19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián
Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián
Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián

Napětí by se dalo krájet. Znepřátelené strany stojí proti sobě a jen krůček je dělí od masakru. A osudný první výstřel nakonec opravdu přijde, i když ho nikdo vlastně neplánoval…

Blíží se konec 19. století a situace původních obyvatel Severní Ameriky je stále horší. Jejich loviště zabírají přistěhovalci, stáda bizonů, která dříve byla jejich obživou, řídnou a vymírají, a samotným indiánům americká vláda vyhrazuje rezervace.

Jednou z nich je i Pine Ridge na jihozápadě státu Jižní Dakota, v níž žijí příslušníci kmene Lakotů. Rezervace je zřízena zákonem ze dne 2. března 1889 a patří k největším ve Spojených státech. Zároveň je ale vzhledem k neúrodné půdě také jednou z nejchudších. Jen 340 čtverečních kilometrů z celkových 9000 je vhodných k zemědělství.

Prorok v kómatu

Indiáni se začínají bouřit. Přispívá k tomu nově se šířící náboženství domorodého proroka Wovoky (asi 1856–1932), zvané Tanec duchů.

Během zatmění Slunce 1. ledna 1889 podle svých slov upadl do kómatu a měl vizi, podle níž všichni běloši opouštějí kontinent a do původních lovišť se vracejí duchové předků.

V obavách z nepokojů se policie vydává 15. prosince 1890 do sousední rezervace Standing Rock zatknout nejvlivnějšího indiánského vůdce Sedícího býka (1831–1890), dobře známého už z dob slavného vítězství spojených indiánských kmenů nad 7. kavalérií u Little Bighornu 25. června 1876.

Masakr u Wounded Knee nepřežil ani náčelník Lakotů Skvrnitý los.
Masakr u Wounded Knee nepřežil ani náčelník Lakotů Skvrnitý los.

Obklíčení uprchlíci

Celkem 39 policistů v půl šesté ráno obklíčí náčelníkův dům, ale přinutit zatčeného nasednout na koně se jim nepodaří. To už se sbíhají indiáni z okolí. Rozhoří se šarvátka, během níž přijde o život 16 lidí.

Sám Sedící býk podlehne střelným zraněním, kulky ho zasáhly do hrudi a hlavy. Schyluje se k další válce. Stovky indiánů prchají ze Standing Rock a směřují do Pine Ridge. Ani tam ale nebudou v bezpečí.

Potlačit nepokoje se vydává opět 7. kavalérie, které nyní velí plukovník James W. Forsyth (1834–1906). Za svítání 29. prosince 1890 obkličuje největší tábořiště u potoka Wounded Knee.

Cílem je zajmout všechny obyvatele a po železnici je přesunout do nové rezervace v Omaze.

Útěk je marný

Plukovník Forsyth má k dispozici 500 mužů, náčelník Lakotů Skvrnitý los (asi 1826–1890) jen něco přes stovku bojovníků, zbytek z celkového počtu 350 indiánů tvoří ženy a děti.

Kavalérie se jistí čtveřicí lehkých rychlopalných polních kanonů Hotchkiss M1875. Za svítání Forsyth zahajuje operaci. „Vzdejte se a odevzdejte zbraně!“ vyzývá obklíčené.

Vše probíhá v klidu až do okamžiku, kdy hluchý indián jménem Černý kojot, který neslyšel výzvu k odzbrojení, odmítne vydat svou pušku Winchester. Ta při přetahované s vojáky vystřelí. „Došlo k potyčce mezi jedním hluchým bojovníkem a dvěma vojáky.

Začala bitva,“ popisuje pak následující události Forsythův nadřízený generál Nelson Miles (1839–1925).

Přidává také podrobnosti o tom, jak se osazenstvo tábora, včetně nemocného náčelníka, rozprchlo do okolí a vojáci uprchlíky až tři kilometry hluboko do prérie pronásledovali a pobíjeli.

Mrtvé nikdo nepočítá

Na masakr budou do konce života vzpomínat účastníci z obou stran. „Zabili matku ve chvíli, kdy kojila, dítě si toho nevšimlo a stále zkoušelo pít,“ líčí děsivý zážitek jeden z indiánů jménem Americký kůň (asi 1840–1908).

„Ta palba byla tak rychlá, že přímo před našima očima kosila válečníky, ženy, děti, koně i psy,“ vzpomíná kapitán Edward Godfrey (1843–1932). V boji padne 25 vojáků, nikdy se ale nepodaří stanovit přesný počet obětí z řad Lakotů.

Odhady se pohybují mezi 150–300 mrtvými. Bezprostředně po masakru propuká sněhová bouře, která znemožní pátrání po případných zraněných v okolí. 51 přeživších včetně čtyř kojenců vojáci naloží na vozy a přemístí dál do rezervace.

Plukovník James Forsyth postihu za způsobený masakr unikl.
Plukovník James Forsyth postihu za způsobený masakr unikl.

Ještě jedna křivda

Masakr se nepodaří zamést pod koberec. Vojenský soud, před který je plukovník Forsyth postaven, se ale omezí pouze na kritiku jeho taktických schopností. Marně generál Miles usiluje o to, aby byl Forsyth za tragédii nucen nést odpovědnost. Naopak.

Forsyth se oklepe a zanedlouho už je povýšen nejprve na brigádního generála a záhy i na generálmajora. Ještě dlouho potrvá, než pohled na masakr u Wounded Knee přehodnotí i obyčejní Američané.

„Po staletí jsme indiánům křivdili, ale teď bychom pro ochranu naší civilizace udělali lépe, abychom přidali ještě jednu křivdu a vymazali tyto nezkrotné tvory z povrchu zemského,“ píše tehdy redaktor Lyman Frank Baum (1856–1919) v listu Aberdeen Saturday Pioneer.

Zaostřeno na osobnosti
Zaměstná náčelníka
Dobrodruh William Cody řečený Buffalo Bill (1846–1917), známý z mnoha knih, v roce 1883 zakládá divadelní společnost Buffalo Bill's Wild West, v níž několik měsíců působí i sám siouxský náčelník Sedící býk.
Bydlení pro architekta
Katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) se v roce 1883 ujímá řízení nedávno započaté stavby chrámu Sagrada Família v Barceloně. Od této chvíle se chrám stává smyslem jeho života a na stavbě bude i bydlet.
Slovník začíná od A
Knihkupec a nakladatel Jan Otto (1841–1916) vydává 25. listopadu 1888 první díl svého naučného slovníku, obsahující hesla A-Alpy. Během 20 let postupně vyjde 27 řádných svazků a jeden doplňkový.
Básníkovo utrpení
V Praze ve věku 57 let umírá 22. srpna 1891 básník, novinář a spisovatel Jan Neruda (*1834). Poslední léta prožil pronásledovaný nemocemi a své fejetony byl nucen do redakce Národních listů posílat po poslíčkovi.
Zaostřeno na dobu
Libuše podruhé
Národní divadlo opět hraje! 18. listopadu 1883, jen 27 měsíců po ničivém požáru, je znovu otevřeno. Češi za 47 dní dokázali vybrat milion zlatých na opravu. Prvním představením je i tentokrát Smetanova opera Libuše.
Schody stačí
V Paříži je 6. května 1889 vypálením 21 salv z děla slavnostně otevřena pro veřejnost Eiffelova věž, v tu dobu nejvyšší stavba světa. I když ještě nefungují výtahy, jen během prvního týdne vystoupá na její vrchol 28 922 lidí.
Vrah pod proudem
V USA je 6. srpna 1890 poprvé popraven člověk na elektrickém křesle. Stává se jím William Kemmler, který zavraždil svou družku sekyrou. Krutá poprava nevyzkoušeným strojem se povede až na podruhé.
Karlův most napůl
Prahu v září 1890 postihuje stoletá povodeň. Klády z utržených vorů při ní poškodí i Karlův most, takže se zřítí dva jeho oblouky a ve vodě skončí i dvě z historických soch. Dva roky pak provoz zajišťuje jen provizorní dřevěná konstrukce.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com, americanindianrepublic.com
Zdroje informací: ČERNÍK, Jiří. Střípky z amerických dějin, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016), […]
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…   […]
Dva Bergerové, jedno zlo: Postrach pařížského gestapa & dozorce v koncentráku
Mladého muže vezou k výslechu na gestapo, a to kvůli podezření, že pomáhal francouzskému odboji. Vůz zastavuje u jedné z budov na pařížské Rue de la Pompe, mezi jejímiž zdmi se odehrává brutální mučení, a někdy dokonce i vraždy. To všechno nejen se svolením, ale také častým přičiněním Friedricha Bergera, který úřadovnu vede. Sám Friedrich […]
premium
Úspěšná návrhářka doplatila na židovský původ
Velká okna, spousta světel, strop zdobený štuky, silný plyšový koberec, pohodlná křesílka, a hlavně dřevěné jeviště, po kterém se procházejí půvabné manekýnky. „Dělají-li šaty člověka, dělá paní Roubíčková samé vynikající lidi,“ rozplývá se nad předváděnými modely jedna z reportérek pro časopis Pestrý týden. Móda, vytříbený vkus, elegance. Tato slova mají za první republiky jedno synonymum […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz