5. 2. 62: Města Pompeje a Herculaneum zasáhlo mimořádně silné zemětřesení, zhruba 60% procent Pompejí se proměnilo v sutiny.    
Domů     Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?

Nad městem Nagasaki se tyčí masivní atomový hřib. 9. srpna 1945 Američané na Japonsko shodili již druhou jadernou bombu. Až nyní císařská velmoc kapituluje a druhá světová válka tím dopisuje svůj dlouho očekávaný závěr.

S koncem války se však smráká i nad spojenectvím vítězných mocností. Co přesně za rozpadem Velké trojky stálo?

Ještě v létě 1945 to s vyhlídkami na budoucí spolupráci zemí Velké trojky vypadá nadějně. Vidět je to především v Berlíně, kde Sověti bez řečí předají západním Spojencům (Američanům, Britům a nově i Francouzům) dohodnuté části města.

Výměnou za to obdrží některá území na východ od Labe. Pro hladký průběh správy okupovaného Německa dokonce společně vytvoří dvojici institucí – politickou Kontrolní komisi a vojenskou Komandaturu.

V obou je zaveden zdánlivě funkční princip jednomyslného přijímání všech rozhodnutí. Mimo Berlín, který slouží coby výkladní skříň poválečné spolupráce Spojenců, však dochází ke stále většímu napětí…

Hrozí další válka?

Všechny své obavy z poválečného vývoje shrne americký prezident Truman v dopise svému ministrovi zahraničí Jamesi F. Byrnesovi (1882–1972).

Varuje v něm před ruskými plány v Pobaltí, Polsku a též v Íránu, kde mají Sověti nadále rozmístěné vojáky, ačkoliv k tomu není důvod. Stejně tak se obává ruské invaze do Turecka. V dopise se také vrací k okolnostem z konference v Postupimi.

Stěžuje si, jak byli západní Spojenci okolnostmi dotlačeni souhlasit s ruskou okupací východního Polska a okupací části Německa Polskem. Lituje i ústupků učiněných Sovětům kvůli pomoci ve válce proti Japonsku.

„V tu dobu jsme horlivě usilovali o vstup Ruska do války s Japonskem. Až později jsme zjistili, že jsme Rusy vůbec nepotřebovali,“ píše Truman. Na závěr pak uvádí: „Pokud se Rusům nenastaví železná pěst a tvrdá rétorika, schyluje se k další válce.

Rusové rozumí jenom jedné řeči – »Kolik máte divizí?«… Už mě nebaví s nimi jednat jako s dítětem.“

Americký prezident Harry S. Truman
Americký prezident Harry S. Truman

Brutální kampaň

Jeho obavy se začnou velmi rychle naplňovat. Ačkoliv se Spojenci v Jaltě domluvili, že v Polsku proběhnou svobodné parlamentní volby, ruská strana od začátku pracuje na tom, aby dopadly ve prospěch komunistické Polské dělnické strany (PPR) a jejích spojenců.

Polští komunisté si velmi rychle spočítají, že nálady ve společnosti nejsou jejich vítězství příliš nakloněny, a využijí proto bratrské pomoci přátel z Moskvy.

„Polská armáda a lidové milice, podpořené jednotkami NKVD, podnikly na 120 akcí proti antikomunistickému podsvětí. Zabily na 600 lidí a dalších 6000 zatkly,“ píše o „předvolební kampani“ polských komunistů současný historik Piotr Wróbel.

Policejní zátahy, vykonstruované procesy a masivní propaganda – to vše se koná s cílem zastrašit opoziční Polskou lidovou stranu (PSL), která se těšila široké podpoře veřejnosti.

Když jsou pak v lednu 1947 zveřejněny (patrně zfalšované) výsledky voleb, komunisté podle nich obdrží 80 procent hlasů. Polsko se mění v ruský satelit.

Politika antikomunismu

Dva měsíce nato americký prezident vyhlašuje tzv. Trumanovu doktrínu. Jedná se o politicko-ekonomický plán určený k zastavení šíření komunismu, konkrétně v Řecku a Turecku, kde Sovětský svaz rozněcuje dělnické nepokoje.

Pro tento účel americký Kongres vyhradí celkem 400 000 000 dolarů. „Semena totalitních režimů jsou živena chudobou a nedostatkem. Šíří se a rostou ve zlé půdě chudoby a svárů,“ obhajuje Truman svoji vizi. Návrh je bez větších problémů schválen.

Čtyřsetmilionový balík napumpovaný do dvou středomořských zemí splní svůj účel a Řecko i Turecko zůstanou v utvářející se studené válce na straně Západu. Amerika tím jednou provždy stanoví precedent, že bude podporovat protikomunistické síly, ať jsou kdekoliv.

Musí si vybrat

Na Trumanovu doktrínu přímo naváže ještě velkolepější Marshallův plán, vyhlášený 5. června 1947. Evropské země podle něj dostanou možnost rozdělit si mezi sebou 14 miliard dolarů na poválečnou obnovu.

Lukrativní nabídka se neomezuje jen na západ starého kontinentu. Chňapne po ní i vláda Klementa Gottwalda (1896–1953), ale po vztyčení Stalinova varovného ukazováku si americkou finanční pomoc raději nechá protéct mezi prsty.

Příkop mezi Západem a Východem se mezitím stále prohlubuje a projeví se to i na situaci v Berlíně – „barometru“ studené války.

Sověti opouštějí společné orgány, Kontrolní komisi i Komandaturu, a v červnu 1948 neslavně zablokují západní sektor města… Za rozpadem Velké trojky tak ve své podstatě stojí střet dvou protichůdných sil – na jedné straně snahy komunismus rozšířit, na druhé ho zastavit.

Badatel Gary Kern společné působení tří mocností shrnuje takto: „Nešlo o přátelství a světovou harmonii, jak si přál Roosevelt, ale o vytyčení hranic pro nadcházející studenou válku.“

*** Ukradnou koleje i fabriku ***

* Ačkoliv si Velká trojka v Postupimi odsouhlasila možnost válečných reparací, západní země svým zónám v Německu jejich hrazení odpustí, a navíc je díky Marshallově plánu ekonomicky pozvednou.

* Oproti tomu Sověti východní Německo v podstatě vydrancují. Z veškeré produkce si berou polovinu, zabavují suroviny a odmontovávají vše, co jim doma chybí.

* V matičce Rusi tak skončí například polovina východoněmeckých kolejnic a též fabrika automobilky Opel. I kvůli tomu se sovětský sektor nemůže zakrátko tomu spojeneckému rovnat.

Foto: wikipedia.org, twitter.com, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Přiměl filozof šlechtičny kojit děti?
Kateřina se vytrhne chůvě z rukou a vběhne do dveří, kde zahlédla maminku. Marie se ale chystá na ples a s komornou si zkouší šaty. Po děcku hněvivě šlehne pohledem. Zaskočená dívenka raději vycouvá z pokoje…   „Nesmíš matku rušit,“ napomene chůva sedmiletou holčičku. Odvede ji do dětského pokoje, kde se ji snaží zabavit četbou, jenže Kateřina […]
Zbohatl Rožmberk díky padělkům?
Je mu pouhých devět let, když se formálně stává vladařem rozsáhlého rožmberského panství na jihu Čech. Jeho državy jsou sice velké, ale rozdrobené. Než Oldřich II. z Rožmberka vydechne naposledy, dokáže to napravit. I za cenu, že si občas vypomůže padělky… V roce 1438 patří Oldřichovi II. z Rožmberka (1403–1462) celkem 14 hradů. S nimi […]
Děda Mráz s Ježíškem zápasil marně
Děda Mráz míří do Československa. Zastavil se na poušti Karakum, kde dělníci budují zavlažovací kanály. Na strašlivý žár však není připraven a zkolabuje. Lékař mu nařídí odpočinek. Nesouhlasí, nechce zklamat čs. děti. Spořádá velkou mísu ruské zmrzliny a znovu se vydá na cestu! Československo v únoru 1948 ovládli komunisté. Ve snaze získat absolutní kontrolu nad […]
premium
Za odměnu získal dávný zubař hrobku
Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako zkušený stomatolog a faraonův osobní zubař vyřešil… K magii jen krok Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, […]
Věda a vynálezy
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
11. září 2001: Den, který změnil dějiny lidstva!
epochaplus.cz
11. září 2001: Den, který změnil dějiny lidstva!
Dne 11. září 2001 narazila dvě letadla do budov Světového obchodního centra v New Yorku a jedno do komplexu Pentagonu. Od tohoto dne se začalo mluvit o válce civilizací a terorismus se stal celosvětovým tématem. Opravdu se ale jednalo o útok radikálních islamistů? Nebo ten den Američané záměrně seslali zkázu do vlastních řad? Od jedné z největších
Předkolumbovské kultury vybudovaly v povodí Amazonky rozsáhlá pole pro pěstování kukuřice
21stoleti.cz
Předkolumbovské kultury vybudovaly v povodí Amazonky rozsáhlá pole pro pěstování kukuřice
Tradiční pohled archeologů tvrdí, že povodí řeky Amazonky nebylo z hlediska životního prostředí schopné vyživit velkou populaci. Nyní se ukazuje, že je tento názor v rozporu s nálezy uskutečněnými na
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
Opravdový luxus pro sváteční příležitosti! Suroviny 600 g steakového masa vaší volby olej sůl a pepř na opečení masa 1 lžíce oleje 12 ks předvařeného chřestu Na holandskou omáčku 3 žlo
Hádanka jménem Marco Polo: Největší objevitel, který možná neexistoval!
enigmaplus.cz
Hádanka jménem Marco Polo: Největší objevitel, který možná neexistoval!
Má jít o jednoho z největších cestovatelů všech dob. Benátský kupec Marco Polo prý navštívil Čínu i Dálný východ, potkal se s významnými vládci a spatřil nejrůznější divy. Přitom dodnes spolehlivě nev
Čirok je obilninou budoucnost. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
epochalnisvet.cz
Čirok je obilninou budoucnost. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa.   Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem
Malá kočka zabránila neštěstí
skutecnepribehy.cz
Malá kočka zabránila neštěstí
Naše rodina je posedlá domácími mazlíčky. Pamatuju si to už jako malá a vlastně nikdy nebyl náš dům bez nějakého čtyřnohého miláčka. Když se s námi rozloučil voříšek Bobo, kterého si máma vzala z útulku, bylo to smutné. Máma říkala, že už nikdy žádného pejska nechce, což bylo pro všechny veliké překvapení. Prázdný dům byl smutný Respektovali jsme
Ledové srdce Terčina údolí
epochanacestach.cz
Ledové srdce Terčina údolí
Bývalo to obyčejné údolí řeky Stropnice, jen kousek západně od Nových Hradů. Ovšem v 18. století hrabě Jan Nepomuk Buqoy zde na přání své manželky Terezie založil přírodní park s celou řadou okrasných stromů a keřů, čímž z celého místa udělal jeden z nejromantičtějších přírodních koutů v oblasti. Ví to i stát, který tento park chrání jako kulturní památku. Vy
Messika v záři popularity svátku sv. Valentýna
iluxus.cz
Messika v záři popularity svátku sv. Valentýna
Na den svatého Valentýna oslavuje společnost Messika lásku novou kampaní, která představuje její šperky v intimním prostředí pařížského hotelu Hôtel Particulier Montmartre. V tomto sofistikovaném pros
Rýžová voda svědčí pleti i vlasům
panidomu.cz
Rýžová voda svědčí pleti i vlasům
Rýžovou masku už nejspíš znáte, protože pleť skvěle hydratuje. Ale blahodárně působí i rýžová voda, která pomáhá také vlasům. Rýžová voda je mimořádně bohatá na škrob, který pleť zklidňuje, vyhlazuje a udržuje v ní hydrataci. Druhou výhodou je obsah téměř všech vitaminů řady B, nezbytných pro zdraví a pěkný vzhled kůže. Vlasům a zejména jejich
Sousedům vyhořely domy, Hanks však měl štěstí
nasehvezdy.cz
Sousedům vyhořely domy, Hanks však měl štěstí
Mnoho lidí se během rozsáhlých požárů v Kalifornii muselo smířit s tím, že přišli o své luxusní domy. Velké štěstí měl v tomto případě herec ze seriálu Zelená míle či Forrest Gump Tom Hanks (68). Je
Bábovka plná čokolády
nejsemsama.cz
Bábovka plná čokolády
Pro ty, kdo mají rádi čokoládu, jasná volba. Čokoládě s čokoládou navrch se prostě nedá odolat. Ingredience: 95 g holandského kakaa 220 g hladké mouky 400 g tmavého třtinového cukru 170 g hořké čokolády 75% (nastrouhané) 5 vajec 170 g změklého másla 250 g zakysané smetany 180 ml vroucí vody 1 lžička instantní kávy 1 lžička prášku do pečiva 1 lžíce vanilkového extraktu sůl
Dům, který mluví sám za sebe
rezidenceonline.cz
Dům, který mluví sám za sebe
Moderní sofistikovaný styl rezidence v Barton Creek nabízí novou dimenzi pohodlného luxusního bydlení. Kopce, už zdaleka lákající svěží zelení a modrými lagunami jezer, dělají z Barton Creek prestižní oblast pro bydlení i relaxaci. Pouhých 15 minut jízdy dělí obyvatele od hlavního města Texasu – Austinu. Poté, co vývoj ve městě začal v sedmdesátých a osmdesátých
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz