18. 4. 1389: Na Starém Městě pražském byl rozpoután rozsáhlý protižidovský pogrom. Chudina vtrhla do ghetta, vypálila obchody i domy a bylo vyvražděno na 3000 mužů, žen i dětí.    
Domů     Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?
Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?

Hejtman Záhorka marně vyhlíží robotníky, kteří se už dávno měli dát do práce. Zatím ale nedorazil jediný. „Karabáč na ně!“ běsní. Jak hejtman jihočeského Protivína následně zjistí, poddaní se vzbouřili.

Záhorka je sice známý jako bezcitný tyran, rebelie na schwarzenberském panství má ovšem jinou příčinu než jeho kruté chování.

Ve tvářích obyvatel Protivína je patrná úleva. V roce 1711 totiž panství kupuje 31letý kníže Adam František ze Schwarzenbergu (1680–1732), proslulý svou mírnou a rozvážnou povahou.

Lidé mají za to, že se díky tomu situace v jižních Čechách výrazně zlepší. Protivín totiž do té doby vlastnili neoblíbení Trauttmansdorffové.

„Všeobecně se o tom mluví, že v celých Čechách není krutějšího pána nad hraběte Trauttmansdorffa v Protivíně,“ stěžoval si třeba prachatický vikář na sklonku 17. století.

Oním hrabětem byl Zikmund Ludvík (1651–1707), který neváhal své poddané trestat bitím, vězněním či sezením na dřevěném oslu.

Nenáviděný šlechtic ale roku 1707 zemřel a po sobě zanechal takové dluhy, že Trauttmansdorffům nezbylo než o čtyři roky později panství nedaleko Písku prodat.

Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.
Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.

Dostanou karabáčem

Po zkrvavených zádech odbojných Jihočechů sviští bič. Protivínští si od nového majitele hodně slibují, už roku 1716 ale proti svému pánovi povstanou. Na jaře se několik dní odmítají dostavit na robotu.

Nedávno dosazený hejtman Václav Antonín Záhorka, jenž si ovšem už stihl místní znepřátelit, zuří a nechává rebelanty potrestat karabáčem. Když se o tom dozví sám kníže, napomene ho a poručí mu, aby byl příště mírnější.

Mylně se domnívá, že je lapálie u konce. To se ovšem plete. Obyvatelé totiž i poté odmítají robotovat.

„Žádám exemplární trest pro hlavní buřiče,“ otočí rychle Adam František ze Schwarzenbergu, který se začne obávat, aby se vzpoura nerozšířila na jiná jeho panství.

Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.
Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.

Nešťastná upomínka

Hlava schwarzenberského rodu je údivem bez sebe. „To snad ani není možné,“ říká si zřejmě v duchu Adam František, když se dozví důvody vzpoury. Povstání totiž vypuklo kvůli mýlce, respektive kvůli dvěma na sebe navazujícím omylům.

Na začátku roku 1716 byl poddaným úředně připomenut robotní patent z roku 1680. „Poddaní se domnívali, že jde o novou úpravu,“ píše historička Antonie Kolafová (1909–1996).

A co víc, dokument si na Protivínsku vyložili tak, že přináší zmírnění roboty. Dosud zde lidé na panském majetku museli sloužit šest dní v týdnu.

V patentu se ale primárně hovoří o třídenní robotě, čehož se Jihočeši chytili a nechtěli si nechat vymluvit, že tomu tak není. Nicméně se pletou. Dokument totiž umožňuje i delší robotu.

Výhrůžka pouty

V útrobách protivínského zámku to vře. Na 10. června 1716 je sem svoláno jednání mezi rebely a vrchností.

„Proč se nyní bouříte, když jste v minulosti snášeli horší nakládání?“ ptá se vzbouřenců krajský hejtman Jan Vojtěch Zádubský (†1724). Odpovědi se nedočká.

Rychtáři místo toho zopakují, že žádají o ulehčení práce na panském majetku a nakonec dosáhnou svého. Kníže jim vyjde vstříc a sníží robotu na čtyři dny v týdnu od šesti hodin ráno do pěti hodin odpoledne s dvouhodinovou polední přestávkou.

Celkem tak musí pracovat 36 hodin. Část vzbouřenců přesto není spokojená. „Kdo by se nepodrobil, v poutech bude odeslán do Prahy,“ varuje je krajský hejtman. Po jeho slovech otočí i poslední buřiči.

Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.
Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.

Přijdou o grunty

Úmluva o robotě míří před císaře Karla VI. (1685–1740), který ji ještě téhož roku schválí. Adam František ze Schwarzenbergu si tak může zhluboka oddechnout. Hrozba rozšíření revolty je zažehnána.

Krátkozraký císař, jenž později Adama Františka omylem zastřelí při lovu, schválí také knížetem navržené tresty pro tři největší buřiče. Nejhůře dopadne jistý Pavel Tichava, jenž je odsouzen ke třem měsícům veřejných prací.

Po odpykání trestu je stejně jako jeho dva kumpáni navíc zbaven gruntu. Adam František poté na Protivínsku výrazně utáhne šrouby. Zdejším poddaným zakáže poskytovat obilní půjčky a přívarky piva pro vojenské průchody, z čehož jim plynuly zisky.

Hrozí další chaos

Lidé jsou opět lehce vyvedení z míry. „Je to zase jen nějaké úřední připomenutí, nebo nový výnos?“ ptají se jeden druhého. Nedlouho po vzpouře se jim dostane do rukou další listina upravující robotu. Sám císař totiž roku 1717 vydá nový patent.

A světe div se, stanoví v něm pracovní povinnost na tři dny v týdnu od slunka východu do slunka západu. Obyvatelé Protivína si s dokumentem zřejmě nevědí moc rady, a proto raději trvají na původní úmluvě s knížetem.

„Všichni rychtáři a konšelé z panství Protivín jménem celých obcí prohlásili, že chtějí zůstat u dohody uzavřené v roce 1716,“ potvrzuje Kolafová. Ač nemusejí, nadále tak robotují čtyři dny v týdny místo tří.

*** Upírka z Krumlova ***

* Zsinalé pohublé tváře dávají tušit, že kněžna Eleonora Amálie (1682–1741) na tom není zdravotně nejlépe. Poddaní dokonce manželku Adama Františka ze Schwarzenbergu překřtí na „upíří princeznu“.

* Když chtěla otěhotnět, začala totiž pít vlčí mléko. „O něm se tradovalo, že může pomoci ženám ke zvýšení plodnosti,“ vysvětluje českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.

* Po manželově smrti navíc kněžna výrazně zhubne a ztratí přirozenou barvu. Ve dne spí a v noci naopak bloumá po svém panství. Lidé proto mají strach, že se proměnila ve vampýra. Ve skutečnosti ale Eleonora zřejmě trpěla rakovinou.

Foto: wikipedia.org, nydamprintsblackandwhite.blogsport.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz