18. 4. 1389: Na Starém Městě pražském byl rozpoután rozsáhlý protižidovský pogrom. Chudina vtrhla do ghetta, vypálila obchody i domy a bylo vyvražděno na 3000 mužů, žen i dětí.    
Domů     Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku

V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz.

Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.

Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své knihovně několik set! Hrabě Anton Juraj Apponyi z Oponic (1751–1817) zastává prestižní a dobře placenou funkci na císařském dvoře ve Vídni, a tak si je může bez rozpaků kupovat.

Svoje „vídeňské paláce od sklepů až po střechu zaplnil knihami. Jeho sbírka čítala přes 30 000 vzácných děl“, přibližuje jeho zápal Peter Králik, správce Apponyiovské knihovny v Oponicích u Topolčan.

Co do počtu svazků jí může konkurovat jen hrstka soukromých knihoven v tehdejší habsburské monarchii. Anton Juraj je na svůj „poklad“ právem hrdý! Zato jeho dědicové…

Nevděčné město

Majetek zesnulého hraběte zdědí jeho tři synové. O knihovnu však projeví zájem jen jeden z nich, císařský diplomat Anton Apponyi (1782–1852).

Na radu otcova knihovníka přestěhuje kompletní sbírku do svého paláce v Prešpurku (v dnešní Bratislavě) a v roce 1827 ji zdarma zpřístupní veřejnosti, aby se mohla vzdělávat.

Představitele města nadchne Antonova vstřícnost natolik, že se rozhodnou knihovnu finančně podporovat. Vzájemná spolupráce poběží až do roku 1846, kdy o ni radní najednou ztratí zájem.

„Jste nevděčníci!“ urazí se hrabě a všechny knihy nechá převézt do rodinného sídla v Oponicích. V severním křídle zámku pro ně zbuduje prostorný sál.

Dražba v Praze

Žije si na vysoké noze. Pořádá divoké pitky, prohání děvčata a procestuje velký kus světa. Nákladný styl života však přivede Henricha Apponyiho (1884–1935), pravnuka Antona Juraje, na mizinu.

Zadluží se a postupně začne rozprodávat zděděný majetek. Časem dojde řada i na knihovnu, stovky děl změní svého majitele. Nepolepšitelný hrabě, který se nikdy neožení a nezplodí potomka, nakonec přijde o vše.

Krátce před smrtí uprchne do Berlína a Oponické panství skončí v exekuci. Knihovna připadne hraběti Ľudovítu Károlyiovi (1872–1965), jemuž jde o jediné – co nejvýhodněji ji zpeněžit.

V létě 1939 odveze na 10 000 knih do Prahy, kde se v aukci prodá přibližně desetina z nich. Ostatní svazky se záhadně ztratí a na Slovensko se už nikdy nevrátí. Samotný zámek v Oponicích koupí velkostatkář Vít Slezák.

S rodinou se do něj přestěhuje a na přilehlých pozemcích hospodaří. Před nástrahami druhé světové války svůj nový domov ještě ochrání, nicméně na zlovůli komunistického režimu už nestačí…

Kvůli nezodpovědnému hraběti Henrichovi cenná sbírka knih značně prořídne!
Kvůli nezodpovědnému hraběti Henrichovi cenná sbírka knih značně prořídne!

Za minutu dvanáct

Zámek po roce 1948 získává místní JZD. Moc se o něj nestará, takže celý areál pomalu chátrá. V knihovně je tehdy stále ještě zhruba 15 000 unikátních děl.

Vesničané o ně – na rozdíl od luxusního nábytku – nejeví zájem, a tak zůstávají v policích, kde na ně sedá prach.

Společnost jim dělají hlodavci, protože družstevníci využívají sál knihovny jako obilnou sýpku! Zdá se, že je jen otázkou času, než stovky let staré svazky nenávratně zničí plíseň a moli…

Před definitivním zánikem ji na poslední chvíli zachrání profesor Gajdoš.
Před definitivním zánikem ji na poslední chvíli zachrání profesor Gajdoš.

Katastrofě zabrání profesor knihovědy a politický vězeň Vševlad Jozef Gajdoš (1907–1978), jemuž komunisté o rok zkrátili trest a poslali ho do Oponic.

Podle Králika „zde strávil v létech 1956–1958 dva nesmírně těžké roky, ale knihovnu doslova zachránil“. V současnosti je zrekonstruovaný knihovní sál přístupný veřejnosti.

*** Opilecký nápad ***

* Henrichovy večírky na zámku v Oponicích lákají smetánku z celého světa…Rád sem jezdí například americký miliardář Thomas Cardeza (1875–1952), který v roce 1912 přežil ztroskotání Titaniku.

* Při jedné divoké pitce dostanou s hrabětem nápad, že na Slovensko pozvou slavnou tanečnici Josephine Bakerovou (1906–1975)…Skutečně se jim to podaří a umělkyně jim na biliardovém stolec zazpívá a předvede svůj proslulý „banánový tanec“.

Foto: Archiv Chateau Appony, malackepohlady.sk, Wikimedia Commons
Zdroje informací: beliana.sav.sk, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz