22. 11. 1963: V texaském Dallasu byl zavražděn americký prezident John Fitzgerald Kennedy.    
Domů     Byl příbuzný Přemyslovců zákeřně otráven?
Byl příbuzný Přemyslovců zákeřně otráven?
Přemysl Otakar II.

Už nechce déle čekat na posily a neohroženě vyráží vstříc nepříteli. V památné bitvě u Lehnice kníže Jindřich II. Pobožný, vládce velké části Polska, najde smrt. Divocí Mongolové jsou nad jeho síly. Mezi zmasakrovanými rytíři později bude obtížné jeho tělo vůbec identifikovat.

Po zesnulém knížeti Jindřichovi II. Pobožném (1196/1207–1241) zbude deset dětí a truchlící vdova Anna Lehnická (1201/1204–1265), které v žilách koluje přemyslovská krev.

Je totiž dcerou českého krále Přemysla Otakara I. (1155/1167–1230) a jeho druhé ženy Konstancie Uherské (1180–1240) a sestrou v Čechách tehdy vládnoucího Václava I. (1205–1253).

Právě na jeho pomoc Jindřich II. Pobožný nakonec u slezské Lehnice nečekal a zaplatil za to životem. Jeho dědic Boleslav II. (1220/1225–1278) je v té chvíli již nejspíš plnoletý, ale přesto Anna po určitý čas pravděpodobně vykonává funkci regentky. Nebude to však dlouho trvat a syn se chopí moci po otci.

Rozdělení mezi bratry

Rozsáhlá území, která dříve patřila Jindřichovi II., ale udržet nedokáže. Postupně přichází o Krakovsko i Velkopolsko. A o slovo se začínají hlásit jeho další bratři. Ve Slezsku mezi nimi vypukají drobné války, protože Boleslav II. se rozhodně dělit nechce.

Navíc je impulzivní a nevypočitatelný. Do sporů často zasahuje přemyslovský dvůr, ostatně vždyť jde o příbuzné… Až v roce 1248 slezští sourozenci ale dosáhnou nějaké dohody.

Boleslav II. bude nadále vládnout Lehnici a Hlohovsku, přičemž bude mít po svém boku bratra Konráda (†1273/1274), jenž byl předurčen pro církevní dráhu. Vratislav a okolí připadnou Jindřichovi III. (1227/1230–1266).

Také on bude mít za zády sourozence – úplně nejmladšího z bratrů, Vladislava (asi 1237–1270). I jemu rodiče naplánovali kariéru v církvi…

Vladislav Slezský sbíral církevní i světské tituly jako houby po dešti.
Vladislav Slezský sbíral církevní i světské tituly jako houby po dešti.

Vznešený písař

Vladislav se na svou roli duchovního připravoval nejprve v Praze a pak svědomitě na italských univerzitách. Rozhled mu tedy nechybí a významné posty na sebe nenechají dlouho čekat.

Vládcem ve Vratislavi je vskutku jen formálním, o vše se stará Jindřich III. Vladislav svou profesní dráhu zatím odstartuje v roce 1256 prestižním postem vyšehradského probošta, s nímž se pojí i titul kancléře českého krále.

Tím je v té době již jeho bratranec Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278), s nímž Vladislav nachází společnou řeč. Nejednou mu bude stát nablízku a figurovat na důležitých listinách, které panovník vydává.

Sám je na své nejstarší pečeti zpodobněn jako písař, kterému král sedící na trůnu cosi diktuje…

Hvězdná kariéra

Vladislav, pro nějž se vžije přídomek Slezský, bezpochyby těží z Přemyslovy expanze jižním směrem, do Rakous. Když se v roce 1265 uvolní místo pasovského biskupa, je to právě on, kdo je jím zvolen.

Na novém místě se ovšem nestihne ani rozkoukat, a už míří ještě výš. V témže roce je totiž vybrán i za salcburského arcibiskupa! „Nejjasnější pane, váš bratr zemřel!“ zastihne už v následujícím roce Vladislava bolestná zpráva.

Jindřich III. je po smrti a jeho ustanovil za správce Vratislavska a poručníka svého malého syna Jindřicha IV. (1257/1258–1290). Vladislavovi nezbývá, než se sbalit a vydat se domů.

Jindřich III. za garanta své závěti určil Přemysla Otakara II., který se ujme své role tak, že malého chlapce a dědice Vratislavska odveze do Prahy a prozatím jej svěří do péče své ženy Kunhuty Uherské (1245–1285). Vladislav aspoň bude mít o jednu starost méně…

U papeže narazí

Ve Vratislavi rychle zapomíná na svou duchovní dráhu, z církevního hodnostáře se rázem stává schopný politik, který energicky řeší správu svěřeného území.

Když se uvolní místo vratislavského biskupa a dostane nabídku vykonávat tuto funkci, rozhodně se však nebrání. Je přesvědčený, že zvládne všechno. „Tak to už je na jednoho člověka snad příliš!“ rozčiluje se zatím v Římě papež. Je proti kumulování funkcí.

Vždyť Vladislavovi již patří salcburské knížecí arcibiskupství, de facto svébytný církevní státní útvar.

Svatý otec odmítne ambiciózního Piastovce do funkce vratislavského biskupa jmenovat, a tak Vladislav napříště pro místní diecézi funguje jen jako její administrátor, správce.

Nečekaná smrt

Takovou slávu Slezsko už dlouho nezažilo. Roku 1267 jím projíždí Přemysl Otakar II., jehož na cestě doprovází arcibiskup a kníže v jedné osobě – Vladislav. Společně oba vznešení muži míří do kláštera cisterciaček v Třebnici, kam jsou přeneseny ostatky sv.

Hedviky (1174–1243), zakladatelky mnoha slezských nemocnic a klášterů.

Papež Klement IV. (1195–1268) kanonizoval Vladislavovu babičku prostřednictvím buly z 26. března 1267. Velkou zásluhu má na významném aktu nejen Vladislav, ale právě i Přemysl Otakar II. Vztahy mezi Českým královstvím a Vratislavským knížectvím nikdy nebyly na tak vřelé úrovni.

Vše ale brzy skončí. Vladislav Slezský v dubnu 1270 náhle umírá. Jeho skon je pro všechny tak nečekaný, že se záhy vyrojí spekulace, že ho mohl kdosi otrávit. Kdo měl však zájem na jeho smrti? Přemysl Otakar II. je rozhodně tím, kdo jeho skonem prodělává.

Na post salcburského biskupa, který je důležitý pro jeho panování v Rakousích, se mu nepodaří prosadit spřízněného kandidáta. Jako by to byla předzvěst nadcházejících katastrof…

Zaostřeno na osobnosti
Doctor universalis
Albert Veliký (1193/1207–1280), pocházející ze Švábska, nebyl jen geniálním filozofem a teologem. Zabýval se rovněž přírodními vědami, za což si vysloužil označení „doctor universalis“. Kolem roku 1250 poprvé izoloval arzen.
Nepřítel Židů
Anglický král Jindřich III. (1207–1272) je komplikovanou osobností. Snaží se vládnout pevnou rukou, ale naráží u baronů. Poddaní si zase o něm šeptají, že je lakomý. Je zbožný, ale nemá rád Židy, dokonce je donutí nosit odznak hanby.
Smrt krále
„Jeruzalém, Jeruzalém!“ sténá údajně z posledních sil na smrtelné posteli francouzský král Ludvík IX. (1214–1270). Umírá během křížové výpravy na území dnešního Tuniska poté, co se v jeho táboře rozšířila epidemie úplavice nebo tyfu.
Zakladatel říše
Nástup Kublaje (1215–1294) na post Velkého chána Mongolů se neobejde bez potíží. O moc musí bojovat s vlastním bratrem, postupně se však prosazuje, dobývá Čínu a zakládá na jejím území říši Jüan i novou vládnoucí dynastii.
Zaostřeno na dobu
Chomutov poprvé
Z roku 1252 pochází první písemná zmínka o Chomutově. Tehdy Bedřich Načeradec z Chomutova daroval městečko řádu německých rytířů, kteří si zde o dva roky později zřídili komendu a Chomutov drželi až do počátku 15. století.
Pád z výšin
Bagdád si po mnohá desetiletí udržoval výsadní postavení centra arabského světa. Byly doby, kdy v něm ve středověku žil až milion obyvatel. 10. února 1258 je však rázem všemu konec, když město dobývají a vyplení Mongolové.
Klášter pro pohřby
Rožmberkové, konkrétně Vok I., zakládají roku 1259 po dřívějším jednání s cisterciáckou generální kapitulou ve francouzském Citeaux klášter ve Vyšším Brodě. Zdejší mnichy obdaří příjmy z okolních vsí a počítá se tu se zřízením rodové nekropole.
Bitva z pekla
4. září 1260 se v bitvě u toskánského Montaperti střetávají sienští ghibellini s florentskými guelfy. Střet se dostane i na stránky Dantovy Božské komedie. Básník totiž do devátého kruhu pekla umístí svého příbuzného, který zradou přispěl k porážce Florentských.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, digitalniknihovna.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Židé v Seredi dřeli pro Slovenský stát
Desetiletý Pavel po zatčení gardisty přijíždí vlakem do Seredi, kde se jeho rodina setkává s řadou známých. Všímá si sice zachmuřených tváří, nicméně neshledává na situaci nic tak hrozného. Jeho dětská mysl se přizpůsobuje okolnostem. Navíc tak úplně netuší, co dospělé tolik trápí. „Pojede další transport,“ proslýchá se zatím mezi nimi.  Pobíhá s ostatními dětmi, […]
premium
Výprava Theodora Roosevelta: Exprezident v Amazonii o vlásek unikl smrti
Po celodenní plavbě rozbili na břehu Řeky pochybností tábor. Rondon vyrazí na průzkum okolního pralesa. Asi po kilometru zaslechne lidské hlasy, jimž nerozumí. Plukovníka to zneklidní, neví, co může od neznámých domorodců čekat. Zaběhnutý pes, který se k němu dobelhal z posledních sil, ho však rozhodně neuklidní. Umírajícímu zvířeti trčí z boku dva šípy. Od […]
premium
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků. Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, že už nemusejí […]
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz