6. 7. 1348: Evropu zasáhla morová epidemie, která neměla obdoby. Mnozí zoufalí lidé z pohromy obviňovali Židy, na jejichž obranu vystoupil i avignonský papež Klement VI.    
Domů     Na Kristiána VII. platily bič a pouta
Na Kristiána VII. platily bič a pouta
10.9.2024
Na Kristiána VII. platily bič a pouta

Staré nástěnné hodiny odbíjejí půlnoc. Dánský král Frederik V. se zvedne od stolu, zavrávorá a shodí přitom velký džbán s vínem. „Taková škoda!“ uleví si. Alkoholu totiž rozmařilý panovník nemá nikdy dost.

Ne náhodou bude se silnou závislostí bojovat i jeho syn Kristián. U něj se však navíc projeví i příznaky schizofrenie. 

Je mu sotva 17 let, když se jeho otec upije k smrti a zemře na cirhózu jater. Mladičký Kristián VII. (1749–1808), jak zaznamenají jedny noviny, tak „přesedne rovnou ze školní lavice na trůn“.

Není to žádná výhra, neboť země, zmítaná v posledních letech vlády Frederika V. (1723–1766) korupcí a chaosem, stojí s dluhem 26 milionů tolarů doslova před bankrotem.

Nicméně zdá se, že Kristián VII., k němuž národ chová zpočátku sympatie, chce těžkou, žalostnou situaci státu neprodleně a rázně změnit. Opojen mocí nechá bez okolků vyhodit z vlády téměř všechny otcovy ministry.

Ponechá v ní prozatím jen schopného a pilného Němce Johanna von Bernstorffa (1712–1772). A povýší ho dokonce do hraběcího stavu, neboť se mu podaří obratnou diplomacií vyvést Dánsko ze všech politických konfliktů.

Noční excesy v ulicích

Kristiánův zájem o vládnutí a státní záležitosti však rychle pohasne. Zbaven veškerého dozoru a poručníkování, které provázelo jeho dětství, využívá volnosti a nevázaně se věnuje všemu, co mu skýtá povyražení a uspokojuje jeho smysly.

Potuluje se spolu se svými kumpány kodaňskými ulicemi, obráží krčmy, opíjí se, vytlouká okna, obtěžuje slušné měšťanské dívky a počíná si přitom povážlivě agresivně a brutálně.

„Dnes víme, že se tak navenek projevovala rozvíjející se schizofrenie,“ podotýká německý spisovatel Hans-Dieter Otto (1937–2018).

Po takových nočních excesech, zahrnujících v některých nevěstincích i sadomasochistické praktiky, doléhají na Kristiána těžké deprese. Zavírá se v komnatách, celé dny pročítá Bibli a tiše rozmlouvá s Bohem.

V jeho okolí se brzy začnou šířit obavy a bezradnost. Nakonec nastane shoda v tom, že bude nejlepší krále co nejdříve oženit. Vyvolenou se stane 15letá britská princezna Karolína Matylda (1751–1775), která o Kristiánově choromyslnosti přirozeně vůbec nic neví…

Manželce toleruje milence

Mladičká princezna však Kristiána vůbec nepřitahuje a jen pár dní po svatbě král usoudí, že se mu nelíbí být ženatý a že je vlastně nemódní svou manželku milovat.

Vrátí se do kodaňských nevěstinců, kde se spolu se svým zvrhlým přítelem hrabětem Conradem Holckem (1745–1800) oddává orgiím. Při nich se zvlášť činí dráždivá rusovláska Anna Catherine Benthagenová (1745–1805), pravidelně vyzbrojená bičem a pouty.

Kristiána tato domina fascinuje a nechá se od ní – a často i od Holckeho – svázat a bičovat. Zhrzená Matylda se mezitím doma topí v slzách.

V roce 1768 sice Kristiánovi porodí syna Frederika (†1839), brzy se však začne stýkat s královým lékařem Johannem Friedrichem Struenseem (1737–1772). Kristián proti tomu nic nenamítá.

S manželkou už delší dobu žádný sexuální vztah neudržuje, ale má ji svým způsobem rád, ji i svého doktora. Jeho nemoc se totiž neustále zhoršuje a oni jsou ti jediní, kteří se k němu ještě dokážou chovat s úctou.

O popravě nemá tušení

Jejich poměr však záhy praskne, Struensee je obviněn z urážky majestátu a odsouzen k smrti. Rozsudek podepíše sám Kristián, byť nevědomky. Donutí ho k tomu jeho vypočítavá nevlastní matka Juliana (1729–1796), která mu namluví, že ho doktor plánuje zavraždit.

„Tady to podepiš,“ strčí mu pod ruce papíry. „A budeš zachráněn,“ namluví mu tehdy. O popravě nemá Kristián ani potuchy. Stále dokola jen naříká, že u sebe nemá Matyldu a Struenseeho.

„Když mu pak oznámili, že Struensee je mrtev – protože sám podepsal rozkaz k popravě – a Matylda je s ním rozvedena, Kristián se rozplakal a znovu po nich volal,“ píše současná americká spisovatelka Eleanor Hermanová.

Útěchou mu může být pouze to, že jeho nevlastní matka trůn nikdy neovládne. Regentství za nemocného Kristiána se totiž roku 1784 chopí jeho 16letý syn Frederik, který později prosluje jako jeden z nejmilovanějších dánských panovníků.

Foto: wikimedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz