Napětí by se dalo krájet. Znepřátelené strany stojí proti sobě a jen krůček je dělí od masakru. A osudný první výstřel nakonec opravdu přijde, i když ho nikdo vlastně neplánoval…
Blíží se konec 19. století a situace původních obyvatel Severní Ameriky je stále horší. Jejich loviště zabírají přistěhovalci, stáda bizonů, která dříve byla jejich obživou, řídnou a vymírají, a samotným indiánům americká vláda vyhrazuje rezervace.
Jednou z nich je i Pine Ridge na jihozápadě státu Jižní Dakota, v níž žijí příslušníci kmene Lakotů. Rezervace je zřízena zákonem ze dne 2. března 1889 a patří k největším ve Spojených státech. Zároveň je ale vzhledem k neúrodné půdě také jednou z nejchudších. Jen 340 čtverečních kilometrů z celkových 9000 je vhodných k zemědělství.
Prorok v kómatu
Indiáni se začínají bouřit. Přispívá k tomu nově se šířící náboženství domorodého proroka Wovoky (asi 1856–1932), zvané Tanec duchů.
Během zatmění Slunce 1. ledna 1889 podle svých slov upadl do kómatu a měl vizi, podle níž všichni běloši opouštějí kontinent a do původních lovišť se vracejí duchové předků.
V obavách z nepokojů se policie vydává 15. prosince 1890 do sousední rezervace Standing Rock zatknout nejvlivnějšího indiánského vůdce Sedícího býka (1831–1890), dobře známého už z dob slavného vítězství spojených indiánských kmenů nad 7. kavalérií u Little Bighornu 25. června 1876.
Obklíčení uprchlíci
Celkem 39 policistů v půl šesté ráno obklíčí náčelníkův dům, ale přinutit zatčeného nasednout na koně se jim nepodaří. To už se sbíhají indiáni z okolí. Rozhoří se šarvátka, během níž přijde o život 16 lidí.
Sám Sedící býk podlehne střelným zraněním, kulky ho zasáhly do hrudi a hlavy. Schyluje se k další válce. Stovky indiánů prchají ze Standing Rock a směřují do Pine Ridge. Ani tam ale nebudou v bezpečí.
Potlačit nepokoje se vydává opět 7. kavalérie, které nyní velí plukovník James W. Forsyth (1834–1906). Za svítání 29. prosince 1890 obkličuje největší tábořiště u potoka Wounded Knee.
Cílem je zajmout všechny obyvatele a po železnici je přesunout do nové rezervace v Omaze.
Útěk je marný
Plukovník Forsyth má k dispozici 500 mužů, náčelník Lakotů Skvrnitý los (asi 1826–1890) jen něco přes stovku bojovníků, zbytek z celkového počtu 350 indiánů tvoří ženy a děti.
Kavalérie se jistí čtveřicí lehkých rychlopalných polních kanonů Hotchkiss M1875. Za svítání Forsyth zahajuje operaci. „Vzdejte se a odevzdejte zbraně!“ vyzývá obklíčené.
Vše probíhá v klidu až do okamžiku, kdy hluchý indián jménem Černý kojot, který neslyšel výzvu k odzbrojení, odmítne vydat svou pušku Winchester. Ta při přetahované s vojáky vystřelí. „Došlo k potyčce mezi jedním hluchým bojovníkem a dvěma vojáky.
Začala bitva,“ popisuje pak následující události Forsythův nadřízený generál Nelson Miles (1839–1925).
Přidává také podrobnosti o tom, jak se osazenstvo tábora, včetně nemocného náčelníka, rozprchlo do okolí a vojáci uprchlíky až tři kilometry hluboko do prérie pronásledovali a pobíjeli.
Mrtvé nikdo nepočítá
Na masakr budou do konce života vzpomínat účastníci z obou stran. „Zabili matku ve chvíli, kdy kojila, dítě si toho nevšimlo a stále zkoušelo pít,“ líčí děsivý zážitek jeden z indiánů jménem Americký kůň (asi 1840–1908).
„Ta palba byla tak rychlá, že přímo před našima očima kosila válečníky, ženy, děti, koně i psy,“ vzpomíná kapitán Edward Godfrey (1843–1932). V boji padne 25 vojáků, nikdy se ale nepodaří stanovit přesný počet obětí z řad Lakotů.
Odhady se pohybují mezi 150–300 mrtvými. Bezprostředně po masakru propuká sněhová bouře, která znemožní pátrání po případných zraněných v okolí. 51 přeživších včetně čtyř kojenců vojáci naloží na vozy a přemístí dál do rezervace.
Ještě jedna křivda
Masakr se nepodaří zamést pod koberec. Vojenský soud, před který je plukovník Forsyth postaven, se ale omezí pouze na kritiku jeho taktických schopností. Marně generál Miles usiluje o to, aby byl Forsyth za tragédii nucen nést odpovědnost. Naopak.
Forsyth se oklepe a zanedlouho už je povýšen nejprve na brigádního generála a záhy i na generálmajora. Ještě dlouho potrvá, než pohled na masakr u Wounded Knee přehodnotí i obyčejní Američané.
„Po staletí jsme indiánům křivdili, ale teď bychom pro ochranu naší civilizace udělali lépe, abychom přidali ještě jednu křivdu a vymazali tyto nezkrotné tvory z povrchu zemského,“ píše tehdy redaktor Lyman Frank Baum (1856–1919) v listu Aberdeen Saturday Pioneer.
Dobrodruh William Cody řečený Buffalo Bill (1846–1917), známý z mnoha knih, v roce 1883 zakládá divadelní společnost Buffalo Bill's Wild West, v níž několik měsíců působí i sám siouxský náčelník Sedící býk.
Katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) se v roce 1883 ujímá řízení nedávno započaté stavby chrámu Sagrada Família v Barceloně. Od této chvíle se chrám stává smyslem jeho života a na stavbě bude i bydlet.
Knihkupec a nakladatel Jan Otto (1841–1916) vydává 25. listopadu 1888 první díl svého naučného slovníku, obsahující hesla A-Alpy. Během 20 let postupně vyjde 27 řádných svazků a jeden doplňkový.
V Praze ve věku 57 let umírá 22. srpna 1891 básník, novinář a spisovatel Jan Neruda (*1834). Poslední léta prožil pronásledovaný nemocemi a své fejetony byl nucen do redakce Národních listů posílat po poslíčkovi.
Národní divadlo opět hraje! 18. listopadu 1883, jen 27 měsíců po ničivém požáru, je znovu otevřeno. Češi za 47 dní dokázali vybrat milion zlatých na opravu. Prvním představením je i tentokrát Smetanova opera Libuše.
V Paříži je 6. května 1889 vypálením 21 salv z děla slavnostně otevřena pro veřejnost Eiffelova věž, v tu dobu nejvyšší stavba světa. I když ještě nefungují výtahy, jen během prvního týdne vystoupá na její vrchol 28 922 lidí.
V USA je 6. srpna 1890 poprvé popraven člověk na elektrickém křesle. Stává se jím William Kemmler, který zavraždil svou družku sekyrou. Krutá poprava nevyzkoušeným strojem se povede až na podruhé.
Prahu v září 1890 postihuje stoletá povodeň. Klády z utržených vorů při ní poškodí i Karlův most, takže se zřítí dva jeho oblouky a ve vodě skončí i dvě z historických soch. Dva roky pak provoz zajišťuje jen provizorní dřevěná konstrukce.