má na krajíčku

Laudon stoupá v armádní hierarchii stále výš. Je už polním podmaršálkem, na uniformu si připne nejvyšší možný rakouský metál – velkokříž Řádu Marie Terezie – a je povýšen do panského stavu.

12. srpna 1759 uštědří Prusům další krutou ránu, když jejich zdánlivé vítězství v nejkrvavějším střetu sedmileté války u Kunersdorfu (dnes na německo-polských hranicích) obratným manévrem promění v drtivou porážku.

Této bitvy se účastní i sám pruský král a traduje se, že na útěku před Laudonem plakal a uvažoval o sebevraždě.

Málo příležitostí vítězit

Povýšení na polního zbrojmistra, které nadšená Marie Terezie (1717–1780) Laudonovi plánuje, zabrání jen intriky maršála Leopolda Dauna (1705–1766), jenž se obává příliš velkého vlivu svého konkurenta.

Vztah obou nejdůležitějších mužů rakouské armády je horší a horší. Laudon je nadále jen „tím druhým“, ale panovnice dobře ví, jaký poklad v něm má. Odměňuje ho osobním medailonem posázeným diamanty a uděluje mu právo nazývat se Prvním rytířem Marie Terezie.

Sedmiletá válka se ovšem pro Rakousko nevyvíjí nejpříznivěji. Ernst Gideon von Laudon, který touží po vítězných bojích, ne po udržovací nerozhodné válce, odchází do ústraní, čímž nepotěší Marii Terezii, ale nadchne Leopolda Dauna.

Bitvu u Kunersdorfu rozhodl Laudonův jezdecký útok.
Bitvu u Kunersdorfu rozhodl Laudonův jezdecký útok.

Dobře vím, že umírám!

Laudona si váží i nový císař Josef II. (1741–1790). Zdravotní problémy už ale stárnoucímu stratégovi nedovolí plné nasazení. Přesto je povýšen na polního maršála, což je nejvyšší funkce, které je možné v rakouské armádě dosáhnout.

Je mu už přes 70 let, když ho osmanská hrozba přinutí opustit své poklidné panství a nabídnout císaři znovu své služby. Táhne na Balkán, kde turecké jednotky v několika bitvách, včetně té nejdůležitější u Bělehradu, na hlavu porazí.

„Vítej, bělehradský vítězi,“ volá Josef II., když se Laudon vrací do Vídně. Je oficiálně vrchním velitelem rakouské armády, ale v tu chvíli mu zbývá už jen několik měsíců života.

Dobře ví, že konec se blíží, a nelíbí se mu, že se mu jeho okolí snaží dávat plané naděje. Ach, nemějte mě za takového slabocha a nedělejte ze mne prosťáčka!“ ohrazuje se.

Umírá ve svém domě v Novém Jičíně, ale jeho ostatky jsou hned následující den převezeny do Vídně.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com, digitalniknihovna.cz

Zaostřeno na osobnosti
Ten se mi nelíbí!
Polní maršál Leopold Daun (1705–1766) je o 12 let starší než Laudon, proto nelibě nese vzestup svého konkurenta. Vrchním velitelem armády se sám stane po slavném vítězství Rakouska nad Prusy u Kolína.
Město jako prémie
Petr Saltykov (1698–1773) je za sedmileté války vrchním velitelem ruské armády a společně s Ernstem Laudonem velí spojencům, kteří rozdrtí pruské síly u Kunersdorfu. Za to je doma jmenován generálním guvernérem Moskvy.
Více v cele než na bojišti
Více jako dobrodruh než vojenský velitel je znám baron František von Trenck (1711–1749). Za svůj příklon k násilí je i vězněn, raději odejde do Ruska, kde je zase odsouzen k vyhnanství. Po návratu skončí v žaláři na brněnském Špilberku.
Český pobočník
Za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století je považován český šlechtic Josef Václav Radecký z Radče (1766–1858). Je o 50 let mladší než Laudon, ale vyznamená se v bojích proti Turkům a stane se jeho pobočníkem.
Zaostřeno na dobu
Boj velmocí
Nystadský mír v roce 1721, tři roky po smrti švédského krále Karla XII., ukončil tzv. severní válku mezi Švédskem a Ruskem. Rusko díky svému vítězství získalo značná území včetně Laudonova rodného Livonska.
Zdevastovaný dar
Panství Bečvárky u Kolína, zničené vleklou válkou, zakoupí na počátku roku 1759 Marie Terezie a obratem je věnuje generálu Laudonovi. Ten si musí přikoupit i sousední panství, protože v Bečvárkách nezůstal jediný les.
Rozprášená armáda
V bitvě u Kunersdorfu 12. srpna 1759 se střetne 50 000 Prusů pod vedením krále Fridricha II. se 79 000 muži Rakouska a Ruska. Sám Fridrich po prohrané bitvě přizná, že mu zbylo jen 3000 bojeschopných vojáků.
Zbytečné vyhnání
Habsburská armáda pod vedením Laudona v září 1789 oblehne osmanské jednotky v Bělehradu. Po třech týdnech se Turci vzdají. Za dva roky je ale uzavřena mírová smlouva, podle níž město připadne opět Osmanům.
Související články
reklama
Zajímavosti
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho […]
premium
Začínal Velorex jako Ryba?
Hadraplán, montgomerák, netopýr či prchající stan. Tak se přezdívalo slavnému Velorexu. Dostat ho do výroby znamenalo obejít předpisy. Autor projektu se ale závratného úspěchu své tříkolky nedožil. Malá obec Parník u České Třebové není krátce před druhou světovou válkou ničím významná. Její obyvatelé to ještě nevědí, ale žije tu mladík, který ji jednou proslaví. Prozatím […]
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece […]
4 spory profesora Masaryka: Nebál se katolíků, ministra ani nenávisti davů
Zuřivý dav v pražské Thunovské ulici houstne. „Ty židovský zaprodanče!“ skandují rozvášnění studenti pod okny svého profesora. Ale diskutovat s ním se nikomu z nich nechce. Do zvolení Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) prezidentem svobodného Československa to bude trvat ještě mnoho let, ale mladý politik a profesor už se veřejně angažuje v mnoha významných kauzách. Některé z nich mu dokonce přinesou […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz