19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru

Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.

Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají učitelé i jeho spolužáci. Petr Ginz (1928–1944) je všestranně nadaný chlapec a zajímá se o spoustu věcí.

Dělá nejrůznější pokusy, pozoruje noční oblohu, a hlavně miluje knížky Julese Vernea (1828–1905). V roce 1939 dopíše román Návštěva z pravěku, inspirovaný právě verneovkami.

V napínavém příběhu přibližuje pátrání po druhohorní příšeře v Africe, z níž se nakonec vyklube obří stroj určený pro zotročování lidí! Bohužel Němcům je Petrův talent ukradený. Místo dalšího studia musí po vzniku protektorátu různě po Praze pracovat.

Vzhledem k tomu, že pochází z položidovské rodiny, je na podzim roku 1942 transportován do koncentračního tábora v Terezíně.

Hýří aktivitou

Zařadí ho do takzvaného chlapeckého domova č. 1, který má na povel mladý vychovatel Valtr Eisinger (1913–1945).

Po dohodě s ním si kluci svůj kolektiv pojmenují „Republika Škid“ (podle knihy Škola imjeni Dostojevskogo, jež popisuje poměry v jednom sirotčinci v Petrohradu) a jeho fungování založí na demokratických principech.

Zřizují si vlastní samosprávu, organizují tajnou výuku či kulturní a sportovní akce. Navíc jednou týdně, vždy v pátek, vydávají časopis Vedem, v němž se objevují reportáže zachycující život v ghettu, úvahy, povídky nebo básně.

„Psal se na různé odpadové papíry, částečně ručně jednotlivými chlapci, částečně na stroji vypůjčeném někde z komandatury (vojenského velitelství – pozn. red.),“ vypráví herec Zdeněk Ornest (1929–1990), který do něj rovněž přispíval.

Hybným motorem a současně i šéfredaktorem Vedemu je Petr Ginz. Neustále burcuje svoje kamarády k aktivitě a velmi zajímavé texty dokáže „vydolovat“ i z těch chlapců, kteří sami sebe považovali za „analfabety“!

A byť mu práce na časopisu zabere spoustu času, každý den si vyšetří chvilku na své koníčky. Získává přístup do terezínské knihovny, kde hltá beletrii i publikace o filozofii, historii či přírodních vědách.

Zatímco jeho mladší sestra Eva válku přežila, Petr Ginz skončil v plynové komoře.
Zatímco jeho mladší sestra Eva válku přežila, Petr Ginz skončil v plynové komoře.

Román nedokončí

Do Terezína na jaře roku 1944 přijíždí Ginzova sestra Eva (*1930). „Byl neuvěřitelně klidný!“ vzpomíná na svého bratra, který je o zhruba čtyři měsíce později zařazen do „transportu na východ“.

Petr si s sebou nejspíš vezme i svůj nedokončený román Altajský mudrc. Věří, že ho v Osvětimi dopíše! Ve skutečnosti… Krátce před odjezdem Ginz onemocněl a několikadenní cesta za bídných podmínek jeho stav jen zhorší.

Místo na ubikaci tak po vstupní selekci v táboře putuje rovnou do plynové komory!

Kresba na cestách

Z časopisu Vedem se do současnosti zachovalo zhruba 800 stran. Kromě nich se podařilo z Terezína zachránit i část Petrových kreseb, které jsou dnes uloženy v izraelském muzeu Jad Vašem.

„A právě tady je před svým letem do vesmíru objevil izraelský kosmonaut Ilan Ramon a rozhodl se, že faksimili Měsíční krajiny vezme s sebou na palubu raketoplánu Columbia,“ líčí současná spisovatelka Milena Štráfeldová, jak se o Petru Ginzovi dozvěděl celý svět.

Bohužel, raketoplán Columbia 1. února 2003 při návratu na Zemi havaruje a všech sedm astronautů v kabině umírá. Měsíční krajina se však na oběžnou dráhu vrátí.

Hned šest jejích kopií s sebou v roce 2018 vezme do lodi americký astronaut Andrew Feustel (*1965).

*** Poslední fotka před smrtí ***

* Malého Ištvána Reinera (1940–1944) z maďarského Miškovce nezachrání před plynovou komorou ani fakt, že jeho židovský otec krátce po vypuknutí druhé světové války konvertoval k protestantismu.

* Čtyřletý chlapec skončí spolu s matkou a babičkou v Osvětimi a při selekci je poslán na smrt, ovšem ještě předtím ho ale bezcitní strážní obléknou do vězeňské uniformy a vyfotí ho…Dají mu děrovačku s papírem a malý Ištván, který to považuje za nějakou hru, září na snímku štěstím.

Foto: findagrave.com, dotyk.cz, Wikimedia Commons
Zdroje informací: VÁLKOVÁ, Veronika: Terezínské ghetto, LAGUS, Karel; POLÁK, Josef. Město za mřížemi
Související články
reklama
Zajímavosti
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz