2. 4. 1792: Na základě Mincovního zákona byl v USA zaveden dolar jako oficiální platidlo.    
Domů     Tajemství Velké trojky: Na ruské hostině v Jaltě si připíjejí i rostliny
Tajemství Velké trojky: Na ruské hostině v Jaltě si připíjejí i rostliny

Britský premiér se rozmrzele podívá do své skleničky, do níž si právě namíchal gin s tonicem, a nahlas si posteskne, jaká je to škoda, že nemá kousek citronové kůry, jímž by svůj nápoj dovedl k dokonalosti.

Když se na druhý den ráno probudí a vyhlédne z okna své ložnice, nestačí se divit. Na zahradě mu přes noc „vyrostl“ celý citronovník, ověšený šťavnatými plody.

Od schůzky Velké trojky v Teheránu uplynul více než rok. Obě frontové linie úspěšně zatlačují wehrmacht stále hlouběji do Německa a vítězství Spojenců je na dosah ruky. Spojenci se proto domluvili na další, v pořadí druhé společné konferenci.

Pokud místo konání vyhovovalo Sovětům už při prvním setkání v Teheránu, tentokrát z něj musejí být přímo nadšení. Konat se totiž bude ve městě Jalta na Krymu, toho času na území spadajícím pod Sovětský svaz.

Oficiálně je hostitelem americký prezident Roosevelt. Kvůli jeho již značně zhoršenému zdravotnímu stavu tomu však nic nenasvědčuje. Skutečným pánem je opět Stalin.

Místa konferencí se vybírala hlavně s ohledem na požadavky sovětského vůdce.
Místa konferencí se vybírala hlavně s ohledem na požadavky sovětského vůdce.

Na stole leží osud světa

Program jednání v Jaltě, která trvají od 4. do 11. února 1945, se částečně opakuje z konference v Teheránu. Potvrdit se mají již dříve domluvené body o podobě polských hranic a pro Roosevelta zásadní příslib sovětské pomoci ve válce proti Japonsku.

Kromě toho se více do detailu projednají další důležité momenty, které nyní nejsou vzdálené roky, nýbrž měsíce.

Řešit se bude německá otázka, která zahrnuje odzbrojení, denacifikaci obyvatelstva, rozdělení země na čtyři okupační zóny a potrestání válečných zločinců.

Vedle ní je také na programu situace na Balkánu a v neposlední řadě vznik Organizace spojených národů (OSN), která by nahradila nefunkční Společnost národů.

Kromě toho se zástupci Velké trojky domluví na tom, že pro udržení spolupráce i po válce se budou jejich ministři zahraničí pravidelně setkávat a projednávat důležitá témata…

Štěnice jsou všude

V čem je Jalta stejná, nebo ještě horší než Teherán, je odposlouchávání. Jelikož se tentokrát jednání odehrávají zcela na sovětské půdě, Rusové mají při špiclování západních spojenců prakticky volné ruce.

Stalinovi se znalost soukromých konverzací návštěvníků v minulosti vyplatila, takže nyní celý systém ještě zdokonalí.

Zatímco v Teheránu sledovanou osobu poslouchal jen jeden člověk a pak získané informace souhrnně prezentoval Stalinovi, tentokrát se zapojí celé týmy, které zachycené konverzace okamžitě překládají z angličtiny do ruštiny a sovětskému vůdci tak každé ráno na stole přistane štos papírů s přesným scénářem předchozího dne.

„Měli jsme k dispozici mikrofony s dosahem padesát i sto metrů, a protože tam nebyl žádný hluk v pozadí, všechny konverzace se nahrály velmi dobře,“ vzpomíná Sergo Beria.

„Orangutan vyšší Rusa“

Sovětský diplomat a Stalinův tlumočník Valentin Berežkov (1916–1998) si však podle svých slov nevybavuje, že by od dvojice západních státníků zachytili nějakou senzační tajnou informaci.

Roosevelt neřekne nahlas nic, o čem by si nebyl jist, že by se soudruhu generálnímu tajemníkovi nelíbilo. Churchill zvolí poněkud jinou strategii. S humorem sobě vlastním si pouští pusu na špacír, podobně jako to udělal již při dřívějším jednání v Moskvě.

Když byl tehdy upozorněn, že je jeho apartmán „napíchnut“, schválně prý prohlásil: „Bylo mi řečeno, že Rusové jsou nižší živočišný druh než orangutani.“ Lze jenom hádat, jak to vzali sovětští agenti u sluchátek, a co teprve Stalin…

Všechno je možné

Podle všeho západní spojenci celou dobu vědí, že je jejich východní protějšek odposlouchává. A ten se zase musí snadno dovtípit, že to oni vědí.

O existenci tohoto těžko rozpletitelného řetězce vzájemného odhalení svědčí i některé kuriózní situace, ke kterým během jaltské konference dochází.

Když se jeden ze západních delegátů nahlas podivuje, že skleněná nádržka na chodbě je prázdná, druhý den v ní zurčí voda a plave hejno zlatých rybiček.

Podobný „zázrak“ v zemi, kde „nic není pravda a všechno je možné“, jak Rusko později popíše současný ukrajinský novinář Peter Pomerantsev, se stane i samotnému britskému ministerskému předsedovi.

Jednoho dne si prý posteskne, že mu chybí citrony, kterými by doladil svůj drink. Ráno stojí na zahradě Livadijského paláce, kde se konference koná, rovnou celý citronovník.

45 mistrových přípitků

Sověti se zkrátka snaží západní Spojence oslnit. Znatelné je to i během honosných večeří. „Začalo se kaviárem, koláči, rybami, chlazeným selátkem, borščem a kuřecím krémem.

Následoval výběr jídel zahrnující grilované špízy s jehněčím, svíčkovou, křepelku, mladé tetřevy a gazelu perskou,“ vyjmenovává pochoutky současný anglický historik Jacob F. Field. Jak je v Rusku zvykem, večeře je prokládána přípitky.

Molotov (vlevo) je vládci Kremlu při jednání se Spojenci pravou rukou.
Molotov (vlevo) je vládci Kremlu při jednání se Spojenci pravou rukou.

Slova se zpravidla ujme Vjačeslav Molotov, který řeční celkem 45krát! Field píše, že „většina lidí chtěla zůstat střízlivá, takže šampaňské si ředila vodou a vodku rovnou vylévala do květináčů“.

*** Uražený de Gaulle trucuje ***

* „Ne, jeho účast by celé jednání jenom zkomplikovala,“ vysvětluje Roosevelt zbývajícím členům Velké trojky důvod, proč si nepřeje, aby se jednání v Jaltě účastnil i Charles de Gaulle (1890–1970), toho času předseda prozatímní francouzské vlády.

* Za jeho přítomnost nejvíce bojuje Winston Churchill. Americký prezident je sice neoblomný, alespoň se ale přimluví za to, aby se Francie podílela na správě německých okupačních zón.

* Cestou z Jalty se Roosevelt pokusí vztahy s de Gaullem napravit a navrhne společné setkání. Uražený Francouz však amerického prezidenta odmítne.

Foto: wikipedia.org
Zdroje informací: PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa, GILBERT, Martin. Churchill, LUDWIG, Emil. Roosevelt, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz