9. 5. 1945: Tankové jednotky Rudé armády vstoupily do Prahy, kolona s K. H. Frankem byla zadržena a předána příslušníkům Pattonovy armády.    
Domů     Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Krvavý protest proti pitvám

Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo?

Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému zařízení, zadním vchodem do něj vklouznou a po chvíli ho s naditými kapsami opouštějí.

Stejně jako v Evropě, tak i v nově vzniklých Spojených státech amerických, kde se výstup odehrává, kvete na sklonku 18. století obchod s mrtvými těly. Kupujícími jsou často lékaři a medici, kteří se kvůli výuce a bádání potřebují dostat k ostatkům zesnulých.

Legálních možností je poskrovnu. Hojně proto využívají „služeb“ vykradačů. Ti se zaměřovali hlavně na hroby chudých, tedy černochů a přistěhovalců, upozorňuje současná americká spisovatelka Bess Lovejoyová.

Morbidní strašení

Skupinka mladých výrostků fascinovaně nakukuje do oken jedné z laboratoří newyorské Všeobecné nemocnice. Oči mají navrch hlavy, neboť v místnosti právě probíhá pitva. Student John Hicks, jenž ji 14. dubna 1788 provádí, si výtečníků záhy všimne.

Protože chce pracovat v klidu a bez dotěrných pohledů, rozhodne se chlapce postrašit. Nejprve zvedne ruku mrtvoly a zamává s ní směrem k oknu.

Když tím nechtěné diváky neodežene, v morbidním žertu bohužel pokračuje.Tohle je ruka vaší matky, zahartusí. Právě jsem ji vykopal,dodá vzápětí, načež kluci skutečně zmizí. Klidu si nicméně Hicks dlouho neužívá…

Shoda náhod

Dveře se rozletí a objeví se v nich uplakaný hoch. Jednomu z uličníků, který pitvě skrz okno přihlížel, totiž nedlouho předtím matka zemřela. Jakmile zaslechl Hicksova slova, dal se do pláče a rozběhl se domů, kde vše vypoví svému otci.

Ten okamžitě popadl lopatu a pospíchal ke hrobu své zemřelé ženy, přibližuje další dění současný americký autor Sam Kean. Shoda náhod tomu chce, že rakev najde prázdnou.

V amoku proto muž zburcuje příbuzné, známé i sousedy, kteří se k němu připojí a vyrazí na trestnou výpravu ke Všeobecné nemocnici.

Klienty vykradačů hrobů byli lékaři. Jinak se k tělům nedostali.
Klienty vykradačů hrobů byli lékaři. Jinak se k tělům nedostali.

Pálení vzorků

Zadním vchodem, jímž v noci do špitálu proudí mrtvoly, teď utíkají lékaři i studenti. Je mezi nimi také Hicks, jenž za celou situaci nese odpovědnost. Správně tuší, že dav, srocený před areálem, vezme zařízení útokem. A tak se i stane.

Lidé po chvíli skutečně vtrhnou do špitálu. Jeden z doktorů se před nimi dokonce ukryje na vrcholu místního komínu. Útočníci se následně zmocní lékařského vybavení, které vyházejí okny na ulici a pak na ní spálí řadu anatomických vzorků.

Aby toho nebylo málo, naleznou v nemocnici několik těl, určených k pitvám. Ta odnesou na hřbitov, kde je pohřbí.

Útok na vězení

Potemnělým New Yorkem se nese hlasité skandování. Dejte nám vaše doktory!žádají lidé. Vyplněním Všeobecné nemocnice totiž celá akce neskončí. Přes noc se naopak počet shromážděných ještě rozroste.

Následujícího rána vyrážejí protestující k nemocniční budově na Kolumbijské univerzitě. Žádám vás, abyste se rozešli,zastaví je Alexander Hamilton (1755–1804), jeden z amerických Otců zakladatelů a respektovaný právník a ekonom.

Dav, který už tehdy čítá okolo 5000 lidí, se v té době dozví, že starosta města George Clinton (1739–1812) nechal několik lékařů pro jejich dobro preventivně uvěznit.

Od nemocnice proto shromáždění zamíří k věznici, kde se protestující za soumraku domáhají vydání doktorů. Když jim není vyhověno, zdemolují plot a dají se do rozbíjení oken.

Nastupují vojáci

K newyorské věznici se rychle blíží početné oddíly milice. Na sklonku dne 15. dubna 1788 je do ulic povolává vyděšený starosta Clinton, jenž se s žádostí o pomoc obrátí také na místní předáky politických stran.

Prvním, kdo se vydá s protestujícími vyjednávat, je John Jay (1745–1829), budoucí guvernér státu New York. Během proslovu k nespokojeným lidem po něm ale někdo hodí kámen, který mu rozbije hlavu.

Další na řadu přijde baron Friedrich von Steuben (1730–1794), generál a jeden z hrdinů války za nezávislost. Dopadne ovšem úplně stejně. Jeho hlavu rovněž okamžitě rozbila cihla,uvádí Kean.

Protest ukončil zásah milice, po němž na ulici zůstali mrtví.
Protest ukončil zásah milice, po němž na ulici zůstali mrtví.

Tragický konec

Otřesený von Steuben zavrávorá. Jakmile opět nabude rovnováhy, dobelhá se ke starostovi. „Vydejte oddílům milice povel ke střelbě, požádá ho rázně.

Tomu se pálit do spoluobčanů nechce, vojáci jsou ale jako na trní, a když zaslechnou generála, vezmou jeho slova jako rozkaz. Nabijí pušky a začnou do davu střílet. Kolik lidí během nepokojů umírá, není jisté.

Jakmile se kouř z pušek rozptýlí, na ulici leží podle všeho okolo dvou desítek mrtvých. To, co začalo jedním nejapným vtipem, tak končí velmi tragicky. K žádné zásadní změně v oblasti pitvání lidských těl ovšem rebelie nevede.

Nepokoje vyšetřovala velká porota, neexistuje ale žádný záznam o tom, že by byl někdo odsouzen, uzavírá Lovejoyová. Zákony o poskytování těl k lékařským účelům jsou v USA přijaty až o půlstoletí později.

Zaostřeno na osobnosti
Dokončuje tragédii
Německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe (1749–1832) dokončuje další dílo. V roce 1787 během cesty po Apeninském poloostrově dopsal tragédii Egmont. Tiskem vyjde o rok později. Premiéru má v lednu 1789 v Mohuči.
Umírá na rakovinu
Dny anglického portrétisty Thomase Gainsborougha (*1727) jsou u konce. Známý malíř stál u zrodu Královské akademie a později zvěčnil i panovníka Jiřího III. Gainsborough umírá v srpnu 1788 na rakovinu.
Má finanční trable
Centrem Vídně uhání kočár, v němž sedí skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791). Nedávno byl sice přijat do služby u dvora, přesto má v roce 1788 stále hluboko do kapsy. Díky nákladnému životu se potýká s dluhy.
Popravený radní
Ve dne bohatý edinburský obchodník a člen městské rady, v noci hráč, prostopášník a později i zloděj. Přesně tak lze charakterizovat Williama Brodieho (*1741). Ten je nakonec dopaden a 1. října 1788 oběšen.
Zaostřeno na dobu
Založení Sydney
Zhruba 500 námořníků a 800 vězňů opouští lodě a dává se do stavby nové kolonie. V kalendáři je 28. leden 1788. V australském Botanickém zálivu začíná za dohledu admirála Arthura Phillipa vyrůstat město Sydney.
Ničivý požár
Z New Orleans zbývají jen ohořelé ruiny. 21. března 1788 zachvátí město požár. Ten se rychle šíří a nakonec zničí 856 z 1100 staveb, jimiž se přístav chlubí. Při řádění živlu navíc přijde o život zhruba čtvrtina obyvatel města.
Předehra k revoluci
Ve Francii to vře. K prvnímu většímu výbuchu násilí dochází 7. června 1788 v Grenoblu. Obyvatelé města zde zaútočí na vojáky Ludvíka XVI. Většina historiků označuje událost za předehru k Velké francouzské revoluci.
Velké krupobití
Země je doslova posetá obřími kroupami. Francií a Nizozemskem se 13. července 1788 prohnala silná bouře. Z nebe při ní padají kroupy tak velké, že jim trvá tři dny, než roztají. Řádění vichřice způsobí obrovské škody.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, noel-poirier.com
Související články
reklama
Zajímavosti
První portugalský král válčil s matkou
Ovdovělá hraběnka Tereza si našla milence. Podělí se s ním o vládu nad portugalským hrabstvím a svěří mu do správy několik měst. I tímto krokem si z většiny portugalských šlechticů udělá nepřátele. Nespokojení páni hledají pomoc u Terezina dospívajícího syna Alfonse, který je podpoří a se svou matkou začne válčit. Kastilský a leónský král Alfons […]
Tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem. Nečekaně zaútočí Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva […]
Hitlerovy eskadry smrti: Své oběti pohřbívaly klidně zaživa
„Dělejte! Svlékejte se, honem!“ řvou na vyděšené civilisty příslušníci Einsatzgruppen a jejich pomahači z řad kolaborantů. Tisíce lidí musejí přistoupit k jámě, do které po zastřelení padnou. Jsou mezi nimi muži, ženy i děti…  Druhá světová válka se v září 1939 šíří Evropou jako nebezpečná plíseň. Reinhard Heydrich (1904–1942), šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA), […]
premium
Škrtnout si Luciferem bylo nebezpečné
Zapálit si cigaretu nebo doutník je dlouho hodně nebezpečné. Sirky napuštěné vysoce toxickým bílým fosforem mohou nekontrolovaně vzplanout a připravit majitele nejen o doutník, ale i o život. Pokusy nahradit tradiční namáhavé a nespolehlivé způsoby rozdělávání ohně jsou staré řadu staletí. „Lidé z města Chang-čou řežou borové dřevo na malé kousky tenké jako papír a […]
Věda a vynálezy
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz