Udatný šlechtic vede své vojsko k vítězství nad krutými dobyvateli a jeho jméno se po zásluze zapíše do historie. Jenže je tento hrdina skutečný, nebo je jen výplodem fantazie kronikářů, kteří jeho smyšlený příběh začnou opisovat jeden od druhého?
Počátky starého českého a moravského šlechtického rodu Šternberků se historikům poněkud ztrácejí v mlhách. Sahají do 12. století, z něhož pocházejí první písemné zmínky o Šternbercích.
„Nejstarší nám z nich známý jest Diviš, znamenitý župan a věrný rádce knížat českých, jehož syn Zdeslav uvádí se r. 1167 též jako župan kouřímský,“ píše v roce 1877 buditel a novinář Jakub Malý (1811–1885) ve svém Vlastenském slovníku historickém.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.

Už dva roky po své smrti je prohlášen za svatého František z Assisi (1182–1226), zakladatel řádu františkánů a zřejmě první člověk, u něhož se objevila stigmata. Jeho učením je kromě víry především chudoba.

Mongolská invazní armáda, kterou vede Čingischánův vnuk Bátú, v roce 1223 dobývá Kyjevskou Rus a zahajuje tažení Evropou. Stahovat se začíná až roku 1242, když se dozví o smrti velkého chána Ögedeje.