13. 1. 532: Na konstantinském závodišti propukly nepokoje, došlo ke žhářství i vraždám. Císaři Justiniánovi se podařilo rebelii asi po týdnu potlačit.    
Domů     Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru

Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.

Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají učitelé i jeho spolužáci. Petr Ginz (1928–1944) je všestranně nadaný chlapec a zajímá se o spoustu věcí.

Dělá nejrůznější pokusy, pozoruje noční oblohu, a hlavně miluje knížky Julese Vernea (1828–1905). V roce 1939 dopíše román Návštěva z pravěku, inspirovaný právě verneovkami.

V napínavém příběhu přibližuje pátrání po druhohorní příšeře v Africe, z níž se nakonec vyklube obří stroj určený pro zotročování lidí! Bohužel Němcům je Petrův talent ukradený. Místo dalšího studia musí po vzniku protektorátu různě po Praze pracovat.

Vzhledem k tomu, že pochází z položidovské rodiny, je na podzim roku 1942 transportován do koncentračního tábora v Terezíně.

Hýří aktivitou

Zařadí ho do takzvaného chlapeckého domova č. 1, který má na povel mladý vychovatel Valtr Eisinger (1913–1945).

Po dohodě s ním si kluci svůj kolektiv pojmenují „Republika Škid“ (podle knihy Škola imjeni Dostojevskogo, jež popisuje poměry v jednom sirotčinci v Petrohradu) a jeho fungování založí na demokratických principech.

Zřizují si vlastní samosprávu, organizují tajnou výuku či kulturní a sportovní akce. Navíc jednou týdně, vždy v pátek, vydávají časopis Vedem, v němž se objevují reportáže zachycující život v ghettu, úvahy, povídky nebo básně.

„Psal se na různé odpadové papíry, částečně ručně jednotlivými chlapci, částečně na stroji vypůjčeném někde z komandatury (vojenského velitelství – pozn. red.),“ vypráví herec Zdeněk Ornest (1929–1990), který do něj rovněž přispíval.

Hybným motorem a současně i šéfredaktorem Vedemu je Petr Ginz. Neustále burcuje svoje kamarády k aktivitě a velmi zajímavé texty dokáže „vydolovat“ i z těch chlapců, kteří sami sebe považovali za „analfabety“!

A byť mu práce na časopisu zabere spoustu času, každý den si vyšetří chvilku na své koníčky. Získává přístup do terezínské knihovny, kde hltá beletrii i publikace o filozofii, historii či přírodních vědách.

Zatímco jeho mladší sestra Eva válku přežila, Petr Ginz skončil v plynové komoře.
Zatímco jeho mladší sestra Eva válku přežila, Petr Ginz skončil v plynové komoře.

Román nedokončí

Do Terezína na jaře roku 1944 přijíždí Ginzova sestra Eva (*1930). „Byl neuvěřitelně klidný!“ vzpomíná na svého bratra, který je o zhruba čtyři měsíce později zařazen do „transportu na východ“.

Petr si s sebou nejspíš vezme i svůj nedokončený román Altajský mudrc. Věří, že ho v Osvětimi dopíše! Ve skutečnosti… Krátce před odjezdem Ginz onemocněl a několikadenní cesta za bídných podmínek jeho stav jen zhorší.

Místo na ubikaci tak po vstupní selekci v táboře putuje rovnou do plynové komory!

Kresba na cestách

Z časopisu Vedem se do současnosti zachovalo zhruba 800 stran. Kromě nich se podařilo z Terezína zachránit i část Petrových kreseb, které jsou dnes uloženy v izraelském muzeu Jad Vašem.

„A právě tady je před svým letem do vesmíru objevil izraelský kosmonaut Ilan Ramon a rozhodl se, že faksimili Měsíční krajiny vezme s sebou na palubu raketoplánu Columbia,“ líčí současná spisovatelka Milena Štráfeldová, jak se o Petru Ginzovi dozvěděl celý svět.

Bohužel, raketoplán Columbia 1. února 2003 při návratu na Zemi havaruje a všech sedm astronautů v kabině umírá. Měsíční krajina se však na oběžnou dráhu vrátí.

Hned šest jejích kopií s sebou v roce 2018 vezme do lodi americký astronaut Andrew Feustel (*1965).

*** Poslední fotka před smrtí ***

* Malého Ištvána Reinera (1940–1944) z maďarského Miškovce nezachrání před plynovou komorou ani fakt, že jeho židovský otec krátce po vypuknutí druhé světové války konvertoval k protestantismu.

* Čtyřletý chlapec skončí spolu s matkou a babičkou v Osvětimi a při selekci je poslán na smrt, ovšem ještě předtím ho ale bezcitní strážní obléknou do vězeňské uniformy a vyfotí ho…Dají mu děrovačku s papírem a malý Ištván, který to považuje za nějakou hru, září na snímku štěstím.

Foto: findagrave.com, dotyk.cz, wikipedia.org
Zdroje informací: VÁLKOVÁ, Veronika: Terezínské ghetto, LAGUS, Karel; POLÁK, Josef. Město za mřížemi
Související články
reklama
Zajímavosti
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.   Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají […]
4 nekorunovaní králové: Kšeftař se zrůdami, kuchař, mistr valčíků a otec honzíků
Od královny Viktorie po soukromém představení odcházejí předpisově, pozpátku. Impresário to zvládá, ale jeho trpaslík občas zakopává, sem tam popoběhne. Panovnice se upřímně rozesměje. Phineas Barnum ví, že má vyhráno. Hned nazítří se Barnum postará o to, aby se v novinách psalo o jeho úspěšném dobytí Buckinghamského paláce. Dodá mu to na prestiži, od té doby […]
premium
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění. Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie I […]
Brázdí Švýcarsko nejpomalejší rychlík na světě?
Turisty vozí od roku 1930. Na trase dlouhé bezmála 300 kilometrů zdolá Glacier Express téměř 300 tunelů a přes 90 mostů a v jednom místě se „vyškrábe“ až do výšky 2033 metrů nad mořem! A díky precizní práci inženýrů se lidé na palubě tohoto „rychlíku“ mohou podívat na ta nejkrásnější místa švýcarských Alp i v […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
epochaplus.cz
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek
Vdovec Margita vyhlíží novou lásku!
nasehvezdy.cz
Vdovec Margita vyhlíží novou lásku!
Celé dva roky po odchodu své milované ženy Hany Zagorové (†75) žil Štefan Margita (68) sám. To by se ale podle všeho mohlo již brzy změnit. Nová láska po boku Štefana Margity (68), to je pro někter
Děda si možná pustil svou píseň na rozloučenou
nejsemsama.cz
Děda si možná pustil svou píseň na rozloučenou
Byl to jeho oblíbený film a oblíbená hudba. Na jeho pohřbu se najednou rozezněla. Nikdo ji ale údajně nepustil. A pak se to zopakovalo doma. Do smuteční síně se nahrnulo hodně lidí. Dědu znala celá vesnice a jako nejstarší, do nedávna žijící občan vesnice, vešel ve známost i pro ty, kteří se přistěhovali do novostaveb relativně nedávno. Stál jsem
Kompaktní matující pudr z italského ateliéru Naj-Oleari
iluxus.cz
Kompaktní matující pudr z italského ateliéru Naj-Oleari
Matný finiš se stává preferovanou volbou pro sofistikovaný a dlouhotrvající vzhled. Vysoce kvalitní transparentní matný pudr fixuje podklad, prodlužuje trvanlivost make-upu beze změn jeho barevnosti a
Překročila jsem bludný kámen?
skutecnepribehy.cz
Překročila jsem bludný kámen?
Znáte to, když se vám zdá opakovaně jeden a ten samý sen, jenže nevíte, co to znamená a jestli se to stane? Tak přesně to se mi nějakou dobu dělo. Vášeň k přírodě a procházkám jsem zdědila po svém dědečkovi, který mě jako malou holku brával s sebou do lesa. Proto jsem už od dětství nadšená houbařka a také se moc ráda toulám po lesích.
Vyberte si jablíčko
panidomu.cz
Vyberte si jablíčko
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí… Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
epochalnisvet.cz
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Slunce: Hvězda, která dává život i zabíjí
21stoleti.cz
Slunce: Hvězda, která dává život i zabíjí
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak
Atlantida jako oběť pádu komety: Najdou se pod vodou důkazy?
enigmaplus.cz
Atlantida jako oběť pádu komety: Najdou se pod vodou důkazy?
Hledání bájné Atlantidy stále pokračuje, stejně tak i snaha najít na současné mapě lokalitu, kde měl nastat záhadný konec legendární civilizace. Nadějnou oblastí je ostrov Sardinie. Proč? [gallery
Srdce domova v novém světle
rezidenceonline.cz
Srdce domova v novém světle
Moderní povrchy klíčovým způsobem ovlivňují funkčnost i estetiku kuchyně. Současná doba tak klade důraz na materiály, které jsou nejen krásné na pohled, ale také odolné a snadno udržovatelné. Pro moderní kuchyně je příznačný zejména minimalistický styl s čistými liniemi, jimž odpovídají pracovní desky z betonu, nerezové oceli, kamene nebo klasického dřeva, stejně jako vinylové podlahoviny,
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
epochanacestach.cz
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz