22. 11. 1963: V texaském Dallasu byl zavražděn americký prezident John Fitzgerald Kennedy.    
Domů     Koktavý Guth-Jarkovský umravnil českou společnost
Koktavý Guth-Jarkovský umravnil českou společnost

Nevěří svým očím. Mladá slečna, sedící v kupé naproti němu, si chytne lem punčoch a klidně si je před ním sundá. Navíc si s tím dává načas. Guth-Jarkovský si pohoršeně odkašle a dívku zpraží přísným pohledem. „Nemrava nemravná,“ pomyslí si. Věří, že na veřejnosti by se měl člověk chovat skromně a uměřeně.

Přední český mravokárce Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861–1943) má jasno v tom, jak se má správný člověk chovat. A to za každé situace, ať už je doma, nebo ve společnosti.

Jeho výčet pravidel slušného chování, známý jako Společenský katechismus, vydá na tři svazky.

Hlava kolem z nich jde i prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi (1850–1937), který se kvůli tomu s Guthem-Jarkovským, toho času hradním ceremoniářem, nerozejde zrovna v dobrém.

Jsou některé jeho poučky aplikovatelné i do dnešní doby, nebo jsou 100 let stará pravidla slušného chování už jen reliktem časů dávno minulých?

Stydlivý intelektuál

Jiří Guth (tehdy ještě bez přídomku Jarkovský, což je jeho umělecký pseudonym) se narodil 24. ledna 1861 v Heřmanově Městci na Chrudimsku do rodiny knížecího důchodního, tedy hospodářského úředníka.

Už jako malé dítě je úzkostlivý, bojácný a tyto stavy jenom umocní nehoda, při níž spadne ze žebřiňáku.

Po ní totiž začne koktat a řečová porucha, o níž se později sám trochu přehnaně vyjádří jako o „nejsměšnější a nejtrapnější vadě“, mu zůstane až do pokročilého věku. Kvůli tomu se ještě více stáhne do sebe a volné chvíle tráví raději četbou.

Intelektuálně založený mladík vystuduje filozofii, matematiku a fyziku na Filozofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity a po absolutoriu nastoupí jako učitel ve šlechtické rodině Schaumburg-Lippe.

Guth-Jarkovský si potrpí na upravený zevnějšek svůj i ostatních.
Guth-Jarkovský si potrpí na upravený zevnějšek svůj i ostatních.

Sportem ku zdraví!

Vedle běžných předmětů Guth dbá i na to, aby jeho žáci byli fyzicky zdatní.

„Sport i tělocvik činí člověka svěžím a svižným, dodává tělu pěkného držení a odstraňuje nemotornost, těžkopádnost, kterou má za následek mnohé sezení v místnostech uzavřených a nedostatek pohybu vůbec,“ říká a sám vylepšuje svoji od přírody nepříliš silově zdatnou tělesnou schránku pravidelným cvičením.

Zájem o sport ho roku 1896 přivede až do Řecka, na první novodobé olympijské hry. Z podoby mezinárodního tělocvičného klání je Guth doslova uchvácen.

Nejen z výkonů nejlepších sportovců světa, nýbrž i z faktu, že účastníci nedostávají za vítězství peníze, ale pouze neprodejné medaile.

„Honba za cenami při závodech sportovních nesvědčí o pravém pochopení sportu, rovněž jako chlubí-li se jimi sportovec nebo staví-li je na odiv,“ kritizuje Guth profesionální sport. Nezištnost má být podle něj jedním z hlavních znaků sportu.

Po pádu ze žebřiňáku začal Guth koktat. Zůstalo mu to do dospělosti.
Po pádu ze žebřiňáku začal Guth koktat. Zůstalo mu to do dospělosti.

Češi za sebe

Nadšení z olympijské myšlenky z Gutha neopadne ani po návratu do Čech. Spolu se zapáleným sportovcem Josefem Rösslerem-Ořovským (1869–1933) založí Český olympijský výbor a stává se jeho historicky prvním předsedou.

Díky tomu se čeští sportovci budou moci v roce 1900 zúčastnit olympiády v Paříži. A hlavně, budou reprezentovat svůj národ, nikoliv Rakousko-Uhersko!

Mezinárodní olympijský výbor - Guth stojí vlevo nahoře.
Mezinárodní olympijský výbor – Guth stojí vlevo nahoře.

Česká výprava toho roku přiveze domů dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili. Je trochu paradoxní, že ačkoliv se o oba bronzy postarala tenistka Hedwig Rosenbaumová (1864–1939), samotný Guth ženám ve sportu příliš nefandí.

„Ach, ty bicyklistky!… Nejedna z těch dívek, valnou většinou přestárlých, ba starých – to zvláště pozoruji, že se tohoto sportu nechytá tvor žádný takový, jakému v mládeneckém žargonu říkáme hezká holka,“ hořekuje.

Na ženy na bicyklech si český mravokárce nijak zvlášť nepotrpěl.
Na ženy na bicyklech si český mravokárce nijak zvlášť nepotrpěl.

Pomalu s emancipací

Zdrženlivě se propagátor slušných mravů staví i k ženské emancipaci. Ne snad, že by dámám upíral srovnatelné mentální kvality, ale věří v prospěšnost oddělení společenských rolí mezi muži a ženami.

„Vítězství extrémních snah ženské emancipace bylo by možné jen při úplné degeneraci mužů a takový národ byl by asi záhy zatlačen jiným, zdravějším, byť i na nižším stupni kultury stojícím,“ obává se Guth.

Přesto míní, že není správné, aby současně se zrovnoprávněním žen zanikla povinnost mužů je chránit a být k nim zdvořilí. Sám Guth se v roce 1897 oženil s Annou Černou (1875–1928), dcerou ředitele gymnázia v Roudnici nad Labem.

Píše v pohodlí

Stěžejním Guthovým přínosem je knižní série pouček o slušném chování. V knihách nabízí kromě konkrétních návodů na postup v různých životních situacích i srovnání s bontonem v jiných zemích. Sám jich za život mnoho procestoval.

Vedle Evropy navštívil i Severní Ameriku, Asii či Afriku a o těchto cestách vydal množství cestopisů. Když se ho ale jednou kdosi zeptal, jaká je práce spisovatele, odpověděl: „Její hlavní podstatu tvoří župan a bačkory.“

*** Protokolář si s prezidentem nerozuměl ***

* Po založení československého státu je Jiří Guth-Jarkovský pověřen, aby pro prezidenta Masaryka vypracoval hradní protokol. Každý z nich má ale poněkud jiné představy o tom, jak by měl vypadat.

* Zatímco pedantský, až upjatý protokolář si potrpí na oficiálnost po francouzském či britském vzoru, Masaryk je z USA zvyklý na uvolněnější poměry.

* V roce 1925 proto Guth-Jarkovský „na vlastní žádost“ odejde do penze. Za dobu ve službách hradní kanceláře stihl například zavést nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Foto: wikipedia.org, esbirky.cz, olympijskytym.cz, fineartamerica.com, dejavu.hypotheses.org, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve […]
premium
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz