16. 5. 1868: Ve stavební jámě šest metrů pod úrovní hladiny Vltavy byly za účasti nejvýznamnějších českých osobností položeny základní kameny Národního divadla. Stavba samotná trvala 13 let.    
Domů     Jaroměřice nad Rokytnou: Opery zde skládal komorník
Jaroměřice nad Rokytnou: Opery zde skládal komorník
Jaroměřice nad Rokytnou

Ve středověku zde stávala tvrz, kterou koncem 16. století přebudovali na renesanční zámek. V roce 1623 panství v Jaroměřicích nad Rokytnou kupují Questenberkové.

Hrabě Jan Adam nechává místní zámek přestavět do současné barokní podoby a zároveň ho promění ve vyhlášené centrum kulturního života.

Inspiruje se ve Versailles

Hrabě Jan Adam (1678–1752), nejvýznamnější člen šlechtického rodu původem z Durynska, načerpal inspiraci pro ambiciózní plán během svých cest po západní Evropě. Mimo jiné navštívil i francouzské Versailles.

Projekt přestavby sídla, které se nachází nedaleko Třebíče, svěří do rukou rakouského architekta Jakoba Prandtauera (1660–1726). Stavět se začíná na počátku 18. století a v roce 1737 je okázalé barokní sídlo kompletně dokončeno.

Kapelu složí ze služebnictva

Do zámeckého areálu po jeho barokní přestavbě přibude také ohromující divadlo. Questenberk miluje italskou operu a ze členů zámeckého personálu sestaví soubor i kapelu, kterou vede jeho osobní komorník František Václav Míča (1696–1744). Je to výborný tah.

Hrabě jim zaplatí školení, aby měla jejich vystoupení skutečně profesionální úroveň. Během letní sezony jsou všichni umělci v jednom kole, během celého roku se v jaroměřickém divadle koná několik desítek představení.

Roku 1730 v něm zazní nejstarší známá česky zpívaná opera s názvem O původu města Jaroměřic na Moravě, kterou zkomponoval právě kapelník Míča.

Tisíce knih zmizely

Po Questenberkově smrti je soubor i s kapelou rozpuštěn a žádný z příštích majitelů zámku o zdejší divadlo už nejeví zájem.

Do dneška se z něj dochovalo jen pár stop v půdorysu a obvodových zdech, protože na počátku 20. století byly jeho prostory včetně stropu přestavěny. Stejně tak nenávratně zmizely i poklady z rozsáhlé hraběcí knihovny.

Podle Radima Petra, kastelána jaroměřického zámku, Jan Adam „nakoupil obrovské množství knih, pořád si je nechával posílat. Celkem jeho knihovna čítala nějakých dvanáct tisíc svazků“.

Pěstují fíky a citrusy

V Jaroměřicích se Questenberk zdržuje hlavně v létě. Řadu kulturních akcí a oslav organizuje v přilehlé zahradě, která původně končila u břehu říčky Rokytné. Hrabě ji výrazně upraví a rozšíří.

V sousedství zámku na jeho podnět vyroste zahrada ve francouzském stylu s mnoha sochami antických božstev a kamennými lavicemi. Jan Adam také vykoupí pozemky na druhém břehu řeky, na nichž nechává zbudovat anglický park s divadelním ostrovem.

Díky Janu Adamovi je jaroměřická zámecká zahrada rájem tisíců nejrůznějších rostlin. V užitkové části se zahradníci starají mimo jiné o fíky a v oranžerii pěstují desítky druhů citrusů.

Podlahu pokládali sedm let

K nejkrásnějším prostorám zámku patří Sál předků, který má díky dřevěnému obložení zajímavou akustiku. Stropní freska, zachycující pověst o založení Jaroměřic, pochází z roku 1735 a dodnes nemusela být restaurována!

Při přestavbě svého sídla Questenberk myslel také na orientální salonek pro sbírky, dovážené hlavně z Japonska. Jak upřesňuje současná publicistka Zdeňka Kuchyňová, „zdejší podlaha je údajně vyrobena z 32 druhů exotických dřev.

S přestávkami se na ní pracovalo sedm let“. Hrabě nezapomněl ani na hudební a taneční sál, čínskou čajovnu, obrazárnu, římské lázně a salu terrenu (zahradní sál), kterou zdobí drsná omítka s mušlemi a štukovými medailony.

Na cihly nestačily peníze

Nedílnou součástí zámeckého areálu v Jaroměřicích je kostel svaté Markéty. Také ten navrhl architekt Prandtauer a vysvěcen byl v roce 1738, kdy se na něm ještě pracovalo. Hrabě při jeho projektování myslel prakticky.

Nechal ho postavit tak, aby „nemusel chodit na mše zvenčí, ale přímo ze zámku na svou soukromou oratoř“, vysvětluje Kuchyňová.

Jeden z prvních barokních kostelů na Moravě má kupoli ze dřeva, které dominuje freska svaté Markéty od chrudimského rodáka Karla Františka Teppera (1682–1738).

Questenberk si původně přál kupoli vyšší a vyzděnou z cihel, kvůli nedostatku financí se ale musel spokojit s nižší, dřevěnou variantou.

Foto: zamek-jaromerice.cz

Související články
reklama
Zajímavosti
Jan Oldřich z Eggenbergu tahal císaře za nos
V jednom z oken českokrumlovského zámku je možné zahlédnout siluetu Jana Oldřicha z Eggenbergu. Vévoda si z něj spokojeně prohlíží své panství. Jeho bohatství je tehdy ohromující. Na svět přitom Jan Oldřich přišel do nepříliš zámožného rodu. Během života ale nashromáždil obří majetky. Získal část z nich velmi hanebným způsobem?  Rod Eggenbergů má nového vladaře. V dubnu 1594 se jím […]
premium
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů, […]
premium
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
Už je to tady. Vyvolávají jména vězňů do transportu do lágru. Když zazní jméno Geneviève de Gaulleová, začnou ostatní internovaní tleskat. Aspoň malé pohlazení na duši pro mladou ženu před cestou do Ravensbrücku.   Ví, že ten aplaus nepatří jen jí, ale hlavně jejímu milovanému strýci. Jistě by na ni byl hrdý, nejen za činnost […]
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
Velekněz mu vlepil do tváře políček a vytahal ho za uši! Následně babylonský král poklekne před bohem Mardukem, aby se vyznal ze své bezúhonnosti. Když odříká naučený text, velekněz ho potvrdí v královském úřadu. Vrátí mu odznaky jeho moci a ještě jednou ho prudce udeří do obličeje! Rituály doprovázejí lidstvo odnepaměti. Již ve starověku poskytovaly […]
premium
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené