11. 4. 1549: Nakladatel Jiří Melantrich z Aventina dokončil tisk prvního vydání své Bible, později známé jako Bible Melantrichova či Melantriška.    
Domů     Koktavý Guth-Jarkovský umravnil českou společnost
Koktavý Guth-Jarkovský umravnil českou společnost

Nevěří svým očím. Mladá slečna, sedící v kupé naproti němu, si chytne lem punčoch a klidně si je před ním sundá. Navíc si s tím dává načas. Guth-Jarkovský si pohoršeně odkašle a dívku zpraží přísným pohledem. „Nemrava nemravná,“ pomyslí si. Věří, že na veřejnosti by se měl člověk chovat skromně a uměřeně.

Přední český mravokárce Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861–1943) má jasno v tom, jak se má správný člověk chovat. A to za každé situace, ať už je doma, nebo ve společnosti.

Jeho výčet pravidel slušného chování, známý jako Společenský katechismus, vydá na tři svazky.

Hlava kolem z nich jde i prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi (1850–1937), který se kvůli tomu s Guthem-Jarkovským, toho času hradním ceremoniářem, nerozejde zrovna v dobrém.

Jsou některé jeho poučky aplikovatelné i do dnešní doby, nebo jsou 100 let stará pravidla slušného chování už jen reliktem časů dávno minulých?

Stydlivý intelektuál

Jiří Guth (tehdy ještě bez přídomku Jarkovský, což je jeho umělecký pseudonym) se narodil 24. ledna 1861 v Heřmanově Městci na Chrudimsku do rodiny knížecího důchodního, tedy hospodářského úředníka.

Už jako malé dítě je úzkostlivý, bojácný a tyto stavy jenom umocní nehoda, při níž spadne ze žebřiňáku.

Po ní totiž začne koktat a řečová porucha, o níž se později sám trochu přehnaně vyjádří jako o „nejsměšnější a nejtrapnější vadě“, mu zůstane až do pokročilého věku. Kvůli tomu se ještě více stáhne do sebe a volné chvíle tráví raději četbou.

Intelektuálně založený mladík vystuduje filozofii, matematiku a fyziku na Filozofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity a po absolutoriu nastoupí jako učitel ve šlechtické rodině Schaumburg-Lippe.

Guth-Jarkovský si potrpí na upravený zevnějšek svůj i ostatních.
Guth-Jarkovský si potrpí na upravený zevnějšek svůj i ostatních.

Sportem ku zdraví!

Vedle běžných předmětů Guth dbá i na to, aby jeho žáci byli fyzicky zdatní.

„Sport i tělocvik činí člověka svěžím a svižným, dodává tělu pěkného držení a odstraňuje nemotornost, těžkopádnost, kterou má za následek mnohé sezení v místnostech uzavřených a nedostatek pohybu vůbec,“ říká a sám vylepšuje svoji od přírody nepříliš silově zdatnou tělesnou schránku pravidelným cvičením.

Zájem o sport ho roku 1896 přivede až do Řecka, na první novodobé olympijské hry. Z podoby mezinárodního tělocvičného klání je Guth doslova uchvácen.

Nejen z výkonů nejlepších sportovců světa, nýbrž i z faktu, že účastníci nedostávají za vítězství peníze, ale pouze neprodejné medaile.

„Honba za cenami při závodech sportovních nesvědčí o pravém pochopení sportu, rovněž jako chlubí-li se jimi sportovec nebo staví-li je na odiv,“ kritizuje Guth profesionální sport. Nezištnost má být podle něj jedním z hlavních znaků sportu.

Po pádu ze žebřiňáku začal Guth koktat. Zůstalo mu to do dospělosti.
Po pádu ze žebřiňáku začal Guth koktat. Zůstalo mu to do dospělosti.

Češi za sebe

Nadšení z olympijské myšlenky z Gutha neopadne ani po návratu do Čech. Spolu se zapáleným sportovcem Josefem Rösslerem-Ořovským (1869–1933) založí Český olympijský výbor a stává se jeho historicky prvním předsedou.

Díky tomu se čeští sportovci budou moci v roce 1900 zúčastnit olympiády v Paříži. A hlavně, budou reprezentovat svůj národ, nikoliv Rakousko-Uhersko!

Mezinárodní olympijský výbor - Guth stojí vlevo nahoře.
Mezinárodní olympijský výbor – Guth stojí vlevo nahoře.

Česká výprava toho roku přiveze domů dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili. Je trochu paradoxní, že ačkoliv se o oba bronzy postarala tenistka Hedwig Rosenbaumová (1864–1939), samotný Guth ženám ve sportu příliš nefandí.

„Ach, ty bicyklistky!… Nejedna z těch dívek, valnou většinou přestárlých, ba starých – to zvláště pozoruji, že se tohoto sportu nechytá tvor žádný takový, jakému v mládeneckém žargonu říkáme hezká holka,“ hořekuje.

Na ženy na bicyklech si český mravokárce nijak zvlášť nepotrpěl.
Na ženy na bicyklech si český mravokárce nijak zvlášť nepotrpěl.

Pomalu s emancipací

Zdrženlivě se propagátor slušných mravů staví i k ženské emancipaci. Ne snad, že by dámám upíral srovnatelné mentální kvality, ale věří v prospěšnost oddělení společenských rolí mezi muži a ženami.

„Vítězství extrémních snah ženské emancipace bylo by možné jen při úplné degeneraci mužů a takový národ byl by asi záhy zatlačen jiným, zdravějším, byť i na nižším stupni kultury stojícím,“ obává se Guth.

Přesto míní, že není správné, aby současně se zrovnoprávněním žen zanikla povinnost mužů je chránit a být k nim zdvořilí. Sám Guth se v roce 1897 oženil s Annou Černou (1875–1928), dcerou ředitele gymnázia v Roudnici nad Labem.

Píše v pohodlí

Stěžejním Guthovým přínosem je knižní série pouček o slušném chování. V knihách nabízí kromě konkrétních návodů na postup v různých životních situacích i srovnání s bontonem v jiných zemích. Sám jich za život mnoho procestoval.

Vedle Evropy navštívil i Severní Ameriku, Asii či Afriku a o těchto cestách vydal množství cestopisů. Když se ho ale jednou kdosi zeptal, jaká je práce spisovatele, odpověděl: „Její hlavní podstatu tvoří župan a bačkory.“

*** Protokolář si s prezidentem nerozuměl ***

* Po založení československého státu je Jiří Guth-Jarkovský pověřen, aby pro prezidenta Masaryka vypracoval hradní protokol. Každý z nich má ale poněkud jiné představy o tom, jak by měl vypadat.

* Zatímco pedantský, až upjatý protokolář si potrpí na oficiálnost po francouzském či britském vzoru, Masaryk je z USA zvyklý na uvolněnější poměry.

* V roce 1925 proto Guth-Jarkovský „na vlastní žádost“ odejde do penze. Za dobu ve službách hradní kanceláře stihl například zavést nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Foto: wikipedia.org, esbirky.cz, olympijskytym.cz, fineartamerica.com, dejavu.hypotheses.org, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu…   Austrálie: Bazar […]
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má […]
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné […]
6 slavností Lucemburků: Zlatem nešetřili na svatby, korunovace ani pohřby
Oblékli ji do šatů vyšívaných zlatem, na stole cinká pozlacené nádobí. Přemyslovská princezna Eliška se zvědavě rozhlíží po vyzdobené klášterní jídelně v německém Heimbachu. Pak jí přidělí vlastní družinu, stává se tak součástí rodiny římského krále. Do její svatby s Janem Lucemburským však zbývá ještě několik dní.   Mladý pár si manželské sliby vyměňuje 30. […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz