4. 12. 771: Po smrti Karlomana I. zůstává jediným vládce Francké říše jeho bratr Karel. Do dějin vstoupí jako Karel I. Veliký.    
Domů     Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
John Hunter

Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku.

Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají?

Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje další významná osobnost. Je jí filozof David Hume (1711–1776). Nejde o prvního, a zdaleka ani posledního muže, který ve zdejší rezidenci hledá pomoc.

Sídlo patří Johnu Hunterovi (1728–1793), věhlasnému doktorovi, který v něm přijímá prominentní pacienty. Kromě Huma mezi ně patří ekonom Adam Smith (1723–1790), premiér William Pitt mladší (1759–1806) nebo hudební skladatel Joseph Haydn (1732–1809).

Hunter byl něco jako William Dampier anatomie, uznávaný pro své objevy a zatracovaný pro své metody,“ uvádí současný americký publicista Sam Kean s odkazem na slavného mořeplavce a piráta v jedné osobě.

Spisovateli Robertu L. Stevensonovi (1850–1894) později Hunter poslouží jako předloha k napsání Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hyda

Za vzor má bratra

Zkormoucený Hunter těžko přemáhá slzy. Na svět přišel roku 1728 nedaleko skotského Glasgow. Ačkoli je desátým dítětem v rodině, všechny své sourozence znát nemůže. Tři totiž zemřeli už před jeho narození.

Další tři navíc podlehnou nemocem, když je ještě dítětem. Zřejmě i proto se John rozhodne být lékařem. Tím se stal ale zejména díky staršímu bratrovi, upozorňuje současná anglická historička Wendy Moorová.

O deset let starší William (1718–1783) vystuduje medicínu a roku 1741 odejde do Londýna, kde působí jako porodník. John se do metropole na Temži odstěhuje roku 1748 a stane se jeho asistentem.

Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.
Lékařovy metody byly z dnešního pohledu velmi bezohledné.

Desítky objevů

Na Londýn se snáší drobné mrholení. Hunter ze sebe oklepe kapky a pak vstoupí do nemocnice sv. Bartoloměje. U bratra se osvědčil, a proto začíná studovat ve špitále, kde se z něj stane asistent a následně chirurg. Jeho hvězda stoupá strmě vzhůru.

Hunter chce medicínu posouvat mílovými kroky vpřed, což se mu daří. Během let učiní desítky objevů z oblasti anatomie, například odhalí fungování slzovodů a čichového nervu.

Navíc se podílí na první umělé inseminaci člověka a je průkopníkem v používání elektřiny pro obnovení srdeční činnosti. Později vytvoří také moderní klasifikaci chrupu.

Nezná mezí

Pokud podržíte po určitou dobu v ústech mužské semeno…, pocítíte podobnou horkost jako po některém koření, prohlašuje Hunter. Ten při experimentech zachází dále a dále.

Aby lépe pochopil, jak vypadá vnitřní ústrojí živých bytostí, rozřeže tisíce zvířat. Dá se přitom i do preparování vrabčích varlat, vaječníků včely nebo opičí placenty. Má ovšem i další neotřelé metody, kupříkladu co jde, to ochutnává.

Do úst se mu tak dostanou lidské žaludeční šťávy i mužské semeno. Aby toho nebylo málo, dokonce rozřeže a sní kus egyptské mumie.

Stává se posedlým

K zadnímu vchodu Hunterova sídla se blíží podezřele vypadající dvojice. Chirurg s tak rudými vlasy, že by se o ně dal zapálit doutník, jak bývá popisován, ji přesto nechá vstoupit do domu. Hunter je anatomií doslova posedlý.

Pitvat zvířata mu tak záhy nestačí. Zadní vchod jeho rezidence proto začne sloužit vykradačům hrobů, kteří sem přinášejí ostatky nebožtíků. Množství těl, které sem proudí, raketově roste. Chirurg jich poptává takové kvantum, že promění situaci na „trhu“. Cena za ostatky hlavně díky němu vyletí ze dvou liber na 16.

Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.
Chirurgova sbírka obsahuje také exempláře lidských zárodků.

Koupí tělo

Před Hunterem sedí irský obr Charles Byrne (1761–1783). Měl bych pro vás nabídku,“ říká chirurg. Rád bych odkoupil vaše tělo,šokuje hromotluka. Postupem let lékař úplně morálně otupí.

Když jednou během audience u krále zhlédne představení 231 centimetrů vysokého Byrna, rozhodne se, že stůj co stůj získá jeho mrtvolu. Obra osobně navštíví a nabídne mu za jeho tělo balík peněz. Ten ale lékaře vyhodí.

Následně svolá přátele a přiměje je, aby mu odpřisáhli, že až zemře, shodí jeho ostatky do moře…

V muzeu kuriozit

Irský gigant zemřel velmi záhy. Na onen svět se odebral v červnu 1783. Jeho přátelé svému slovu dostáli, respektive si to mysleli. Koupili obří rakev, do níž tělo naložili, a vydali se s ní na 120 kilometru dlouhou cestu k moři.

Hunter si ovšem najal lidi, aby cenné ostatky získal. Když Byrnovi známí přespávají v hostinci, lékařovi kumpáni rakev otevřou, vyjmou z ní tělo a naplní ji pečlivě odváženým množstvím dlažebních kostek.

Pozůstalí si tak ničeho nevšimnou a o den později svrhnou náklad do moře. To však už má Hunter Byrnovo tělo u sebe na stole. Místo pitvy nakonec obrovu kostru vypreparuje.

„Musel dát tělo vařit do obrovského měděného kotle, sbírat tuk jako z polévky a posbírat všechny kosti,“ přibližuje Kean děsivou proceduru. Kostra se následně stane hlavní atrakcí Hunterova muzea kuriozit.

Foto:: wikimedia.org, meisterdrucke.com, smithsonianmag.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Vyvolala nástavba na burze senzaci?
Má své nadšené obdivovatele i zaryté odpůrce. Nástavba nad bývalou plodinovou burzou v Praze je natolik originální, že je už přes půl století jednou z nejfotografovanějších staveb v našem hlavním městě. Československo je v roce 1918 mladým státem, kterému toho ještě hodně chybí. Například důstojné sídlo parlamentu. Poslanecká sněmovna tak musí vzít zavděk budovou Rudolfina (Senát se usazuje v […]
Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc! Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod svou […]
Pád říše Vandalů: Začal debaklem u desátého milníku
Třebaže jeho plán nevyšel, Gelimer má vítězství v bitvě u desátého milníku na dosah! Jenže v rozhodující chvíli se dozví tragickou zprávu, která ho naprosto paralyzuje. Dá tak Byzantincům čas přeskupit své řady. Belisar vydá potřebné rozkazy a zasadí Vandalům smrtící ránu! Z domovů ve střední Evropě je na přelomu 4. a 5. století vytlačili […]
premium
Donášel britský premiér Sovětům?
Píše se rok 1924 a do sídla britského premiéra v londýnské ulici Downing Street přichází exkurze. Je v ní i osmiletý chlapec Harold Wilson, kterého prostředí doslova nadchne. Jednou se sem určitě vrátí. Intelektuální zázemí v rodině Wilsonových ze severoanglického Huddersfieldu je příhodné pro to, aby vychovalo významnou osobnost. Matka pracuje jako učitelka, otec je chemik. A ještě […]
Věda a vynálezy
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo? Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému […]
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
21stoleti.cz
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjisti
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
panidomu.cz
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky… A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
nasehvezdy.cz
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
Na první pohled je plná energie a pozitivního pohledu na svět. Jenže zdání možná klame. Herečka Adéla Gondíková (51) si prý umí postěžovat, což logicky nejvíc odnáší její manžel Jiří Langmajer (58).
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
skutecnepribehy.cz
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
V mládí jsme byly nejlepší kamarádky, pak se ale ona skvěle provdala, zatímco já zažila pád dolů. Musela také okusit, jaké to je být šedou myší, padat ke dnu. Když jsme končily základní školu, slibovaly jsme si, že naše přátelství nikdy neskončí. Budeme se pravidelně vídat a vyprávět si dál svá dívčí tajemství. Tak tomu bylo po
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
epochalnisvet.cz
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska…Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách jižní
Hra kontrastů a barevných protikladů
rezidenceonline.cz
Hra kontrastů a barevných protikladů
Tak by bylo možné výstižně charakterizovat okouzlující výsledek rekonstrukce obytných prostor v secesním domě, jejichž půdorys má netradiční podobu trojúhelníku. Někdejší velkorysé dispozice, které byly za dob normalizace necitlivě rozděleny na dvě samostatné bytové jednotky, se podařilo znovu spojit. Než však projekt dospěl ke své současné podobě a dokonalé souhře, bylo nutné zdevastovaný prostor rozsáhle zrekonstruovat. Cíl byl jasný: Propojit secesních
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
epochaplus.cz
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského
Kam na výlet do muzea v zimě?
epochanacestach.cz
Kam na výlet do muzea v zimě?
Zima klepe na dveře a slibuje spousty zábavy. Ale když vás zimní radovánky unaví, útočiště najdete v muzeích, galeriích a na výstavách. Zima je ideální období pro kulturní zážitky a poznávání! Jan Becher muzeum Karlovy Vary Muzeum se nachází na místě původní továrny na výrobu Becherovky, kterou tu roku 1867 založil Jan Becher. Kromě expozice
Božské souostroví – Seychely
nejsemsama.cz
Božské souostroví – Seychely
Pojďte se s námi na chvilku zasnít. Co kdyby opravdu existoval Ježíšek a nadělil by vám letos pod stromeček dovolenou na Seychelách? Jednou z destinací snů je pro mnohé souostroví Seychely, které leží v modrozelených vodách Indického oceánu. Mnoho turistů si sem celoročně najde cestu za rozmanitou přírodou, dlouhými bílými plážemi a křišťálově čistým mořem. Krásné koupání, ale také poznávání
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
iluxus.cz
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je jeden důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy
Tradiční vánoční španělské polvorones
tisicereceptu.cz
Tradiční vánoční španělské polvorones
Vůní připomínají perníčky, ale jejich struktura je odlišná. Polvo ve španělština znamená prach. Na těsto 160 g pšeničné mouky 40 g pražených mandlí 80 g vepřového sádla 60 g moučkového cukru
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
enigmaplus.cz
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
O proslulé hoře Blaník je všeobecně známo, že zde odpočívá bájné vojsko knížete svatého Václava, které v nouzi nejvyšší přijde naší zemi na pomoc. Ve skutečnosti je Blaník přímo protkán celou řadou da
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz