Sotva si na hlavu posadil korunu římského krále, už Rudolf Habsburský vyhlašuje, že bude třeba udělat pořádek v říšských lénech. Prý za panování jeho předchůdců došlo k jejich povážlivému rozkrádání. O pár měsíců později je již konkrétnější.
Zaútočí přímo na svého rivala ve středoevropském prostoru, který se odmítá smířit s jeho zvolením – na Přemysla Otakara II. a jeho vlastnictví Chebska.
Do Chebska – regionu zhruba třikrát většího, než je území, které se takto označuje v současnosti – se zamiloval. Budoucí císař Fridrich I. Barbarossa (1122–1190) je získal roku 1147 jako věno své první choti Adély z Vohburgu (asi 1128–1187).
Často zde pobývá, přímo v Chebu nechává zbudovat císařskou falc, reprezentativní sídlo hodné svého majestátu, kde se může na čas usadit i s celým svým dvorem. V držení vládců Říše Chebsko zůstává i po jeho smrti.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.
Vždy stojí Přemyslu Otakarovi II. věrně po boku a účastní se řady bitev. Za odměnu je Vok I. z Rožmberka (†1262) jmenován nejvyšším maršálkem Českého království, získává hrabství Raabs v Rakousku a roku 1261 je jmenován hejtmanem Štýrska.
Snad v roce 1260 je dokončena přestavba baziliky svatého Prokopa v Třebíči, která byla po léta součástí zdejšího benediktinského kláštera. Ve stejné podobě se dochovala dodnes.