25. 11. 1915: Albert Einstein prezentoval v Pruské akademii věd konečnou verzi gravitačního zákona, známého jako obecná teorie relativity.    
Domů     Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?
Čelili Schwarzenbergové vzpouře kvůli omylu?

Hejtman Záhorka marně vyhlíží robotníky, kteří se už dávno měli dát do práce. Zatím ale nedorazil jediný. „Karabáč na ně!“ běsní. Jak hejtman jihočeského Protivína následně zjistí, poddaní se vzbouřili.

Záhorka je sice známý jako bezcitný tyran, rebelie na schwarzenberském panství má ovšem jinou příčinu než jeho kruté chování.

Ve tvářích obyvatel Protivína je patrná úleva. V roce 1711 totiž panství kupuje 31letý kníže Adam František ze Schwarzenbergu (1680–1732), proslulý svou mírnou a rozvážnou povahou.

Lidé mají za to, že se díky tomu situace v jižních Čechách výrazně zlepší. Protivín totiž do té doby vlastnili neoblíbení Trauttmansdorffové.

„Všeobecně se o tom mluví, že v celých Čechách není krutějšího pána nad hraběte Trauttmansdorffa v Protivíně,“ stěžoval si třeba prachatický vikář na sklonku 17. století.

Oním hrabětem byl Zikmund Ludvík (1651–1707), který neváhal své poddané trestat bitím, vězněním či sezením na dřevěném oslu.

Nenáviděný šlechtic ale roku 1707 zemřel a po sobě zanechal takové dluhy, že Trauttmansdorffům nezbylo než o čtyři roky později panství nedaleko Písku prodat.

Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.
Kníže Adam František koupil Protivín roku 1711. Výnosy nebyly velké.

Dostanou karabáčem

Po zkrvavených zádech odbojných Jihočechů sviští bič. Protivínští si od nového majitele hodně slibují, už roku 1716 ale proti svému pánovi povstanou. Na jaře se několik dní odmítají dostavit na robotu.

Nedávno dosazený hejtman Václav Antonín Záhorka, jenž si ovšem už stihl místní znepřátelit, zuří a nechává rebelanty potrestat karabáčem. Když se o tom dozví sám kníže, napomene ho a poručí mu, aby byl příště mírnější.

Mylně se domnívá, že je lapálie u konce. To se ovšem plete. Obyvatelé totiž i poté odmítají robotovat.

„Žádám exemplární trest pro hlavní buřiče,“ otočí rychle Adam František ze Schwarzenbergu, který se začne obávat, aby se vzpoura nerozšířila na jiná jeho panství.

Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.
Hejtman Záhorka nechal buřiče přetáhnout karabáčem po zádech.

Nešťastná upomínka

Hlava schwarzenberského rodu je údivem bez sebe. „To snad ani není možné,“ říká si zřejmě v duchu Adam František, když se dozví důvody vzpoury. Povstání totiž vypuklo kvůli mýlce, respektive kvůli dvěma na sebe navazujícím omylům.

Na začátku roku 1716 byl poddaným úředně připomenut robotní patent z roku 1680. „Poddaní se domnívali, že jde o novou úpravu,“ píše historička Antonie Kolafová (1909–1996).

A co víc, dokument si na Protivínsku vyložili tak, že přináší zmírnění roboty. Dosud zde lidé na panském majetku museli sloužit šest dní v týdnu.

V patentu se ale primárně hovoří o třídenní robotě, čehož se Jihočeši chytili a nechtěli si nechat vymluvit, že tomu tak není. Nicméně se pletou. Dokument totiž umožňuje i delší robotu.

Výhrůžka pouty

V útrobách protivínského zámku to vře. Na 10. června 1716 je sem svoláno jednání mezi rebely a vrchností.

„Proč se nyní bouříte, když jste v minulosti snášeli horší nakládání?“ ptá se vzbouřenců krajský hejtman Jan Vojtěch Zádubský (†1724). Odpovědi se nedočká.

Rychtáři místo toho zopakují, že žádají o ulehčení práce na panském majetku a nakonec dosáhnou svého. Kníže jim vyjde vstříc a sníží robotu na čtyři dny v týdnu od šesti hodin ráno do pěti hodin odpoledne s dvouhodinovou polední přestávkou.

Celkem tak musí pracovat 36 hodin. Část vzbouřenců přesto není spokojená. „Kdo by se nepodrobil, v poutech bude odeslán do Prahy,“ varuje je krajský hejtman. Po jeho slovech otočí i poslední buřiči.

Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.
Protivínští měli na Schwarzenbergy zlost i kvůli výstavbě nového rybníku.

Přijdou o grunty

Úmluva o robotě míří před císaře Karla VI. (1685–1740), který ji ještě téhož roku schválí. Adam František ze Schwarzenbergu si tak může zhluboka oddechnout. Hrozba rozšíření revolty je zažehnána.

Krátkozraký císař, jenž později Adama Františka omylem zastřelí při lovu, schválí také knížetem navržené tresty pro tři největší buřiče. Nejhůře dopadne jistý Pavel Tichava, jenž je odsouzen ke třem měsícům veřejných prací.

Po odpykání trestu je stejně jako jeho dva kumpáni navíc zbaven gruntu. Adam František poté na Protivínsku výrazně utáhne šrouby. Zdejším poddaným zakáže poskytovat obilní půjčky a přívarky piva pro vojenské průchody, z čehož jim plynuly zisky.

Hrozí další chaos

Lidé jsou opět lehce vyvedení z míry. „Je to zase jen nějaké úřední připomenutí, nebo nový výnos?“ ptají se jeden druhého. Nedlouho po vzpouře se jim dostane do rukou další listina upravující robotu. Sám císař totiž roku 1717 vydá nový patent.

A světe div se, stanoví v něm pracovní povinnost na tři dny v týdnu od slunka východu do slunka západu. Obyvatelé Protivína si s dokumentem zřejmě nevědí moc rady, a proto raději trvají na původní úmluvě s knížetem.

„Všichni rychtáři a konšelé z panství Protivín jménem celých obcí prohlásili, že chtějí zůstat u dohody uzavřené v roce 1716,“ potvrzuje Kolafová. Ač nemusejí, nadále tak robotují čtyři dny v týdny místo tří.

*** Upírka z Krumlova ***

* Zsinalé pohublé tváře dávají tušit, že kněžna Eleonora Amálie (1682–1741) na tom není zdravotně nejlépe. Poddaní dokonce manželku Adama Františka ze Schwarzenbergu překřtí na „upíří princeznu“.

* Když chtěla otěhotnět, začala totiž pít vlčí mléko. „O něm se tradovalo, že může pomoci ženám ke zvýšení plodnosti,“ vysvětluje českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.

* Po manželově smrti navíc kněžna výrazně zhubne a ztratí přirozenou barvu. Ve dne spí a v noci naopak bloumá po svém panství. Lidé proto mají strach, že se proměnila ve vampýra. Ve skutečnosti ale Eleonora zřejmě trpěla rakovinou.

Foto: wikipedia.org, nydamprintsblackandwhite.blogsport.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Těšil se kat Huss pověsti zázračného lékaře?
Sotva potřetí zaťukal, dveře se otevírají. „Rychle dovnitř,“ pobídne ho polohlasem sluha, zatímco očima bedlivě prohlíží okolí. Snad je nikdo nevidí. Návštěvník vklouzne dovnitř, sundá kápi a nechá se uvést k nemocnému. Kdyby někdo věděl, že místního pána ošetřuje popravčí, to by byl poprask. Ale co naplat, lékaři si nevědí rady a kat má pověst […]
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz