6. 7. 1348: Evropu zasáhla morová epidemie, která neměla obdoby. Mnozí zoufalí lidé z pohromy obviňovali Židy, na jejichž obranu vystoupil i avignonský papež Klement VI.    
Domů     Jaroměřice nad Rokytnou: Opery zde skládal komorník
Jaroměřice nad Rokytnou: Opery zde skládal komorník
8.3.2024
Jaroměřice nad Rokytnou

Ve středověku zde stávala tvrz, kterou koncem 16. století přebudovali na renesanční zámek. V roce 1623 panství v Jaroměřicích nad Rokytnou kupují Questenberkové.

Hrabě Jan Adam nechává místní zámek přestavět do současné barokní podoby a zároveň ho promění ve vyhlášené centrum kulturního života.

Inspiruje se ve Versailles

Hrabě Jan Adam (1678–1752), nejvýznamnější člen šlechtického rodu původem z Durynska, načerpal inspiraci pro ambiciózní plán během svých cest po západní Evropě. Mimo jiné navštívil i francouzské Versailles.

Projekt přestavby sídla, které se nachází nedaleko Třebíče, svěří do rukou rakouského architekta Jakoba Prandtauera (1660–1726). Stavět se začíná na počátku 18. století a v roce 1737 je okázalé barokní sídlo kompletně dokončeno.

Kapelu složí ze služebnictva

Do zámeckého areálu po jeho barokní přestavbě přibude také ohromující divadlo. Questenberk miluje italskou operu a ze členů zámeckého personálu sestaví soubor i kapelu, kterou vede jeho osobní komorník František Václav Míča (1696–1744). Je to výborný tah.

Hrabě jim zaplatí školení, aby měla jejich vystoupení skutečně profesionální úroveň. Během letní sezony jsou všichni umělci v jednom kole, během celého roku se v jaroměřickém divadle koná několik desítek představení.

Roku 1730 v něm zazní nejstarší známá česky zpívaná opera s názvem O původu města Jaroměřic na Moravě, kterou zkomponoval právě kapelník Míča.

Tisíce knih zmizely

Po Questenberkově smrti je soubor i s kapelou rozpuštěn a žádný z příštích majitelů zámku o zdejší divadlo už nejeví zájem.

Do dneška se z něj dochovalo jen pár stop v půdorysu a obvodových zdech, protože na počátku 20. století byly jeho prostory včetně stropu přestavěny. Stejně tak nenávratně zmizely i poklady z rozsáhlé hraběcí knihovny.

Podle Radima Petra, kastelána jaroměřického zámku, Jan Adam „nakoupil obrovské množství knih, pořád si je nechával posílat. Celkem jeho knihovna čítala nějakých dvanáct tisíc svazků“.

Pěstují fíky a citrusy

V Jaroměřicích se Questenberk zdržuje hlavně v létě. Řadu kulturních akcí a oslav organizuje v přilehlé zahradě, která původně končila u břehu říčky Rokytné. Hrabě ji výrazně upraví a rozšíří.

V sousedství zámku na jeho podnět vyroste zahrada ve francouzském stylu s mnoha sochami antických božstev a kamennými lavicemi. Jan Adam také vykoupí pozemky na druhém břehu řeky, na nichž nechává zbudovat anglický park s divadelním ostrovem.

Díky Janu Adamovi je jaroměřická zámecká zahrada rájem tisíců nejrůznějších rostlin. V užitkové části se zahradníci starají mimo jiné o fíky a v oranžerii pěstují desítky druhů citrusů.

Podlahu pokládali sedm let

K nejkrásnějším prostorám zámku patří Sál předků, který má díky dřevěnému obložení zajímavou akustiku. Stropní freska, zachycující pověst o založení Jaroměřic, pochází z roku 1735 a dodnes nemusela být restaurována!

Při přestavbě svého sídla Questenberk myslel také na orientální salonek pro sbírky, dovážené hlavně z Japonska. Jak upřesňuje současná publicistka Zdeňka Kuchyňová, „zdejší podlaha je údajně vyrobena z 32 druhů exotických dřev.

S přestávkami se na ní pracovalo sedm let“. Hrabě nezapomněl ani na hudební a taneční sál, čínskou čajovnu, obrazárnu, římské lázně a salu terrenu (zahradní sál), kterou zdobí drsná omítka s mušlemi a štukovými medailony.

Na cihly nestačily peníze

Nedílnou součástí zámeckého areálu v Jaroměřicích je kostel svaté Markéty. Také ten navrhl architekt Prandtauer a vysvěcen byl v roce 1738, kdy se na něm ještě pracovalo. Hrabě při jeho projektování myslel prakticky.

Nechal ho postavit tak, aby „nemusel chodit na mše zvenčí, ale přímo ze zámku na svou soukromou oratoř“, vysvětluje Kuchyňová.

Jeden z prvních barokních kostelů na Moravě má kupoli ze dřeva, které dominuje freska svaté Markéty od chrudimského rodáka Karla Františka Teppera (1682–1738).

Questenberk si původně přál kupoli vyšší a vyzděnou z cihel, kvůli nedostatku financí se ale musel spokojit s nižší, dřevěnou variantou.

Foto: zamek-jaromerice.cz

Související články
reklama
Zajímavosti
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz