Žádné posily mu na rozdíl od nepřítele v brzké době na pomoc nepřijdou. Císařští vojáci navíc hladovějí, a tak Buquoy změní své plány. Na Prahu, jak si přáli ve Vídni, prozatím nepotáhne. Ustoupí zpátky k Pelhřimovu. Thurn, který mu u Čáslavi zastoupil cestu, ho tam ale bude pronásledovat…
Pohár trpělivosti přetekl! Už bylo dost politického i náboženského útlaku! 23. května 1618 nekatoličtí čeští stavové vtrhnou na Pražský hrad a vyhodí z okna královské místodržící.
Nazítří rebelové jmenují v Čechách prozatímní 30člennou vládu (direktorium) a 25. května zveřejní takzvanou Apologii, ve které se snaží svůj čin zdůvodnit. Alibisticky se zmiňují o „loajální rebelii“.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.
Řadu let by oblíbencem Alžběty I., třebaže občas jednal proti její vůli. Zkraje roku 1601 to ale Robert Devereux (*1565) se svou drzostí přežene. Po neúspěšné vzpouře proti anglické královně je odsouzen za velezradu a popraven.
Erupci peruánské sopky Huaynaputina v únoru 1600 pocítí o rok později i státy na opačné straně zeměkoule. Například Švédsko potrápí rekordní záplavy a v Rusku vinou bídné úrody vypuká hladomor, který si během dvou let vyžádá statisíce obětí.