Neděle 6. dubna 2025
6. 4. 1917: Americký kongres vyhlásil válku Německu. Státy Dohody tím získaly mocného spojence, který nakonec pomohl rozhodnout první světovou válku v jejich prospěch.    
Domů     Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
John Hunter

Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku.

Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají?

Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje další významná osobnost. Je jí filozof David Hume (1711–1776). Nejde o prvního, a zdaleka ani posledního muže, který ve zdejší rezidenci hledá pomoc.

Sídlo patří Johnu Hunterovi (1728–1793), věhlasnému doktorovi, který v něm přijímá prominentní pacienty. Kromě Huma mezi ně patří ekonom Adam Smith (1723–1790), premiér William Pitt mladší (1759–1806) nebo hudební skladatel Joseph Haydn (1732–1809).

Hunter byl něco jako William Dampier anatomie, uznávaný pro své objevy a zatracovaný pro své metody,“ uvádí současný americký publicista Sam Kean s odkazem na slavného mořeplavce a piráta v jedné osobě.

Spisovateli Robertu L. Stevensonovi (1850–1894) později Hunter poslouží jako předloha k napsání Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hyda

Za vzor má bratra

Zkormoucený Hunter těžko přemáhá slzy. Na svět přišel roku 1728 nedaleko skotského Glasgow. Ačkoli je desátým dítětem v rodině, všechny své sourozence znát nemůže. Tři totiž zemřeli už před jeho narození.

Další tři navíc podlehnou nemocem, když je ještě dítětem. Zřejmě i proto se John rozhodne být lékařem. Tím se stal ale zejména díky staršímu bratrovi, upozorňuje současná anglická historička Wendy Moorová.

O deset let starší William (1718–1783) vystuduje medicínu a roku 1741 odejde do Londýna, kde působí jako porodník. John se do metropole na Temži odstěhuje roku 1748 a stane se jeho asistentem.

Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.
Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.

Desítky objevů

Na Londýn se snáší drobné mrholení. Hunter ze sebe oklepe kapky a pak vstoupí do nemocnice sv. Bartoloměje. U bratra se osvědčil, a proto začíná studovat ve špitále, kde se z něj stane asistent a následně chirurg. Jeho hvězda stoupá strmě vzhůru.

Hunter chce medicínu posouvat mílovými kroky vpřed, což se mu daří. Během let učiní desítky objevů z oblasti anatomie, například odhalí fungování slzovodů a čichového nervu.

Navíc se podílí na první umělé inseminaci člověka a je průkopníkem v používání elektřiny pro obnovení srdeční činnosti. Později vytvoří také moderní klasifikaci chrupu.

Nezná mezí

Pokud podržíte po určitou dobu v ústech mužské semeno…, pocítíte podobnou horkost jako po některém koření, prohlašuje Hunter. Ten při experimentech zachází dále a dále.

Aby lépe pochopil, jak vypadá vnitřní ústrojí živých bytostí, rozřeže tisíce zvířat. Dá se přitom i do preparování vrabčích varlat, vaječníků včely nebo opičí placenty. Má ovšem i další neotřelé metody, kupříkladu co jde, to ochutnává.

Do úst se mu tak dostanou lidské žaludeční šťávy i mužské semeno. Aby toho nebylo málo, dokonce rozřeže a sní kus egyptské mumie.

Stává se posedlým

K zadnímu vchodu Hunterova sídla se blíží podezřele vypadající dvojice. Chirurg s tak rudými vlasy, že by se o ně dal zapálit doutník, jak bývá popisován, ji přesto nechá vstoupit do domu. Hunter je anatomií doslova posedlý.

Pitvat zvířata mu tak záhy nestačí. Zadní vchod jeho rezidence proto začne sloužit vykradačům hrobů, kteří sem přinášejí ostatky nebožtíků. Množství těl, které sem proudí, raketově roste. Chirurg jich poptává takové kvantum, že promění situaci na „trhu“. Cena za ostatky hlavně díky němu vyletí ze dvou liber na 16.

Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.
Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.

Koupí tělo

Před Hunterem sedí irský obr Charles Byrne (1761–1783). Měl bych pro vás nabídku,“ říká chirurg. Rád bych odkoupil vaše tělo,šokuje hromotluka. Postupem let lékař úplně morálně otupí.

Když jednou během audience u krále zhlédne představení 231 centimetrů vysokého Byrna, rozhodne se, že stůj co stůj získá jeho mrtvolu. Obra osobně navštíví a nabídne mu za jeho tělo balík peněz. Ten ale lékaře vyhodí.

Následně svolá přátele a přiměje je, aby mu odpřisáhli, že až zemře, shodí jeho ostatky do moře…

V muzeu kuriozit

Irský gigant zemřel velmi záhy. Na onen svět se odebral v červnu 1783. Jeho přátelé svému slovu dostáli, respektive si to mysleli. Koupili obří rakev, do níž tělo naložili, a vydali se s ní na 120 kilometru dlouhou cestu k moři.

Hunter si ovšem najal lidi, aby cenné ostatky získal. Když Byrnovi známí přespávají v hostinci, lékařovi kumpáni rakev otevřou, vyjmou z ní tělo a naplní ji pečlivě odváženým množstvím dlažebních kostek.

Pozůstalí si tak ničeho nevšimnou a o den později svrhnou náklad do moře. To však už má Hunter Byrnovo tělo u sebe na stole. Místo pitvy nakonec obrovu kostru vypreparuje.

„Musel dát tělo vařit do obrovského měděného kotle, sbírat tuk jako z polévky a posbírat všechny kosti,“ přibližuje Kean děsivou proceduru. Kostra se následně stane hlavní atrakcí Hunterova muzea kuriozit.

Foto:: wikimedia.org, meisterdrucke.com, smithsonianmag.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Bouřlivák Valentín psal erotické verše
Ovdovělou sestřenici si Balaša vzal z lásky i kvůli majetku. Nebyla to dobrá volba! I když se jim narodí syn, jejich manželství šťastné nebude. Vinu na tom mají oba. A zatímco Valentín utápí zlost v alkoholu, Kristína řeší neustálé hádky s manželem nevěrou. Jeho porod nebyl jednoduchý a přítomný lékař mu věštil bouřlivý život. Zatímco […]
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře.  Spisovatelé […]
Z krále pirátem: Připravilo Erika o vládu nad Baltem hulvátství?
Vmžiku se z uctívaného rytíře promění v soptícího neurvalce. „Nacpěte mu ten dopis do krku!“ rozkřikne se král, když si přečte list, který mu přinesl papežský vyslanec. Nerozvážným jednáním ztratil Erik VII. Pomořanský vládu v severské unii. V Evropě něco znamenal. Díky šťastnému osudu pomořanský vévoda Erik (1382–1459) stanul v čele mocné Kalmarské unie. Měl nemalé ambice, snažil se vytvořit […]
premium
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
panidomu.cz
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz