7. 4. 451: Attila, nejmocnější náčelník hunské říše přezdívaný Bič boží, vyplenil francouzské Mety.    
Domů     Byl příbuzný Přemyslovců zákeřně otráven?
Byl příbuzný Přemyslovců zákeřně otráven?
Přemysl Otakar II.

Už nechce déle čekat na posily a neohroženě vyráží vstříc nepříteli. V památné bitvě u Lehnice kníže Jindřich II. Pobožný, vládce velké části Polska, najde smrt. Divocí Mongolové jsou nad jeho síly. Mezi zmasakrovanými rytíři později bude obtížné jeho tělo vůbec identifikovat.

Po zesnulém knížeti Jindřichovi II. Pobožném (1196/1207–1241) zbude deset dětí a truchlící vdova Anna Lehnická (1201/1204–1265), které v žilách koluje přemyslovská krev.

Je totiž dcerou českého krále Přemysla Otakara I. (1155/1167–1230) a jeho druhé ženy Konstancie Uherské (1180–1240) a sestrou v Čechách tehdy vládnoucího Václava I. (1205–1253).

Právě na jeho pomoc Jindřich II. Pobožný nakonec u slezské Lehnice nečekal a zaplatil za to životem. Jeho dědic Boleslav II. (1220/1225–1278) je v té chvíli již nejspíš plnoletý, ale přesto Anna po určitý čas pravděpodobně vykonává funkci regentky. Nebude to však dlouho trvat a syn se chopí moci po otci.

Rozdělení mezi bratry

Rozsáhlá území, která dříve patřila Jindřichovi II., ale udržet nedokáže. Postupně přichází o Krakovsko i Velkopolsko. A o slovo se začínají hlásit jeho další bratři. Ve Slezsku mezi nimi vypukají drobné války, protože Boleslav II. se rozhodně dělit nechce.

Navíc je impulzivní a nevypočitatelný. Do sporů často zasahuje přemyslovský dvůr, ostatně vždyť jde o příbuzné… Až v roce 1248 slezští sourozenci ale dosáhnou nějaké dohody.

Boleslav II. bude nadále vládnout Lehnici a Hlohovsku, přičemž bude mít po svém boku bratra Konráda (†1273/1274), jenž byl předurčen pro církevní dráhu. Vratislav a okolí připadnou Jindřichovi III. (1227/1230–1266).

Také on bude mít za zády sourozence – úplně nejmladšího z bratrů, Vladislava (asi 1237–1270). I jemu rodiče naplánovali kariéru v církvi…

Vladislav Slezský sbíral církevní i světské tituly jako houby po dešti.
Vladislav Slezský sbíral církevní i světské tituly jako houby po dešti.

Vznešený písař

Vladislav se na svou roli duchovního připravoval nejprve v Praze a pak svědomitě na italských univerzitách. Rozhled mu tedy nechybí a významné posty na sebe nenechají dlouho čekat.

Vládcem ve Vratislavi je vskutku jen formálním, o vše se stará Jindřich III. Vladislav svou profesní dráhu zatím odstartuje v roce 1256 prestižním postem vyšehradského probošta, s nímž se pojí i titul kancléře českého krále.

Tím je v té době již jeho bratranec Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278), s nímž Vladislav nachází společnou řeč. Nejednou mu bude stát nablízku a figurovat na důležitých listinách, které panovník vydává.

Sám je na své nejstarší pečeti zpodobněn jako písař, kterému král sedící na trůnu cosi diktuje…

Hvězdná kariéra

Vladislav, pro nějž se vžije přídomek Slezský, bezpochyby těží z Přemyslovy expanze jižním směrem, do Rakous. Když se v roce 1265 uvolní místo pasovského biskupa, je to právě on, kdo je jím zvolen.

Na novém místě se ovšem nestihne ani rozkoukat, a už míří ještě výš. V témže roce je totiž vybrán i za salcburského arcibiskupa! „Nejjasnější pane, váš bratr zemřel!“ zastihne už v následujícím roce Vladislava bolestná zpráva.

Jindřich III. je po smrti a jeho ustanovil za správce Vratislavska a poručníka svého malého syna Jindřicha IV. (1257/1258–1290). Vladislavovi nezbývá, než se sbalit a vydat se domů.

Jindřich III. za garanta své závěti určil Přemysla Otakara II., který se ujme své role tak, že malého chlapce a dědice Vratislavska odveze do Prahy a prozatím jej svěří do péče své ženy Kunhuty Uherské (1245–1285). Vladislav aspoň bude mít o jednu starost méně…

U papeže narazí

Ve Vratislavi rychle zapomíná na svou duchovní dráhu, z církevního hodnostáře se rázem stává schopný politik, který energicky řeší správu svěřeného území.

Když se uvolní místo vratislavského biskupa a dostane nabídku vykonávat tuto funkci, rozhodně se však nebrání. Je přesvědčený, že zvládne všechno. „Tak to už je na jednoho člověka snad příliš!“ rozčiluje se zatím v Římě papež. Je proti kumulování funkcí.

Vždyť Vladislavovi již patří salcburské knížecí arcibiskupství, de facto svébytný církevní státní útvar.

Svatý otec odmítne ambiciózního Piastovce do funkce vratislavského biskupa jmenovat, a tak Vladislav napříště pro místní diecézi funguje jen jako její administrátor, správce.

Nečekaná smrt

Takovou slávu Slezsko už dlouho nezažilo. Roku 1267 jím projíždí Přemysl Otakar II., jehož na cestě doprovází arcibiskup a kníže v jedné osobě – Vladislav. Společně oba vznešení muži míří do kláštera cisterciaček v Třebnici, kam jsou přeneseny ostatky sv.

Hedviky (1174–1243), zakladatelky mnoha slezských nemocnic a klášterů.

Papež Klement IV. (1195–1268) kanonizoval Vladislavovu babičku prostřednictvím buly z 26. března 1267. Velkou zásluhu má na významném aktu nejen Vladislav, ale právě i Přemysl Otakar II. Vztahy mezi Českým královstvím a Vratislavským knížectvím nikdy nebyly na tak vřelé úrovni.

Vše ale brzy skončí. Vladislav Slezský v dubnu 1270 náhle umírá. Jeho skon je pro všechny tak nečekaný, že se záhy vyrojí spekulace, že ho mohl kdosi otrávit. Kdo měl však zájem na jeho smrti? Přemysl Otakar II. je rozhodně tím, kdo jeho skonem prodělává.

Na post salcburského biskupa, který je důležitý pro jeho panování v Rakousích, se mu nepodaří prosadit spřízněného kandidáta. Jako by to byla předzvěst nadcházejících katastrof…

Zaostřeno na osobnosti
Doctor universalis
Albert Veliký (1193/1207–1280), pocházející ze Švábska, nebyl jen geniálním filozofem a teologem. Zabýval se rovněž přírodními vědami, za což si vysloužil označení „doctor universalis“. Kolem roku 1250 poprvé izoloval arzen.
Nepřítel Židů
Anglický král Jindřich III. (1207–1272) je komplikovanou osobností. Snaží se vládnout pevnou rukou, ale naráží u baronů. Poddaní si zase o něm šeptají, že je lakomý. Je zbožný, ale nemá rád Židy, dokonce je donutí nosit odznak hanby.
Smrt krále
„Jeruzalém, Jeruzalém!“ sténá údajně z posledních sil na smrtelné posteli francouzský král Ludvík IX. (1214–1270). Umírá během křížové výpravy na území dnešního Tuniska poté, co se v jeho táboře rozšířila epidemie úplavice nebo tyfu.
Zakladatel říše
Nástup Kublaje (1215–1294) na post Velkého chána Mongolů se neobejde bez potíží. O moc musí bojovat s vlastním bratrem, postupně se však prosazuje, dobývá Čínu a zakládá na jejím území říši Jüan i novou vládnoucí dynastii.
Zaostřeno na dobu
Chomutov poprvé
Z roku 1252 pochází první písemná zmínka o Chomutově. Tehdy Bedřich Načeradec z Chomutova daroval městečko řádu německých rytířů, kteří si zde o dva roky později zřídili komendu a Chomutov drželi až do počátku 15. století.
Pád z výšin
Bagdád si po mnohá desetiletí udržoval výsadní postavení centra arabského světa. Byly doby, kdy v něm ve středověku žil až milion obyvatel. 10. února 1258 je však rázem všemu konec, když město dobývají a vyplení Mongolové.
Klášter pro pohřby
Rožmberkové, konkrétně Vok I., zakládají roku 1259 po dřívějším jednání s cisterciáckou generální kapitulou ve francouzském Citeaux klášter ve Vyšším Brodě. Zdejší mnichy obdaří příjmy z okolních vsí a počítá se tu se zřízením rodové nekropole.
Bitva z pekla
4. září 1260 se v bitvě u toskánského Montaperti střetávají sienští ghibellini s florentskými guelfy. Střet se dostane i na stránky Dantovy Božské komedie. Básník totiž do devátého kruhu pekla umístí svého příbuzného, který zradou přispěl k porážce Florentských.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, digitalniknihovna.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho […]
premium
Začínal Velorex jako Ryba?
Hadraplán, montgomerák, netopýr či prchající stan. Tak se přezdívalo slavnému Velorexu. Dostat ho do výroby znamenalo obejít předpisy. Autor projektu se ale závratného úspěchu své tříkolky nedožil. Malá obec Parník u České Třebové není krátce před druhou světovou válkou ničím významná. Její obyvatelé to ještě nevědí, ale žije tu mladík, který ji jednou proslaví. Prozatím […]
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece […]
4 spory profesora Masaryka: Nebál se katolíků, ministra ani nenávisti davů
Zuřivý dav v pražské Thunovské ulici houstne. „Ty židovský zaprodanče!“ skandují rozvášnění studenti pod okny svého profesora. Ale diskutovat s ním se nikomu z nich nechce. Do zvolení Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) prezidentem svobodného Československa to bude trvat ještě mnoho let, ale mladý politik a profesor už se veřejně angažuje v mnoha významných kauzách. Některé z nich mu dokonce přinesou […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Hrušínský už nezvládá práci ani rybaření!
nasehvezdy.cz
Hrušínský už nezvládá práci ani rybaření!
Nepříliš hezké týdny prožívá herec ze seriálu Ulice Rudolf Hrušínský mladší (78). Pozlobilo ho zdraví a ve svém věku už dospěl k rozhodnutí, že zanechá své největší vášně. Tou je rybaření – takzva
Hornopolické zázraky: Lákají věřící i po letech!
enigmaplus.cz
Hornopolické zázraky: Lákají věřící i po letech!
Obec Horní Police nedaleko České Lípy patří k místům, která proslula zázraky. K tamnímu kostelu se vážou dokonce desítky případů zázračného uzdravení připisovaných Panně Marii. Vítejte na místě, kde m
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
epochaplus.cz
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Jak vyzrát na smrt? Australský vědec hledá cesty k uchování mozku pro jeho budoucí probuzení
21stoleti.cz
Jak vyzrát na smrt? Australský vědec hledá cesty k uchování mozku pro jeho budoucí probuzení
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané ome
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
panidomu.cz
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může
10 rituálů jarní magie
nejsemsama.cz
10 rituálů jarní magie
Jaro je období, kdy příroda začíná znovu ožívat. Je to ideální chvíle na magické rituály, které pomohou naplnit váš život novou energií, posílit záměry a přivítat změny. Využijte mocnou sílu přírody! Jarní období je časem obnovy, růstu a probouzení. Vyzkoušejte magické jarní rituály. 1. Očištění a nové začátky Tento rituál vám pomůže očistit sebe i svůj životní prostor a připravit se
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Poprvé v životě jsme se na sebe usmály
skutecnepribehy.cz
Poprvé v životě jsme se na sebe usmály
Měla jsem těžký život, ale se ctí jsem to vydržela. Tchyně se ke mně chovala všelijak, manžel pil. Ovšem syn se naštěstí vydařil. Soužití s tchyní nebylo nic, na co bych ráda vzpomínala. Nějakou dobu jsme v jejím malém rodinném domku s manželem i bydleli. Nedalo se to vydržet. Byla to absolutní velitelka. Jakmile jste řekli, udělali nebo si,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz