1. 7. 1300: V Kutné Hoře začala ražba pražského groše, který pro svou stálost a kvalitu pronikl daleko za hranice země.    
Domů     Kauza pražského biskupa: Obvinili ho z pomoci kacířům
Kauza pražského biskupa: Obvinili ho z pomoci kacířům
27.6.2024
Hon na sektu

Když projíždí hlavní branou papežského paláce v Avignonu, je v něm malá dušička. Pražský biskup Jan IV. z Dražic nemá nejmenší představu, co všechno ho zde může čekat. Byl sem předvolán na kobereček – jako ochránce kacířů! V rukavičkách tu s ním tudíž jednat nebudou!

Král Václav II. (1271–1305) se hluboce zamyslí. Má před sebou nelehké rozhodnutí. V září 1301 musí vybrat muže, který se stane novým pražským biskupem.

Po smrti Řehoře Zajíce z Valdeka (asi 1235–1301) panovníkova volba nakonec padne na Jana IV. z Dražic (kolem r. 1250–1343).

Doba, kdy teče krev

Pochází z řad šlechty. Jeho otec vykonával významné dvorské funkce ve službách Přemysla Otakara II. (kolem r. 1233–1278), a hlavně již dva jeho předkové – Jan II. (†1236) a Jan III. (†1278) – post pražského biskupa zastávali.

Jan IV. z Dražic je v historii poprvé zmiňován v roce 1274 jako pražský kanovník. V roce 1287 byl vysvěcen na podjáhna. Nyní mu biskupské svěcení uděluje kancléř českého krále a zároveň basilejský biskup Petr z Aspeltu (†1320).

Janovi se nedostalo univerzitního vzdělání, je ale bystrý a rychle získává přehled o problematice svého nového úřadu i o situaci v království. Doba se totiž mimořádně dramatizuje.

Po vymření Přemyslovců po meči o český trůn soupeří Habsburkové s Jindřichem Korutanským (asi 1273/1280–1335), manželem Přemyslovny Anny (1290–1313). Jedno z jednání, které se koná v Janově biskupském domě, je dokonce zkropeno krví.

24. července 1307 je zde mladšími šlechtici zavražděn stoupenec habsburské strany Dobeš z Bechyně.

Jan IV. z Dražic navázal na své předky-biskupy.
Jan IV. z Dražic navázal na své předky-biskupy.

Princeznu chystá na cestu

Brzy se ukáže, že s vítězným Jindřichem Korutanským to České království nevyhrálo. Množí se hlasy, že by měl být na trůnu nahrazen.

Především v církevních kruzích se rodí nápad provdat další Přemyslovnu, Elišku (1292–1330), za syna nového římského krále Jindřicha VII. (1278/1279–1313), mladičkého Jana Lucemburského (1296–1346).

Když se princezna chystá na cestu do Říše za svým ženichem, obrací se na české pány s prosbou, aby ji vybavili luxusními šaty, aby udělala patřičný dojem. Na pražského biskupa má také žádost, aby „jí ráčil dát na cestu mimochodníka“.

Jan IV. z Dražic jí vyhoví, a kromě patřičně vystrojeného zvířete přidá podle kronikářů ještě dvě skvostné číše, zdobené zlatem.

Provokuje šlechtu

Podobně, jako byl nápomocen Elišce, bude Jan IV. z Dražic oddaně vypomáhat Janu Lucemburskému. Nebude to mít snadné. Nadšení z mladého krále brzy vyprchalo. Domácí šlechtě na něm hlavně vadí, že se příliš obklopuje cizími rádci.

„To je v rozporu s tím, co podepsal ve svém inauguračním diplomu,“ pohoršují se páni. Panovníkův pokus zkrotit je silou nevychází, v království hrozí občanská válka. Jan IV. z Dražic jako Lucemburkův stoupenec dráždí šlechtu i města.

Pravda, na vině není jen jeho spojenectví s králem, ale také jeho vlastní politika. Pražský biskup se na přelomu let 1311–1312 vydal na koncil ve francouzském Vienne a po návratu se ve své diecézi snažil zavádět některé novinky, které tam byly diskutovány.

Přes odpor šlechty například razil myšlenku, že jedinou svrchovanou autoritou nad faráři je biskup. Později, za zhoršující se situace mezi králem a pány, neváhá uvalit klatbu i na některé významné velmože, které považuje za zemské škůdce…

Proboštova pomsta

Bývalý litoměřický probošt Jindřich ze Šumburku soptí vzteky. Funkce se ujal v době, kdy byl Jan IV. z Dražic ve Vienne, a k výnosnému postu mu dopomohla šlechtická klika.

Pražský biskup po svém návratu ovšem jeho jmenování zrušil s tím, že je nestvrdil král, což je v rozporu s tehdejšími zvyklostmi. Zklamaný Jindřich se chápe brka a začíná sepisovat obžalobu na svého nadřízeného.

Upozorňuje v ní na jeho spory se šlechtou i některými kláštery, ale hlavně neváhá Jana IV. z Dražic obvinit z „ochrany kacířství“.

A to už je dostatečně pádný argument, aby se situací v Českém království začala zabývat papežská kurie, sídlící tehdy v jihofrancouzském Avignonu. Obžaloba pražského biskupa k ní dorazí roku 1316.

Pochybný přítel

Už někdy krátce po koncilu ve Vienne Jan IV. z Dražic pozval do Prahy učeného Richardina z Pavie, který měl podle biskupových představ opět povznést věhlas pražské kapitulní školy.

Vzdělanec je ovšem autorem spisku Declaracio salutarium mandatorum, který církev po podrobném zkoumání označila za pochybný. Richardin byl vypovězen z Prahy, ale biskup Jan nad ním nepřestal držet ochrannou ruku.

Kromě toho se ohrazuje proti přísným trestům, které vynáší inkvizice nad domnělými kacíři. Zejména jde o sektu valdenských, kteří se na našem území objevili pravděpodobně už na sklonku 13. století a dařilo se jim hlavně v jižních Čechách.

Již roku 1315 bylo na 14 valdenských podle Zbraslavské kroniky upáleno v Praze. Jan IV. z Dražic podle obžaloby ale hází inkvizitorům z řad dominikánů soustavně klacky pod nohy.

Byl majitelem rozsáhlé knihovny, v níž se vyjímal třeba iluminovaný misál.
Byl majitelem rozsáhlé knihovny, v níž se vyjímal třeba iluminovaný misál.

Spravedlnost po 11 letech

Zatímco je v dubnu 1318 v Domažlicích z iniciativy římského krále Ludvíka Bavora (1282/1287–1347) uzavřen smír mezi českou šlechtou a Janem Lucemburským, pražský biskup v rukou opatrně obrací list s papežskou pečetí Jana XXII. (1244–1334).

V jarních dnech onoho roku obdržel předvolání, aby se dostavil do Avignonu. Na cestu se vydává 4. května. Krátce po příjezdu je zbaven své biskupské funkce a bude čelit vyšetřování. Postupem času se ale spravedlnost stále více přiklání na jeho stranu.

Přispívají k tomu i úspěchy inkvizitorů, kteří tehdy působí v Českém království. Jan XXII. je velkým zastáncem inkvizice, jíž se nikdo nesmí stavět na odpor, takže zprávy z Prahy s uspokojením kvituje.

Janu IV. z Dražic je navrácen post pražského biskupa a v červenci 1329 se po 11 letech vrací domů.

Zaostřeno na osobnosti
Králova nevěrnice
Ve vězení hradu Gaillard umírá na konci dubna 1315 Markéta Burgundská (*1290), technicky vzato francouzská královna. S Markétinou internací souhlasil sám její choť, protože se měla dopustit cizoložství a on se s ní nestačil rozvést.
Vězněný šlechtic
Půl roku strávil na přelomu let 1315–1316 v žaláři na hradě Týřov nejpřednější z českých šlechticů, Jindřich z Lipé (asi 1275–1329). Král Jan Lucemburský ho tam nechal uvrhnout kvůli podezření, že proti němu organizoval spiknutí.
Pět dní na trůnu
Na svět přichází v roce 1316 Jan Kapet jako pohrobek. Vzhledem k tomu, že jeho otcem byl král Ludvík X., automaticky novorozeněti připadne francouzská koruna. „Vládne“ však jen pět dní a potom umírá. Okamžitě se vyrojí zvěsti, že bylo dítě zavražděno.
Vznešený levoboček
25. července 1318 umírá jeden z nejslavnějších levobočků v našich dějinách – Mikuláš I. Opavský (*asi 1255), nemanželský syn Přemysla Otakara II. a dvorní dámy Anežky. Kdysi ho papež legitimoval, ale bez nároku na českou korunu.
Zaostřeno na dobu
Korunovace s protesty
Na počátku roku 1317 se nechává francouzským králem korunovat Filip V., bratr zesnulého Ludvíka X. Ne u všech poddaných se to setká s nadšením, bouří se lidé v Artois nebo Champagne. Raději by na trůnu viděli dceru mrtvého krále.
Bula proti alchymii
Papež Jan XXII. v roce 1317 vydává bulu s názvem Spondent quas non exhibent, kterou zakazuje praktikování alchymie. Není ani tak namířena proti alchymii samotné, nýbrž proti podvodníkům, kteří z chudáků tahají peníze a vědomě je klamou.
Nejstarší loďstvo
Na příkaz krále Denise I. je roku 1317 v Portugalsku vybudováno válečné loďstvo. Zprvu se skládá z 20 vyzbrojených galér, a protože funguje dodnes, je považováno za nejstarší loďstvo svého druhu na světě. Poměrně nedávno oslavilo 700 let.
Konec hladu
S rokem 1317 se v Evropě chýlí ke konci tzv. Velký hladomor, který starý kontinent sužoval po dva roky. Sklizeň se konečně vrací do normálu, přesto bude zemím trvat zhruba dalších pět let, než se z jeho následků zcela vzpamatují.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, youtube.com, atelierfrank.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Zaprodal Hirohito duši Americe?
Když v dubnu 1946 začíná asijská obdoba norimberského procesu – tzv. tokijský tribunál, muž, jenž rozpoutal nejhorší válku v dějinách Asie, na lavici obžalovaných chybí. Jen pár kilometrů od soudní síně si užívá přepychu svého paláce. Vyprovokoval hned několik krvavých konfliktů, schvaloval vraždění, mučení i pokusy na lidech. Svou vinu na válečných masakrech však japonský císař […]
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět. Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha významných […]
Cvrnkalo se do důlku už ve starověkém Egyptě?
Dovedete si představit partu kluků, jak cvrnká kuličky ve stínu pyramid? Archeologické nálezy hovoří jasně. V egyptských hrobkách se podařilo objevit kuličky, vyrobené z oblázků, nejstarší z nich je stará 5000 let. Kuličky patří k oblíbené zábavě po celém světě. Jsou známé nejen z Egypta, ale také z aztéckých nalezišť, vyskytují se v pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky, už na začátku 20. […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz