1. 4. 1888: Rok po zahájení zkušebního provozu bylo v Jindřichově Hradci zavedeno první trvalé elektrické osvětlení v českých zemích. Na něj krátce nato navázalo město Písek.    
Domů     Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?

Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…

Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 př. n. l.) neúspěšně moří s jedním vynálezem. Na stole před ním leží dřevěné tyčky a kusy látky. Snaží se sestrojit létajícího draka. „Byl prvním, kdo se o něco podobného pokusil. Neuspěl ale.

Navázal na něj Lu Pan,“ píše čínská historička Li Naigangová. Vynálezce Lu Pan (asi 507–440 př. n. l.) udělá v Mociově návrhu jednu zásadní změnu – dřevo nahradí bambusem.

Konstrukce je tak výrazně lehčí a skutečně se vznese do vzduchu. „Podle zpráv vydržel drak na nebi tři dny,“ dodává Naigangová. Nový vynález záhy najde uplatnění v armádě.

Nepřátele ničí zpěvem

Vysoko nad hlavami vojáků plachtí obří drak, nesoucí cizího bojovníka. Nový vynález si oblíbí zejména generál Chan Sin (asi 231–196 př. n. l.). Ten se roku 206 př. n. l. odhodlá ke vzpouře proti panovníkovi.

Signál k rozpoutání rebelie dá právě vypuštěním draka. Krátce nato dorazí s armádou k císařskému paláci Weijang (ve střední Číně). Vojáků má poskrovnu, a tak se chce do sídla prokopat pod zemí. Jenže jak má být tunel dlouhý?

Ke změření vzdálenosti mezi táborem a hradbami použije opět draka. Po dobytí paláce si Chan nechá udělat ještě větší exemplář vzdušné zbraně. Upotřebí ho roku 202 př. n. l. před bitvou s vojevůdcem Siang Jüem (232–202 př. n. l.).

„Na oblohu vystoupal s vojákem, který zpíval lidové písně ze Siangova rodiště,“ upozorňuje Naigangová. Nepřátelé se zaposlouchají do hudby, údajně je přepadne stesk po domově a bitvu prohrají.

Vzdušnou zbraň se střelným prachem si oblíbili hlavně panovníci čínské dynastie Sung.
Vzdušnou zbraň se střelným prachem si oblíbili hlavně panovníci čínské dynastie Sung.

Lepší než posel

Další holub, nesoucí zprávu, padá probodnutý šípem k zemi. Generálu Čang Pchiovi se při tom orosí čelo. Už několik dní ho obléhá povstalecké vojsko. Nedaleko přitom prodlévá nic netušící vládní armáda, která by ho ze šlamastyky mohla dostat.

Žang k ní ale není schopen dostat zprávu o své situaci. Posla nepřátelé zajmou, holuby, které s depeší vyhazuje do vzduchu, sestřelí. Generál nakonec připevní list k drakovi. A přeje mu štěstí.

Drak totiž vystoupá výš, než nepřátelé dostřelí, a navíc ho vítr zanese k vládnímu vojsku. Zařízení mu tak zachrání život. Právě v té době se draci začínají využívat i mimo Čínu.

„Roku 647 je použil korejský generál Kim Ju-šin proti rebelům,“ tvrdí americký cestovatel Paul Wonning. Korejský vojevůdce pro změnu nechá draky zapálit, čímž dokonale vzbouřence vyděsí.

Složí z nich letku

Na obléhané město se snášejí hořící pochodně. Při používání draků jsou vojáci stále vynalézavější. Panovníci čínské dynastie Sung (v letech 960–1279) na ně přidělávají soudky se střelným prachem a od 10. století jimi s gustem bombardují nepřátele.

To korejský generál Cuijing z nich dokonce složí cosi jako letku. V roce 1347 potřebuje dobýt nepřátelskou metropoli, chybí mu k tomu ale obléhací stroje. Nařídí proto vyrobit desítky obřích draků, s nimiž se vojáci vydají do hor.

Z nich se pak na metropoli spustí a zasypou ji zapálenými pochodněmi. K bombardování jsou draci využiti ještě jednou. „Na konci 17. století je upotřebil thajský král Phetracha.

Když se vzbouřilo knížectví Korat, rozkázal k nim přivázat sudy se střelným prachem,“ píše publicista Ron Spaulding. Draky se zapálenými ocasy pošle na povstaleckou pevnost, kde sudy začnou explodovat. Vyděšení rebelové krátce poté kapitulují.

*** Překvapení pro Benátky ***

* Benátkami se nese křik a pláč. V kalendáři je rok 1848, když se město stává terčem jednoho z prvních leteckých bombardování v dějinách. Jeho strůjcem je Čech.

* Metropoli na laguně tehdy obléhá maršál Josef Václav Radecký (1766–1858) – Ten nechá Benátky ostřelovat nejen z lodních děl, ale do vzduchu z jeho rozkazu vzlétnou i horkovzdušné balony.

* Vojáci pak z nich na město svrhávají primitivní časované bomby, ty ale nenapáchají moc škod, Radecký si přesto připisuje vítězství…„Benátky nakonec padly spíše než rakouskými zbraněmi cholerou,“ vysvětluje současný vojenský historik Leonid Křížek.

Foto: historycollection.com, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz