9. 5. 1945: Tankové jednotky Rudé armády vstoupily do Prahy, kolona s K. H. Frankem byla zadržena a předána příslušníkům Pattonovy armády.    
Domů     Zúčtování se zrádci: Stát vyvlastnil 2 500 000 hektarů půdy!
Zúčtování se zrádci: Stát vyvlastnil 2 500 000 hektarů půdy!

Před válkou nenechá na nacistech nit suchou. Když ale dojde na lámání chleba, Thun-Hohenstein se k nim ochotně přidá a na svém choltickém zámku hostí nacistické pohlaváry. Proč ta změna? Leopold se zřejmě bojí o svůj majetek, a že by nemohl dělat to, co má tak rád…

Je příznivcem pravicové politiky a po vzniku Československa má blízko k lidové straně. Se ztrátou titulu a šlechtických výsad, stejně jako s důsledky pozemkové reformy, se Leopold Thun-Hohenstein (1888–1944) vyrovnává těžce.

Majitel choltického panství na Pardubicku přesto zůstává ke státu loajální a čs. úřady ho považují za důvěryhodného. Často jezdí do Německa a ještě v roce 1937 nacisty za jejich politiku kritizuje.

O dva roky později, po vzniku protektorátu, však Leopold provede názorový veletoč a zažádá o vstup do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP)!

Nechce přijít o panství

K nacistům se chce přidat nejspíše z pragmatických důvodů. Bojí se, že by přišel o svůj zámek v Cholticích a že by se nemohl věnovat milovaným okultním vědám. Němci mu rádi otevřou svou náruč a v roce 1940 ho do NSDAP přijmou.

Uplyne pár měsíců a Leopold nacistické ideologii zcela propadne. Spřátelí se s vysoce postavenými příslušníky strany a pracuje na nové teorii o duševní obrodě árijců. Svoje služby dokonce nabídne samotnému Hitlerovi!

Nacistům aktivně pomáhá i jeho manželka, která to dotáhne až do vedení pobočky NS-Frauenschaft (Svaz národně socialistických žen) ve východočeské Přelouči.

Nerad by přišel o svůj zámek v Cholticích, proto se Leopold přidá k nacistům.
Nerad by přišel o svůj zámek v Cholticích, proto se Leopold přidá k nacistům.

Včas na útěku

„Změňte svůj jídelníček, musíte jíst zdravě!“ doporučí Thun-Hohensteinovi lékaři. Od roku 1941 ho trápí vážné zažívací potíže. Podstoupí několik operací trávicího ústrojí, jezdí do lázní, nicméně jeho stav se nadále zhoršuje.

Ani v těch nejlepších nemocnicích mu nedokážou pomoci, a v září 1944 Leopold umírá. Jeho manželka a děti v předtuše porážky nacistů uprchnou do Itálie, kde má rodina nějaké statky…

*** Za mřížemi si dlouho nepobyl ***

* V nejužším vedení fašistické organizace Vlajka působí za protektorátu Jindřich Thun-Hohenstein (1913–1994)…Ihned po skončení války skončí před soudem, který mu vyměří trest doživotního vězení.

* Za mřížemi však Jindřich dlouho nezůstane. V únoru 1948 uprchne z pracovního tábora v západních Čechách a dostane se do Bavorska. Několik let žije v Londýně a poté se usadí v Kanadě.

500 hradů a zámků mění majitele

Osiřelé choltické panství po válce zabaví a rozprodá stát. Udělá to na základě Benešova dekretu č. 12/1945 Sb. o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa.

Thun-Hohenstein samozřejmě není jediný, na koho dopadne tento trest. Československo v letech 1945–1947 získá od někdejší šlechty přes 500 hradů a zámků a zhruba 2 500 000 hektarů zemědělské půdy (to odpovídá přibližně třetině rozlohy dnešní České republiky)!

Nutno říci, že v některých případech úřady uplatní Benešovy dekrety také na majetek těch šlechticů, jejichž údajná kolaborace s nacisty vyvolává mnoho dohadů…Je to i případ Aloise Serényiho (1893–1957), jehož rodina proslavila Luhačovice jako lázeňské město…

Podlehne nátlaku

V září 1939 podepsal třetí šlechtickou deklaraci, nicméně o dva roky později přijímá Serényi německé občanství. „Udělal jsem to z donucení!“ bude se obhajovat po válce.

Nacisté na něj prý vytrvale tlačili a zlomili ho ve chvíli, kdy zatkli jeho správce a pět dalších občanů Luhačovic.

„Byli drženi… ve vězení gestapa v Uherském Hradišti a byli už připravováni na transport do koncentračního tábora a šlo jim tedy o život,“ vypráví Serényiho vnuk Franz Thienen-Adlerflycht (*1957).

Aby je Alois zachránil, vyhověl požadavku nacistů a stal se říšským občanem. Podle mnoha svědectví přesto dál pomáhal pronásledovaným Čechům, a navíc zachránil luhačovické lázně před germanizací.

Díky péči rodu Serényiů se z Luhačovic stane oblíbené lázeňské město.
Díky péči rodu Serényiů se z Luhačovic stane oblíbené lázeňské město.

Kauza se protáhla

Nic z toho ale čs. úřady po válce nezajímá. Serényiho považují za Němce a na základě Benešových dekretů mu veškerý majetek zabaví. Hrabě se přesto nevzdá. Zažádá si o takzvané osvědčení o národní spolehlivosti, na které však podle čs. ministerstva vnitra nemá nárok.

„Serényi proti tomu podal stížnost k tehdejšímu Nejvyššímu správnímu soudu. Jenomže po roce 1948 tento soud zanikl a o celém případu tak definitivně nikdy nerozhodl,“ uvádí současná publicistka Marcela Kaniová.

*** Žádné stěhování ***

* Čechy má rád a vždycky je k nim vstřícný. O politiku se nezajímá, nesnáší nacisty a za války riskuje život, aby zachránil několik Židů ze svého panství.

* Vděku se přesto baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1876–1945) nedočká…11. května 1945 mu partyzáni a místní představitelé KSČ poručí, aby se do 24 hodin sbalil a opustil hrad Bítov i zemi.

* Výstřední šlechtic to odmítne. Život jinde si neumí představit, a tak si oblékne svoji nejlepší uniformu a zastřelí se.

Foto: ustrcr.cz, pametnaroda.cz, docplayer.cz, archiv
Související články
reklama
Zajímavosti
Tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem. Nečekaně zaútočí Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva […]
Hitlerovy eskadry smrti: Své oběti pohřbívaly klidně zaživa
„Dělejte! Svlékejte se, honem!“ řvou na vyděšené civilisty příslušníci Einsatzgruppen a jejich pomahači z řad kolaborantů. Tisíce lidí musejí přistoupit k jámě, do které po zastřelení padnou. Jsou mezi nimi muži, ženy i děti…  Druhá světová válka se v září 1939 šíří Evropou jako nebezpečná plíseň. Reinhard Heydrich (1904–1942), šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA), […]
premium
Škrtnout si Luciferem bylo nebezpečné
Zapálit si cigaretu nebo doutník je dlouho hodně nebezpečné. Sirky napuštěné vysoce toxickým bílým fosforem mohou nekontrolovaně vzplanout a připravit majitele nejen o doutník, ale i o život. Pokusy nahradit tradiční namáhavé a nespolehlivé způsoby rozdělávání ohně jsou staré řadu staletí. „Lidé z města Chang-čou řežou borové dřevo na malé kousky tenké jako papír a […]
Inés de Castro: Dvořané holdovali mrtvé královně
„Usekni jí hlavu,“ rozkáže jeden z vrahů nekompromisně. Jeho komplic se napřáhne, pak ale zaváhá. Před ním klečí plačící žena, která má u sebe dítě. Třetí muž ho jen zlostně odstrčí. „Uhni,“ utrousí. Pak sám popadne meč, vyrve ženě syna z náruče a jedním pohybem jí setne hlavu. „Vyveďte je ven, ať to vidí všichni!“ nebojí se […]
premium
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz