Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět.
V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“.
Herečkou z nouze
Je jí sedm let, a už je polovičním sirotkem. Aby matka měla na obživu pro sebe a své tři děti, bere na byt nájemníky. Jeden z nich je divadelní manažer, který shání herce do dětských rolí.
Gladys Louise Smithová (1892–1979), rodačka z kanadského Toronta, se osvědčí. Brzy jí ale zdejší divadelní prostředí bude malé. Zatouží dobýt newyorskou Broadway. Právě tam se z ní stane Mary Pickfordová.
Prosadit se na prknech, která znamenají svět, ale není snadné. Chvíli dokonce uvažuje, že herectví pověsí hřebík.
Jeden film týdně
Naštěstí je tu film. Mary je velmi prozíravá, dokáže odhadnout potenciál, který skýtá filmové herectví. Všímá si jí režisér D. W. Griffith (1875–1948) a angažuje ji za mzdu 10 dolarů na den. V průběhu roku 1909 Mary pro něj natočí 51 němých filmů.
Bere kdejakou roli, důležité pro ni je, aby se dostala do povědomí diváků. To je v době, kdy ještě není zvykem jména herců uvádět v titulcích snímků, náročné.
Mary Pickfordová však publikum zaujme, její pseudonym se začíná objevovat na filmových poutačích a markýzách nad vstupem do biografů.
Lukrativní smlouva
10 000 dolarů týdně a právo rozhodovat o produkci snímků, v nichž hraje. V roce 1916 Mary uzavírá snovou smlouvu s Adolphem Zukorem (1873–1976), zakladatelem filmové společnosti Paramount Pictures. Už je z ní hvězda první velikosti.
Jediný, kdo ji na plátně jen nepatrně zastiňuje, je snad Charlie Chaplin (1889–1977).
Nezávislí umělci
Právě s Chaplinem a dalšími stojí v roce 1919 Mary u zrodu společnosti United Artists, filmového studia, které u autorů snímků upřednostňuje individualitu. Tehdy Hollywoodu vládne „velká pětka“ filmových studií, která zároveň vlastní i sítě biografů.
United Artists stojí mimo ni a na distribuci jejich snímků pracuje Mariina další společnost. Film Pollyana jí roku 1920 vydělá zhruba 1,1 milionu dolarů.
Bez soukromí
„Mary Pickfordová se dala ostříhat!“ hlásá titulek na přední stránce prestižního deníku The New York Times v roce 1928. Médiím neunikne nic z jejího soukromí. Třikrát se vdala.
Nejsledovanějším je přitom její sňatek číslo 2. Za muže má totiž další hollywoodskou hvězdu Douglase Fairbankse (1883–1939). Mediální tlak i pracovní vytížení partnerů však manželství odsoudí k zániku.
Hostí velikány
S érou zvukového filmu se nad hereckou kariérou Mary Pickfordové začíná smrákat. Definitivně ji pověsí na hřebík v roce 1933. Dále se ale věnuje produkování filmů. Působí jako aktivistka, její názory lidi stále zajímají.
O šest let dříve stála u založení Akademie filmového umění a věd, která rozhoduje o Oscarech. V jejím domě si podávají dveře takové významné osobnosti jako Albert Einstein (1879–1955), lord Mountbatten (1900–1979) nebo Amelia Earhartová (1897–1937).