„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky.
Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po rebelii. Premiér pak ještě zažádá o miliardu dolarů.
Neoficiálně nejkratší válka v historii se odehraje mezi Spojenými státy americkými a tzv. Lasturovou republikou (Conch Republic).
Samozvanou zemi vyhlašuje 23. dubna 1982 Dennis Wardlow (*1954), tehdejší starosta města Key West na ostrovech Florida Keys.
Reaguje tak na zavedení kontrol na silnici spojující ostrovy s pevninou, které americká vláda zavedla jen o pár dní dříve. Místní si stěžují, že jim celní prohlídky zkomplikovaly život a kromě toho zásadně poškodily turistický ruch.
Wardlow se rozhodne důvod rozhořčení svých spoluobčanů vyřešit poměrně netradičně. Kromě vyhlášení autonomní republiky deklaruje své mateřské zemi i válku! Nikdo při ní sice nezemře, ani se nezraní nebo nezhmoždí, ale minimálně jeden se velmi zesměšní…

Proti drogám a migraci
V polovině dubna 1982 se na jediné komunikaci, spojující ostrovy Florida Keys s americkou pevninou, začnou tvořit až 30 kilometrové dopravní zácpy.
Hodinová čekání a nepříjemné prohlídky aut a všeho v nich čekají na každého, kdo se rozhodne přejet na pevninskou část Floridy. Federální vláda je zavedla kvůli tomu, že se přes ostrovy do USA pašují drogy a nelegální migranti.
„Naštvaní turisté rychle roznesli zprávy o poměrech na ostrově, kvůli čemuž chystající se návštěvníci své cesty zrušili. Pro tamní ekonomiku to byla rána do břicha,“ uvádí americká novinářka Katherine Alex Beavenová.
Unáhlený výrok?
Starosta Wardlow je kontrolami zaskočen o to víc, že mu o nich nikdo předtím nedal vědět. Proti postavení zátarasů proto ihned podává formální stížnost.
O čtyři dny později se se zástupci zdejší hotelové asociace a obchodní komory v zádech dostaví k soudu pro rozhodnutí. „Zamítá se,“ rozhodne soudce. Na Wardlowa se záhy sesypou novináři s jedinou otázkou: Co bude teď?
„Zítra v poledne odejdeme z unie a staneme se cizí zemí,“ odpovídá starosta. „Bylo to troufalé, spontánní plácnutí, ale vzkaz byl jasný: Pokud se k nim pohraniční stráž bude chovat jako k cizí zemi, tak se jí i stanou,“ vysvětluje dále Beavenová.

Smělý útok
A jak slíbí, tak udělá. Další den Wardlow z korby nákladního auta vyhlásí vystoupení tzv. Lasturové republiky z americké federální unie. Někteří přítomní nadšeně výskají, jiní si klepou na čelo.
Současně s tím Wardlow vyhlásí Spojeným státům válku, načež prý přetáhne nejblíže stojícího amerického mariňáka bagetou přes hlavu. Snad i kvůli obavě z vendety svalovce se samozvaný premiér Lasturové republiky do minuty oficiálně vzdá.
Ihned poté zažádá o zahraniční finanční pomoc ve výši jedné miliardy dolarů. Události z dubna 1982 jsou v Key West dodnes součástí místního folklóru.
*** Vydali pas teroristovi? ***
* Ačkoliv není Lasturová republika nikým oficiálně uznána jako svébytná země, místním úřadům to nebrání v tom, aby vydávaly vlastní cestovní pasy…Jejich cena se údajně pohybuje v rozmezí 100 až 1200 dolarů (podle statusu žadatele) a vlastně jde spíše o zábavný suvenýr.
* O to podivnější je zjištění Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), dle něhož na pas Lasturové republiky možná do USA přicestoval i Muhammad Atta (1968–2001), jeden z islámských atentátníků, kteří 11. září 2001 zaútočili s unesenými letadly na budovy Světového obchodního centra v New Yorku.