18. 7. 1891: V Praze byl zahájen provoz první elektrické tramvaje na území Česka - tzv. Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.    
Domů     Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
18.7.2025
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky

Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy.

Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky. Jak toho dosáhl, historické prameny nezmiňují. Obecně platí, že životopis politika a vojevůdce Marca Furia Camilla (asi 446–365 př. n.

l.) je plný otazníků a s jeho jménem se pojí spousta legend. Stane se členem kolegia vojenských tribunů s konzulskou mocí, jež vládne republice, a opakovaně zastává funkci diktátora, dočasně zřizovanou při složitých politických nebo vojenských okolnostech.

Camillus se také zapojí do války s Etrusky, kteří brání Římanům v rozletu na Apeninském poloostrově. Lstí se mu podaří dobýt nejbohatší etruské sídlo a podlomí tak moc tohoto národa…

Nepříjemný soused

Etruskové roku 474 př. n. l. utrpěli drtivou porážku od Řeků v bitvě u Kýmy a přišli o svůj námořní vliv. Přestali se tlačit na jih Apeninského poloostrova. Svou expanzi místo toho zaměří na sever k Pádské nížině.

Řím si oddechne od nepříjemných nájezdů, ale jeho obyvatelé se pořád musejí mít na pozoru. Pouhých 20 kilometrů severně od jejich domovů totiž leží mocné etruské město Veje.

Tak těsné sousedství neprospívá ani jedné straně, obzvlášť když mezi sebou nemají moc dobré vztahy. Římany často sužuje hlad, a potřebují tedy novou půdu. Kvůli Etruskům se k ní ale nemohou natrvalo dostat.

Obě města se také přetahují o důležitý brod na řece Tibeře v městečku Fidenae (čtvrť na severu dnešního Říma), přes který vede solná stezka. Spravedlivá dohoda není možná, všechny pokusy o ni v průběhu let selhaly.

Římané se proto rozhodnou vyřešit nepříjemný problém silou. Koncem 5. století rozpoutají se svým sousedem další válku. Vejané požádají o pomoc další etruská města, jenže žádné jejich prosby nevyslyší. O svou existenci proto musejí bojovat sami.

Antičtí autoři některé Camillovy hrdinské skutky záměrně zveličili.
Antičtí autoři některé Camillovy hrdinské skutky záměrně zveličili.

Věštec promluvil

Nejprve se utkají v poli. Římané zvítězí a Etruskové ustoupí do svého města. Jeho dobytím je pověřen Marcus Camillus. Ví, že to nebude jednoduché. Veje vyrostly na rozsáhlé vyvýšenině v členitém terénu.

Mají kvalitní opevnění a obránci krátce před válkou přitesávali skály, aby byly ještě příkřejší a nepřítel si na nich vylámal zuby. Camillovy obavy se naplní. Uplyne přinejmenším pět let (některé prameny přehnaně uvádějí deset let), a město se pořád drží!

Římané jsou bezradní. Chybí jim kvalitní obléhací technika a všechny jejich pokusy o improvizaci selhaly. Až v roce 396 př. n. l. Camilla před ostudou zachrání údajný zrádce.

Římané zajmou etruského věštce (haruspika), jenž je nasměruje k severním hradbám města. „Právě tam se nacházel jeden ze zemědělských kanálů, který přiváděl vodu do polí, ale hlavně tekl tunelem i pod hradbami.

Tento tunel Římané vyčistili, vyslali jím do města malý oddíl a po okamžitém generálním útoku se obrana… zhroutila,“ přibližuje klíčový okamžik obléhání současný publicista Jiří Chlubný.

Pokazil si pověst

Veje padly! Římané město zničí, povraždí většinu jeho obyvatel a zaberou okolní zemědělskou půdu. Camillus se triumfálně vrací do Říma, všichni ho vítají. V roce 394 př. n. l.

se mu podaří dobýt další etruské město Falerie (dnešní Civita Castellana asi 60 kilometrů severně od Říma), jenže tentokrát už se takových ovací nedočká. Důvody nejsou jasné.

Podle některých antických autorů se mu Etruskové sami vzdali, takže jejich domovy nedovolil vyplenit a římské vojáky tím připravil o kořist. Jiné zdroje uvádějí, že Falerie drancování neuniklo, ovšem Camillus lup nespravedlivě rozdělil.

Vyloučit se nedá ani žárlivost na úspěšného vojevůdce, který ji svým arogantním chováním ještě přiživoval. A moc si prý nepomohl ani odporem k nápadu římských patricijů, že by se přestěhovali do opuštěných Vejí… Ať tak, či onak, Camillus není v Římě vítaný.

Smíří se s tím. Zaplatí tučnou pokutu za zpronevěru, k níž byl údajně odsouzen, a dobrovolně odchází do vyhnanství. Usazuje se ve městě Ardea jižně od Říma.

Potupil Galy?

Řím čelí novému nebezpečí. Ze severu na Apeninský poloostrov vtrhli Galové, vedení náčelníkem Brennem. Kolem roku 387 př. n. l. zvítězí v bitvě severně od Věčného města, které záhy bez boje obsazují.

Okupace Říma se jim ale po čase začne zajídat a s tučnou kořistí odtáhnou pryč. Antičtí autoři píšou, že se na odchodu srazili s Camillem, který se souhlasem senátu přispěchal městu na pomoc.

S Galy měl svést vítěznou bitvu a sebrat jim většinu uloupeného bohatství, což ale současní historikové zpochybňují. Každopádně v Římě už Camillus zůstane a ve funkci diktátora organizuje jeho obnovu. Lid svého dřívějšího hrdinu přivítá s rozpaky.

Patricijové mu pak zazlívají, že jim podruhé překazil záměr kolonizovat Veje, což se po řádění Galů jevilo jako vhodné řešení. Camillus tak „zanedlouho stál znovu před soudem, obviněn ze zneužívání diktátorských pravomocí.

Při procesu ho zachránili senátoři, kteří se za něj do posledního postavili“, píše Chlubný. Kontroverzní politik se udrží u moci ještě mnoho let. Absolvuje další válečná tažení, během nichž získává pro římskou republiku nová území na Apeninském poloostrově.

V roce 366 př. n. l. na své funkce rezignuje a napřesrok umírá. Údajně podlehne moru…

Zaostřeno na osobnosti
Stavěl silnici
Stavěl silnici Do úřadů konzula a později také cenzora (měl na starosti i majetkové otázky) ho vynesla přízeň chudých Římanů. Appius Claudius Caecus (asi 340–273 př. n. l.), který v závěru života oslepl, inicioval výstavbu důležité Appiovy cesty z Říma do Capuy.
Utkal se s Pyrrhem
Proslul jako neúplatný politik a vojevůdce. Manius Curius Dentatus (†270 př. n. l.) v roce 275 př. n. l. svedl u Beneventa nerozhodnou bitvu s králem Pyrrhem z Épeiru, po níž se obávaný rival Římanů definitivně stáhl z Apeninského poloostrova.
Do bitev se nehrne
Ve druhé punské válce se vyhýbal střetu s Hannibalem, za což si vysloužil přízvisko „váhavec“. Quintus Fabius Maximus (asi 280–203 př. n. l.) se raději snažil silnější kartaginskou armádu postupně vyčerpat a částečně byl úspěšný.
Porazil Hannibala
Druhá punská válka vrcholí. V říjnu 202 př. n. l. Publius Cornelius Scipio Africanus (asi 236–asi 183 př. n. l.) poráží v rozhodující bitvě u Zamy Hannibala a pro Řím uhájí dominanci ve Středomoří. Právem se zařadí mezi největší vojevůdce starověku.
Založil město
Jako konzul pro rok 187 př. n. l. výrazně zkvalitnil silniční síť v římské republice. Později Marcus Aemilius Lepidus (asi 230–152 př. n. l.) bude dobývat nová území na severu Apeninského poloostrova a kousek od Parmy zakládá dnešní město Reggio Emilia.
Kritizoval utrácení
Vyznamenal se ve druhé punské válce a v úřadu konzula potlačil odboj v Hispánii. Marcus Porcius Cato (234–149 př. n. l.) zastával konzervativní názory. Brojil proti rozmařilosti patricijů a na politickém kolbišti patřil k hlavním rivalům Scipia Africana.
Vypálil město
Velí římským silám, které v roce 146 př. n. l. přispěchaly do Řecka válčit s achajským spolkem. Lucius Mummius (193–140 př. n. l.) rebelii potlačí a do základů nechává vypálit město Korint. 200 000 jeho obyvatel je pobito nebo skončí v otroctví.
Každého přesvědčil
Politik Gaius Popilius Laenas (2. stol. př. n. l.) je skvělý vyjednavač. V roce 168 př. n. l. donutil syrského krále Antiocha IV. uzavřít mír s Egyptem. Je tak přesvědčivý, že ho přiměje vyklidit i Kypr, který syrská armáda na Egypťanech nedávno dobyla.
Foto: Wikipedia commons/ Public domain
Zdroje informací: roman-empire.net, antickysvet.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky. […]
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz