4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Jména slavných aut? Vzpomínka na kopec, dílo překladatele a pár tahů štětcem!
Jména slavných aut? Vzpomínka na kopec, dílo překladatele a pár tahů štětcem!
Jména slavných aut

Jejich vozy dodnes brázdí světové silnice. Zrod nejslavnějších automobilových značek ale nebyl vždycky jednoduchý a ani jejich názvy se nerodily lehce…

Audi: Poslouchej svou touhu

Pokud by německý podnikatel August Horch (1868–1951) chtěl následovat vzoru svých předků, mohl si vybrat vinařství, nebo kovářské řemeslo.

On ale vystuduje techniku, stane se konstruktérem a 14. listopadu 1899, když je mu 31 let, si v Ehrenfeldu, v části Kolína nad Rýnem, zakládá vlastní firmu.

Pojmenuje ji Horch&Cie, přičemž ono „Cie“ není jméno nějakého jeho partnera, ale prostě zkratka, kterou lze přeložit jako „spol.“. O dva roky později vyjede z bran továrny první vůz. Horch brzy dostane šanci naplnit své životní krédo, které zní:

„Nikdy si nebuď ničím jistý!“ Nemá totiž štěstí na kolegy, a tak v roce 1909 firmu opouští a zakládá novou. Chce ji pojmenovat opět po sobě, ale protože ta původní stále existuje, dvě společnosti Horch podle zákona na trhu působit nemohou.

Co takhle příjmení přeložit do latiny? Německé „horch“ znamená „poslouchej“, latinský ekvivalent zní „audi“. Se svou mateřskou firmou se ale Horch nakonec stejně dá dohromady.

V roce 1932 se spojí společnosti Horch, Audi, DKW a Wanderer a vytvoří firmu Auto Union. Ta si dá do znaku čtyři kruhy, symbolizující spojení čtyř značek.

Mercedes: Otec ukradl dceři jméno

Konstruktér Gottlieb Daimler (1834–1900) s kolegou Augustem Maybachem (1846–1929) stavějí na sklonku 19. století auta ve Stuttgartu a firmu nepoloží ani Daimlerova smrt v roce 1900. K přežití společnosti výrazně přispěje rakouský podnikatel, diplomat a automobilový nadšenec Emil Jellinek (1853–1918).

Sám na daimlerech úspěšně závodí a stává se obchodním zástupcem firmy pro Rakousko-Uhersko, Francii nebo Spojené státy. V roce 1900 si objedná auto na zakázku.

Kromě silného výkonu žádá ještě jednu drobnost – aby vůz dostal jméno podle jeho 11leté dcery Mercedes (1889–1929). Za pouhý rok přichází na svět speciál Mercedes 35 PS, první mercedes v historii.

S výkonem 35 koní je nejvýkonnějším autem na světě a dosahuje rychlosti až 90 km/h, což v té době dokáže jen málokterý stroj. Když vlivný Jellinek vidí úžasný úspěch svého vozu na závodě v Nice, rozhodne se celou produkci firmy přejmenovat na Mercedes.

Jméno si mění i on sám. Od roku 1903 vystupuje pod jménem Emil Jellinek-Mercedes. „Je to asi poprvé v historii, co si otec přisvojil jméno své dcery,“ prohlásí tehdy.

Toyota: Osmička je šťastné číslo

Pojmenovat svou firmu podle sebe napadne leckoho. Řídí se tím i Japonec Kičiro Toyoda (1894–1952), syn vynálezce automatického tkalcovského stavu Sakičiho Toyody (1867–1930). „Než přiznáte, že něco neumíte, zkuste to,“ zní jeho motto.

Od 1. září 1930 vede Kičiro Toyoda automobilovou divizi podniku svého otce. Auta se zpočátku prodávají pod jménem Toyoda. V září 1936 ale společnost vyhlašuje veřejnou soutěž na nové logo.

Sejde se 27 000 návrhů a Kičirův švagr Risaburo Toyoda (1884–1952), který v té době firmu vede, vybere jméno, které nezní Toyoda, ale Toyota.

Píše se téměř stejně, ale je vizuálně jednodušší, protože k jeho napsání stačí pouhých osm tahů štětcem, a osmička je v Japonsku šťastné číslo. Od roku 1937 tak vzniká firma Toyota Motor Company Ltd.

Alfa Romeo: Ferrariho první velká láska

Francouzský podnikatel Alexandre Darracq (1855–1931) investuje i v italské Neapoli, kde v roce 1907 vzniká dceřiná firma Darracq Italiana. Ta se záhy osamostatňuje a dostává jméno ALFA neboli Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

S prvním vlastním modelem 24 HP přichází na trh v roce 1910. V průběhu první světové války ovládne továrnu podnikatel Nicola Romeo (1876–1938) a v roce 1919 v ní obnovuje výrobu automobilů. O rok později už se společnost oficiálně jmenuje Alfa Romeo.

V té době se nejrychlejší stroje firmy účastní i závodů a jedním z nejúspěšnějších jezdců je mladík jménem Enzo Ferrari (1898–1988). „Stále považuji Alfu Romeo za svou první lásku,“ přizná později, už jako majitel další slavné italské značky.

Aston Martin: Neúspěšní ptáci, květiny a ryby

Vzhledem k tomu, že britskou automobilku zakládají v roce 1913 inženýr Robert Bamford (1883–1942) a obchodník Lionel Martin (1878–1945), dalo by se očekávat, že firma dostane například jméno Bamford &

Martin. V době, kdy se oba dávají dohromady, a to kupodivu v cyklistickém klubu, má Martin dvouletý zákaz řízení za to, že byl přistižen při jízdě závratnou rychlostí 42 kilometrů za hodinu!

Když v březnu 1915 vyvinou první společný prototyp, hledají pro něj jméno. Vzhledem k tomu, že se Lionel dříve s úspěchem účastnil závodů do vrchu na proslulém kopci Aston Hill, rozhodne se nazvat svůj vůz Aston Martin.

„Od všech květin, zvířat, ptáků a ryb jsme se dostali k místním názvům, a protože jsem nedávno uspěl v závodě na Aston Hill, první část tohoto jména jsme jen doplnili mým skromným příjmením,“ popisuje proces hledání legendárního názvu Lionel Martin.

Foto: Pixabay, archiv firem
Zdroje informací: SIEBERTZ, Paul. Gottlieb Daimler, history.com, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz