2. 5. 1729: V polském Štětíně přišla na svět budoucí ruská carevna Kateřina Veliká, vůbec nejdéle vládnoucí panovnice této země.    
Domů     Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?
Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?
Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?

Chlubí se šíleně drahým oblečením, na večírcích uráží významné osobnosti, a přesto se stává miláčkem Londýna. Bohatý muž, který změní pánský šatník, ale skončí v chudobě a zapomnění.

Mezi Anglií a Francií existuje odnepaměti rivalita, na konci 18. století ale především metropole Londýn a Paříž nacházejí přece jen něco společného.

Objevuje se v nich totiž nový druh mužů, důsledně dbajících na fyzický vzhled, vytříbený jazyk a dokonalé oblékání. Ujímá se pro ně označení „dandy“ a mohlo by se zdát, že budou jen vysmívaným výstřelkem a námětem společenských klepů.

Jeden z nich ale navždy ovlivní pánskou módu nejen ve své zemi, ale na celém světě.

Student parádník

Tajemník britského předsedy vlády William Brummell (1740–1795) má v červnu 1778 důvod k radosti. Jeho žena Marie přivádí na svět syna, a to rovnou v sídle premiéra v londýnské ulici Downing Street.

Chlapec dostává jméno George Bryan Brummell (†1840) a předpokládá se, že jednou naváže na rodinnou tradici mužů významně ovlivňujících politiku.

Však také William vychovává svého potomka jako dokonalého gentlemana, což zahrnuje i studium na drahé prestižní škole Eton College. K povinné bílé kravatě školní uniformy si mladík rychle přidává zlatou sponu.

Když potom nastupuje na Oxfordskou univerzitu, i tam na sebe přitahuje pozornost jako nejlépe oblékaný student.

Okázalé strojení zabralo Brummellovi i několik hodin denně.
Okázalé strojení zabralo Brummellovi i několik hodin denně.

Kabát na odpis

Mladíkovi je právě 16 let, když mění směr své kariéry. Rukuje k jezdeckému pluku královských husarů a snadno zapadne mezi elegantní důstojníky z nejvyšších šlechtických rodin. Rychle to dotáhne na poručíka.

O rok později mu zemře otec a zanechá mu pohádkové dědictví ve výši 30 000 liber. To je okamžik, kdy George už téměř zcela rezignuje na vojenskou kariéru a soustřeďuje se takřka výhradně na společenský život.

„Má dokonalý vkus a neodolatelně drzé vtipy,“ šíří se o něm zvěsti a on je velice rád přiživuje. Na jednom z večírků se mu jeho známý lord Bedford chlubí novým kabátem a všichni napjatě čekají na verdikt uznávaného módního arbitra.

George zkušeně obejde přítele, promne mezi prsty látku a posměšně odfrkne: „Bedforde, tomu říkáš kabát?“

Strach z nudy

George stoupá po společenském žebříčku. Pomáhá mu k tomu zejména přátelství s Jiřím, princem z Walesu (1762–1830), budoucím britským panovníkem. Spojuje je láska k extravagantnosti v oblékání i v životním stylu. „Byl to první gentleman Anglie.

Dělal si, co se mu zlíbilo, nemusel ani na vojenské přehlídky,“ vzpomíná princ později na svého přítele. Brummell během tří let bez vlastního přičinění povyšuje na kapitána, což vede k závisti služebně starších důstojníků. Přesto v roce 1797 armádu opouští.

Důvodem je převelení jeho pluku z Londýna do Manchesteru. „To nudné město má špatnou pověst a trpí nedostatkem kultury a zdvořilosti,“ prohlásí George.

Levné oblékání?

Když mladíkovi nyní ubyly vojenské povinnosti, může věnovat londýnskému společenskému životu veškerý čas. Pozvolna se stává obdivovanou módní ikonou. Celý Londýn začíná kopírovat jeho styl, založený na nenápadných, ale dokonalých oblecích šitých na míru.

Brummell pohrdá zdobností mužských oděvů, vyřazuje ze svého šatníku tradiční punčochy a nahrazuje je dlouhými kalhotami. K nim přidává tmavý kabátec, sněhobílou košili a komplikovaně vázanou kravatu, která se stane jeho poznávacím znamením.

Často se ho lidé ptají, kolik ho jeho oblečení stojí. „Není to tak drahé, oblek se dá pořídit i za 800 liber,“ přesvědčuje je. Průměrná roční mzda londýnského řemeslníka tehdy ovšem činí 52 liber.

„A boty se nejvíce lesknou, když je čistíte šampaňským,“ doporučuje. Pro styl, jehož je George mistrem, se ujímá slovo dandysmus. „Správného dandyho těší vzbuzovat úžas, šokovat okázalým oděvem a doplňky.

Musí žít a spát před zrcadlem,“ charakterizuje dandyho francouzský básník Charles Baudelaire (1821–1867). Londýn kopíruje Brummellův styl, a to včetně každodenního holení, koupání a čištění zubů.

Ani ve stáří zkušený dandy svůj vzhled nezanedbával.
Ani ve stáří zkušený dandy svůj vzhled nezanedbával.

Turistická atrakce

Počet dandyů v Londýně se zvyšuje, ale tomu nejproslulejšímu postupně odzvonilo.

Jeho životní styl je příliš drahý, k tomu se přidává nově objevená vášeň pro hazardní hry a také stoupající drzost, s níž si proti sobě nakonec poštve i svého nejmocnějšího příznivce.

Když ho na maškarním plese v červenci 1813 princ z Walesu nepozdraví, osloví Brummell princova společníka: „Kdopak je tvůj tlustý přítel?“ Ještě tři roky od té chvíle se George v londýnské společnosti objevuje, ale začínají ho pronásledovat dluhy.

Když v roce 1816 bere nohy na ramena a prchá do Francie, věřitelé po něm chtějí už 600 000 liber. I na evropské pevnině mu ale rychle docházejí peníze a nakonec ho v roce 1835 francouzské vězení pro dlužníky nemine.

Jen finanční pomoc některých anglických přátel ho zachrání od nejhoršího. Stárnoucí a nemocný muž je ale stále centrem pozornosti.

Když večeří ve svém oblíbeném hotelu Angleterre v normandském Caen, najde se řada turistů, kteří prosí personál, aby se mohli posadit co nejblíže k jeho stolu. Málokdo si povšimne, že oděv vyhlášeného dandyho už není zdaleka tak honosný.

A ještě méně lidí potom zaznamená, když 61letý George Brummell, bez peněz a s rozvíjející se demencí v důsledku syfilidy, v roce 1840 v ústavu Le Bon Sauveur v Caen tiše odchází z tohoto světa.

Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: wikipedia.org, digitens.org, geni.com, vltava.rozhlas.cz, triola.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?
Chlubí se šíleně drahým oblečením, na večírcích uráží významné osobnosti, a přesto se stává miláčkem Londýna. Bohatý muž, který změní pánský šatník, ale skončí v chudobě a zapomnění. Mezi Anglií a Francií existuje odnepaměti rivalita, na konci 18. století ale především metropole Londýn a Paříž nacházejí přece jen něco společného. Objevuje se v nich totiž nový druh […]
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně […]
premium
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
Uprostřed temné noci a za průtrže mračen obyvatelé obléhaného města neúnavně prokopávají hráz přeplněného rybníka. Voda zanedlouho vyplaví tábor mongolských dobyvatelů, na vítěze v něm ale čeká hrůzné překvapení. Invazní armáda se na počátku 13. století hrne do srdce Evropy. V roce 1241 se mongolská vojska valí na Moravu jak ze severu z Polska, tak od jihu z Uher. […]
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
Anglické Timesy mají sólokapra. Místo obvyklých inzerátů je plní v roce 1830 šťavnaté detaily o milostném románku. Jeho aktéři patří k nejvyšší společnosti – vdaná anglická lady a vídeňský diplomat s českými kořeny. Nestačilo jim jen chodit spolu do divadla… Diplomatickou obratností se blížil svému vzoru, kancléři Klemensi Metternichovi (1773–1859). Stejně jako on se mohl Felix Schwarzenberg […]
premium
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Život s otcem Zelenkovou poznamenal
nasehvezdy.cz
Život s otcem Zelenkovou poznamenal
Jitka Zelenková (74) nemá na muže štěstí a už dlouho je sama. Prý za to mohou její zážitky z dětství. Jako malá holka dlouho vyrůstala u babičky s dědou, protože na ni rodiče neměli čas. Jenže pak
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
epochalnisvet.cz
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy,
Město, nebo předměstí: Co je lepší pro duševní zdraví?
epochaplus.cz
Město, nebo předměstí: Co je lepší pro duševní zdraví?
Ven z měst! Za levnějšími pozemky a klidem přírody, do vlastních domků… V tomto duchu se nese trend bydlení v posledních desetiletích. Ale tento styl života nemusí být nutně ideální pro psychickou pohodu ani pro životní prostředí. V čem je háček a proč může být někdy lepší bydlet ve městě? Lidé v městském prostředí podle
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
panidomu.cz
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
Užijte si s maminkou tento jedinečný den, kdy jí můžete ukázat, že je to nejdůležitější žena ve vašem životě. Darujte jí odšťavňovač Hurom, jehož dokonalé funkce uspokojí i ty nejnáročnější. Tento průkopník pomalého odšťavňování promění každodenní rutinu v neopakovatelný zážitek plný chuti a vitality. Maminka je jediná bytost, která nás miluje po celý život naprosto bez výhrad.
Co se skrývá za temnou energií místa, kde se údajně scházely keltské druidky?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za temnou energií místa, kde se údajně scházely keltské druidky?
Tajemné jevy Malého Blaníku: Působí tu síly nahánějící strach? Je to místo opředené mnoha legendami. Legendami o zakopaném pokladu, přízračných vojácích, hejkalovi bludném kořenu či tajemných světlech
Ocitla jsem se v bezvýchodné situaci
nejsemsama.cz
Ocitla jsem se v bezvýchodné situaci
Také zásadová a přísná profesorka se může dostat do neřešitelné citové pasti. Bylo mi tenkrát čtyřicet dva let. Učila jsem poměrně exaktní předměty: matematiku a chemii. Také v soukromí jsem byla spíše rozumově zaměřená a nejen studenti mě považovali za odměřenou až přísnou. Jenže i takové ženy se mohou zaplést se svými city. Nevěděla jsem,
Cvičení může zmírnit vedlejší účinky léčby rakoviny
21stoleti.cz
Cvičení může zmírnit vedlejší účinky léčby rakoviny
Z dosud nejkomplexnější analýzy svého druhu vyplynulo, že fyzická aktivita může zmírnit škodlivé účinky léčby rakoviny, jako je poškození srdce, nervů či mozková mlha. Cvičení zároveň zlepšuje psychic
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i barvitým interiérem s převládajícími dřevěnými prvky,“
Kočka Choupette tváří Hublot
iluxus.cz
Kočka Choupette tváří Hublot
Internetová kočičí ikona číslo jedna, Choupette, se ujala své nejpřekvapivější role – stala se tváří nové kampaně švýcarské hodinářské značky Hublot. Právě ona, miláček zesnulého Karla Lagerfelda a
Našla jsem ve skříni po babičce kouzelný kabát
skutecnepribehy.cz
Našla jsem ve skříni po babičce kouzelný kabát
Vykoukl na mě ze staré skříně na půdě. Ten kabát po babičce mě tak fascinoval, že jsem ho okamžitě začala nosit. V tu chvíli se začaly dít zázraky. Po smrti babičky jsem se zapojila do vyklízení jejího malého domečku na Vysočině i já. Bylo mi tehdy jednadvacet let, a neměla jsem ten víkend nic důležitého na práci. Nebyla
Falešná sekaná z čočky
tisicereceptu.cz
Falešná sekaná z čočky
Recept na skvělou sekanou, která bude chutnat i zarytým milovníkům masa. Suroviny na 6 porcí 250 g hnědé čočky ¾ hrnku jemně mletých ovesných vloček 3 lžíce mletých lněných semínek 3 lžíce st
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
rezidenceonline.cz
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
Asi netřeba připomínat, že sympatická Ellen je také známá jako stand-up komička. Málo se už ale ví o tom, že má smysl pro design a komfortní bydlení. Když moderátorka spolu se svou manželkou herečkou Portií de Rossi poprvé spatřily tuto elegantní kamennou vilu nacházející se v kopcích kalifornské Santa Barbary, ihned ji zaujala atmosféra připomínající
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz