Originální vyhlídková atrakce se tyčí nad mnoha městy a zábavními parky ve světě a má spoustu jmen. U nás ho známe jako ruské kolo, i když vlastně nikdo neví, proč by mělo být zrovna ruské…
Když se v roce 1893 u příležitosti 400. výročí objevení Ameriky chystá v Chicagu Světová výstava (původně měla být otevřena už v roce 1892), je jasné, že půjde o velkolepou oslavu americké úspěšnosti.
Na ploše téměř tří čtverečních kilometrů vyrůstají dvě stovky nových pavilonů a do areálu se během půl roku trvání výstavy nahrne 27 milionů lidí.
Mezi dosud nevídané technické novinky se zařadí první nadzemní dráha, první pohyblivý chodník či Edisonův kinetoskop. A také první ruské kolo.
Triumf nad Paříží
Stejně jako Eiffelova věž byla pýchou pařížské výstavy před čtyřmi lety, má i Chicago svou dominantu. Se svou výškou 80,4 metru je zdaleka nejviditelnějším exponátem. Autorem projektu je stavební inženýr George Washington Gale Ferris Jr. (1859–1896).
Nějakou dobu mu trvá, než přesvědčí své kolegy, že obří kolo nebude nebezpečné, a osobně se postará o zajištění sponzorů k pokrytí nákladů na stavbu ve výši 400 000 dolarů.
Jeho kolo má 36 kabin, v každé z nich je k dispozici 40 otočných křesel a další místa ke stání, takže může vézt až 2160 cestujících. Za 20minutové svezení zaplatí zájemce 50 centů a denně této možnosti využije 38 000 lidí.
Ošizený vynálezce
Gale Ferris je slavný a podobným kolům se od té doby v Americe bude říkat Ferrisovo, ale radost mu kalí finanční spory s pořadateli výstavy.
I když kolo přinese Světové výstavě zisk 750 000 dolarů, Ferrise odbudou jen drobnými a následující dva roky místo vyvíjení dalších úžasných vynálezů stráví běháním po soudech, než na sklonku roku 1896 zemře na tyfus.
Myšlenka vyhlídkového kola ale letí světem dál.
Už v roce 1895 vyroste ještě o čtyři metry větší kolo v Londýně, od roku 1897 nabízí 64metrové kolo, zvané Wiener Riesenrad, vídeňský park Prátr a rok 1900 přinese nadlouho rekord v podobě 96metrového pařížského kola Grand Roue de Paris.
Dnes lze najít po celém světě tisíce větších i menších ruských kol a Gale Ferris by se musel hodně zaklonit, aby dohlédl až na špičku toho největšího – Dubajského oka, které je vysoké 250 metrů.
Místo houpačky
V českých zemích se obřím vyhlídkovým kolům začíná říkat ruská už v době, kdy se jedno takové objeví na Severočeské výstavě v Mladé Boleslavi v roce 1912. „Zábavní park byl během posledních dní doplněn několika podniky, koncem tohoto týdne postaveny budou:
ruské kolo, palác přeludů, čertovo kolo,“ informují tehdy Národní listy. Odborníci dnes spekulují, že o název se zasloužili provozovatelé atrakce ruského původu. Je také možné, že název vznikl zkomolením názvu vídeňské atrakce Riesenerad.
Zanedlouho už má své kolo také Praha u příležitosti mezinárodního veletrhu v roce 1921 a v roce 1935 si pořizuje novou atrakci i Matějská pouť. „Ruské kolo, kterému jsme kdysi říkali americká houpačka,“ popisuje novinku list Expres.
Foto: wikimedia.org, ntm.cz