4. 5. 1953: Ernest Hemingway získal Pulitzerovu cenu za svou novelu Stařec a moře.    
Domů     Obří obléhací děla se k boji nehodí
Obří obléhací děla se k boji nehodí
Těžký německý kanon Dora z roku 1941 lze v historických záznamech najít také pod názvem Gustav.

Monstrózní děla se lidé snaží postavit už řadu staletí. Z těch největších jde skutečně strach, ale většina z mnohatunových gigantů se vlastně k válčení vůbec ani nehodí.

Stěhování se nekonalo

Americký moždíř Little David s ráží 914 milimetrů z roku 1945 má původně testovat balistické vlastnosti leteckých pum, může ale také vypouštět projektily o hmotnosti 1860 kilogramů do vzdálenosti 8,5 kilometru.

Má být trumfem v boji proti japonským opevněním, válka však končí dřív, než může k bojovému nasazení Little Davida dojít. Naštěstí. Přemístění děla vyžaduje jeho rozebrání na dvě části. Hlaveň váží 36 000 kilogramů, základna 93 000 kilogramů.

Pak přichází na řadu naložení na dva obří tankové tahače M25 a povolání buldozeru pro vyhloubení palebného postavení a jeřábu k usazení zbraně na místo.

Líná Mette nechce z města

Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411. Váží téměř devět tun a odpaluje kamenné koule o průměru 80 centimetrů. Během deseti let je v Brunšviku vyrobeno dokonce 94 podobných obléhacích děl.

Faule Mette je největší, ale tak těžká, že městské brány nikdy neopustí. Právě proto si vyslouží přezdívku Faule neboli Líná.

Absolvuje jen 12 přesně zaznamenaných výstřelů, z toho pět při obléhání města v letech 1492 a 1550 a zbytek na počest významných událostí.

Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411.
Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411.

Carova puška vystřelila jednou

Své mamutí dělo, zvané Car-puška, si pořídí ruský panovník Fjodor I. (1557–1598). „Je to asketa a nemluva, stvořený spíš pro klášter než pro panování,“ hodnotí ho jeho otec Ivan Hrozný (1530–1584).

V roce 1589 si přesto Fjodor od moskevského kovolitce Andreje Čochova (kolem r. 1545–1629) nechá vyrobit dělo o váze téměř 40 tun. S délkou 5,34 metru, a především s kalibrem 890 milimetrů je tehdy největší na světě.

Doklady o tom, že by se používalo, se nedochovaly, ale podle výzkumů z roku 1980 nejméně jeden výstřel zažilo.

Své mamutí dělo, zvané Car-puška, si pořídí ruský panovník Fjodor I.
Své mamutí dělo, zvané Car-puška, si pořídí ruský panovník Fjodor I.

Výroba rybníků na dálku

Největším dělem na kolech se v roce 1720 stává Džajvana, kterou si nechává odlít indický mahárádža Jai Singh II. (1688–1743). Váží 50 tun a její ráže činí 280 milimetrů. K přemístění je třeba čtveřice slonů. Džajvana si vystřelí jen jednou.

Osm dělostřelců po zapálení doutnáku pod 100 kilogramy střelného prachu a následné explozi přichází o život, zraněn je i sám přihlížející mahárádža. Dělová koule ovšem doletí do vzdálenosti 35 kilometrů a v kráteru na místě dopadu se utvoří rybník.

Každá rána mu ubližuje

Ráží 914 milimetrů disponuje britské dělo Mallet’s Mortar z roku 1857. Autorem je irský inženýr Robert Mallet (1810–1881), jehož zná historie spíš jako otce moderní seismologie.

Jeho moždíř je určen pro použití v krymské válce, ta ale skončí dříve, než je dělo dokončeno. Při zkouškách je vypáleno celkem 19 ran, každá z nich ale znamená poškození zbraně.

Projektily o hmotnosti přesahující 1000 kilogramů přitom dokážou překonat vzdálenost přes 2,5 kilometru.

Ráží 914 milimetrů disponuje britské dělo Mallet‘s Mortar z roku 1857.
Ráží 914 milimetrů disponuje britské dělo Mallet‘s Mortar z roku 1857.

Pařížanka ničí město

Dalekonosné obléhací dělo zvané Pařížanka používají Němci během první světové války při obléhání Paříže. Kanon o hmotnosti 256 tun s ráží 210 milimetrů má hlaveň dlouhou 28 metrů, která vzhledem ke své délce musí být vybavena podpěrou, aby se neprohýbala.

Téměř 100kilový projektil během své cesty k cíli, vzdálenému až 130 kilometrů, dokáže vystoupat do 40kilometrové výšky, což je na dlouhá léta rekord mezi dělostřeleckými náboji světa.

Celkem Němci vyrobí tři děla tohoto typu, která od 21. března 1918 zasypou Paříž více než třemi stovkami střel. V srpnu 1918 jsou ale odvezena zpět do Německa a zničena, stejně jako výrobní dokumentace.

Vlak plný jedné Dory

Těžký německý kanon Dora z roku 1941 lze v historických záznamech najít také pod názvem Gustav. Změna jména je ale jen trikem propagandy ve snaze vyvolat dojem, že podobných kousků mají Němci k dispozici víc.

Dělo s ráží 800 milimetrů a s délkou hlavně přes 32 metrů vypaluje granáty vážící až sedm tun do vzdálenosti 47 kilometrů. Ještě po 37 kilometrech letu dokáže náboj z Dory prorazit pancíř o tloušťce 1,5 metru. Dora je ale zoufale nepraktická.

Každý výstřel spotřebuje 1,75 tuny střelného prachu. K její přepravě je třeba 26 železničních vagonů a o její umístění do bojového postavení se musí starat 2500 ženistů.

Těžký německý kanon Dora z roku 1941 lze v historických záznamech najít také pod názvem Gustav.
Těžký německý kanon Dora z roku 1941 lze v historických záznamech najít také pod názvem Gustav.
Foto: Wikimedia Commons, oldmachinepress.com
Zdroje informací: HRYCH, Ervín. Velká kniha vojevůdců, bitev a zbraní, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Stala se vousatá princezna symbolem krásy?
„Teď se chvíli nehýbat…,“ zvolá varovně muž s rukou na spoušti fotoaparátu a hlavou skrytou pod plentou. Pak se ozve menší exploze a z přístroje se vyvalí dým. „Hotovo!“ zahlásí radostně. Takových fotografií nafotil už spousty. Objektem mu je zpravidla jeho žena, perská princezna Ismat al-Dawlah. Ačkoliv má vizáž muže, údajně je jednou z nejfotografovanějších […]
Charlie Chaplin: Proč se Američané eskapádám krále komiků nesmáli?
Tulák s buřinkou, hůlkou a v sešlapaných botách. To je asi nejznámější tvář Charlieho Chaplina. Má ale ještě jednu, poněkud kontroverznější. Celý život se totiž potýká se skandály, pobuřuje aférkami i problémy se zákonem. Během války se dokonce ocitne v hledáčku tajných služeb! Stane se vůbec první filmovou superhvězdou. Na vrcholu popularity ve 20. letech minulého […]
premium
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak nemilosrdně končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně […]
premium
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i barvitým interiérem s převládajícími dřevěnými prvky,“
Strašidelná hospoda Eastern Station: Přebývají tu přízraky předčasně zemřelých?
enigmaplus.cz
Strašidelná hospoda Eastern Station: Přebývají tu přízraky předčasně zemřelých?
Historické město Ballarat na jihu Austrálie vzniká v době zlaté horečky. V roce 1862 je tu také otevřen hotel Eastern Station s vlastní hospodou. Podnik funguje dodnes a je nyní považován za nejstraši
Jak mít ruce o deset let mladší
nejsemsama.cz
Jak mít ruce o deset let mladší
Čas rukavic je už naštěstí pryč a vaše ruce, které v zimě tolik strádaly, potřebují péči.Dopřejte jim tu nejjemnější, kterou dozajista ocení. Ochranné krémy dvakrát denně! Máte-li suché a popraskané ruce, použití speciálního ochranného krému na ruce je samozřejmostí. Pokud ale chcete dosáhnout dokonalé jemnosti pokožky rukou, používejte ochranný krém pravidelně 2x denně. Jemnost pokožky se projeví už
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
rezidenceonline.cz
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
Asi netřeba připomínat, že sympatická Ellen je také známá jako stand-up komička. Málo se už ale ví o tom, že má smysl pro design a komfortní bydlení. Když moderátorka spolu se svou manželkou herečkou Portií de Rossi poprvé spatřily tuto elegantní kamennou vilu nacházející se v kopcích kalifornské Santa Barbary, ihned ji zaujala atmosféra připomínající
Oba dva dostali, co si zasloužili
skutecnepribehy.cz
Oba dva dostali, co si zasloužili
Někdy si říkám, že už mě v životě nemůže nic překvapit. Prošla jsem si tolika bolestmi, zklamáními a zradami, že bych měla být imunní. Ale některé rány jsou hlubší než jiné, zvlášť když přijdou od člověka, kterému jste věřili, od člověka, kterého jste milovali a podporovali, i když vás to stálo často víc sil, než jste sama
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
panidomu.cz
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
Užijte si s maminkou tento jedinečný den, kdy jí můžete ukázat, že je to nejdůležitější žena ve vašem životě. Darujte jí odšťavňovač Hurom, jehož dokonalé funkce uspokojí i ty nejnáročnější. Tento průkopník pomalého odšťavňování promění každodenní rutinu v neopakovatelný zážitek plný chuti a vitality. Maminka je jediná bytost, která nás miluje po celý život naprosto bez výhrad.
Nový přírůstek do populární řady Navy SEAL 3500 Series s černobílým kontrastem
iluxus.cz
Nový přírůstek do populární řady Navy SEAL 3500 Series s černobílým kontrastem
Luminox rozšiřuje svou ikonickou řadu Navy SEAL 3500 o zcela nové hodinky Navy SEAL 3500 - Arctic Edition – nápadným bílým modelem určeným pro ty, kteří se pohybují v těch nejdrsnějších ledových podmí
Když fanoušci otřásají zemí: Vítězství Liverpoolu nad Tottenhamem vyvolalo seizmické otřesy
21stoleti.cz
Když fanoušci otřásají zemí: Vítězství Liverpoolu nad Tottenhamem vyvolalo seizmické otřesy
Když minulý týden FC Liverpool v Premiere Leaugue porazil Tottenham 5:1, nejen, že si zajistil mistrovský titul, ale otřásl i zemí. A to doslova. Podle vědců z Liverpoolské univerzity došlo běh
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
epochalnisvet.cz
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy,
Vin Mariani: Kokainové víno, které okouzlilo svět
epochaplus.cz
Vin Mariani: Kokainové víno, které okouzlilo svět
Před Coca-Colou vládl světu nápoj Vin Mariani – víno s kokainem, které milovaly celebrity i papež. Jak tento „zázračný“ elixír inspiroval vznik Coca-Coly a proč zmizel? Ponořte se do příběhu nápoje, který definoval 19. století. Vin Mariani: alkohol s kokainem, který propagovaly celebrity i papež Co mají společného americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931), britská
Konečně se Kubařová dočkala!
nasehvezdy.cz
Konečně se Kubařová dočkala!
Po mnoha marných letech snažení a nekonečných dotazech, kdy už se stane maminkou, se Veronika Khek Kubařová (37) ze seriálu Jedna rodina konečně dočkala! „Přiletí klokan,“ oznámila herečka všem svý
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz